Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 13:05
Reklama
Reklama

Przypominam ślady historii

Podziel się
Oceń

Pani Pietrzak przez większą część swojego życia uczyła młode pokolenia o języku polskim i literaturze pięknej, ale przemycała też treści historyczne, szczególnie dotyczące Augustowa. Jej drugą miłością stała historia. Podczas II wojny światowej była dzieckiem. Spisaliśmy jej wspomnienia z tamtego okresu. Janina Pietrzak uważa, że przywracanie pamięci młodym ludziom jest wyjątkowo ważne. Publikujemy pierwszą część tych niesamowitych wspomnień.
Przypominam ślady historii

Janina Pietrzak to emerytowana nauczycielka języka polskiego. Postać niezwykle barwna i uwielbiana przez pokolenia uczniów. Kobieta z ogromną pasją i miłością do młodzieży. Pani Janina ma ogromną wiedzę na temat historii Augustowa. Pamięta II wojnę światową i czasy powojenne.

Profesor Tomasz Strzembosz

Przez ponad 20 lat współpracowałam z profesorem Tomaszem Strzemboszem, który powiedział kiedyś, że historii nie trzeba się uczyć z podręczników ani z encyklopedii tylko od ludzi. Miałam to szczęście, że profesor przyjeżdżał w latach 80-tych do Augustowa i badał wiele wątków historycznych. Byłam często świadkiem jego rozmów z mieszkańcami, Sybirakami, zesłańcami i osobami z różnych kaźni. Rozmów ze świadkami historii. W stanie wojennym z profesorem nielegalnie jeździliśmy do Sztabina. Moja koleżanka Wandzia Zawistowska, siostra biskupa Tadeusza Zawistowskiego, organizowała tam spotkania okolicznej ludności. Profesor z tych spotkań wracał zdumiony, że Augustowszczyzna poniosła tyle ofiar. Współpraca z nim była niezapomniana. Całą korespondencję z profesorem Strzemboszem przechowuję do tej pory. Nasze kontakty były utrzymywane bardzo długo. Młodsza koleżanka po przejściu na emeryturę postanowiła być przewodniczką wycieczek w Augustowie i z myślą o niej uporządkowałam wszystko, co udało mi się zebrać na temat historii naszych terenów.

 

Wrzesień 1939. Początek wojny i wywózki

23 września 1939 roku wkroczyli do Augustowa bolszewicy i rozpoczęła się okupacja sowiecka. Natomiast 29 października 1939 roku na mocy dekretu Związku Radzieckiego nadano przymusowe obywatelstwo naszym mieszkańcom, a miasto włączono do zachodniej Białorusi. W latach 1939-1941 miały miejsce masowe wywózki na Syberię. Wobec ludności stosowano różne represje, a pierwszy transport na Syberię wyruszył 10 lutego 1940 roku. W tym transporcie znalazł się brat mojej babci, Kazimierz Szczęsnowicz, ze swoją żoną i jednym z synów. Transport prowadził w okolice Irkucka. Bliską miejscowością był Tajszef, gdzie była największa fabryka nart dla wojska. Kto tam trafił był szczęśliwy, ale ten kto był lesorubem (brygada więźniów pracujących w lesie) nie już miał wesoło.

 

Zbrodnia NKWD

Dokładnie 22 czerwca 1941 roku miała miejsce straszliwa zbrodnia NKWD w więzieniu, które znajdowało się na terenie obecnego zarządu wodnego. O świcie, przed wkroczeniem Niemców 22 czerwca 1941 roku, rozpoczął się początek okupacji niemieckiej. Pięciu osobom udało się przeżyć tę masakrę, a to jeden pod trupami się znalazł, a i jedna z kobiet ocalała. Wkroczyli Niemcy i kazali oglądać ofiary tej zbrodni mieszkańcom Augustowa. Mama tam chodziła. Niemcy rozpoczęli swoje wywózki na przymusowe roboty i do obozów koncentracyjnych, potem było powstanie getta i jego likwidacja. W transporcie do Treblinki znaleźli się augustowscy Żydzi. W 1943 roku zorganizowany był u nas ruch oporu i powstawały pierwsze oddziały Armii Krajowej, ale wcześniej wielkie zasługi, według profesora Strzembosza, w organizowaniu jakiekolwiek ruchu oporu miał nasz najbliższy sąsiad Antoni Karp, nauczyciel. Profesor Strzembosz zapytał mnie, co pamiętam o panu Antonim. Mówiłam że nie lubił dzieci, był chory i tyle. Byłam wtedy małym dzieckiem i tyle tylko o nim zapamiętałam. On zmarł w 1943 roku, chorował na gruźlicę, ale jeszcze jakieś papiery przechowywał w pościeli i tym potem zajmowała się jego żona Genowefa Karpowa.

