Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 5 maja 2025 05:51
Reklama

Wywiad z Leszkiem Cieślikiem

Podziel się
Oceń

Leszek Cieślik przez wiele lat pełnił urząd burmistrza Augustowa, natomiast aktualnie jest radnym miejskim. W kwietniu 2010 roku był posłem na Sejm. Teraz opowiedział nam m.in. o wydarzeniach poprzedzających katastrofę smoleńską i o atmosferze panującej po niej.
Wywiad z Leszkiem Cieślikiem
Na zdjęciu: Leszek Cieślik

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

11 lat od wielkiej tragedii

W 2010 roku był pan posłem na Sejm. Proszę powiedzieć, jak wyglądały przygotowania do uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej i układanie w klubach parlamentarnych list delegacji, które miały dotrzeć do Katynia samolotem lub pociągiem.

-Byłem wtedy członkiem prezydium klubu Platformy Obywatelskiej w Sejmie. Wiedzieliśmy, że będą organizowane trzy wyjazdy do Katynia. Pierwszy wyjazd rządowy zaplanowany był na 7 kwietnia 2010 roku i z naszego klubu do udziału w obchodach zgłoszeni zostali Grzegorz Schetyna i Rafał Grupiński. Drugie obchody 10 kwietnia organizowała kancelaria prezydenta. Każdy klub dostał zaproszenie do udziału w uroczystości na określoną ilość osób, lecących z panem prezydentem. Trzeci wyjazd dotyczył podróży poselskiej pociągiem do Katynia. Jako posłowie wiedzieliśmy, że wizyta prezydencka miała pewien związek z inauguracją kampanii wyborczej, ale nikomu nie wypadało odmówić. Podczas posiedzenia prezydium, na którym omawialiśmy udział naszych członków w delegacji, siedział obok mnie Sebastian Karpiniuk, który poleciał 10 kwietnia do Smoleńska. Bardzo chciał tam dotrzeć, bo jego krewny zginął w 1940 roku w Katyniu. Ponadto z PO oddelegowaliśmy także Grzegorza Dolniaka, jednego z wiceprzewodniczących klubu, Arkadiusza Rybickiego oraz ówczesną wicemarszałek Senatu Krystynę Bochenek. Również zastanawiałem się nad zgłoszeniem swojej osoby do tej wizyty.

Planował pan wizytę w Katyniu wiosną 2010 roku z którąś delegacją?

-Chciałem znaleźć się w składzie jednej z delegacji. Po pierwsze był to dla mnie patriotyczny obowiązek wobec zamordowanych 70 lat wcześniej rodaków, po drugie na liście katyńskiej widniało też nazwisko Cieślik. Nie wiem, czy człowiek ten miał jakikolwiek związek z moją rodziną, bo w pierwszych latach po zbrodni nikt nie mógł o tym głośno mówić. Liczyłem, że być może spotkam w Katyniu kogoś, kto modli się przy tym nazwisku i mógłbym zasięgnąć konkretnej wiedzy. Na pewno, gdybym miał wybierać pomiędzy samolotem lub pociągiem, to wybrałbym lot, bo podróż wydawała się sprawniejsza i odbywałaby się w gronie najwyższych oficjeli państwowych. Podjąłem starania o uzyskanie paszportu dyplomatycznego, ale byłem przekonany, że dysponuję już takim dokumentem. Okazało się jednak, że musiałem wniosek o taki paszport wypełnić ponownie w kancelarii Sejmu i skierować go do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, po czym następowała weryfikacja. Uświadomiono mnie, że nie odbędzie się to od ręki i będę musiał czekać, co najmniej dwa tygodnie. Było to jednoznaczne z tym, że nie mogłem dotrzeć do Katynia, dlatego sam na posiedzeniu prezydium nie starałem się o wyjazd. Do dziś dobrze pamiętam moją ostatnią rozmowę z Sebastianem Karpiniukiem na prezydium, kiedy powiedziałem mu żeby leciał z prezydentem, gdyż ja i tak nie zdążę wyrobić paszportu.

Z pewnością nazwiska ofiar, tak jak u każdego, wywołały u pana szok i niedowierzanie. Kiedy oraz w jakich okolicznościach dowiedział się pan, że doszło do strasznej tragedii?

