Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku realizuje szereg programów związanych z wymianą źródeł ciepłą na ekologiczne, retencji wody przy budynkach jednorodzinnych, edukacją ekologiczną, poprawą jakości gleby, czy wsparcia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszystkie te programy z powodzeniem są realizowane w powiecie augustowskim. W 2020 roku w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło 200 wniosków od mieszkańców powiatu augustowskiego. Mieszkańcy Augustowszczyzny otrzymali blisko 3,2 miliona złotych na wymianę kotłów. Powiat augustowski znalazł się na czwartym miejscu w województwie podlaskim pod względem wykorzystania środków właśnie z programu „Czyste powietrze”.
-Program „Czyste powietrze” to bardzo istotne przedsięwzięcie. Jego realizacja to dbałość o życie i zdrowie człowieka. Trzeba dbać o czyste powietrze i właśnie ku temu służy ten rządowy program, na który nasze władze przeznaczyły ogromną kwotę, bo aż 103 miliardy złotych w ciągu 10 lat -mówił podczas konferencji podsumowującej działanie programu w powiecie augustowskim Jarosław Zieliński, poseł na Sejm RP. -Program na terenie naszego województwa jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Fundusz dofinansowuje wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Proces ten bardzo dobrze się rozwija tam, gdzie dbają o jego przeprowadzenie lokalne władze. Dzięki życzliwości starosty augustowskiego, samorządu powiatu Punkt Informacyjny „Czystego powietrza” utworzyliśmy właśnie w Augustowie.
Poseł Jarosław Zieliński dodał, że w powiecie augustowskim proces wymiany kotłów w ramach programu „Czyste powietrze” wygląda bardzo dobrze.
-W 2020 roku do tego programu mieszkańcy złożyli 200 wniosków. Wymieniono w sumie w całym powiecie 174 kopciuchy na piece ekologiczne i na pewno dzięki temu powietrze w Augustowie i okolicach stało się o wiele czystsze. Sprawdzaliśmy dzisiaj, jak wygląda stan powietrza w Augustowie i jego jakość jest dobra, ale to nie oznacza, że tak jest też w sezonie grzewczym. Jeśli spotkamy się za rok, to porównamy jak wygląda stan powietrza w takim samym okresie po kolejnej wymianie źródeł ciepła do zimy, kiedy trwa sezon grzewczy. Dzięki temu będzie wyraźnie widać, w jaki sposób działa program i jakie jego działania przynoszą dobre, oczekiwane efekty -podkreślał poseł. – Augustowszczyzna w realizacji programu znajduje się na 4 miejscu w województwie na 14 powiatów, po powiatach białostockim, łomżyńskim i suwalskim. Ta pozycja jest bardzo dobra, ale myślę, że będzie ona jeszcze lepsza. Warto dodać, że w samym Augustowie wymieniono 80 pieców, czyli niemal połowę tego, co w całym powiecie. Cieszymy się, że powiat augustowski bierze w tym programie udział i to z powodzenie, bo mamy zauważalny postęp w tej dziedzinie.
Jarosław Zieliński podczas konferencji zaznaczył, że w kwestii dbania o środowisko potrzeba współpracy wszystkich.
-Wszyscy powinniśmy dbać o czyste powietrze, ale poprawa stanu czystości powietrza nie jest łatwa do osiągnięcia. Wymaga współpracy państwowych instytucji, samorządowych a także obywateli, którzy powinni skorzystać z tego programu. Zachęcam do tego, by z tych możliwości jakie daje państwo, naprawdę skorzystać -mówił poseł. -Kwota wspomnianych 103 miliardów złotych jest przeznaczona między innymi na wsparcie wymiany kopciuchów na piece ekologiczne, emitujące mniej spalin do atmosfery. Przez dziesiątki lat ta sprawa była zaniedbywana, a teraz jest jednym z priorytetów władz państwowych. To wyraz troski o przyszłe pokolenia, bo przecież dbałość o czyste powietrze jest dbałością o zdrowie naszych dzieci i wnuków.
Dariusz Szkiłądź, wicestarosta powiatu augustowskiego serdecznie dziękował za to, że taki punkt informacyjny powstał w Augustowie.
-Po 1989 roku Augustów był w bardzo ciężkiej sytuacji, jeżeli chodzi o sprawę kanalizacji miejskiej, odprowadzania ścieków i to wszystko zostało już zrobione. Program, który rząd wprowadza w naszym kraju, wspiera działania mieszkańców po to, aby dbać o środowisko, a to jest bardzo cenne. Wiem, że ten program w powiecie augustowskim odniósł swoisty sukces i cieszymy się bardzo z tego, że mogliśmy służyć pomocą w jego realizacji. Czekamy na więcej funduszy przeznaczonych na ten cel -podkreślał Dariusz Szkiłądź.
Konferencja w Augustowie była też okazją do omówienia o nie tylko realizacji programu „Czyste powietrze” w powiecie augustowskim, ale i innych działań, jakie na naszym terenie realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
-Wojewódzki fundusz realizuje szereg programów proekologicznych. Oprócz „Czystego powietrza” pamiętajmy również o retencji wody i programie „Moja woda”, programie dla straży pożarnych oraz o programie dla rolników na wapnowanie gleby -informował Maciej Borzyszkowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. -Na „Czyste powietrze” w powiecie augustowskim przeznaczyliśmy ponad 3 mln złotych. Nas przede wszystkim interesuje efekt ekologiczny, a inwestycje z tego programu pozwolą na ograniczenie emisji dwutlenku węgla o blisko tysiąc ton rocznie. Jeżeli chodzi o program „Moja woda” to w zeszłym roku wpłynęło do nas 38 wniosków z Augustowszczyzny na kwotę 210 tysięcy złotych. Co dało efekt ekologiczny w postaci oszczędności na 5,5 mln litrów wody rocznie.
Prezes przypomniał też o innych działaniach związanych z ochroną środowiska na naszym terenie. Dodał, że fundusz wsparł parafie w Augustowie, Monkiniach i Kolnicy kwotą 160 tysięcy złotych na fotowoltaikę i termomodernizację budynków.
-Jeśli chodzi o wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych, to druhowie z OSP Augustów-Lipowiec, Bargłów, Bargłówka, Kurianka, Lipsk i Sztabin z programu „Mały strażak” otrzymali dofinansowanie na zwiększenie gotowości bojowej. A OSP Bryzgiel otrzymało 400 tysięcy złotych dofinansowania z „Dużego strażaka” na wymianę wozu bojowego. Wspieraliśmy działania medyków i władz powiatowych związane z sytuacją covidową, przekształcenia augustowskiego szpitala w tzw. covidowy. Wspólnie z ministrem środowiska przeznaczyliśmy augustowskiemu szpitalowi dofinansowanie w wysokości 44 tysięcy złotych na utylizację odpadów covidowych -wyliczał Maciej Borzyszkowski.
Prezes WFOŚiGW w Białymstoku na zakończenie dodał, że program „Czyste powietrze” będzie się teraz bardziej rozwijał, gdyż rusza możliwość łączenia dotacji z finansowaniem inwestycji wymiany kotłów i termomodernizacji budynków z kredytów bankowych.
-W lipcu w całej Polsce otwartych będzie blisko 3,5 tysiąca okienek w bankach, które będą pomagać w realizacji programu. Liczymy na więcej wniosków i na to, że jeszcze chętniej mieszkańcy powiatu będą korzystać z tego programu -poinformował.
Warto dodać, że program „Czyste powietrze” umożliwia także szereg dodatkowych inwestycji, do których należy termomodernizacja budynków. Coraz więcej mieszkańców składa też wnioski łączone, na przykład fotowoltaikę z ogrzewaniem elektrycznych. Przy okazji należy podkreślić, że wojewódzki fundusz na program wapnowania gleby przekazał 18 rolnikom z powiatu augustowskiego środki w kwocie ponad 71 tysięcy. Wsparł cztery gminy Augustów, Bargłów Kościelny, Nowinkę i Sztabin w usuwaniu azbestu.
Wszelkich informacji na temat możliwości skorzystania z pomocy funduszy można uzyskać w Punkcie Informacyjnym programu „Czyste powietrze”, który znajduje się w siedzibie Powiatowego Zarządu Dróg w Augustowie.
Napisz komentarz
Komentarze