Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 20:14
Reklama

Polityka w szkołach PREMIUM

Podziel się
Oceń

W Augustowie powstaną wkrótce nowe zespoły szkolno-przedszkolne. Połączenie szkół i przedszkoli miejskich kolejny raz powoduje kontrowersje i pytania, jakie są rzeczywiste powody zmian? Trudno dopatrzeć się specjalnych korzyści po stronie uczniów czy grona pedagogicznego. Nie brakuje ocen, że rewolucja w edukacji miejskiej ma podłoże stricte polityczne, zaś jej prawdziwe przyczyny dotyczą przede wszystkim obsady kierowniczej.
Polityka w szkołach PREMIUM
Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Podczas kampanii wyborczej 2018 roku, ugrupowanie Nasze Miasto zwołało konferencję w sprawie sytuacji w augustowskiej oświacie. Kandydat na burmistrza Mirosław Karolczuk nie zostawił suchej nitki na realiach edukacji, której twarzami byli ówczesny burmistrz Wojciech Walulik i pełniący wówczas funkcję kierownika wydziału edukacji i sportu Dariusz Szkiłądź. Na wspomnianej konferencji padały zapewnienia, że po zmianie rządów w mieście oświata w Augustowie rozkwitnie. Jedną z najbardziej pamiętnych deklaracji było stwierdzenie radnej Naszego Miasta Magdaleny Śleszyńskiej: „Musimy skończyć z polityką w szkołach”. Patrząc na realizację tego postulatu trudno nie odnieść wrażenia, że polityka ze szkół nie zniknęła, ale widać ją tam coraz intensywniej i specjalnie nie tworzy się już nawet pozorów, że jest inaczej.

Kontrowersje minionego roku

Wiosną ubiegłego roku poznaliśmy zaskakujące plany wprowadzające rewolucję w miejskim szkolnictwie. Chodziło o powołanie dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych złożonych ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 3 oraz Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6. Obóz rządzący miastem komplementował to rozwiązanie i zapewniał, że spowoduje one same oszczędności. Ale bardzo szybko pojawiły się odmienne głosy i pytania m.in., dlaczego takich daleko idących zmian dokonuje się w okresie pandemii, kiedy także edukację dotykają różne poważne problemy? Duży sceptycyzm wobec zmian wyrażały osoby od lat związane z nauką.

Przeciwni byli ówcześni dyrektorzy placówek wskazanych do połączenia. Krytyczne opinie o zespołach miał obecny wicestarosta Dariusz Szkiłądź, który wiele lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3. Akt założycielski zespołów negatywnie zaopiniowała absolutna większość placówek, nieskrywany niepokój towarzyszył związkom zawodowym, obawy wyrażali także kombatanci. Głos na temat kontrowersyjnych zmian w Augustowie zabierali nawet popularni w całym kraju znawcy szkolnictwa. Przeciwko zmianom proponowanym przez augustowskie władze byli np. ówczesny minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i poseł Jarosław Zieliński. Ostatni z wymienionych proszony przez naszą redakcję o komentarz na konferencji prasowej stwierdził coś, o czym spekulowano coraz głośniej. Zieliński przedstawił pogląd, że powodem zmian tak naprawdę mogą być osoby dyrektorów i w rzeczywistości rządzącym chodzi jedynie o personalia osób kierujących placówkami. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że ówcześni dyrektorzy szkół i przedszkoli zostali nominowani przez poprzednie władze miasta i brali udział w pamiętnej konferencji prasowej, kiedy bronili Dariusza Szkiłądzia atakowanego przez Nasze Miasto. Mimo tak licznych kontrowersji uchwały o powstaniu zespołów zostały podjęte przez radę miasta, dzięki koalicji rządzącej Naszego Miasta oraz banitów z klubu PiS.

Po podjęciu tychże uchwał głosami koalicyjnej większości, z funkcji przewodniczącej komisji społeczno-oświatowej zrezygnowała Aleksandra Sigillewska. Opozycyjna radna PiS była od początku negatywnie nastawiona do rewolucji zaproponowanej przez burmistrza. Ale główną przyczyną decyzji o rezygnacji było zlekceważenie przez ekipę rządzącą opinii płynących z placówek. Chodziło tu oczywiście o jasne i negatywne opinie większości rad pedagogicznych.

Zachwyt zastępcy burmistrza

Pod koniec marca poznaliśmy plany dotyczące powstania od nowego roku szkolnego dwóch nowych zespołów szkolno-przedszkolnych w Augustowie, złożonych ze Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkola nr 1. Rozmawialiśmy z niektórymi radnymi przed odbywającymi się pod koniec marca obradami rady miejskiej i nikt z nich nie wiedział wcześniej o tych propozycjach. Inicjatywa władz miasta była zaskakująca.

Zastępca burmistrza komplementował dotychczas działające zespoły twierdząc, że zdały one egzamin. Podobne teorie można było przeczytać w artykułach napisanych przez urząd miasta, skopiowanych i opublikowanych na niektórych augustowskich portalach. Informacja o tym, iż były to artykuły promocyjne burmistrza była niemal niedostrzegalna, co mogło wprowadzać w błąd odbiorców. Należy zadać pytanie, na jakiej podstawie Filip Chodkiewicz twierdzi, iż zespoły zdały egzamin i dodaje, że dobitnie pokazały to doświadczenia kilku miesięcy? Jak wiemy w bieżącym roku szkolnym uczniowie przez zdecydowaną większość czasu edukowali się zdalnie w swoich domach. Nie sposób w takich realiach zweryfikować, czy zespoły zdały egzamin. Byłoby to możliwe do oceniania tylko wówczas, gdyby dzieci i młodzież spędziły w placówkach całe dziesięć miesięcy. Tego nie było, ale Chodkiewicz trzymał się swojej wersji

