Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 20:10
Reklama

Wilki zagryzają zwierzęta gospodarskie PREMIUM

Podziel się
Oceń

Ostatnio na terenie powiatu augustowskiego dochodzi do ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Zagryzane są, i to blisko domów czy zagród cielaki, owce i bydło. Rolnicy zgłaszają szkody i czekają na odszkodowania. Pilnują swoich zwierząt gospodarskich. Obawiają się też o ataki na ludzi.
Wilki zagryzają zwierzęta gospodarskie PREMIUM

W kilku gospodarstwach na terenie powiatu augustowskiego wilki pozagryzały zwierzęta gospodarskie. Rolnicy, z którymi rozmawialiśmy zgłosili szkody i czekają na wyceny odszkodowań. Dla nich utrata jednego zwierzęcia to średnio strata rzędu 1000 czy 2000 zł. Łupem wilków padły głównie młode byki, owce i cielaki.

Boją się o swoje zwierzęta

Rozmawialiśmy z kilkoma rolnikami z Augustowszczyzny, u których wilki spowodowały straty w pogłowiu zwierząt. Jak mówią gospodarze wilki najczęściej atakują nocą, ale zdarzyło się też, że w ciągu dnia.

-W moim gospodarstwie zagryzły jedną owcę. Stało się to w samo południe, przy zagrodzie w okolicy domu. Nie było mnie akurat na miejscu. Zadzwonił do mnie zięć, że o 11.00 wypuścił owce i niedługo potem usłyszał jakieś niepokojące dźwięki. Myślał, że może to deszcz albo ktoś kręci się przy bramce. Wyszedł z domu i zaczął się rozglądać. Owce są wypasane za sadem. Poszedł tam i zobaczył tylko cień przeskakującego płot zwierzęcia. Znalazł zagryzioną owcę. Blisko nas nie ma lasu, ale jest pole kukurydzy i prawdopodobnie to z niego wilk zaatakował -opowiada Aleksander Jagłowski z Ponizia. - Nie wiemy czy to był jeden wilk, czy kilka. Po tym ataku boimy się o nasze stado i bardzo mocno pilnujemy owiec. Powiedziano nam, żeby w newralgicznych miejscach, gdzie mogą podejść wilki rozpalać ogniska. Prawdopodobnie chodzi o to, że wilki nie lubią dymu. Mój ojciec, który ma 82 lata cały czas chodzi wokół obejścia i pilnuje zwierząt. Nie możemy jednak owiec trzymać cały czas pod kluczem, bo musimy je wypasać.

Aleksander Jagłowski dodaje, że teren, gdzie trzyma swoje zwierzęta jest ogrodzony i cały czas one są pilnowane, a jednak do ataku doszło.

-Jak widać wilki odważyły się przeskoczyć przez płot. Jak się już raz nauczyły tak postępować to pewnie będą robić tak dalej. Jesteśmy tym zszokowani, bo w tym roku nie mieliśmy takich zdarzeń w okolicy, ale parę lat temu u sąsiadów dochodziło do takich sytuacji -tłumaczy rolnik z Ponizia. -Zgłosiliśmy to zdarzenie i został spisany protokół w związku ze szkodą. Czekamy na wycenę. Stratę trzyletniej owcy z mojego stada wyceniłem na 1000 zł, ale nie wiadomo ile mi zapłacą. Słyszałem, że około 700 -800 zł odszkodowania mogę dostać. Moje stado jest w programie ochronnym i w związku z tym atakiem czeka mnie mnóstwo formalności. Utraconą owcę muszę zastąpić inną. Dobrze, że miałem zgłoszoną wcześniej sztukę rezerwową i obędzie się bez problemów. Formalności zgłoszenia jednak potrwają.

Nasz rozmówca dodaje, że słyszał od ludzi iż wilki bywają coraz częstszym gościem przy domostwach.

-Rozmawiałem z myśliwymi i oni mówili, że w okolicy chodzi jeden basior i trzy młode wilki. W zeszłym roku miałem taką sytuację, że 50 metrów od mojego ogrodzenia w zbożu leżała świeżo zagryziona sarna. Kilka razy natknęliśmy się na szkielety koziołków. Wcześniej wilki chodziły za siatką, a teraz nauczyły się przejść przez płoty i pewnie będą pojawiać się częściej. Jeśli ataków będzie więcej to trzeba będzie interweniować u wojewody -podkreśla Aleksander Jagłowski.

Z kolei Krzysztof Przekop z Nowin Bargłowskich poinformował nas, że w jego gospodarstwie wilk zaatakował tydzień temu.

-Wilk zagryzł mi 250 kg byczka. Nie widziałem jak się to stało, bo znaleźliśmy byczka już po fakcie. Wniosek o odszkodowanie złożyłem i był spisany protokół. Czekamy na decyzję. Pierwszy raz miałem do czynienia z takim zdarzeniem. Ponoć kilka dni temu sąsiadka widziała dwa wilki, leżały w krzakach. To było w ciągu dnia, około 10.00 -mówi rolnik.

U kolejnego rolnika doszło do takiego ataku w sobotę, 18 września.

