Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 05:12
Reklama

Bolesna pobudka po podwyżce

Podziel się
Oceń

Nie ma winnych wysokiej podwyżki opłat za ogrzewanie miejskie w Augustowie. Na sesji usłyszeliśmy, że nie mamy wpływu na tę sytuację. Opozycja twierdzi jednak, że rządzący są winni zaniedbań, których konsekwencje odczują mieszkańcy. Czynniki powodujące podwyżkę są znane od dawna. Pokazujemy, że o rosnących cenach węgla, uprawnień do emisji CO2 i konieczności modernizacji naszej ciepłowni mówiono ponad trzy lata temu.
Bolesna pobudka po podwyżce
Na zdjęciu: Były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Informacje o rosnących od września, średnio o 21,5 procenta, kosztach ciepła w Augustowie budzą ogromne emocje. Prezes spółki MPEC „GIGA” tłumaczy zaistniałą sytuacją rosnącymi kosztami zakupu miału węglowego oraz przede wszystkim bardzo wysokimi i wzrastającymi kosztami uprawnień do emisji CO2. Prezes poinformował także, że do końca przyszłego roku ma być gotowa instalacja na biomasę, która zredukuje emisję dwutlenku węgla o połowę. Już dzisiaj za tonę emisji trzeba zapłacić 60 euro, a ta cena może poszybować nawet do 100 euro. Przysłuchując się ostatniej sesji rady miejskiej można było odnieść wrażenie, że nikt nie czuje się odpowiedzialny za podwyżkę, a winna ma być głównie Unia Europejska. Ale pojawiły się inne opinie. Liderzy ugrupowań opozycyjnych Leszek Cieślik i Marcin Kleczkowski uważają, że doszło do zaniedbań. Winą za nie obarczają ekipę rządzącą miastem. Cieślik i Kleczkowski nie mają wątpliwości, że prace związane z modernizacją ciepłowni i zmianą źródła zasilania zostały opóźnione, co przyniesie fatalne skutki mieszkańcom. Dodają, że o rosnącym koszcie paliwa i uprawnień do emisji dwutlenku węgla wiedzieliśmy od dawna, dlatego nie ma mowy o żadnym zaskoczeniu. Postanowiliśmy dokonać analizy negatywnej sytuacji przypominając komentarze, jakie padały od 2018 roku. Wynika z nich, że wielkie trudności były oczekiwane.

Sierpień 2018: Nasze Miasto atakuje

Sierpień 2018 roku był okresem narastających napięć w polityce miejskiej. Wielkimi krokami zbliżała się kampania wyborcza do samorządu, zaś w spółce MPEC wieloletniego zarządcę Andrzeja Palkę zastąpił Wojciech Krzywiński. Powierzenie funkcji Krzywińskiemu napotkało na ogromną krytykę ze strony przedstawicieli ugrupowania Nasze Miasto. Jeden z radnych tej formacji, mającej większość w ówczesnej radzie, poruszył na sesji temat związany z zyskiem wypracowanym przez spółkę. Zapytał burmistrza Wojciecha Walulika o kwestię dywidendy i wpływów do budżetu miasta. Z aktualnej perspektywy wymiana zdań jest niezwykle ciekawa.

-Chciałem zapytać o spółkę MPEC, co z zyskiem wypracowanym za 2017 rok? Co roku spora kwota zysku wypracowanego przez MPEC przeznaczana była na dywidendę, która zasilała budżet miasta. Podobno dywidenda w tym roku mogłaby wynieść nawet 700 tys. zł. Jednak te pieniądze do budżetu nie trafiły –mówił na sesji 28 sierpnia 2018 roku radny Naszego Miasta.