-Ze względu na problemy z uzyskaniem paszportu dyplomatycznego, wróciłem dzień przed katastrofą do domu. Korzystając ze słonecznej pogody, razem z żoną udałem się do domku letniskowego pod Augustowem. Pracowałem na ogródku i w pewnym momencie przybiegła do mnie żona z informacjami, że samolot z delegacją miał poważne problemy z lądowaniem i mogło dojść do wypadku. Wróciłem do mieszkania i zaczęliśmy śledzić przekazy medialne, a początkowo panował chaos informacyjny. Najpierw podawano np., że rozbił się nie Tupolew, ale samolot Jak-40. Kiedy podano, że maszyna uległa katastrofie każdy zdawał sobie sprawę z tego, że nie ma szans, aby ktoś ocalał. Dzwoniło do mnie wtedy wielu dziennikarzy z prośbą o komentarz. Pojawiające się nazwiska ofiar budziły u mnie niedowierzanie. Poza ludźmi z mojego klubu parlamentarnego, znałem praktycznie wszystkie osoby z Sejmu, które leciały na lotnisko w Smoleńsku. Ale z uwagi na moją wcześniejszą działalność na urzędzie burmistrza Augustowa, poznałem innych delegatów, którzy zginęli np. Andrzeja Przewoźnika, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Relacja koleżeńska łączyła mnie z Krzysztofem Putrą, z którym byłem po imieniu. Znaliśmy się od dziesiątek lat, choć akurat on reprezentował PiS. Pomimo różnic politycznych, współpracę z nim wspominam, jako bardzo owocną. Z wielkim bólem przyjąłem informacje o śmierci posłów PSL, z którymi byłem w komisji finansów publicznych, Edwarda Wojtasa i Leszka Deptuły, który wsiadł do samolotu w zastępstwie za kogoś innego. To był potężny wstrząs. W tamtym czasie w Sejmie nie było takich podziałów, jakie stworzyły się w następstwie katastrofy. Różniliśmy się między sobą, ale mieliśmy dla siebie szacunek i sympatię. Potrafiliśmy umawiać się nawet na kawę i obiad.

W pamięci Polaków zapadł obraz pierwszego posiedzenia Sejmu po katastrofie. Puste miejsca, na nich kwiaty i zdjęcia ofiar, płaczący politycy, były przejmującym widokiem.

-Brałem udział w tym posiedzeniu. Widziałem, że wiele osób płakało, innym kręciła się łza w oku. Faktycznie zdjęcia ofiar na wolnych miejscach w sali plenarnej Sejmu były dla każdego obrazem szokującym. Poza tym znicze i zdjęcia ustawiono przed budynkiem oraz siedzibami klubów parlamentarnych. Panowała atmosfera żałoby i świadomości, jak kruche jest ludzkie życie. Trudno było w to uwierzyć, gdyż wizytę w Katyniu organizowali najlepsi specjaliści, zajmujący się podróżami najważniejszych osób w państwie. Pierwsze dni po katastrofie, msza święta na placu w Warszawie z udziałem tysięcy Polaków, miały wyjątkowy i niepodrabialny charakter.

Niepodrabialna była również zgoda narodowa i wspólnota, którą czuliśmy łącząc się w żałobie po tragedii. To zjednoczenie było też przez chwilę widoczne w sferze politycznej.

-W pierwszych dniach po tragedii panowała jedność, chcieliśmy razem łączyć się w tym bólu. Ale szybko sytuacja się zmieniła, bo zaczęło się szukanie winnych. Niektórzy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, sugerowali odpowiedzialność politycznych oponentów. Być może chcieli zbudować na tym jakiś kapitał. Było to niepotrzebne. Do 10 kwietnia 2010 roku, rząd i opozycja kooperowały w normalnej atmosferze. Potrafiliśmy się spierać, jak to w demokracji. Pracowaliśmy merytorycznie, choć zdarzały się też jakieś uszczypliwości. Ale po katastrofie w Smoleńsku dosyć szybko pojawiła się wrogość. Dotychczasowi oponenci stali się wobec siebie wrogami. Pamiętam jak na posiedzenie komisji infrastruktury przyszedł Edmund Klich, szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Ten człowiek nie był związany politycznie z moim ugrupowaniem. Na posiedzeniu komisji zamiast analizować składane przez niego dane merytoryczne pojawiały się raczej ataki ze strony części PiS, nakierowane na teorie spiskowe. Uważam, że miało to związek z kampanią prezydencką przed wyborami z czerwca 2010 roku.

Do dzisiaj pojawia się szereg opinii na temat tego, co doprowadziło do tej tragedii. Która z przyczyn według pana jest najbardziej prawdopodobna?

