Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 lipca 2025 01:28
Reklama
Reklama

Tamtego dnia miał 14 lat. „Nosiliśmy amunicję i granaty dla zaopatrzenia pierwszej linii”

Podziel się
Oceń

Gdy zaczęła się wojna miał 9 lat. Jak twierdzi, niewiele wtedy rozumiał, ale i nie liczono się z jego zdaniem. Przygotowania do wojny wydawały mu się ekscytujące. Latające samoloty zrzucające bomby miały być rozrywką. Jak się później okazało, „żadnej rozrywki nie było”. Przedstawiamy wspomnienia Powstańca - Marka Szandorowskiego, ps. „Majster”.
Tamtego dnia miał 14 lat. „Nosiliśmy amunicję i granaty dla zaopatrzenia pierwszej linii”

Autor: fot. News4Media

Pan Marek Szandorowski, ps. „Majster”, urodził się 3 stycznia 1930 roku w Warszawie. Jako 14-letni chłopiec brał udział w Powstaniu Warszawskim w „Szarych Szeregach”. Jego wybuch wspomina tak:

„1 sierpnia, kiedy wybuchło Powstanie, zobaczyłem, że grupa młodych mężczyzn buduje barykadę z płyt chodnikowych. Płyty donosili jacyś chłopcy. Przyłączyłem się do nich i nosiliśmy je razem. Zauważyłem, że wśród nich jest mój znajomy, chłopak z tej samej klatki schodowej, Wojtek Malinowski. Ucieszył się, gdy mnie ujrzał. Zapytał, czy jestem w harcerstwie, bo on należał do plutonu transportowego druha Andrzeja Tomaszewskiego. I tak oto zostałem wciągnięty na listę członków tego ugrupowania. Nosiliśmy wodę, nosiliśmy meldunki, nosiliśmy amunicję i granaty dla zaopatrzenia oddziałów powstańczych w dzielnicy Powiśle. Ojciec, gdy się o tym dowiedział, był bardzo niezadowolony. Nie wiedział, co się ze mną dzieje. Za 7-10 dni zabrał mnie pod swoją opiekę i - jako łącznik - działałem przy jego stanowisku obrony przeciwlotniczej.”

Choć pseudonim „Majster” sugeruje, że pan Marek mógł mieć zdolności manualne i pełnić funkcję „złotej rączki”, rzeczywistość była inna.

„Po kampanii wrześniowej, w której ojciec brał udział, uniknął niewoli i ukrywał się w Warszawie pod zmienionym nazwiskiem. By uchronić się od dekonspiracji, wszyscy w rodzinie, nawet moja matka i dzieci mówili do niego «panie majstrze». To się wzięło stąd, że matka w czasie okupacji prowadziła mały pensjonat i ojciec tam przychodził zakładać instalację elektryczną. Wszyscy członkowie rodziny byli zobowiązani zwracać się do niego «panie majstrze». Tak się to przyjęło, że nawet w czasie Powstania nadal tak samo zwracałem się do ojca, co nie było już potrzebne. Moi koledzy, harcerze z plutonu transportowego to podchwycili i zaczęli wołać do mnie «Hej, majster!». Tak powstał mój pseudonim”.

Płk. Wiktor Szandorowski, ps. „Adam Szpak”, to ojciec pana Marka. Był pułkownikiem lotnictwa Wojska Polskiego. Podczas I wojny światowej żołnierz armii carskiej, potem komendant Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych w Toruniu, w 1920 r. uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, a także kampanii obronnej w 1939 r. oraz Powstania Warszawskiego w stopniu pułkownika Armii Krajowej. „Majster” tak wspomina ojca:

„Ojciec brał udział w Bitwie Warszawskiej. Przed wojną był dowódcą Oficerskiej Szkoły Obserwatorów Lotniczych w Warszawie , a następnie w Toruniu, gdzie szkołę przeniesiono po wybuchu wojny. Zorganizował tam grupę bojową obserwatorów, która brała udział w walkach przeciwko bolszewikom już w 1919 roku na Polesiu, ale dowództwo zostało mu odebrane. Został odesłany do Torunia, może z powodu zużycia sprzętu – trudno powiedzieć. Otrzymał nowe samoloty od gen. Hallera z Poznania. Zorganizował nową grupę bojową, pod nazwą «Eskadra Toruńska». Działała ona w obszarze Galicji. Wkrótce dowództwo znowu zostało mu odebrane. Wrócił do Torunia, gdzie zostało kilka rozklekotanych samolotów, kilku pilotów i obserwatorów. Sam brał udział w lotach bojowych, tym razem w rejonie Warszawy. Bombardował między innymi stację kolejową w Radzyminie, która była zatłoczona do ostatniego miejsca piechotą bolszewicką. Wszyscy żołnierze wroga otworzyli ogień z karabinów do tego pojedynczego samolotu, który latał nad nimi i rzucał w nich bomby. Silnik nie został trafiony, jak również nie została trafiona załoga, ale samolot wrócił na lotnisko podziurawiony jak sito – to był już rok 1920”.

