Dzięki niej poznamy z imienia i nazwiska, zawodu, miejsca zamieszkania niektórych dawnych mieszkańców naszego miasta. Poznamy ich życie codzienne, stosunki sąsiedzkie, pracę, tradycje, praktyki religijne. Po lekturze Księgi może przestaną być dla nas anonimowymi postaciami, z rzadka tylko oglądanymi na nielicznych ocalałych zdjęciach lub filmach.
Wszyscy Oni stali się ofiarami Zagłady, której inicjatorów i wykonawców osądził Międzynarodowy Trybunał w Norymberdze (procesy norymberskie odbywały się od 20 listopada 1945 do ogłoszenia wyroku w dniu 1 października 1946 oraz od 9.11.1946 do 13.08.1949) i potępił moralnie cały cywilizowany świat.
Drugiego listopada 1942 roku rozpoczęła się likwidacja augustowskiego getta.
W rocznicę tego dramatu tysięcy augustowian, polskich obywateli, zapalmy znicze w symbolicznych miejscach upamiętniających istnienie i zabójstwo Społeczności Żydowskiej żyjącej w Augustowie od pokoleń.
Połóżmy kamyki lub zapalmy znicze 2.11 w miejscach pamięci nad jez. Necko (zarośnięty cmentarz żydowski) lub na ul Waryńskiego na Barakach (lapidarium d. getto).
Krzysztof Zięcina zam. Warszawa, członek Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego, wydawcy Księgi pamięci Żydów augustowskich
Ewa Łukaszewicz zam. Augustów i Bogdan Falicki zam. Warszawa, członkowie Klubu Augustowian i Suwalczan w Warszawie
Więcej o historii Augustowskiego Getta znaleźć można pod tymi linkami: /artykul/6130,augustowskie-getto-i-jego-likwidacja
/artykul/6902,dbajmy-o-historyczne-miejsca-augustowa
Projekt wsparcia społecznej inicjatywy trwa:
https://jzi.org.pl/kategoria-produktu/kpza/
Zdjęcia pomników: Ewa Łukaszewicz, kompilację zdjęcia czarnego pomnika ze stroną tytułową wykonał Krzysztof Zięcina, zdjęcie getta z artykułu "Wspomnienia Jana Dusyna".
Napisz komentarz
Komentarze