 

Wielkie bombardowanie Augustowa

22 lipca, a właściwie w nocy 22 na 23 lipca 1944 roku, podjęta była próba zdobycia Augustowa poprzez bombardowanie ze strony Związku Radzieckiego. Ciągle nie udawało się zdobyć Augustowa od strony wsi Białobrzegi. Najpierw nad ranem przeleciały samoloty i flary rozświetliły całe miasto, a potem spadały bomby. Spadały tylko w pewnej części miasta, bo bliżej Starej Poczty bombardowania nie było. Oszczędzono tamte tereny. Działało chyba jakieś szpiegostwo i był komunikat, że w szkole nr 2 na Rajgrodzkiej ma się zatrzymać sztab niemiecki. Ten sztab przybył i się zatrzymał, ale o godzinie jedenastej wieczorem pojechał w stronę Ełku. Sztab wyjechał, a miasto legło w gruzach.

Jako dziecko bardzo to przeżywałam. Do takiego schronu ojciec niósł mnie na rękach, mama nas rozebrała na noc, miałam więc tylko sukienkę na szyi, bo już się nie udało w pośpiechu jej założyć. Od partyzantów było wiadomo, że może do takiego bombardowania dojdzie. Dopadliśmy do prymitywnego schronu z innymi lokatorami. Jedna z pierwszych bomb uderzyła w łaźnię, a to było bardzo blisko nas. Druga bomba uderzyła w browar należący do Aleksandra Dyczewskiego. W czasie tego bombardowania wydawało mi się, że nasz dom wyszedł z fundamentów i już nie nadawał się do zamieszkania. Cały Augustów był burzony przez te bomby.

Nasza kuzynka, która uciekła z transportu na Syberię, Marta Szczęsnowiczówna, sądziła, że do tego schronu nie dobiegnie. Biegła i widziała, jak zwierzęta w chlewie na ściany się rzucały, konie, krowy się pozrywały, myślała, że tam zginie, ale jednak dobiegła. A ile było odłamków na tym naszym schronie przykrytym nacią ziemniaczaną. Tego żelastwa było pełno dookoła. W domu, chyba Skibickich, był niewybuch na rogu Wierzbnej i Nowomiejskiej. Ten dom to był jak dworek, miał takie zielone okiennice, przepiękny dom. Ten Niewybuch dopiero potem został zlikwidowany.

 

Niemieckie aresztowania

Po bombardowaniu doszło do znacznych zniszczeń i miała miejsce ewakuacja. Niemcy zarządzili ewakuację i łowili ludzi do prac na innych odcinkach obrony. Tak został aresztowany właśnie nasz ojciec, a było to gdzieś w okolicach Rajgrodu. Wypatrzyli też jednego z Szymańskich. Oni mieli taki porządny dom nad kanałem blisko mostu, przy grodzieńskiej szosie.

Ucieczka z miasta

Przy Augustowie była strefa przyfrontowa i konieczna stała się ewakuacja. Trzeba było opuścić miasto. Moja mama była w ciąży i to dość zaawansowanej, więc postanowiła się nie ruszać z miejsca. Przyszedł żandarm i powiedział: „ja ciebie jeszcze nie zastrzelę, ale ten co idzie za mną , to na pewno to zrobi”. Mama się jakoś zebrała i trafiliśmy do rodziny Milanowskich do wsi Biernatki, naszych krewnych, którzy byli na Syberii. Tam już mieszkało ze 40 osób, ale się jakoś zmieściliśmy. Spałam na stole. Jak ojciec uciekł z tych robót na wigilię, mnie pod ubraniem na tym stole najpierw znalazł. Trzeba było jednak sobie radzić. A babcia Weronika Zaskowska pomagała przy kopaniu ziemniaków. Ludzie się dzielili z nami, czym mogli, bo jedzenia było mało.

Szpital w Biernatkach

Położna przekonała Niemców, że w środku wsi trzeba zorganizować krankehause (szpital) dla kobiet, które urodziły dzieci. Moja siostra urodziła się 6 października 1944 roku. Zawsze była niedożywiona i tak marnie wyglądała, że zmieściła się wśród tych kobiet, które urodziły dzieci, a my z babcią już byłyśmy tam nielegalnie. Kiedyś Niemiec w takiej komórce znalazł nas i zaświecił latarką, a ja niechcący poruszyłam piłę, która okrutnie zajęczała. On machnął ręką i nas z tej komórki nie wyciągał. Ciągle byliśmy o chłodzie i głodzie, trzeba było jakoś sobie radzić.

Armia Czerwona

W styczniu 1945 roku, 19 stycznia, wracaliśmy do Augustowa. Od Topiłówki jechał z rozwietki radzieckiej w białym kombinezonie na nartach jakiś wyzwoliciel. Mieszkaliśmy wtedy u Wincentego Milanowskiego. Dom na skraju w Biernatkach był za blisko linii frontu, która się ustaliła za Borkami. Mężczyzna wszedł do domu, gdzie mieszkały kobiety w ciąży i jak one zobaczyły gwiazdę na jego czapce, to poklękały i się modliły, a on przeczekał cierpliwie te modlitwy i zaczął pytać, dokąd Niemcy wyruszyli i ilu ich mniej więcej było. Przestrzegał, że wszędzie mogli zostawić miny, żeby nie wychodzić z domu i nigdzie nie wędrować, bo miny mogą być wszędzie, a za moment już wkraczała Armia Radziecka. Ci umęczeni żołnierze, naprawdę niepodobni do tych których, oglądamy na filmach. Zmordowani przechodzili i się zatrzymywali. Jeden z nich wypatrzył u mojego ojca zegarek, a ojciec był w Krakusach przy I Pułku Ułanów i miał taki zegarek z grawerunkiem. Bolszewik bardzo chciał ten zegarek zabrać, a ojciec usiłował go nie oddać. Mama podeszła zdjęła zegarek i powiedziała, że życie ważniejsze niż zegarek.

Miny

Nasz gospodarz przemówił do mojego ojca: -Ziutek Niemcy zostawiali w zwojach drut kolczasty za stodołą, to mi pomożesz przenieść, bo się przyda na ogrodzenie. Ojciec powiedział, że dobrze, ale jeszcze zagadał się z innym żołnierzem. Wypytywał go, do czego będziemy wracać, co z tego Augustowa jeszcze zostało i nagle wybuch. Nasz gospodarz sam ten drut przeciągać poszedł, a tam były miny i każdy kawałek jego ciała był naszpikowany drutem. Ta sytuacja prześladowała mnie przez całe lata. Wiele przeżyć mnie prześladowało, ale to szczególnie. Kto inny nas odwoził do Augustowa, chociaż to on miał nas odwieść. Najpierw jechali ranni, potem przez kogoś on był wieziony na saniach i potem my jechaliśmy w tym orszaku. Nie można było zboczyć z drogi, która już rozminowana. Naokoło jednak miny i o krok nie można było zjechać z drogi. I tak powoli docieraliśmy do Augustowa, żeby znaleźć dach nad głową. Tam znowu w domu pradziadków, u Wincentego Szczęsnowicza się zatrzymaliśmy. Jak Kazimierz wracał z Syberii, to trzeba było i tamto miejsce opuścić. Myśmy mieli dom przy oborze, z tym że jak już zaczęłam pracować, wybudowano werandę, która ozdabiała nasz budynek i kiedyś, jak się brali do wywłaszczenia, przyszedł inżynier Kostrzewski. Ręką machnął i powiedział a co to za architektura? A ja mówię powojenna panie inżynierze, powojenna. Razem z krowami, razem z końmi, czasem z kurnikiem i tak trzeba było w ciasnocie jednak mieszkać i w ogóle włączyć się aktywnie do życia.

