Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 09:04
Reklama

Sto niezwykłych lat

Podziel się
Oceń

Rozmawiamy z Jadwigą Komorowską, która skończyła niedawno sto lat. Matka byłego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego opowiedziała nam o swoich wspomnieniach.
Sto niezwykłych lat

 

Krzysztof Przekop by Koty2

 

Niedawno skończyła pani sto lat. W swoim życiu była pani Poznanianką, przez pewien czas Wilnianką, potem Gdańszczanką. Mieszkała pani w Tarnopolu, wykładała w Kanadzie, przez półtora roku razem z mężem prowadziliście wykłady w Algierii. Pani mąż był też ambasadorem w Rumunii. Po drodze mieszkaliście w Nicei. Możliwość życia w tylu miejscach świata to ogromny bagaż doświadczeń.

-Podróże po świecie towarzyszyły mi od najmłodszych lat. Mój ojciec był oficerem, dlatego nasza rodzina przenosiła się z miejsca na miejsce. Jako dziecko uważałam to za bardzo ciekawe doświadczenie. Mój mąż był afrykanistą z zawodu i podróżnikiem z temperamentu. Podróże pomagały mi otwierać się na innych ludzi. Wszędzie więc szukałam ludzi, odnajdywałam w nich rozmaite wspólne wartości. Świat jest interesujący ze względu na swoją różnorodność. Wszędzie są piękne krajobrazy i wspaniali, sympatyczni ludzie.

Teraz mieszka pani w gminie Krasnopol, w pobliżu Czarnej Hańczy.

-Bardzo dobrze się tutaj czuję.

Lata wojenne spędziła pani w Wilnie.

-Spędziłam tam całą okupację, bo Wilno to miasto rodzinne mojego ojca. Mój brat był w partyzantce, a ja byłam wtedy łączniczką w Armii Krajowej. To były bardzo ciekawe i bujne lata młodości.

Po wojnie przenieśliście się i zamieszkaliście w Poznaniu.

-Mama chciała wrócić do Poznania, gdzie ojciec służył przed wojną. Przyjechaliśmy do Poznania w wagonie bydlęcym. Mamusia powiedziała: „Jadziu, idź poszukaj nam mieszkania”, a ona razem z moją młodszą siostrą Lidką zostały pilnować naszego dobytku. Na przystanku tramwajowym szukałam ogłoszenia o mieszkaniu i niczego nie znalazłam. Obok mnie stanął jakiś pan i zapytał, czego szukam. Odpowiedziałem, że mieszkania. Dopytywał, dlaczego chcę mieszkać w Poznaniu? Powiedziałam, że pracował tutaj mój ojciec. Okazało się, że ten pan znał mojego ojca, który prowadził orkiestrę 57 Pułku Piechoty. Orkiestra występowała na różnych koncertach, grała też w radiu. Pan, który spotkał mnie na przystanku, pomógł nam w znalezieniu mieszkania, bo był kierownikiem biura kwaterunkowego. Ponownie wrosłam w Poznań dzięki studiom i życiu uniwersyteckiemu.

Pani rodowe nazwisko to Szałkowska herbu Szeliga.

-Moja mama wywodziła się z niebogatej szlachty spod Pęplina, posiadała niewielki majątek. Rodzina była bardzo skromna, mieszkała na wsi. Pracowali jak rodzina chłopska. Dziadek nosił sumiaste wąsy, pięknie grał na fortepianie. Co niezwykle zadziwiające, zażywał tabakę. Mieszczańskość przyszła do nich w kolejnych pokoleniach. Odwiedziłam to miejsce, dzięki uprzejmości mojego zięcia, który mnie tam zawiózł. Okazało się, że po wojnie nic już tam nie zostało, ani domu, ani majątku.

Pani mąż Zygmunt Leon Komorowski był hrabią z Komorowa herbu Korczak.

-Rodzina męża pochodziła z Kowaliszek na Litwie Kowieńskiej z pogranicza dzisiejszej Litwy i Łotwy. Miałam szczęście do teściów. Moim ukochanym teściem był Juliusz Komorowski. Teściowa będąc w podeszłym wieku napisała bardzo piękne wspomnienia z czasów dzieciństwa i młodości. Miała talent literacki, pisała o krajobrazie, obyczajach litewskich i rozmaitych wydarzeniach historycznych. Jej książka była wydana w Polsce i na Litwie. Do II Wojny Światowej Polacy byli zwykle właścicielami majątków ziemskich, z kolei Litwini stanowili większość społeczności wiejskiej, a Żydzi społeczności małomiasteczkowej.