Gdy Wojciech Walulik odpowiedział, że dywidendy już nie ma, będący z nim w sporze radni ugrupowania Nasze Miasto zaczęli się śmiać. Ówczesny burmistrz prosił swoich oponentów o zachowanie spokoju, ponieważ sytuacja spółki jest poważna. Walulik dodał, że osoby mające zamiar się śmiać powinny pójść do baru, zamiast uczestniczyć w dyskusji o fundamentalnych dla miasta sprawach. Burmistrz Walulik przekazał, że dywidendy nie ma, gdyż została oddana na zakup węgla, który podrożał. Ówczesny przewodniczący rady miejskiej Filip Chodkiewicz twierdził, że zainteresowanie i poruszenie na sali obrad wywołała koincydencja zdarzeń: „Jest nowy prezes, nie ma dywidendy”. Walulik był zbulwersowany takimi uproszczeniami. Prosił, aby ważyć słowa. Stwierdził, że chętnie weźmie udział w spotkaniu na temat sytuacji spółki i będzie można uzyskać tam kompleksowe informacje dotyczące trudu funkcjonowania MPEC.

Tuż po wspomnianej sesji z 28 sierpnia 2018 r., swoimi refleksjami podzielił się z nami radny Naszego Miasta, który pytał burmistrza Wojciecha Walulika o sprawę związaną z dywidendą. Przekazał nam opinię, że przejadanie zysku w okresie kampanii wyborczej budzi podejrzenia. Dodał, że tworzona jest sytuacja, w której środki mogą zostać wykorzystane niezgodnie z ich przeznaczeniem. Konstatował, że zbieg okoliczności związany z powołaniem Krzywińskiego na prezesa, rezygnacją burmistrza z dywidendy dla miasta oraz startu kampanii wyborczej jest zastanawiający. Już wtedy, przy padających insynuacjach kondycja MPEC nie była najlepsza.

Sierpień 2018: Krzywiński prezesem

Pierwszy raz o bardzo wysokich kosztach uprawnień do emisji CO2, z perspektywą dalszych wzrostów, usłyszeliśmy po objęciu funkcji prezesa MPEC przez Wojciecha Krzywińskiego. O tym, że jest to największe wyzwanie stojące przed spółką i jej nowym prezesem powiedział nam ówczesny przewodniczący rady nadzorczej przedsiębiorstwa. Andrzej Chmielecki mówił o konieczności wdrożenia zmian w naszej ciepłowni, bo w innej sytuacji może nie udźwignąć ona stale rosnących kosztów emisji CO2. Chmielecki przyznał, że w 2018 roku spółka zapłaci 1 mln zł za odprowadzenie zanieczyszczeń do atmosfery, w kolejnych latach znacznie więcej. Ocenił, że należy wprowadzić działania proekologiczne chcąc chronić portfele mieszkańców i finanse spółki. Chmielecki poinformował nas, że Wojciech Krzywiński opracował koncepcję związaną z ochroną środowiska i ograniczeniem szkodliwej emisji, którą burmistrz Walulik chce wdrożyć jak najszybciej, bo zostało niewiele czasu. Jego konkluzje okazały się prorocze.

-Jednym z zadań pana Wojciecha Krzywińskiego było przygotowanie planów działania przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych. Niestety MPEC opierając źródło energii wyłącznie na węglu ma niewielkie możliwości aplikowania do tych programów. Właśnie po to należy poprawić działalność spółki. Chcąc ubiegać się o środki unijne spółka musi posiadać źródła ekologiczne i efektywne. Pan Krzywiński przedstawił pomysły budowy małej elektrowni i sprzedaży prądu, a także budowy pieca zasilanego gazem lub biomasą. Czas zweryfikuje te zamierzenia –mówił w sierpniu 2018 roku ówczesny przewodniczący rady nadzorczej MPEC.

Sierpień 2018: Prezes o sytuacji spółki

W sierpniu 2018 roku komentarza udzielił nam również Wojciech Krzywiński. Prezes spółki mówił stanowczo o konieczności zmodernizowania ciepłowni i rosnących cenach emisji CO2.

