Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 października 2025 22:53
Reklama
Reklama

Czas planować wakacje. Kolejny kraj w Europie łagodzi zasady wjazdu na swój teren

Podziel się
Oceń

Hiszpania zmienia zasady dotyczące wjazdu na swoje terytorium. Krajów oferujących przywileje dla zaszczepionych jest więcej.
Czas planować wakacje. Kolejny kraj w Europie łagodzi zasady wjazdu na swój teren
Hiszpania łagodzi zasady wjazdy na swoje terytorium

Autor: iStock

Wjazd do Hiszpanii będzie dozwolony dla zaszczepionych podróżnych bez względu na kraj pochodzenia.” – ogłosił kilka dni temu premier tego kraju Pedro Sanchez. Miejsce podania tej informacji nie było przypadkowe - zrobił to podczas targów turystycznych, odbywających się w Madrycie. Hiszpania liczy, że zmiana zasad podróżowania przyciągnie do tego kraju rzeszę podróżników. Według nowych przepisów, każda zaszczepiona przeciwko COVID-19 osoba będzie mogła wjechać tam już 7 czerwca. Nie będzie trzeba już przedstawiać  negatywnego wyniku testu na koronawirusa i nie będzie trzeba odbywać kwarantanny. Należy jednak pamiętać, że zasady te dotyczą osób w pełni zaszczepionych, posiadających odpowiednie zaświadczenie (pobrane z pacjent.gov.pl).

Jeszcze wcześniej, bo od 24 maja, do Hiszpanii swobodnie mogą wjeżdżać  zaszczepieni obywatele kilku innych krajów spoza UE, np. Wielkiej Brytanii, Australii czy Izraela.

Hiszpanie są kolejnym już narodem, który luzuje swoje zasady, bo wcześniej zrobili to Grecy. Tam co prawda podróżni nadal muszą przedstawić wyniki testu, ale nie wszyscy. Od 14 maja z tego obowiązku zwolnieni są zaszczepieni. I tu uwaga, na to także trzeba mieć zaświadczenie i to wydane (pobrane z portalu pacjent.gov.pl) najwcześniej 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki preparatu. Ambasada Grecji w Polsce właśnie potwierdziła, że taki dokument jest honorowany na granicy. Dodajmy, że pobrany ze strony internetowej wypis jest w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Dyplomaci przypominają też, że testu na obecność wirusa nie muszą wykonywać ozdrowieńcy, chorujący na COVID-19 w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy. Trzeba mieć jednak odpowiednie zaświadczenie, wydane przez organ publiczny lub certyfikowane laboratorium. Najlepiej w języku angielskim.

Zmieniły się też zasady wjazdu do Szwajcarii. „Od 20 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski nie będą podlegać kwarantannie.” - informuje polskie MSZ i zaznacza, że cały czas utrzymane zostają wymogi, dotyczące osób podróżujących transportem zbiorowym. A to np. obowiązek rejestracji za pomocą specjalnego formularza internetowego  i przedstawienie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2 dla podróżujących samolotem (co do zasady powinien być to test PCR, wykonany z próbki pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin). „Osoby podróżujące z Polski do Szwajcarii prywatnymi samochodami, nie mają obowiązku wykonywania przed przyjazdem testów ani rejestracji swojego przyjazdu.” – dodaje MSZ.

Słowenia też poluzowała w tym miesiącu zasady. „Z obowiązku kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy (co potwierdza pozytywny wynik testu, od którego upłynęło co najmniej 21 dni i co najwyżej 6 miesięcy lub zaświadczenie lekarskie, że osoba chorowała na COVID-19, a od wystąpienia objawów nie upłynęło jeszcze sześć miesięcy) i osoby zaszczepione (…).” – podaje polski resort.

Ważne tu są terminy, bo od wjazdu na Słowenię musi minąć 7 dni od przyjęcia drugiej dawki preparatu COMIRNATY Biontech/Pfizer i co najmniej 14 dni w przypadku innych szczepionek.

Z kwarantanny zwolnieni są również ozdrowieńcy zaszczepieni jedną dawką dowolnej szczepionki honorowanej przez Słowenię.

Co prawda jadąc na Cypr trzeba mieć ze sobą wyniki testu, ale zwolnione są z tego osoby posiadające świadectwo szczepienia przeciwko COVID-19. Nie muszą też odbywać kwarantanny. „ Zaświadczenie nie zwalnia z obowiązku poddania się testom, które będą wykonywane losowo na lotniskach.” – zaznacza polskie MSZ.

Bułgaria. Wjazd do tego kraju zagwarantuje dokument potwierdzający zakończenie programu szczepień minimum 14 dni przed przyjazdem. „W przypadku ozdrowieńców dokument wystawiony od 15 do 180 dni od daty pozytywnego wyniku testu PCR lub szybkiego testu antygenowego na COVID-19” – dodaje ministerstwo.


