Zarówno obecny zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz i jak sam jego komitet wyborczy Nasze Miasto w marcu 2018 roku ogłaszał w mediach społecznościowych, że w Augustowie będzie już niedługo dostęp do szerokopasmowego internetu. Dla przypomnienia publikujemy fragment wpisu na FB Naszego Miasta.
„#Augustów #Internet #całanaprzód Czas skończyć z białą plamą i wykluczeniem augustowian z szerokopasmowego dostępu do Internetu. Nasi radni zaprosili inwestora i przekazali mieszkańcom pierwsze konkretne informacje o budowie światłowodu w Augustowie
A oto fragment postu Filipa Chodkiewicza z 5 marca 2018 roku.
„Miałem dziś przyjemność wraz z Paweł Kotwica poprowadzić konferencję lub też bardziej spotkanie informacyjne w sprawie budowy sieci szerokopasmowego Internetu w naszym mieście. Zaproszenie na spotkanie przyjęli przedstawiciele inwestora, firmy Idealan z Sokółki. Konferencję zorganizowaliśmy w odpowiedzi na pytania, jakie trafiają do nas od czasu posiedzenia Komisji rozwoju, na której złożyłem wniosek o obniżkę stawek opłat za zajęcie pasa drogowego.”
To były ostatnie oficjalne informacje. W sprawie tej inwestycji zgłosiło się do nas wielu mieszkańców Augustowa.
-Nie możemy się nic dowiedzieć, ani w urzędzie miejskim, na stronie magistratu, ani też dzwoniąc do firmy. Nikt nie jest w stanie nam powiedzieć, kiedy będzie w końcu dostęp do internetu. Pierwsze podłączenia miały być w 2019 roku, a mamy już rok 2021 i cisza -mówią mieszkańcy.
Kolejny Czytelnik poinformował nas, że na jego ulicy położono ok. 50 metrów sieci, ale dalej już nie. Pytał robotników, kiedy będą robić dalej, ale nie usłyszał żadnej odpowiedzi.
-Nie wiem, co mam robić. Kończy mi się umowa na internet w sieci komórkowej i nie wiem, czy mam podpisywać kolejną, czy czekać na obiecany światłowód. Próbowałem dowiedzieć się czegoś w urzędzie miejskim, ale bezskutecznie. W firmie też telefonów nikt nie odbiera -żali się augustowianin.
Skoro tak szumnie zapowiadano dostęp do szerokopasmowego internetu o los tej inwestycji zapytaliśmy augustowski magistrat. Odpowiedź wyjaśnia niewiele.
- Gmina Miasto Augustów dokłada wszelkich starań, aby pomóc firmom w jak najkrótszym czasie wybudować światłowody w mieście. Dokumentacje dotyczące światłowodów uzgadniane są najszybciej jak to możliwe. Na drogach gminnych w Augustowie obowiązują jedne z niższych stawek opłat za wbudowanie urządzeń teletechnicznych w pasach dróg gminnych dla wszystkich operatorów -wyjaśniła nam Magdalena Sokołowska, kierownik wydziału inwestycji Urzędu Miejskiego w Augustowie.
W tej sprawie wysłaliśmy maila też do wspomnianej przez naszych Czytelników firmy. Niemal natychmiast po przesłaniu zapytań otrzymaliśmy telefon od jej przedstawicielki. Udzieliła nam szczegółowych informacji związanych z projektem położenia światłowodu i przyłączenia mieszkańców do sieci.
-Termin na zakończenie prac projektowych, który był zakładany pierwotnie na koniec października 2020 roku, został wydłużony. termin zakończenia projektu, zgodnie z umową na realizację inwestycji przewidziany jest na 21 grudnia 2021 roku. Jesteśmy w trakcie prowadzenia prac. Na terenie miasta Augustów pracują obecnie ekipy -wyjaśnia Monika Puziuk z firmy Idealan w Sokółce. -Projekt przewiduje wybudowanie sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości min 100 Mb/s wraz z doprowadzeniem przyłączy do granicy działek. W kolejnym etapie, już poza projektem będą realizowane przyłącza od granicy działki bezpośrednio do budynków, ten etap nie podlega dofinansowaniu ze środków unijnych. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie adresy na terenie miasta Augustów możliwe były do objęcia zasięgiem w ramach realizowanego projektu, część adresów nie była dostępna w dokumentacji konkursowej. Ostatecznie możliwe będzie objęcie ich zasięgiem sieci w późniejszym terminie w ramach własnej inwestycji – rozbudowy sieci. W całym mieście Augustów wybudowaliśmy już ok. 110 km sieci szerokopasmowego dostępu do internetu w zasięgu, której znajdzie się ok 5 tys. użytkowników końcowych. Obecnie trwają prace nad uzbrojeniem sieci oraz uruchomieniem węzła zasilającego.
-Podzieliliśmy miasto na kilka obszarów i każdy obszar realizujemy stopniowo. Na każdym z tych obszarów zostaną wyznaczone różne terminy uruchomienia sieci i podłączenia do niej abonentów. Są już ulice w Augustowie, na których w niedługim czasie planujemy rozpoczęcie świadczenia usług, są to min ulica Wiśniowa, Jagodowa, Czereśniowa czy Pensjonatowa. Zostaną tam wykonane przyłącza bezpośrednio do domów wraz z podłączeniem internetu i telewizji. Niektóre ulice są gotowe do świadczenia usług, a na niektórych trwają jeszcze prace na mniej lub bardziej zaawansowanym etapie -wyjaśnia wykonawca.
Monika Puziuk dodaje, że konkretne informacje dla mieszkańców można znaleźć na oddzielnej stronie internetowej dotyczącego samego projektu. Jest to strona pod nazwą podlasie.net
-Na tej stronie jest zakładka zapisy, gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy. W tym formularzu należy podać imię i nazwisko i co najważniejsze adres, do którego chcemy mieć wykonane podłączenie wraz z numerem geodezyjnym działki, na której stoi budynek. Weryfikujemy wówczas, czy dany adres znajduje się w zasięgu sieci oraz czy został uwzględniony do podłączenia w ramach projektu. Wszystkie takie zgłoszenia zbieramy i analizujemy - tłumaczy przedstawicielka sokólskiej firmy. -Kolejny obszar, który możliwy będzie do realizacji podłączenia abonentów, znajduje się na Borkach. Tam między innymi na ulicach Nadrzecznej, Nowomiejskiej, Borki, Chwalczewskiego, Nad Nettą, Krętą, Wierzbnej, Wioślarskiej i Złotej prace będą najszybciej ukończenie i będzie możliwość uruchomienia usług. Skupiamy się teraz na tym właśnie obszarze i analizujemy zgłoszenia, które otrzymaliśmy. Wiemy już, że na tym terenie mamy kilkadziesiąt chętnych osób, które deklarują chęć korzystania z naszych usług, a przyłączy doprowadzonych do granicy działek wykonaliśmy ponad 500. Dlatego też będziemy się starać o pozyskanie większej liczby chętnych osób. Poszukujemy przedstawicieli handlowych, którzy w terenie będą odwiedzać mieszkańców z naszymi aktualnymi ofertami i wzorami umów, by pozyskać jak największą liczbę chętnych. Stopniowo będziemy realizować kolejne obszary. Zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. Można z nami skontaktować się mailowo pod adresem: [email protected]. Jak również telefonicznie pod nr 85 711-96-92.
Nasza rozmówczyni zapewniła też, że prace są cały czas prowadzone.
Napisz komentarz
Komentarze