Za loty bojowe płk. Wiktor Szandorowski otrzymał odznaczenie - „Polową Odznakę Obserwatora” . Oprócz tego został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Czechosłowackim Krzyżem Oficerskim Orderu Białego Lwa. Lata okupacji i pobyt w niewoli po Powstaniu nadszarpnęły jego zdrowie. Został skierowany na leczenie sanatoryjne w miejscowości Bad Rheburg w Niemczech. Tam 28 grudnia 1948 roku zmarł z powodu gruźlicy. Został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Pani Janina Szandorowska, mama Marka Szandorowskiego, podczas II wojny światowej prowadziła zaś pensjonat, w którym udzielała schronienia żydowskim uciekinierom z różnych Gett w Generalnej Guberni. Wraz z córką Elżbietą Szandorowską dały schronienie w sumie 54 Żydom. 29 z nich udało się przeżyć. Jak mówi pan Marek, działalność matki była bardzo niebezpieczna:

„Matka miała pensjonat i wynajmowała w nim pokoje. Jak się zgłaszali Żydzi, to matka nie kwestionowała tego – wynajmowała im pokój, dawała jeść itd. Jeżeli zjawiali się Żydzi bez środków na przeżycie oraz wynajem, wówczas udzielała im schronienia i dawała pożywienie. To było bardzo niebezpieczne, bo Niemcy gdy znaleźli ukrywanych Żydów, zwykle rozstrzeliwali podczas tej samej egzekucji wszystkich, którzy nieśli pomoc Żydom razem z Żydami, których nakryli. Matki atutem było to, że mówiła świetnie po niemiecku. Gdy Niemcy przychodzili na kontrole, wówczas matka tłumaczyła im, że przyjmuje gości z dokumentami aryjskimi. Jakoś się to udawało. Kilkukrotnie została zabrana jednak na przesłuchanie do siedziby Gestapo w al. Szucha. Kiedyś wyprowadzili matkę na klatkę schodową i bili pejczem. Ja przy tym byłem i nie mogłem jej pomóc. Coś strasznego… Jeszcze jedna mrożąca krew w żyłach historia wiązała się z tym, że matka wzięła na przechowanie dziewczynkę. Nazywała się Iwonka Rosenkranz, nosząca ochronne nazwisko Helenka Maligłówka.. W nocy wpadli Niemcy, by szukać żydowskiej dziewczynki. Siostra spała z nią w jednym łóżku, odepchnęła ją i przykryła kołdrą. Niemcy szukali jej wszędzie - w szafach, tapczanach, ale pod fałdę kołdry gdzie leżała smukła 11-letnia dziewczynka, nie zajrzeli. W końcu zaopiekowała się nią nauczycielka, pani Janina Olszewska mieszkająca w dzielnicy Sadyba. Niestety wkrótce obie zginęły w czasie Powstania Warszawskiego przy masowej eksterminacji ludności cywilnej powstańczej Warszawy”.

Pani Janina Szandorowska oraz jej córka Elżbieta Szandorowska zostały uhonorowane odznaczeniem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. To jest najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawanym nie-Żydom, przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem w Jerozolimie. W parku przy muzeum Yad Vashem zasadzone zostało drzewko na ich cześć. Znajduje się przy nim tablica z tymi dwoma nazwiskami.
 


