Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 18:51
Reklama

Godne upamiętnienie historii sprzed 82 lat PREMIUM

Podziel się
Oceń

17 września 1939 roku to data kolejnych bolesnych wydarzeń w historii naszego kraju. Tego dnia doszło do zbrojnego sowieckiego ataku na Polskę. W tym roku przypadała 82. rocznica tej zbrojnej napaści. W Augustowie i Białobrzegach uczczono pamięć bohaterów tych tragicznych kart naszej historii oraz poległych w walkach z Niemcami podczas II wojny światowej. Uroczystości odbywały się na augustowskim cmentarzu oraz w Białobrzegach przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Godne upamiętnienie historii sprzed 82 lat PREMIUM

Na augustowskim cmentarzu złożono kwiaty, zapalono znicze i oddano hołd Żołnierzom Polskim walczącym od 1 września 1939 roku z Niemcami i od 17 września 1939 z ZSRR, Obrońcom Ojczyzny przed nawałą bolszewicką 1920 roku i Sybirakom. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9. 00 przy Kwaterze Obrońców Ojczyzny. Głos na początku uroczystości zabrał Piotr Kardela, dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

-Warto wspomnieć o 23 sierpnia 1939 roku kiedy to ministrowie spraw zagranicznych, Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow zawarli układ o przyjaźni, uzupełniony protokołem, zakładającym czwarty rozbiór Polski. Polska miała być podzielana wzdłuż rzek Narew, Wisła i San. Polacy nie wiedzieli o tych planach, ale ich ziszczeniem był wybuch II wojny światowej. 1 września 1939 roku zaatakowali nas Niemcy, z kolei dopełniając wcześniejszych przedwojennych umów 17 września zaatakował nas Związek Sowiecki. Z nocy z 16 na 17 września ambasador Grzybowski w Moskwie otrzymał notę, która miała uzasadniać, jak to Sowieci nazywali wkroczenie na wschodnie tereny Rzeczpospolitej. Kłamliwie próbowano uzasadnić, że państwo polskie nie istnieje, że wszystkie jego instytucje polityczne i kulturalne legły w gruzach. To wszystko było nieprawdą -mówił do zebranych Piotr Kardela. -Armie polskie walczyły, polscy żołnierze stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy. Sowiecka napaść była wykonywana w pośpiechu. Hitler różnił się od Stalina tym, że chodzi o podbicie Polski i eksterminacje narodu polskiego, o przeistoczeniu tych Polaków, którzy przeżyją konflikt w tanią siłę roboczą, rezerwuar dla Niemiec, aby te rosły w siłę. Stalin bardziej się kamuflował, był bardziej kłamliwy i niebezpośredni. Po 17 września sytuacja militarna i polityczna Polski mogła już być nazywana swoistą katastrofą. Nie było szansy przy niewywiązywaniu się naszych zachodnich aliantów Francji i Anglii na zwycięstwo w tejże wojnie. Należy wspomnieć o naszych błędach. Marszałek Polski Edward Rydz -Śmigły wydał niezrozumiały do dziś rozkaz, który nakazywał nie walczyć ze wkraczającymi Sowietami o ile ci nie zaatakowali polskiego wojska. Do dziś trwają spory historyków co kierowało taką decyzją. Polacy, mieszkańcy kresów wschodnich, którzy doświadczyli czym jest bolszewicki humanitaryzm, uczestniczyli w walkach, wiedzieli, że nic z tego dobrego wyniknąć nie może. Dlatego też, żołnierze Pierwszego Korpusu Ochrony Pogranicza, jak i wszystkie jednostki wojskowe wycofujące się przed Niemcami podjęły walkę z wkraczającymi Sowietami. Rozpoczęły się aresztowania, pierwsze wywózki na Sybir, grabież majątku i rustyfikacja ziem. Należy przypominać o bohaterskich walkach Polaków z bolszewikami. Przypominać o skutkach tej napaści, bo przecież przez lata nie można było o tym mówić. Wielką rolą drugiej, wielkiej emigracji, która w zastępstwie kraju świadczyła prawdę o tragicznych dla nas wydarzeniach. W kraju oczywiście też ukradkiem dbano o mogiły poległych, ale głośno o tym się nie mówiło. Ten wspólny wysiłek pamięci, emigracji i Polaków w kraju procentuje tym, że my wiemy co się wtedy działo.

 

Młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie przypomniała potem historię rozpoczęcia II wojny światowej i zdarzeń z 17 września 1939 roku. Przybliżyła wydarzenia z tego okresu, które miały miejsce na Augustowszczyźnie. Przypominając opracowanie Jarosława Szlaszyńskiego „Z dziejów obszaru gminy Augustów”, w którym można znaleźć informacje, że w ostatnich miesiącach sierpnia 1939 roku ludność Augustowa z zapałem wykopywała okopy i zaciągała się do wojska. Młodzież czytała też fragmenty pamiętników i wspomnień, o tym, że do 23 września 1939 roku do Topiłówki przyjechała Armia Czerwona. O tym, że tego samego dnia w Białobrzegach doszło do zbrodni dokonanej przez żołnierzy radzieckich na żołnierzach polskich.

Po przypomnieniu wydarzeń z września 1939 roku przedstawiciele białostockiego oddziału IPN, władz powiatowych, miejskich oraz szkół powiatowych i Szkoły Społecznej STO w Augustowie złożyli wieńce, biało -czerwone róże i zapalili znicze. Hołd złożono także na innych mogiłach poległych i zamordowanych w wojnie 1919 -1920 oraz w II wojnie światowej. Dalsze uroczystości odbywały się już w Białobrzegach, w powiecie augustowskim przy Pomniku Żołnierzy Wojska Polskiego. Tam również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Białobrzegach przygotowała piękny montaż słowny. A przy pomniku uczestnicy uroczystości złożyli hołd pomordowanym w Białobrzegach przez Sowietów polskim żołnierzom i wszystkim poległym.

Organizatorami uroczystości był Starosta Augustowski, Sołtys Wsi Białobrzegi, Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Współorganizatorami zaś byli II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie i Szkoła Podstawowa im. I. Prądzyńskiego w Białobrzegach.

Dariusz Szkiłądź, wicestarosta augustowski serdecznie dziękuje wszystkim za zorganizowanie tak wspaniałej uroczystości.

-Jestem pod ogromnym wrażeniem obchodów 82. Rocznicy Sowieckiej Agresji na Polskę. Dziękuje szczególnie młodzieży szkolnej z II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie i Szkoły Podstawowej w Białobrzegach oraz innych augustowskich szkół za udział i tak wspaniały wyraz patriotyzmu. Za to, że Ci młodzi ludzie przypomnieli nam tragiczne wydarzenia tamtych dni. Dziękuję ich opiekunom i dyrekcjom obu szkół za przygotowanie części artystycznej, która na długo pozostanie w pamięci. Uroczystości były naprawdę bardzo podniosłe, zarówno te, który odbyły się w Augustowie, jak i w Białobrzegach. Cieszę się, że pamięć o polskich bohaterach tamtych czasów jest wciąż żywa i będą ją dalej przekazywać kolejne pokolenia. Nie możemy zapominać o naszej historii, a ta uroczystość była wyrazem naszej pamięci i historycznej świadomości. Jeszcze raz dziękuje wszystkim za zorganizowanie tych obchodów.


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 25°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07 Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Zajrzyjcie do administracji szpitala. Tam to się dzieje... Tyle nowych twarzy, tyle ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale znają kogo trzeba. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 15:39 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Reklama