-Wilk napadł na cielaka, chyba nie był sam bo sporo mięsa było wyjedzonego. Cielak ważył jakieś z 250 kg i miał pół roku. Stało się to na polu. Zobaczyłem już same szczątki cielaka. Zostałem zmuszony zabrać cielaki do obór, bo boję się o swoje zwierzęta. Nigdy takich sytuacji nie miałem, tym bardziej, że nie ma w pobliżu lasu tylko kukurydza. Kolega mi mówił, że żona wyszła do kur i widziała jak wilk szedł i nawet nie uciekał. Chyba ludzi się nie boją -opowiada Adam Milanowski z Żarnowa Drugiego. -Zgłosiliśmy szkodę i czekamy, bo cóż możemy zrobić gdyż wilki są pod ochroną. Boimy się o dzieci, które chodzą do szkoły. Nie wiemy czy wilki nie zaatakują ludzi. Wcześniej tych wilków nie mieliśmy, dopiero w tym roku się pojawiły.

 

Wilk jest chroniony, ale są na niego sposoby

Szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta na naszym terenie zgłaszane są do suwalskiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Informacji jednak udzieliła nam Wojewódzka Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku. Na temat wzrostu populacji tej zwierzyny rozmawialiśmy z Elwirą Choińską.

-W poniedziałek mieliśmy cztery zgłoszenia dotyczące szkód wyrządzonych przez wilki. Miały one miejsce w gminie Szypliszki, Żarnowie Drugim, Kolonii Przerośl i w Dreństwie. Wszędzie były to straty w pogłowiu, zagryzione zostały byczki i cielaki. Od początku roku w powiecie suwalskim, sejneńskim i augustowskim doszło do 53 takich zdarzeń. Najwięcej szkód w tej chwili notujemy w powiecie suwalskim, w augustowskim mieliśmy około pięciu zdarzeń -wyjaśnia Elwira Choińska, pełniąca obowiązki dyrektora WDOŚ w Białymstoku. – Zwiększoną aktywność wilków odnotowujemy już od dwóch lat. Ten rok jest trzecim, w którym jest nasilona aktywność tych zwierząt. Ilość wniosków o odszkodowania utrzymuje się nam od trzech lat na jednym poziomie. Tak naprawdę drastyczna różnica wystąpiła między rokiem 2017 a 2019. W 2017 roku mieliśmy 36 wniosków, a 2019 już ich było 115. W 2020 roku mieliśmy 113 zgłoszeń.

Elwira Choińska potwierdza, że populacja wilków się zwiększyła, ale nie aż tak drastycznie. Dodaje, że wilki nie mają jednego wybranego terenu swojej działalności. Pojawiają się w różnych miejscach.

-Prowadzimy akcję skierowaną do wszystkich gmin na terenie województwa podlaskiego. Otrzymały od nas informacje na temat tego, jak zapobiegać kontaktom z wilkami, jak się zachowywać, gdy dojdzie do spotkania na linii człowiek -wilk. Jeśli wystąpi zagrożenie bezpieczeństwa to przede wszystkim należy zgłosić się do gminy, a jeśli urząd jest zamknięty to wezwać policję. Rolnicy mogą się ustrzec ataków stosując różne metody. Mogą do nas zgłosić się z wniosek o wydanie decyzji na ich płoszenie. Można też uzyskać zgodę na odstrzał, ale wtedy ataków wilków musi być naprawdę bardzo dużo. Musi też wtedy nastąpić zagrożenie dla ludzi i zwierząt. Trzeba też pamiętać, że mieszkańcy jakby trochę sami prowokują wilki do zbliżania się do zabudowy mieszkalnej poprzez nieodpowiednio zabezpieczone pojemniki na odpady albo wyrzucane gdzieś resztki pochodzenia zwierzęcego -mówi Elwira Choińska. - Warto też zwrócić baczniejszą uwagę na zwierzęta domowe i gospodarskie. Nie można pozostawiać ich bez nadzoru. Najlepiej zabierać zwierzęta na noc do obór. Wilki są inteligentne i kierują się zasadą łatwiejsze życia więc kiedy mają okazję, to z niej korzystają. Często są zostawianie przez myśliwych czy fotografów nęciska, które mają zwabić dziką zwierzynę. Te wszystkie ludzkie zachowania, które wymieniłam powodują, że wilk zaczyna bytować blisko człowieka.

Elwira Choińska informuje też, że w gminach, gdzie do ataków dochodzi najczęściej przeprowadzone zostały specjalne szkolenia. Radzi, by rolnicy, aby odstraszyć wilki stosowali metody akustyczne, bo są one najbardziej skuteczne.

-Jeśli mamy w gospodarstwie syreny dźwiękowe to uruchomiajmy je co jakiś czas. Tak jak mówiłam wydajemy decyzję na płoszenie i w niej wskazujemy w jaki sposób należy wilki odstraszać. Może to być wydawanie strzałów z kul gumowych w górę, czy stosowanie armatek hukowych. Każdy gospodarz powinien zadbać o swoje zwierzęta, trzymać je za ogrodzeniem albo zaopatrzyć się w pastuchy elektryczne -radzi.

Mamy nadzieję, że do ataków wilków nie będzie już dochodzić, a jeśli tak to będziemy do sprawy wracać.


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 23°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bolszewickie standardy Treść komentarza: Na naukę nigdy nie jest za późno, jednak w tym przypadku nie jest problem, kiedy i jaką wiedzę "śliski" arywista chce powziąć, tylko czy oporne na wiedzę mentale tego aparatczyka, pozwala mu przyswoić wiadomości spoza widnokręgu ograniczonego horyzontem tołkowania, narzuconym sekcie PiS przez kompulsywnego szkodnika z Nowogrodzkiej. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 15:06 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Em Treść komentarza: Augustowskie piekiełko od lat. Nic dziwnego, że Augustów się zwija i nikt tu nie chce niczego robić. Takie mamy elity. Niestety. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 12:13 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07 Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim
Reklama