-Osobiście uważam, że lot do Smoleńska nie był do końca dobrze przygotowany. Niestety, ale moim zdaniem decydująca dla tragedii mogła być presja dotarcia na czas na uroczystość. Gdy pojawiła się informacja o trudnych warunkach pogodowych do lądowania, trzeba było jednak lądować np. w Mińsku czy Witebsku na Białorusi i dojechać do Katynia autokarami. Tyle, że należało wcześniej wylecieć z Warszawy i mieć w zapasie dodatkowy czas. Myślę, że nikt nie miałby pretensji, gdyby delegacja dotarła do Katynia nawet z kilkugodzinnym opóźnieniem. Oczekujący przyjęliby ze zrozumieniem wiadomość, że trzeba poczekać na prezydenta i na pozostałych członków delegacji, z powodu bezpieczeństwa. Pośpiech mógł być złym doradcą.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie duże

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 16 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BillyTreść komentarza: A za co bierze pensję szefowa Kodremu? Nawet dobrego wrażenia nie robi, więc zupełnie nie wiadomo za co.Data dodania komentarza: 3.05.2025, 01:22Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: JSTreść komentarza: Widziałem to prawie codziennie serio, przez długi czas ten teren wyglądał jak po apokalipsie – pożar, walające się rzeczy, rozwalone ogrodzenie.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:21Źródło komentarza: Przywrócono porządek na ZarzeczuAutor komentarza: Uwaga na zbutwiałe deski pomostu!Treść komentarza: Spacerowanie po augustowskim miejskim molo "Radiowej Trójki", które nomen omen jest ogólnodostępnym obiektem użyteczności publicznej, jest trochę jak praca sapera na polu minowym - nie wiadomo co cię czeka przy następnym kroku.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 14:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"Treść komentarza: W Augustowie dobrze się mają lokalne pisowskie aparatczyki od dyrektorowania w fikcyjnych biurach poselskich, ich serwilistyczne pucybuty z insrybutorowego towarzystwa wzajemnej kohabitacji i konfederacyjne szury- płaskoziemcy, zagorzali fanatycy antyunijnej ruskiej onucy, więc nie ma co się dziwić, że mieszkańcy Augustowa nie uświadczą na ulicach flag Unii Europejskiej obok flag Polski.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: JSTreść komentarza: Aż 8 medali z jednych zawodów to mega wynik.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 21:33Źródło komentarza: Szkoła Tańca Bajka znów na podium – 8 medali z zawodów OKA CAN DANCE 2025 w OstrołęceAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli kumoterskie nierządy wg kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Augustowskie CSiR pobiło chyba już rekord Polski w "pisowskim bezładzie" uskuteczniania etatowej kumoterszczyzny i fikcyjnych stanowisk. Tam już więcej jest prawdopodobnie etatów kierowniczych i tzw. biurkowo-plotkarsko-pogawędkowych, niż ratowników i sprzątaczek razem wziętych.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 18:38Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Tadammmm! Padłem z tą kategorią. A przy okazji jak już tam łazi, to niech się pobuja na ruchomych dechach pomostu. Jeszcze bardziej gały wytrzeszczy gdy zliczy pływanie przymusowe..Data dodania komentarza: 1.05.2025, 15:49Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: To nie tylko święto sportu, ale także dowód na to, że młodzież ma ogromny potencjał, który warto wspierać i rozwijać.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:47Źródło komentarza: Inauguracja 31. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych 2025Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Cyt.: Władze niektórych koreańskich miast znalazły niecodzienny sposób, by nakłonić ludzi do małżeństwa – oferują nawet równowartość 36 tys. dol. za ślub. W programie mogą brać udział obcokrajowcy. Onet Premium - Golla Michał P.S. Augustów wyludnia się w szybkim tempie, więc może zamiast wydawać miliony złotych na jakieś populistyczne festyniarstwo i kumoterskie fanaberie niegospodarności, czyli o 100 % zwiększać liczbę etatów zastępców burmistrza Mirosława Karolczuka; tworzyć kolejne stanowiska kierownicze w miejskim magistracie i miejskich jednostkach organizacyjnych; budować szumiące "ogrody" na RZA w czasie kryzysu związanego z wybuchem wojny w Ukrainie; finansować rewitalizację dzielnicy "Kaczy Dołek" ze środków przeznaczonych na polepszenie walorów uzdrowiskowych Augustowa, budować za ponad 6 mln zł "zabetonowaną" bazę kajakarzy z kierowniczym etatem "swojego lokatora", jednak miejscy włodarze z miejskiego magistratu powinni zacząć wreszcie prowadzić realnie prospołeczną politykę w augustowskim samorządzie i publiczne pieniądze wydawać diametralnie rozsądniej, a przede wszystkim na cele służące rozwojowi miasta, w tym poprawienie poziomu życia mieszkańców Augustowa oraz sprzyjaniu tworzenia mechanizmów zachęcajacych lokalnych przedsiębiorców i potencjalnych inwestorow do inwestowania w królewskie miasto nad rzeką Nettą...?Data dodania komentarza: 1.05.2025, 13:43Źródło komentarza: 26 grzechów głównych Karolczuka 😈📖. 