Tajna nauka i miłość do książek

Swoje tajne nauczanie wspominam jako dobrodziejstwo losu, bo moja ciotka była wymagającą nauczycielką, mieszkała na Rajgrodzkiej i ojciec nieraz jak jechał na pole, to mnie woził i odwoził. Chodziłam też sama, bardzo lubiłam czytać. Moja mama miała skończoną szkołę rolniczą w Dąbrowie Zduńskiej koło Łowicza i to czytanie książek, zainteresowanie książkami w domu było już w dzieciństwie, weszło mi w krew. Czytanie pozwalało kształtować konkretne zainteresowania. Dlatego zdawałam na studia i chciałam uczyć polskie dzieci języka polskiego

Czas Obławy Augustowskiej

Wydawało się, że mamy już tak wiele za sobą, a potem przyszedł czas obławy i nowe aresztowania, nowe prześladowania. Taki to był niespodziewany rozdział w życiu Augustowa, augustowianie ginęli bez śladu.

Kiedyś uczeń maturzysta, zapytał mnie, jak rodziny się z tym pogodziły, jak to przeżyły? Powiedziałam, że wszyscy myśleli, że oni wrócą, bo jednak z Syberii były powroty po latach. Kto podpisał obywatelstwo radzieckie, wracał w sześćdziesiątym pierwszym roku. Była nadzieja, że wrócą, a jednak nigdy nie wrócili i nawet nie wiadomo, gdzie zostali pochowani, gdzie ich ta ziemia przykryła. Obława Augustowska to są wydarzenie bardzo tragiczne w naszej historii, ale też historii mojej rodziny.

 

Powojenne bomby

Po wojnie ojciec kiedyś zawadził pługiem i myślał, że to kamień, ale zobaczył bombę. Pobiegł na milicję, zabrał konie, bo saperzy z Ełku mieli przyjechać za jakiś czas. Przy budowie domu Marty też wykopano bombę i saperzy przyjeżdżali z Giżycka. Na tym terenie przedmieścia Augustowa znaleziono ileś tych bomb.

 

Rozmowę przeprowadził Krzysztof Przekop

Spisała i opracowała Beata Perzanowska

 

 

 

 


Napisz komentarz

Komentarze

Ewa 10.02.2022 13:40
Pani Janina Pietrzak to wyjątkowa osoba o wspaniałej przeszłości. Jako nauczycielka języka polskiego wniosła wielki wkład w edukację augustowian. Podobnie jej mąż Zdzisław Pietrzak, który uczył mnie języka polskiego w LO. Do dziś pozostał mi nawyk poprawiania stylu i ortografii tekstów, które czytuję. Szkoda, że młodzież kaleczy piękny polski język naleciałościami obcojęzycznymi. Ale chyba tak było zawsze, przecież wiele polskich słów wywodzi się z języka francuskiego, czy niemieckiego. Teraz mamy przewagę anglicyzmów.

Michał Czerwiński 09.02.2022 20:20
Jako młody człowiek spotkałem Panią Janinę ,przygotowywałem się do matury. Słuchałem jej opowieści o historii Augustowa i zaraziłem się tą pasją. Ile jest tak wspaniałych Osób i tak skromnych i nie znanych innym. Dziękuję bardzo za wszystko i zawsze będę miał wielki szacunek dla Nich.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 23°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: czytaj_wspakTreść komentarza: ale za to nasz szpital rozwija się bardzo dynamicznie pod kierownictwem nowych władz starostwaData dodania komentarza: 11.07.2025, 16:10Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: Naszomiastowopisowski "rozwój" Augustowa à la malowanie trawy w czasach PRLTreść komentarza: Okazuje się, że Augustów "rozwija" się nie tylko płynącymi wprost z piaskownicowego ratusza fejsbukowymi wypocinami "śliskiego" infantylisty i gazetkowymi mitomaniami żałosnego kabotyna-propagandysty, ale także skrzynkami elektrycznymi przyozdobionymi finezyjnymi malunkami.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 08:20Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: AnalitykTreść komentarza: Szpital augustowski to techniczny bankrut według prawideł finansowychData dodania komentarza: 10.07.2025, 16:50Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Pamięci Gienka Loska i Side Of!🎤🎸🎷🥁🪘🪇🪕🪈🎙🎶🎵🎼🤩Treść komentarza: Mega świetny pomysł! Pamiętam czasy, gdy blisko ćwierć wieku temu na dachu legendarnego POSTiW-u pierwszy koncert dla augustowskiej publiczności dał rewelacyjny Side Of, a następnie w augustowskim amfiteatrze koncertowały już systematycznie praktycznie przez całe wakacje Side Of i Seven Be z niezapomnianym, haryzmatycznym, utalentowanym muzykiem Gienkiem Loska. To były piękne czasy turystycznego Augustowa dające mega frajdę mieszkańcom i odwiedzającym królewskie miasto nad Nettą, w tamtym czasie tętniące naprawdę pełnią życia, a nie tylko mitomańsko pozorowaną na fb i w żurnalu ratuszowych propagandystów.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 11:21Źródło komentarza: Pierwsza edycja Loose Blues w AugustowieAutor komentarza: Me Myself and ITreść komentarza: Ooo, a jeszcze do niedawna status Augustowa przeszkadzał w rozwoju miasta. Raczej wszyscy wiemy komu. Augustów sie wyludnia. W mieście marazm pod każdym względem. Żadnej perspektywy na rozwój. Burmistrz ma wizję wyłącznie co do trotuarów do spacerowania z wózkami (powtarzam: Augustów ma ujemny przyrost naturalny!) i deklarował, że nie chce z Augustowa robić jakichś drugich Mikołajek czy Giżycka. Nawet dyskoteki na statku musiały się przenieść do Mikołajek. Kolejne sklepy wielkopowierzchniowe dostają pozwolenia na budowę. Supermarkety płacą większy podatek od nieruchomości, więc kto by się liczył z malymi sprzedawcami. Paliwo mamy najdroższe chyba w całym naszym regionie! Żądam odwołania burmistrza i jego świty!Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:54Źródło komentarza: Pół miliona złotych dla Augustowa na rozwój uzdrowiska (video)Autor komentarza: ZbyszkoTreść komentarza: Poczekajmy na nową brykę najniższego burmistrza. Skoda Superb 4x4 250KM. Budżet 180 tys zł, ale żeby nie dopłacić 40 tys zł do najbogatszej wersji to grzech. To mała kwota, suweren zapłaci. Jeszcze specjalnie w odpowiedziach na pytania napisano żeby nie było elementów chromowanych czyli tzw. "black edition". A, że UM mógłby kupić np. Dacię i oszczędzić 100 tys zł to drobny szczegół, suweren zapłaci.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 19:27Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Pisowskonaszomiastowy zaścianek Polski powiatowej kresów wschodnichTreść komentarza: No cóż, w Suwałkach doceniono kilkudziesięcioletnie doświadczenie i poparte swego czasu rozwojem Augustowa kompetencje zarządcze byłego burmistrza Augustowa, posła na Sejm i obecnie radnego miejskiego. Natomiast w Augustowie tak doceniono wieloletniego burmistrza Augustowa S. Cieślika, że wymieniono go na lipszczańskiego spadochroniarza, czyli Augustów cały czas brnie w kierunku "rozwoju" spod znaku Nasze Miasto-PiS, czyli mierny bierny byle wierny i kto nie z Mieciem, tego zmieciem.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 18:28Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: Fejsbukowo-gazetkowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Co ciekawe do zarządzania miastem i miejskimi jednostkami organizacyjnymi obecni włodarze z ekipy Nasze Miasto-PiS od kilku lat ściągają "specjalistów" z zewnątrz, natomiast suwalska spółka, która realizuje bardzo ważną, wręcz strategiczną inwestycję dla miasta Suwałki zatrudniła na bardzo odpowiedzialnym stanowisku mieszkańca Augustowa obecnego radnego miejskiego Stanisława Cieślika. Wydaje mi się, że Suwałki znacznie szybciej rozwijają się niż zwijający się Augustów.