Karierę zawodową poświęciła pani socjologii. Dlaczego wybrała pani ten kierunek?

-Uważałam i nadal uważam, że socjologia powinna służyć przede wszystkim społeczeństwu. W czasach komunistycznych zmieniałam miejsca zamieszkania i zawód, ponieważ socjologia była wtedy z punktu widzenia władzy zbędna. Władza ludowa wychodziła z założenia, że żadne badania nie są potrzebne, bo rządzący wiedzą wszystko najlepiej. Prowadziłam badania socjologiczne nad rodziną i nad wpływem telewizji na dzieci. Po zakończeniu moich prac w instytucie działacze partyjni uznali, że jako osoba bezpartyjna nie powinnam pisać o tak ważnych sprawach, jak oddziaływanie telewizji na ludzi. Kazali napisać coś podobnego jednemu z członków partii.

W życiu zawodowym podejmowała się też pani innych zajęć.

-Moje dzieci najcieplej wspominają czasy mojej pracy, jako lalkarki w teatrze Lalki i Aktora w Poznaniu. Wcielałam się w różne postaci z bajek, a one siedziały na widowni.

Wiem, że jest pani osobą bardzo religijną.

-Mam kult maryjny w sercu. W niełatwym życiu modliłam się o wsparcie do Matki Bożej. Na cześć Maryi, moja najstarsza córka otrzymała imię Maria. Również pozostałe dzieci mają tak na drugie imię, choć w ich przypadku geneza była nieco inna. Bronisław otrzymał pierwsze i drugie imię po swoim stryju, szesnastoletnim Bisiu, który zginął rozstrzelany na Ponarach pod Wilnem. Również moja najmłodsza córka Halutka ma na drugie imię Maria.

Czy pani religijność oddziaływała na pracę zawodową w czasach słusznie minionych?

-Byłam pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Profesor Szczepański poprosił, abym przez jakiś czas prowadziła poradnię małżeńską. Zgodziłam się, a do pracy zaangażowałam nawet późniejszego profesora Lwa Starowicza. Kierowniczką poradni była pani Musiałowa, żona członka komitetu centralnego. Była bardzo ważną osobistością, ale również ciekawym człowiekiem. Zapytała mnie, dlaczego właściwie jestem katoliczką? Zauważyła, że jest tyle innych religii do wyboru. Odpowiedziałam, że moi rodzice wychowali mnie w wyznaniu rzymsko-katolickim, kocham moich rodziców i cieszę się, że mogę dzielić z nimi jedną wiarę. Dodałam, że inne religie nie są mi tak dobrze znane. Po trzecie i najważniejsze, wydaje mi się, że katolicyzm ma najszerszy zakres miłości bliźniego, który obejmuje nią nawet swoich wrogów.

Jak zmieniło się nasze podejście do religijności na przestrzeni lat?

-Dziś zapominamy o tym, że liturgia ma charakter symboliczny. Nasz rozum jest stworzony do spraw typowo ziemskich. Chrystus jest dla nas symbolem Bożej istoty. Natomiast Duch Święty symbolizuje miłość macierzyńską. Nie jesteśmy w stanie pojąć pełnej duchowości, ale symbole nas do tego zbliżają. Obecnie różne religie koncentrują się za bardzo na kwestiach materialnych oraz instytucyjno-liturgicznych, duchowość zanika. Papież Jan Paweł II mówił, że Europejczykom przydałby się dialog z buddyzmem. Apelował do nas o ten dialog właśnie ze względu na stronę duchową.

Niedawno skończyła pani sto lat. Jakie to uczucie dożyć tak spektakularnego wieku?

-Wydaje mi się, że te sto lat przeszło obok mnie. Jest tak, ponieważ moje wspomnienia z lat dzieciństwa i młodości są tak żywe, że wydają się nieodległe. Mam już sto lat, mój Boże! Dziś wszyscy wydają się mi coraz młodsi. Mam coraz więcej młodych ludzi wokół siebie. Smutne jest to, że wszyscy moi przyjaciele już odeszli. Ale nie przeżywam tego tak mocno, bo mam wokół siebie tyle serdeczności i życzliwości od ludzi różnych pokoleń. Wierzę w to, że w innym wymiarze spotkam się ze swoimi zmarłymi przyjaciółmi.

Czy jako socjolog widzi pani w dobie internetu jeszcze przyszłość dla prasy i książek?