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 17°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: wydają pieniądze mieszkańców na siebie i znajomychTreść komentarza: Znowu wydadzą na jakieś uliczki dla bogatych. Przecież Lipowiec to też uzdrowisko.Data dodania komentarza: 21.07.2025, 10:58Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: Pasendżer PaluchTreść komentarza: Niesamowite! W 2027 r. miasto zdrojowe Augustów będzie miało wyremontowany dworzec kolejowy. Bez dykty. Może nawet ogrzewany. Bez smrodku kolejowego. Mało tego. Możliwe, że dworzec będzie miał kible z wodą! No chyba, że zapomną i na powrót będzie szalecik betonowy z dziurą w podłodze i smrodem 20 metrów wokół. Teraz PKSowski dworzec będzie czekał do 2068 r. na remont. Tylu było wspaniałych rządzicieli...Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:21Źródło komentarza: Zabytkowy dworzec PKP przejdzie gruntowną modernizacjęAutor komentarza: NadętyTreść komentarza: Budują halę sportową starości pod blokami 14,12, 10, 8. Bedą mieli fajnie mieszkańcy jak dojdą bębny i wuwuzele jak w SP4.Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:09Źródło komentarza: Władze powiatu przypisują sobie cudzy sukces?Autor komentarza: PytamTreść komentarza: 500.000 zł no i ... nic nie wiadomo, może park zdrojowy, może co innego. Ot dali to teraz bedziemy sie martwić. Patrzę tak na Augustów i próbuje sobie ustalić co nowego powstało w Augustowie od kilku lat. Hmmm. Daszki nad ławkami nad Nettą i Neckiem? Co jeszcze?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 21:08Źródło komentarza: Duże pieniądze dla Augustowa na rozwój uzdrowiskaAutor komentarza: MelonTreść komentarza: Ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, gdy kluczyki zostawia się w aucie. Kierowca o czym myslał zostawiając kluczyki?Data dodania komentarza: 20.07.2025, 20:52Źródło komentarza: Ukradł samochód załadowany obiadamiAutor komentarza: Udzielił się syndrom żałosnego klauna Andrzeja Sebastiana D.?Treść komentarza: Ostatnio fachowiec Karolczuk na konferencji ze swoimi zdublowanymi zastępcami Sieczkowskim i Chodkiewiczem oraz prominentnymi działaczami Nasze Miasto-PiS Kotarskim i Wysockim, nakazał prezesowi i zarządowi Sparty Augustów podać się do dymisji. Fachowcowi ze Sejn druga kadencja mocno nie służy, chyba nawet jeszcze bardziej niż pierwsza obfitująca w wiele konfliktów i blamaży.Data dodania komentarza: 19.07.2025, 19:02Źródło komentarza: Zrobili z miasta plac zabawAutor komentarza: KibicTreść komentarza: Kolejna odsłona "teraz rodzina"? Któż tam jeszcze ze starostowo-miastowej familii nie ma stanowiska? Już położyli Las Vegas to taka Sparta w try miga rozbiorą na części. Ale może to i dobrze, że akurat taki temat wyszedł. Może dojdzie do sytuacji, gdy pewne hasło kibiców zostanie sparafrazowane na rynek lokalny...Data dodania komentarza: 19.07.2025, 10:13Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: Twój.Treść komentarza: Ale nie widzę na zdjęciach Waldy Jedlińskiego, czyżby został pominięty, szkoda ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha!!!!!Data dodania komentarza: 18.07.2025, 20:00Źródło komentarza: Bardzo potrzebna inwestycja w powiecie augustowskim (relacja video)Autor komentarza: Zdjęcie wymowneTreść komentarza: Zdjęcie przytulających się piłkarzy dokładnie oddaje sytuację klubu. Chłopaki przytulają się jak stewardesy przed katastrofą samolotu, jak się przytulają to znaczy że się żegnają 😅Data dodania komentarza: 18.07.2025, 19:44Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Alternatywy 4Treść komentarza: Naszomiastowa byznesowa ekipa jabłonkonaftaliniarzy i ich ratuszowe popychadło (nie leśne ruchadło jak w przypadku Andrzeja Sebastiana D.) czego się nie dotkną, to w efekcie rozmontują i finalnie popsują - delikatnie określając pisnaszomiastowców szkodnikowanie. Augustów zadupili, zapyzili i zaściankowili, więc obecnie przyszedł czas na "rozwój" Sparty na PiS-naszomiastową modłę.