-Obecnie wszystkie PEC-e w Polsce, aby uzyskać dostęp do środków publicznych muszą przejść na źródła efektywne. Musimy wytwarzać co najmniej 50 procent energii cieplnej z biomasy, czyli z odnawialnych źródeł energii lub 75 procent kogeneracji, wytwarzając ciepło i prąd. Takie kroki podjęły np. sąsiednie Suwałki i Ełk. Elektrociepłownie oparte na węglu muszą wykupywać bardzo drogie pakiety emisji CO2. W tej chwili produkujemy ponad 30 tys. ton CO2. Jeszcze dwa lata temu cena emisji za tonę wynosiła 4 euro, obecnie waha się w granicach 17 euro, być może za dwa lata dojdzie do 30 euro. To byłaby niebezpieczna sytuacja, gdyż mówimy już o milionach złotych. Poza tym cena miału węglowego rośnie. Te wszystkie koszty musimy wkalkulować w cenę. Jedyną reakcją na to byłoby podnoszenie cen, aby zrekompensować ubytek w dochodach. W literaturze nazywa się to spiralą śmierci, gdyż Unia będzie podnosiła pakiety CO2 i nasi odbiorcy tego na dłuższą metę nie wytrzymają. Musimy w najbliższych miesiącach podjąć bardzo odważne decyzje, ponieważ inwestycje dotyczące OZE czy kogeneracji mają wartość rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu milionów złotych. Dokładnie takie koszty ponoszą nasi sąsiedzi. Musimy to zrobić w najbliższym czasie, aby uzyskać status źródła efektywnego –powiedział Krzywiński w sierpniu 2018 roku.

Listopad 2018: Odwołanie prezesa

Wojciech Krzywiński został odwołany z funkcji prezesa spółki MPEC „GIGA” 21 listopada 2018 roku, czyli niemal tuż po zaprzysiężeniu Mirosława Karolczuka na burmistrza. Dzień po odwołaniu były prezes udzielił komentarza naszemu tygodnikowi. Krzywiński nie tylko narzekał na sposób i atmosferę jego odwołania. Zwrócił również naszą uwagę, że przygotowywał profesjonalny plan związany z modernizacją spółki, którego realizację miał zamiar rozpocząć.

-26 listopada mieliśmy wyznaczone spotkanie w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w sprawie programu pilotażowego. Zostaliśmy wybrani, jako jedna z czterech ciepłowni w Polsce. Program dotyczył ciepła z odnawialnych źródeł energii, mieliśmy wybudować kocioł na biomasę o mocy ośmiu MW. To zostało przerwane ze szkodą dla spółki. Od czasu przyjścia do spółki starałem się opracować strategię, która została wysoko oceniona nie tylko w Augustowie, ale też przez Suwałki czy Ełk. Na podstawie tej strategii wdrożyliśmy plan budowy ciepłowni opartej na OZE, odbywały się bardzo zawansowane prace. Nikt mnie o to nie zapytał. Jestem cały czas w szoku po tej sytuacji. Właściciel może mieć swoje plany, ale powinien chcieć zapoznać się z merytoryką. Tu nie chodzi o mnie, bo ze mną lub bez i tak spółka problemów się nie pozbędzie. Jeżeli nic się nie zrobi, to cena wykupu uprawnień do emisji CO2 oraz cena węgla doprowadzą spółkę w najbliższym czasie do upadłości –mówił w listopadzie 2018 roku były prezes MPEC Wojciech Krzywiński, w rozmowie z „Przeglądem”.

-Cena miału węglowego wzrosła o 40 procent w ciągu dwóch lat, a cena wykupu do uprawnień CO2 o 400 procent. Obecnie waha się na poziomie 25 euro za tonę, a jeszcze rok temu kosztowała 5 euro. MPEC Augustów emituje około 36 tys. ton CO2 rocznie, łatwo więc policzyć o ile wzrosła cena uprawnień za emisję dwutlenku węgla w ciągu roku. Było to do przewidzenia od kilku lat, ponieważ Komisja Europejska prowadzi twardą politykę likwidacji paliw kopalnych w tym węgla, jako źródła podstawowego. W przyszłym roku będziemy musieli zapłacić dodatkowo ponad dwa miliony złotych za emisję CO2, już zapłaciliśmy ponad półtora miliona więcej za miał węglowy, co daje w sumie prawie cztery miliony, a zysk spółki za rok poprzedni wyniósł 950 tys. zł. Jest to równia pochyła i w tej chwili trzeba się skoncentrować nie na zmianach personalnych czy na odwetach, ale na jak najszybszym wprowadzeniu w życie planu restrukturyzacji i modernizacji kotłowni. Jedyną możliwością obniżenia ceny ciepła jest zainwestowanie kilkunastu milionów złotych, aby w przyszłości można było się ubiegać o pomoc publiczną –ocenił Wojciech Krzywiński, w listopadzie 2018.

Wrzesień 2021: Ogromna podwyżka

Przywołane wyżej historie i cytaty jasno pokazują, że już lata temu istniała świadomość, że sytuacja naszej ciepłowni jest bardzo trudna, a może być jeszcze gorzej. Osoby krytykowane przez obecnie rządzącą ekipę ostrzegały, że brak szybkich działań wokół MPEC doprowadzi do fatalnych skutków, które odczują mieszkańcy. Wojciech Walulik, Andrzej Chmielecki czy Wojciech Krzywiński mieli też plany modernizacyjne, które zamierzali wdrożyć w życie jak najszybciej. Jeżeli obecne władze i radni koalicji rządzącej uważają, że nie mamy wpływu na aktualną sytuacją związaną z wysokimi podwyżkami, to najzwyczajniej w świecie się mylą. Świadomość rosnących cen węgla i opłat emisji CO2 była z nami przynajmniej od 2018 roku.

*Artykuł ukazał się w 37/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

Kwas 26.09.2021 09:57
Z powyższego można odnieść wrażenie, że zmiany personalne okazały się ważniejsze od zmian merytorycznych. Odwet na nielubianych osobach okazał się udany, ale czy udało się zapobiec problemom o których mówiły nielubiane osoby?

Zasada 26.09.2021 13:59
Odwet na nielubianych , czy wręcz blokujących zapędy wiadomych osób w rzeczywistości okazał się połowicznie udany . Dzięki temu poznaliśmy metody i cele jakie przyświecały obecnie "panującym" . Teraz mamy pełen obraz sytuacji, w myśl zasady kto nie z nami jest przeciw nam . WW rozszyfrował ich jako pierwszy i posunęli się do tzw "obyczajówki" aby go zdeprecjonować . Tylko czy, pomimo wyroku "skazującego" im to się udało ? szczerze wątpię bo wszyscy , dzięki DP widzimy o co chodziło . Aby miasto było ich ...

Maciej 25.09.2021 15:00
Zobaczycie, że tak odwrócą kota ogonem, że nie tylko nie będą winni zaniedbań, ale wręcz będą kreować się na zbawców mieszkańców Augustowa. Jeśli tylko uda się pod koniec 2022 roku uruchomić kocioł na biomasę, zostanie ogłoszony ogromny sukces i nikt nie wspomni nawet słowem o jakichś podwyżkach opłat.

Pijarowiec 25.09.2021 17:34
A wsio możliwe. Akurat będzie to przed rokiem wyborczym. Można będzie tak zmanipulować i akurat na rok wyborczy obniżyć opłaty mieszkańcom. Genialna strategia, jeśli na nią by wpadli.

BAU 25.09.2021 20:47
No to co by Augustowianie wybrali : Kładkę za 50 baniek,minimum,czy kolejne podwyżki po 20 % co roku ? Potrzebna i kładka,podwyżki ciepła-niekoniecznie,uzasadnionie-tak.Nie takim jednak sposobem i kosztem mieszkańców.Ciekawe,nie ma możliwości rezygnacji z ciepła z GiGA?W bloku trzeba płacić,nawet gdy się nie ogrzewa.Jeśliby by było taniej ogrzewać mieszkania prądem i wyłączyć ogrzewanie,było by jeszcze więcej strat dla tej spółki.Odchodzą klienci,płacący rachunki,co wtedy?Jaka nowa strategia i tłumaczenie zostały by przedstawione?Jasne,odwracanie kota ogonem,to jest strategia...

jasnowidz 26.09.2021 09:27
a ja wam mówię że kładki nie będzie, ale podwyżki będą

zachmurzenie małe

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 10 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"Treść komentarza: W Augustowie dobrze się mają lokalne pisowskie aparatczyki od dyrektorowania w fikcyjnych biurach poselskich, ich serwilistyczne pucybuty z insrybutorowego towarzystwa wzajemnej kohabitacji i konfederacyjne szury- płaskoziemcy, zagorzali fanatycy antyunijnej ruskiej onucy, więc nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Augustowa nie uświadczą na ulicach flag Unii Europejskiej obok flag Polski.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Aż 8 medali z jednych zawodów to mega wynik.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:33Źródło komentarza: Szkoła Tańca Bajka znów na podium – 8 medali z zawodów OKA CAN DANCE 2025 w OstrołęceAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli kumoterskie nierządy wg kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Augustowskie CSiR pobiło chyba już rekord Polski w "pisowskim bezładzie" uskuteczniania etatowej kumoterszczyzny i fikcyjnych stanowisk. Tam już więcej jest prawdopodobnie etatów kierowniczych i tzw. biurkowo-plotkarsko-pogawędkowych, niż ratowników i sprzątaczek razem wziętych.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Tadammmm! Padłem z tą kategorią. A przy okazji jak już tam łazi, to niech się pobuja na ruchomych dechach pomostu. Jeszcze bardziej gały wytrzeszczy gdy zliczy pływanie przymusowe..Data dodania komentarza: 1.05.2025, 15:49Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: To nie tylko święto sportu, ale także dowód na to, że młodzież ma ogromny potencjał, który warto wspierać i rozwijać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Inauguracja 31. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych 2025Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Cyt.: Władze niektórych koreańskich miast znalazły niecodzienny sposób, by nakłonić ludzi do małżeństwa – oferują nawet równowartość 36 tys. dol. za ślub. W programie mogą brać udział obcokrajowcy. Onet Premium - Golla Michał P.S. Augustów wyludnia się w szybkim tempie, więc może zamiast wydawać miliony złotych na jakieś populistyczne festyniarstwo i kumoterskie fanaberie niegospodarności, czyli o 100 % zwiększać liczbę etatów zastępców burmistrza Mirosława Karolczuka; tworzyć kolejne stanowiska kierownicze w miejskim magistracie i miejskich jednostkach organizacyjnych; budować szumiące "ogrody" na RZA w czasie kryzysu związanego z wybuchem wojny w Ukrainie; finansować rewitalizację dzielnicy "Kaczy Dołek" ze środków przeznaczonych na polepszenie walorów uzdrowiskowych Augustowa, budować za ponad 6 mln zł "zabetonowaną" bazę kajakarzy z kierowniczym etatem "swojego lokatora", jednak miejscy włodarze z miejskiego magistratu powinni zacząć wreszcie prowadzić realnie prospołeczną politykę w augustowskim samorządzie i publiczne pieniądze wydawać diametralnie rozsądniej, a przede wszystkim na cele służące rozwojowi miasta, w tym poprawienie poziomu życia mieszkańców Augustowa oraz sprzyjaniu tworzenia mechanizmów zachęcajacych lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorow do inwestowania w królewskie miasto nad rzeką Nettą...?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:43Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: Active teamTreść komentarza: przynajmniej o swoje dziecko i swoją prywatną firmę dba bo na pracę na rzecz miasta nie ma czasu i za mało płacąData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nawrocki vel Tadeusz Batyr jest dziesięć lat starszy od Trzaskowskiego?Treść komentarza: Podobno sport amatorski to zdrowie, więc co do zasady powinien odmładzać. No, chyba że ktoś częściej jest tylko żałosną, wymiendoloną marionetką wiecznie jątrzącego w narodzie karła moralnego i kompulsywnego szkodnika, niż samostanowiącym o sobie politykiem z krwi i kości.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: rozumiem że skundleni z pisem i brauno-mentzenem władze Augustowa już UE mają w głębokim poważaniu (tylko jak Augustów by wyglądał bez środków UE?) ale chociaż młodzież by coś zorganizowała w rocznicę wejścia Polski do UE (1 Maja 2004 - dla przypomnienia). Macie dzięki UE taką szansę i możliwości jakiej my nie mieliśmy.... w ościennych miastach dzisiaj wiszą obok flag polskich flagi UE, tylko w Augustowie nie.....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: kiedy wybory?Treść komentarza: to jest więcej niż żenujące....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Zaglądam czasem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, każde zgłoszenie o "nielegalnych wyścigach" jest po czasie na szaro jako "niepotwierdzone", a jest ich masa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto murem za Grzegorzem BraunemTreść komentarza: Dziadek w SB, ojciec w augustowskiej mafii samochodowej. Kompetencje, tradycja i widoczne gołym okiem wysportowanie. Dyrektor jak marzenie.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 07:32Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: "Teraz rodzina" Nasze Miasto-PiS, heheh!🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Podoba mi się, że kierownikiem miejskiego stadionu została osoba: całkowicie spoza lokalnego układu politycznego; niewplątana w żadne kumoterskie układy i rekrutację z klucza stricte partyjnego, czyli mierny, bierny, byle wierny; ponadprzeciętnie kompetentna w sferze marketingu, ekonomii i zarządzania oraz propagowania sportu profesjonalnego i krzewienia szeroko pojętej kultury fizycznej; wszechtronnie wyedukowana; z wieloletnim doświadczeniem w administrowaniu i zarządzaniu komunalnymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi oraz oczywiście holistycznie wysportowana, czyli dużo, dużo więcej niż nordic walking nad kanałem Bystrym w kategorii geriatrycznej lub puszysto-korpulentnych. 🙃Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: DOGE Elona Muska "antidotum" na ultrakumoterkę kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Elon Musk nie jest moim idolem, ale w augustowskim ratuszu oraz miejskich i powiatowych jednostkach organizacyjnych program DOGE Muska potrzebny jest na extra cito. Wdrożenie odpowiednika DOGE w augustowskich miejskich i powiatowych instytucjach na pewno wygenerowałyby oszczędności w miejskim budżecie w kwocie liczonej w milionach złotych i to wszystko w skali tylko jednego roku budżetowego!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:44Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: No i teraz wiadomo dlaczego policja nie reaguje na wieczorne wyścigi samochodowe. Może któryś z dzielnych mundurowych sam w nich też bierze udział? Bo "Nasze Miasto"..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A wszem wiadomo co jest gdy pęknie guma..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: "Bo to co nas podnieca To się nazywa kasa A kiedy w kasie forsa To sukces pierwsza klasa"Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:10Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Longin PodbipiętaTreść komentarza: W jakim mieście wiceburmistrz lubuje się w szybkich autach służbowych z dużą mocą pod maską, napędem na cztery koła i zasilanych paliwem kupowanym na stacji u zainsrybutorowanego opuchlakoburaka?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 14:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JurandTreść komentarza: Miasto kupiło Skodę Superb Sportline 280KM 4x4 za 230 tys zł, żeby jeden z wiceburmistrzów (fan marki Skoda) mógł godnie wozić swoje dziecko.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:59Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie jest CLOSED!🤡Treść komentarza: Jest nowoutworzony etat kierownika miejskiego stadionu, który obciąży miejski budżet kilkudziesięcioma tysiącami złotych rocznie, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w długi słoneczny weekend majowy z piękną do uprawiania sportów wodnych pogodą jest CLOSED. Czyżby w miejskim budżecie zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia dla ratowników i obsługi miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:07Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w Augustowie
Reklama