-Tak. Koniec czytelnictwa zapowiadano również wtedy, kiedy pojawiły się radio i telewizja, a jednak książki i prasa przetrwały. To, że internet wypiera książki i gazety, jest tylko częściową prawdą. Część społeczeństwa jest bierna, ale większość jest otwarta na coś ciekawego. Mimo zmęczenia i jednostajności życiowej, chętnie podnoszą swój poziom kulturowy i umysłowy. Wiadomo, że społeczeństwo się starzeje. Trzeba dostosować twórczość i pisane wiadomości do ludzi tak, aby były dla nich dostępne.

Jest pani matką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Była pani świadkiem jego kariery politycznej. Pani syn działał w opozycji antykomunistycznej, przez co był osadzony w więzieniu. Po roku 1989 związał się z polityką, został posłem, wiceministrem, ministrem. Po latach pełnił funkcję marszałka Sejmu. Potem został prezydentem Polski.

-Bardzo mocno przeżywałam, kiedy Bronek był ścigany przez komunistyczne służby i trafił do więzienia. Podziwiałam jego działalność, pamiętam jak kolportował tajną prasę. Później związał się z polityką. Wiem, że przejście syna z podziemia antykomunistycznego do polityki demokratycznej wiązało się z telefonem Aleksandra Halla, który zaproponował mu stanowisko w rządzie. Bronek odebrał telefon jeszcze w konspiracyjnej drukarni. Bronek podobno nic nie mówiąc wstał, wytarł ręce i pojechał do Kancelarii Rady Ministrów. Tak zaczęła się jego dalsza kariera. Bronek od dzieciństwa cechował się piękną, patriotyczną postawą. Za zaoszczędzone pieniądze, które udało mu się zebrać z kieszonkowego, kupował i czytał książeczki historyczne. Nocą czytał je z latarką pod kołdrą. Kariera Bronka nie była błyskawiczna, życie przygotowywało go powoli do najwyższych funkcji. Jako matka mogę zaświadczyć, że mojemu synowi zawsze chodziło o dobro Polski i Polaków.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: JSTreść komentarza: Widziałem to prawie codziennie serio, przez długi czas ten teren wyglądał jak po apokalipsie – pożar, walające się rzeczy, rozwalone ogrodzenie.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:21Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"Treść komentarza: W Augustowie dobrze się mają lokalne pisowskie aparatczyki od dyrektorowania w fikcyjnych biurach poselskich, ich serwilistyczne pucybuty z insrybutorowego towarzystwa wzajemnej kohabitacji i konfederacyjne szury- płaskoziemcy, zagorzali fanatycy antyunijnej ruskiej onucy, więc nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Augustowa nie uświadczą na ulicach flag Unii Europejskiej obok flag Polski.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Aż 8 medali z jednych zawodów to mega wynik.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:33Źródło komentarza: Szkoła Tańca Bajka znów na podium – 8 medali z zawodów OKA CAN DANCE 2025 w OstrołęceAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli kumoterskie nierządy wg kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Augustowskie CSiR pobiło chyba już rekord Polski w "pisowskim bezładzie" uskuteczniania etatowej kumoterszczyzny i fikcyjnych stanowisk. Tam już więcej jest prawdopodobnie etatów kierowniczych i tzw. biurkowo-plotkarsko-pogawędkowych, niż ratowników i sprzątaczek razem wziętych.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Tadammmm! Padłem z tą kategorią. A przy okazji jak już tam łazi, to niech się pobuja na ruchomych dechach pomostu. Jeszcze bardziej gały wytrzeszczy gdy zliczy pływanie przymusowe..Data dodania komentarza: 1.05.2025, 15:49Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: To nie tylko święto sportu, ale także dowód na to, że młodzież ma ogromny potencjał, który warto wspierać i rozwijać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Inauguracja 31. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych 2025Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Cyt.: Władze niektórych koreańskich miast znalazły niecodzienny sposób, by nakłonić ludzi do małżeństwa – oferują nawet równowartość 36 tys. dol. za ślub. W programie mogą brać udział obcokrajowcy. Onet Premium - Golla Michał P.S. Augustów wyludnia się w szybkim tempie, więc może zamiast wydawać miliony złotych na jakieś populistyczne festyniarstwo i kumoterskie fanaberie niegospodarności, czyli o 100 % zwiększać liczbę etatów zastępców burmistrza Mirosława Karolczuka; tworzyć kolejne stanowiska kierownicze w miejskim magistracie i miejskich jednostkach organizacyjnych; budować szumiące "ogrody" na RZA w czasie kryzysu związanego z wybuchem wojny w Ukrainie; finansować rewitalizację dzielnicy "Kaczy Dołek" ze środków przeznaczonych na polepszenie walorów uzdrowiskowych Augustowa, budować za ponad 6 mln zł "zabetonowaną" bazę kajakarzy z kierowniczym etatem "swojego lokatora", jednak miejscy włodarze z miejskiego magistratu powinni zacząć wreszcie prowadzić realnie prospołeczną politykę w augustowskim samorządzie i publiczne pieniądze wydawać diametralnie rozsądniej, a przede wszystkim na cele służące rozwojowi miasta, w tym poprawienie poziomu życia mieszkańców Augustowa oraz sprzyjaniu tworzenia mechanizmów zachęcajacych lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorow do inwestowania w królewskie miasto nad rzeką Nettą...?