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 16:02Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: KarolinaTreść komentarza: Gdyby się dało to bym ci wkleiła fotki z zakończenia roku w prestiżowych liceach warszawskich, tych z czołówki ogólnopolskiego rankingu najlepszych szkół pod względem wyników w nauce. Tam to dopiero rewia mody i kompletna dowolność stroju. Takie czasy.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 13:12Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Bardzo was przepraszam. Błąd z rozpędu. Nie siostra a bratowa pani Sylwii.Data dodania komentarza: 9.07.2025, 09:17Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Rzeczywiście etaty każdego z augustowskich burmistrzow drenują miejski budżet kwotą wyższą niż same uposażenia, które co roku wydrenowują budżet miasta Augustowa kwotą blisko 1 mln zł.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 14:19Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Przecież na sesji rady powiatu było powiedziane, że dyrektorka zarezerwowała dyrektora. Pewnie kolega.Treść komentarza: Też rodzicData dodania komentarza: 8.07.2025, 14:16Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: KadrowyTreść komentarza: Informacja o drenowaniu budżetu miasta kwota ćwierć miliona złotych jest nieprawdziwa. Każdy z zastępców kosztuje nas co najmniej 500.000 zł rocznie. Do pensji trzeba doliczyć podatki, ZUS, sekretarkę, dodatki na dojazdy, iPhony, laptopy po 15 tysięcy i wiele takich drobiazgów. Wszyscy burmistrzowie, sam Mirosław i dwóch pomagierow to koszt ok. 1,5 mln zł rocznie. Pisz zatem "niemal pół miliona złotych".Data dodania komentarza: 8.07.2025, 13:53Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: CPN pod gruszkamiTreść komentarza: Wydaje mi się, że przy przekazywaniu środków finansowych dla kierownictwa magistratu miejskiego w Augustowie, warto byłoby wyjaśnić temu gazetkowo-fejsbukowo-markierantującemu trio, co to znaczy rozwój uzdrowiska, ponieważ za chwilę może okazać się, że pół miliona złotych zostało przepalone np. na utworzenie etatów pełnomocników burmistrzów, którzy będą mieli za zadanie doradzać "zarobionym" burmistrzom, jakie murale trzeba namalować lub, które budynki komunalne trzeba wyremontować, żeby Augustów stał się malowanym na wodzie uzdrowiskiem.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 22:37Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: KubaTreść komentarza: Jechałem tym pociągiem. Czy ktoś wie czy z ofiarą wszystko w porządku?Data dodania komentarza: 7.07.2025, 12:19Źródło komentarza: Motocykl wjechał pod jadący pociąg. Do zdarzenia doszło w StrękowiźnieAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: Nie pleć bzdur jak nic nie wieszData dodania komentarza: 7.07.2025, 12:11Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: Żałosna desperacja "śliskich" karierowiczówTreść komentarza: Mam wiele zastrzeżeń do ostatnich działań premiera Tuska, ale szczerze mu współczuję, że ma w swoim otoczeniu tak niebywale "śliskich" karierowiczów, którzy po nocach knują z Bielanem i Kaczyńskim jak obalić rząd KO, żeby tylko utrzymać się na powierzchni. Jednocześnie zapominając się w swoich obrzydliwie makiawelicznych intrygach, iż będzie to powierzchnia, ale politycznego rynsztoku i w dodatku najgorszego sortu.Data dodania komentarza: 7.07.2025, 08:05Źródło komentarza: Szymon Hołownia w AugustowieAutor komentarza: Olka...Treść komentarza: A jeśli chodzi o szpital w Augustowie to on chyba ma milionowe długi i będzie uroczystey obiad w jednej z najdroższych restauracja,Kto to finansuje?????Data dodania komentarza: 7.07.2025, 07:12Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Augustów pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS i gburmiszcza Karolczuka wyludnia się w tak szybkim tempie, że na koniec kadencji ichniego "gospodarzenia" w Augustowie prawdopodobnie będzie mniej niż 20 tys. i wtedy po prostu trzeba będzie zlikwidować w urzędzie miejskim "gospodarsko" utworzony przez Karolczuka etat drugiego zastępcy burmistrza corocznie drenujący miejski budżet setkami tysięcy złotych.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 21:18Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: której radnejTreść komentarza: jesteśmy ciekawi, czekamy na infoData dodania komentarza: 6.07.2025, 20:47Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w Augustowie
Reklama