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 19:14Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: KibicTreść komentarza: Chcą zawłaszczyć wszystko, teraz czas na klub, narty oddadzą rodzinie pani kierownik, kajaki już tylko jedna para została i samowolę uprawia a piłkę oddać rodzinie S bo przecież całe życie paśli się na klubie … A oni będą piar robić i kasę wyprowadzać … Ot cała historia …Data dodania komentarza: 18.07.2025, 18:30Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i ekipy Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Jakim trzeba być bezczelnym i fałszywym typem oraz intelektualną niemotą i zakompleksiencem, żeby w związku z własnymi niebywale szkodliwymi dla Augustowa i jego mieszkańców niekompetencjami, pis-niegospodarsko utworzyć etat drugiego zastępcy burmistrza setkami tysięcy drenujący miejski budżet, natomiast w związku z potrzebą wsparcia lokalnego klubu sportowego, nomen omen wykonującego zadania własne gminy w zakresie krzewienia kultury fizycznej i sportu, wzniecać zamęt i szerzyć intrygi w klubie dla realizacji własnych żałosnych, karierowiczowskich, śliskich celów?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 18:22Źródło komentarza: ⚽ Polityczny faul. Czy awans Sparty stał się zagrożeniem dla burmistrza?Autor komentarza: CiekawieTreść komentarza: Ilu pracowników jest z Sejn? pojawiały się tutaj informacje dotyczące byłego burmistrza Sejn jako nowego pracownika urzędu. To ile osób razem z nim zostało ściągniętych i w jakim celu? Sejny umierają,a oni biorą stamtąd pracowników?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 16:40Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: Naszomiastowy gang OlsenaTreść komentarza: Nie ma w tym nic dziwnego, skoro naftaliniarz i garkucharka z tylnego siedzenia wydają byznesowe polecenia dla swojego ratuszowego giermka, figuranta i popychadła w jednym żałosnym kabotynie, którego na dodatek od poniedziałku do piątku mentalnie ćwiczą i poniewierają dwaj niespełnieni w swoich politycznych mrzonkach śliscy karierowicze-markieranci: jeden infantylny lawirant od fejsbukowo-emotkowego krętaczenia, a drugi wulgarysta-liczydło od kompulsywnego NIE-pozyskiwania Funduszy Unijnych.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 00:03Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Przyjaciel. PrawdziwyTreść komentarza: Panie Karolczuk: Nie krzywdź, wystrzegaj się nienawiści, kochaj świat i ludzi, ufaj każdemu, póki cię nie zwiedzie. Panuj nad namiętnościami i przedmiotami; nie pozwól, aby one panowały nad tobą. A przede wszystkim: nie kłam – zostaw to tchórzom i szubrawcom.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 23:49Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: PiotrTreść komentarza: To żart? Miasto zatrudniło ludzi, którzy zajmowali się pozyskiwaniem środków w Sejnach? Ktoś może napisać coś więcej? Brzmi jak ponury żart - Sejny stały w miejscu, zero dofinansowań, zero rozwoju.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 23:14Źródło komentarza: Były burmistrz Augustowa prezesem suwalskiej spółki odpadowejAutor komentarza: Naprawdę chyba wszyscy myślący już stracili nadzieję.Treść komentarza: Trzech burmistrzów i miasteczko 20-tysieczne, gdzie nic się nie dzieje. Muszą sobie coś znaleźć. Siedzą godzinami w tych gabinetach i myślą w jakim garnku zamieszać. Spółdzielnia, żeby kogoś wsadzić na prezesa, teraz Sparta, co będzie następne? Naprawdę chyba wszyscy myślący już stracili nadzieję.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 21:15Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Szybko wyludniające się zadupie i zaścianek kresów wschodnichTreść komentarza: Jeśli naszomiastowe siepacze wezmą się za Spartę, tak samo jak wzięli się za "rozwój" miasta i pozyskiwanie Funduszy Unijnych dla Augustowa, to tylko czekać, gdy Sparta "rozwinie" się, tyle że w kierunku pisowsko-naszomiastowego zadupia i zaścianka kresów wschodnich.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 17:27Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: Prostactwo, buractwo i zacietrzewione parcie na władzę naszomiastowej wierchuszkiTreść komentarza: Naszomiastowe obszczymurki permanentnie brną w klimaty swojego śliskiego mentale, czyli dziel i rządź lub kto nie z Mieciem, tego zmieciem.Data dodania komentarza: 17.07.2025, 12:52Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji SalikiemAutor komentarza: WidzTreść komentarza: Obrzydliwa próba przejęcia klubu do kolejnej tuby propagandowej, przejęli spółdzielnie teraz klub … Jak dla miasta tak zależy na sporcie to dlaczego nie usiedli do rozmów tylko teatrzyki kręcą żeby rozgrzać atmosferę , burmistrz mediator a nie terrorysta za pieniądze ludzi …Data dodania komentarza: 17.07.2025, 12:41Źródło komentarza: Sparta nie na sprzedaż. Kulisy politycznej gry Karolczuka i manipulacji Salikiem
Reklama