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:43Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: Active teamTreść komentarza: przynajmniej o swoje dziecko i swoją prywatną firmę dba bo na pracę na rzecz miasta nie ma czasu i za mało płacąData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nawrocki vel Tadeusz Batyr jest dziesięć lat starszy od Trzaskowskiego?Treść komentarza: Podobno sport amatorski to zdrowie, więc co do zasady powinien odmładzać. No, chyba że ktoś częściej jest tylko żałosną, wymiendoloną marionetką wiecznie jątrzącego w narodzie karła moralnego i kompulsywnego szkodnika, niż samostanowiącym o sobie politykiem z krwi i kości.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: rozumiem że skundleni z pisem i brauno-mentzenem władze Augustowa już UE mają w głębokim poważaniu (tylko jak Augustów by wyglądał bez środków UE?) ale chociaż młodzież by coś zorganizowała w rocznicę wejścia Polski do UE (1 Maja 2004 - dla przypomnienia). Macie dzięki UE taką szansę i możliwości jakiej my nie mieliśmy.... w ościennych miastach dzisiaj wiszą obok flag polskich flagi UE, tylko w Augustowie nie.....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: kiedy wybory?Treść komentarza: to jest więcej niż żenujące....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Zaglądam czasem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, każde zgłoszenie o "nielegalnych wyścigach" jest po czasie na szaro jako "niepotwierdzone", a jest ich masa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto murem za Grzegorzem BraunemTreść komentarza: Dziadek w SB, ojciec w augustowskiej mafii samochodowej. Kompetencje, tradycja i widoczne gołym okiem wysportowanie. Dyrektor jak marzenie.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 07:32Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: "Teraz rodzina" Nasze Miasto-PiS, heheh!🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Podoba mi się, że kierownikiem miejskiego stadionu została osoba: całkowicie spoza lokalnego układu politycznego; niewplątana w żadne kumoterskie układy i rekrutację z klucza stricte partyjnego, czyli mierny, bierny, byle wierny; ponadprzeciętnie kompetentna w sferze marketingu, ekonomii i zarządzania oraz propagowania sportu profesjonalnego i krzewienia szeroko pojętej kultury fizycznej; wszechtronnie wyedukowana; z wieloletnim doświadczeniem w administrowaniu i zarządzaniu komunalnymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi oraz oczywiście holistycznie wysportowana, czyli dużo, dużo więcej niż nordic walking nad kanałem Bystrym w kategorii geriatrycznej lub puszysto-korpulentnych. 🙃Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: DOGE Elona Muska "antidotum" na ultrakumoterkę kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Elon Musk nie jest moim idolem, ale w augustowskim ratuszu oraz miejskich i powiatowych jednostkach organizacyjnych program DOGE Muska potrzebny jest na extra cito. Wdrożenie odpowiednika DOGE w augustowskich miejskich i powiatowych instytucjach na pewno wygenerowałyby oszczędności w miejskim budżecie w kwocie liczonej w milionach złotych i to wszystko w skali tylko jednego roku budżetowego!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:44Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: No i teraz wiadomo dlaczego policja nie reaguje na wieczorne wyścigi samochodowe. Może któryś z dzielnych mundurowych sam w nich też bierze udział? Bo "Nasze Miasto"..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A wszem wiadomo co jest gdy pęknie guma..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: "Bo to co nas podnieca To się nazywa kasa A kiedy w kasie forsa To sukces pierwsza klasa"Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:10Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Longin PodbipiętaTreść komentarza: W jakim mieście wiceburmistrz lubuje się w szybkich autach służbowych z dużą mocą pod maską, napędem na cztery koła i zasilanych paliwem kupowanym na stacji u zainsrybutorowanego opuchlakoburaka?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JurandTreść komentarza: Miasto kupiło Skodę Superb Sportline 280KM 4x4 za 230 tys zł, żeby jeden z wiceburmistrzów (fan marki Skoda) mógł godnie wozić swoje dziecko.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:59Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w Augustowie
Reklama