Napisz komentarz

Komentarze

umiarkowane opady deszczu

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 37 km/h

Reklama
Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 9 z dnia 29 wrze - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RodzicTreść komentarza: A po co w tej szkole jest kierunek informatyk - programista? Za 5 lat sztuczna inteligencja ich zastąpi. Zmarnowany czas.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 21:35Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: W piramowiczu też przebieranki, młodzież ma się przebrać w "straszne stroje". Poziom w tych szkołach średnich jak w maluchach w przedszkolu. Tragedia. Przebieranki, malowanki, głupie tańce i przyśpiewki. Tik toki, nagrywki, ale że nawet kadra pedagogiczna w tym bierze udział to nie do uwierzenia. Filmik z piramowicza promujący szkołę nie do pojęcia. W każdej klasie pseudo wywiady z nauczycielami, kolorowe fatalaszki, tańce i podskoki. Dramat. Jak reklama jakiejś imprezowni.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 21:33Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: CiekaweTreść komentarza: Naprawdę nie rozumiem niestety. PozdrawiamData dodania komentarza: 30.10.2025, 21:23Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: CzytelnikTreść komentarza: To chyba mowa o piłeczce nożnej... i generalnie o sparcie, pozostałe kluby sportowe zdaje się nie narzekały że nic nie dostają?Data dodania komentarza: 30.10.2025, 21:18Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą biegać na stadionieAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Zgadza się zwłaszcza mieszkańców bloku Sucharskiego 12 i przylegającego tbsu. Średnio po 2 auta z każdego mieszkania były parkowane ns całym osiedlu a z dwunastki na przeciw okien sobie samochody ustawiali.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 21:14Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A dlaczego tylko seniorów????Data dodania komentarza: 30.10.2025, 21:03Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie można tak zrobić według ustawy niestety. Może być advisement inny dla osób mieszkających w samej strefie jedynie.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 20:05Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: pogonićTreść komentarza: odpowiedz urzędnika Chodkiewicza - nerwowa i chamska , świadczy tylko o tym że trafiła Pani w czuły punkt. Proponuję zapytać się o zakupy dronów, kamer, aparatów itp w latach 2022-2025.. Pewnie wyjdą cuda.. tylko proszę nie pytać o zakupy według paragrafów.. tylko według rzeczy tzn. poprosić o wydatki na środki trwałe o wartości powyżej 2 tys zł...Data dodania komentarza: 30.10.2025, 19:25Źródło komentarza: Augustów TV. Pokrętne tłumaczenia urzędnikaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A ja mam pytanie z innej beczki ale dotyczące płatnych parkingów. Dlaczego tak szumnie swego czasu propagowana karta mieszkańca "TAK" (Twoja Augustowska Karta), skoro upoważnia mieszkańców do darmowej komunikacji, czy nie powinna również upoważniać Seniorów do np. darmowego parkowania w strefie płatnych parkingów na chociażby 2-3 godziny celem zrobienia zakupów lub wizyty u lekarza, na poczcie, itd.? Panie Burmistrzu, nie wstyd Panu?..Data dodania komentarza: 30.10.2025, 18:11Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: Co autor miał na myśli popełniając "luksusowy" cennik?Treść komentarza: Ciekawostką na skalę całego kraju jest kuriozalna sytuacja, ponieważ ceny na parkingu miejskiego basenu w Augustowie zarządzanego przez CSiR są nawet kilkaset procent wyższe, niż te obowiązujące w strefie płatnego parkowania w centrum Augustowa dedykowanej dla kierowców robiących zakupy? Rodzi się zasadna konstatacja - czy autor "luksusowego" cennika parkingu miejskiej pływalni chciał intencjonalnie zmniejszyć frekwencję w CSiR, czy po prostu postanowił zdoić klientów tego obiektu mającego służyć krzewieniu kultury fizycznej i sportu wśród lokalnej społeczności, uznając ich chyba za ponadprzeciętnie zamożnych?Data dodania komentarza: 30.10.2025, 17:48Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: Leśny ludekTreść komentarza: To racja. Podobnie jest ze strefą płatnego parkowania. Cel jest zupełnie inny niż dochód.