Zastępca burmistrza przekonywał radę, że prowadzony model zarządzania przyniósł korzyści zwłaszcza w kryzysowym czasie pandemii. Jego zdaniem dzięki funkcjonowaniu placówek w zespołach udało się niejednokrotnie unikać zamykania przedszkoli, kiedy część pracowników trafiała do izolacji czy na kwarantannę. Dyrektorzy mogli wtedy uzupełniać np. kadrę kuchni pracownikami z kuchni drugiej placówki. Ponadto Chodkiewicz bardzo pozytywnie oceniał sytuację, gdy w zespołach funkcjonuje wspólna księgowość oraz administracja. To wszystko skłoniło zastępcę burmistrza do konkluzji, że działalność zespołów gwarantuje dziś większą stabilność i bezpieczeństwo. Chodkiewicz porównał również utworzenie zespołów do zabiegu księgowo-administracyjnego, który odbywa się bez wpływu na codzienną pracę nauczycieli i codzienne funkcjonowanie uczniów. Lecz nie wszystkie osoby podzielały ten hurraoptymizm.

Opozycja przeciwna zmianom

Przed marcową komisją społeczno-oświatową do rady wpłynęła opinia rady pedagogicznej ze Szkoły Podstawowej nr 2, czyli największej placówki wskazanej do kolejnego połączenia. W szkole przy ulicy Rajgrodzkiej uczy się prawie tysiąc uczniów, dlatego sytuacja w popularnej „dwójce” była najgłośniej komentowana. Rada pedagogiczna placówki wyraziła negatywną opinię o inicjatywie władz miejskich konstatując także, że są oburzeni propozycją burmistrza.

Podobne zdanie miał też Marek Sznejder, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Aktualny radny Koalicji Obywatelskiej oceniał, że uzasadnienie dołączone do uchwały może przekonać wyłącznie laików, nie osoby znające się na tematyce oświatowej. Zdaniem Sznejdera łączenie szkół i przedszkoli jest uzasadnione w szczególnych sytuacjach, np., kiedy znajdują się one w jednym budynku i nie dzieli ich wyraźna odległość. Sznejder domniemywał, że władze miasta będą chciały wykorzystać przepisy związane z pandemią do tego, aby nie ogłaszać konkursu na dyrektora, lecz powołać kogoś na rok. Bardzo możliwe, że takie kandydatury są już znane rządzącym. Radny KO zwrócił uwagę, iż władze miasta wskazują, że powstanie zespołów nie będzie miało negatywnego wpływu na wychowanie oraz edukację dzieci i młodzieży. Jednak Sznejder słusznie zauważył, że brakuje mu argumentów pokazujących, iż to działanie będzie miało jakikolwiek pozytywny wpływ. Dodał, że do tworzenia wspólnej obsługi księgowej nie trzeba łączyć ze sobą placówek. Marek Sznejder obawiał się, że placówki po połączniu mogą funkcjonować gorzej niż dotychczas. Zaapelował do wszystkich radnych o podjęcie decyzji z myślą o dobrze dzieci, a nie o sympatiach politycznych oraz wspieraniu obecnego burmistrza.

Również sceptycznie o proponowanej inicjatywie wypowiadała się Aleksandra Sigillewska. Radna PiS zrozumiała ze słów zastępcy burmistrza, że tak naprawdę po dokonanym łączeniu nic się nie zmieni, dlatego nie widziała potrzeby zrealizowania tych zmian. Sigillewska była rozgoryczona tym, że trudno jest wykazać korzyści po przeprowadzonej rewolucji po stronie ucznia. Jej zdaniem byłoby czymś cenniejszym, gdyby władze miasta skupiły się na realnych i od dawna podnoszonych problemach, związanych chociażby z brakiem sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 2, do której uczęszcza blisko tysiąc uczniów zmuszonych wykonywać ćwiczenia na korytarzach podczas zajęć z wychowania fizycznego. Sigillewska podobnie jak inni radni opozycyjni nie mogła zrozumieć idei powoływania zespołów z myślą o tym, że dają one jakieś plusy w okresie epidemii. Po pierwsze epidemia kiedyś minie. Wszyscy wierzymy, że stanie się to jak najszybciej. Po drugie, proponowane zmiany będą oddziaływały przez lata.

Korzyści z powołania zespołów nie dostrzega Izabela Piasecka. Radna Koalicji Obywatelskiej zauważyła, że w skład zespołów w Augustowie od nowego roku szkolnego wejdzie już osiem placówek. Rady pedagogiczne aż pięciu z nich (tj. Szkoły Podstawowej nr 2 i 3, nr 6 oraz Przedszkoli nr 2 i nr 6) były przeciwne propozycjom władz miasta i tylko trzy rady (Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkoli nr 1 i nr 3) opiniowały ten pomysł pozytywnie. Podkreślmy, że przeciwne łączeniu były placówki skupiające największą ilość uczniów i podopiecznych. Ich głos praktycznie został pominięty, a to może tylko potwierdzić tezę o polityce w szkołach.

Decyzją koalicji rządzącej Naszego Miasta oraz banitów z klubu PiS nowe zespoły szkolno-przedszkolne powstaną od września. Bardzo możliwe, że jeśli po kolejnych wyborach zmieni się władza w Augustowie i pojawi się nowy burmistrz, to również zespoły zostaną rozwiązane i nastąpi powrót do rzeczywistości sprzed rewolucji. Wskazują na to opinie samorządowców różnych formacji opozycyjnych, jednoznacznie krytykujących posunięcia obecnych włodarzy.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama