Jednym nadzieja, drugim niepokój
W ostatnich miesiącach reprezentanci polskiego rządu wiele razy podkreślali, że szczepienia przeciw COVID-19 będą dobrowolne. Głośną sprawą z ostatnich tygodni było zaszczepienie poza kolejnością grupy celebrytów. Taka sytuacja wzbudziła spore kontrowersje, a zarazem w świadomości społecznej przedstawiła szczepionkę, jako towar deficytowy. Mimo wszystko są w naszym kraju osoby, które nie zamierzają się szczepić, bo obawiają się m.in. potencjalnych skutków ubocznych szczepionki. Ale największy niepokój dotyczy ewentualnej segregacji na zaszczepionych oraz niezaszczepionych, którym przysługiwałyby później odrębne prawa np. związane z przemieszczaniem się, korzystaniem z różnych usług publicznych i komercyjnych.
Petycja do augustowskich radnych
Do rady miejskiej w Augustowie wpłynęło pismo, które przedstawiono na spotkaniu komisji skarg, wniosków i petycji z 20 stycznia. Autorzy wniosku zaapelowali do radnych o podjęcie uchwały i działań zakazujących stosowania różnych form nacisku i segregowania obywateli na zaszczepionych i tych, którzy nie przyjmą szczepionki, w związku z rozpoczętymi przez rząd masowymi szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2. Zdaniem sygnatariuszy pisma taka uchwała powinna zakazywać przyznania benefitów osobom zaszczepionym oraz ograniczania praw i wolności tym, którzy nie poddali się szczepieniu. Do petycji dołączono uzasadnienie. Autorzy pisma powołali się na zapisy z Konstytucji RP, że wszyscy są równi wobec prawa, mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne i nikt nie może być dyskryminowany w życiu publicznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. W związku z tym wnoszący petycję zwrócili się o uchwałę z apelem do polskiego rządu, aby uzyskać pisemne gwarancje od producentów szczepionek, że w przypadku jakichkolwiek powikłań gotowi są oni przyjąć oraz ponieść wszelki koszt wobec poszkodowanych i ich rodzin. Podstawą prawną ewentualnych roszczeń ma być zapis konstytucyjny zabraniający poddawania obywateli eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej przez nich na to zgody.
Sprawą zajmie się rząd i RPO
Sekretarz miasta Sylwia Zajkowska przyznała, że pismo do rady spełnia wszystkie wymogi formalne wynikające z ustawy o petycjach i podobne wnioski wpłynęły do innych rad gmin. S. Zajkowska przekazała, że w ocenie urzędu właściwym adresatem pisma jest polski rząd, a w kwestii dbałości o prawa oraz wolności obywateli Rzecznik Praw Obywatelskich. Dlatego urząd zaproponował podjęcie uchwały o przekazaniu wniosku zgodnie z jego właściwością do Rady Ministrów i RPO. Podobnie mają postępować również pozostałe gminy. Komisja skarg, wniosków i petycji augustowskiej rady miejskiej jednogłośnie pozytywnie opiniowała projekt uchwały, zakładający przekazanie przedstawionej petycji wyżej wymienionym organom, jako podmiotom właściwym do jej rozpatrzenia. Czy obawy wyrażane przez sygnatariuszy pisma są nieuzasadnione? Odpowiedź na to pytanie poznamy niedługo. Możliwe, że już w tym roku.
*Artykuł ukazał się w 5/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".
Napisz komentarz
Komentarze