🔍 Przeczytaj, zanim zagłosujesz 🤔💡Autor komentarza: Active teamTreść komentarza: przynajmniej o swoje dziecko i swoją prywatną firmę dba bo na pracę na rzecz miasta nie ma czasu i za mało płacąData dodania komentarza: 1.05.2025, 10:37Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nawrocki vel Tadeusz Batyr jest dziesięć lat starszy od Trzaskowskiego?Treść komentarza: Podobno sport amatorski to zdrowie, więc co do zasady powinien odmładzać. No, chyba że ktoś częściej jest tylko żałosną, wymiendoloną marionetką wiecznie jątrzącego w narodzie karła moralnego i kompulsywnego szkodnika, niż samostanowiącym o sobie politykiem z krwi i kości.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:34Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: rozumiem że skundleni z pisem i brauno-mentzenem władze Augustowa już UE mają w głębokim poważaniu (tylko jak Augustów by wyglądał bez środków UE?) ale chociaż młodzież by coś zorganizowała w rocznicę wejścia Polski do UE (1 Maja 2004 - dla przypomnienia). Macie dzięki UE taką szansę i możliwości jakiej my nie mieliśmy.... w ościennych miastach dzisiaj wiszą obok flag polskich flagi UE, tylko w Augustowie nie.....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:33Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: kiedy wybory?Treść komentarza: to jest więcej niż żenujące....Data dodania komentarza: 1.05.2025, 10:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Zaglądam czasem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, każde zgłoszenie o "nielegalnych wyścigach" jest po czasie na szaro jako "niepotwierdzone", a jest ich masa.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 09:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Nasze Miasto murem za Grzegorzem BraunemTreść komentarza: Dziadek w SB, ojciec w augustowskiej mafii samochodowej. Kompetencje, tradycja i widoczne gołym okiem wysportowanie. Dyrektor jak marzenie.Data dodania komentarza: 1.05.2025, 07:32Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: "Teraz rodzina" Nasze Miasto-PiS, heheh!🤡🥸👺💰💰💰🤝👏Treść komentarza: Podoba mi się, że kierownikiem miejskiego stadionu została osoba: całkowicie spoza lokalnego układu politycznego; niewplątana w żadne kumoterskie układy i rekrutację z klucza stricte partyjnego, czyli mierny, bierny, byle wierny; ponadprzeciętnie kompetentna w sferze marketingu, ekonomii i zarządzania oraz propagowania sportu profesjonalnego i krzewienia szeroko pojętej kultury fizycznej; wszechtronnie wyedukowana; z wieloletnim doświadczeniem w administrowaniu i zarządzaniu komunalnymi obiektami sportowo-rekreacyjnymi oraz oczywiście holistycznie wysportowana, czyli dużo, dużo więcej niż nordic walking nad kanałem Bystrym w kategorii geriatrycznej lub puszysto-korpulentnych. 🙃Data dodania komentarza: 30.04.2025, 23:30Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: DOGE Elona Muska "antidotum" na ultrakumoterkę kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Elon Musk nie jest moim idolem, ale w augustowskim ratuszu oraz miejskich i powiatowych jednostkach organizacyjnych program DOGE Muska potrzebny jest na extra cito. Wdrożenie odpowiednika DOGE w augustowskich miejskich i powiatowych instytucjach na pewno wygenerowałyby oszczędności w miejskim budżecie w kwocie liczonej w milionach złotych i to wszystko w skali tylko jednego roku budżetowego!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:44Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: No i teraz wiadomo dlaczego policja nie reaguje na wieczorne wyścigi samochodowe. Może któryś z dzielnych mundurowych sam w nich też bierze udział? Bo "Nasze Miasto"..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:16Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A wszem wiadomo co jest gdy pęknie guma..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:13Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: "Bo to co nas podnieca To się nazywa kasa A kiedy w kasie forsa To sukces pierwsza klasa"Data dodania komentarza: 30.04.2025, 15:10Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnych
Reklama