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 14:22Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: Trzeci burmistrz kosztuje mieszkańców Augustowa prawie ćwierć miliona złotych rocznie!!!Treść komentarza: W takim razie, dlaczego miasto pod kierownictwem trzech burmistrzów Karolczuka, Chodkiewicza i Sieczkowskiego wprowadzając rok temu płatny parking, "poczęstowalo" opłatami za parkowanie także klientów miejskiej pływalni, siłowni i lodowiska? Uważam, że w obecnej sytuacji zasadne jest zweryfikowanie wpływu uruchomienia płatnego parkingu na frekwencję użytkowników pływalni, siłowni i lodowiska. Czy frekwencja zwiększyła się, pozostala bez zmian, czy jednak zmniejszyła się? P.S. Abstrahujac od iluzorycznego efektu ekonomicznego z parkingu, co do zasady głównym priorytetem przyświecającym właścicielowom i zarządcom tego typu sportowo-rekreacyjnych obiektów użyteczności publicznej powinna być PRZEDE WSZYSTKIM FREKWENCJA. Ostateczny efekt ekonomiczny wynika głównie z umiejętnego zarządzania, które jednak w żadnym stopniu nie powininno wykluczać osób mniej zamożnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i rodzin wielodzietnych.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 14:10Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: Też ciekaweTreść komentarza: Naprawdę nie rozumiesz jaki kultura i jej propagowanie mają wpływ na mieszkańców? Oj! :)Data dodania komentarza: 30.10.2025, 13:53Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Zadaj to pytanie burmistrzom. Zapytaj czy chociaż uścisnęli dłoń narciarzom czy kajakarzom przywożącym medale z ogólnoświatowych i ogólnopolskich imprez. Nie mówię już o wsparciu finansowym tych zawodników bo tego nie ma. Zerowa reakcja na potrzeby sportowe od co najmniej połowy tego roku. Szczucie na ludzi, którzy się na tym znają. Kompletna ignorancja i prywatne wojenki. A przez to zerowe wspieranie młodzieży uprawiającej sport w tym mieście.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 13:49Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą biegać na stadionieAutor komentarza: drwalTreść komentarza: Dokładnie. Parking jest nie po to żeby zarabiać tylko ukrócić cwaniactwo parkujących z bloków.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 13:01Źródło komentarza: Parking nie przynosi wielkiego dochoduAutor komentarza: Augustów po dekadzie rządów ekipy Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Tysiące osób z okolicznych wsi i miast pracuje w Augustowie, więc przywożą ze sobą dzieci jadąc do pracy i odbierają z przedszkoli po powrocie z pracy. Ot i rozwiązanie całej zagadki. P.S. Sprawdź statystyki odnośnie liczby mieszkańców Augustowa z ostatniej dekady, to Twoja wątpliwość w kwestii wyludniania się Augustowa powinna się wyjaśnić.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 10:15Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: RodzicTreść komentarza: W technikum jutro Święto Dyni!!!! tak wychowujemy młodzież do wartości. Rozumiem z przedszkolu ale w średniej szkole? Młodzież 15-19 przygotowuje dynie na konkurs i mają się przebierać na pomarańczowo. Za to wyniki maturalne będą kolejny rok fatalne. A czym się zajmuje kolejny wicedyrektor?Data dodania komentarza: 30.10.2025, 09:34Źródło komentarza: Kładka nad Nettą. Pytania o realizację przedsięwzięciaAutor komentarza: Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz naszomiastowopisowska rodzina"☝️👉🤡👺👹🛸🚀🛰🥸🫵💸💰💰💰👈🤝👏🤑Treść komentarza: Urząd miejski oraz CSiR, w tym miejski stadion w Augustowie to nie jest prywatny folwark burmistrza Karolczuka oraz jego dwóch zastępców Chodkiewicza i Sieczkowskiego. "Jeźdźcy augustowskiej apokalipsy" chyba jeszcze nie przebudzili się po wyborach samorządowych z 2023 roku i nadal mentalnie lewitują w czasach głębokiego pisowskiego bezładu, kumoterstwa i siermiężnej, populistycznej propagandy.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 09:03Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą biegać na stadionieAutor komentarza: Art. 231 kkTreść komentarza: Każdy biega gdzie chce i nic komu do tego. Jeden chce biegać na stadionie, drugi na bieżni w klimatyzowanej sali, trzeci po lesie, czwarty po mieście itd. Problem w tym, że burmistrz Karolczuk prawdopodobnie intencjonalnie łamiąc przepisy prawa, sobie uzurpuje prawo do ustalania regulaminów i cenników obowiązujących na komunalnych obiektach jakby zapominając, że WYŁĄCZNIE RADA MIEJSKA jest organem ustawowo uprawnionym do ustanawiania aktów prawa miejscowego, jakimi niewątpliwie są regulacje dotyczące zasad korzystania z komunalnego stadionu przy ul. Tytoniowej.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:48Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą biegać na stadionieAutor komentarza: Felek kartofelekTreść komentarza: To chyba nie chodzi o to. UM miasta budując Olimpijski Augustów, zadłużył każdego mieszkańca. Przecież to było na kredyt. A teraz nie można z tego bezpłatnie korzystać? Nie pytali o zgodę wtedy, nie pytają o zgodę teraz. Proszę zerknąć jak wygląda lista pracowników CSiR. Przecież tam kierowników od cholery. Kolesiostwo jak się patrzy.Data dodania komentarza: 30.10.2025, 08:30Źródło komentarza: Mieszkańcy chcą biegać na stadionie
Reklama