Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 04:15
Reklama

Grozi nam wykluczenie komunikacyjne

Podziel się
Oceń

Planowane jest połączenie Via Baltici z Via Carpatią. Jednym z wariantów jest mocno dyskusyjne przejście trasy przez Biebrzański Park Narodowy w okolicy Osowca, o co zabiega Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa drogi w tym wariancie spowoduje, że Augustów zostanie wykluczony komunikacyjnie. Pojawiła się szansa na zmodernizowanie trasy DK 8 z Białegostoku do Augustowa i przekształcenie tej drogi w ekspresową, która właśnie może się stać połączeniem Via Baltici z Vią Carpatią.
Grozi nam wykluczenie komunikacyjne

Odcinek drogi ekspresowej S16 ma połączyć Ełk z Knyszynem koło Białegostoku oraz drogi ekspresowe -S19 (która wiedzie pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku) i S61 (z Ostrowi Mazowieckiej do Budziska, która na granicy połączy się z litewską A5 prowadzącą w kierunku Kowna i Rygi). Droga S61 będzie stanowić jedną z polskich części międzynarodowej trasy E67 -Via Baltica (we wschodniej części -Via Carpatia).

Proponowany wariant wyklucza komunikacyjnie Augustów. Do najbliższej drogi ekspresowej będziemy musieli jechać ponad 20 km.

Zostało już wykonane studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z materiałami do decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla odcinka drogi S16. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku analizowała ostatecznie 3 warianty trasy, wszystkie położone wzdłuż istniejącej DK65 Białystok-Ełk. Przygotowana dokumentacja była przedstawiana w ramach spotkań informacyjnych dla społeczeństwa oraz podczas zorganizowanej przez generalną Podlaskiej Debaty Drogowej.

Ponad 90 procent opinii i wniosków sprzeciwiło się przebiegowi drogi S16 przez Biebrzański Park Narodowy w rejonie Osowca. Z tego też powodu , jak czytamy na stronie białostockiej generalnej dyrekcji, prace przygotowawcze obejmują dwa korytarze oprócz już wcześniej opracowanego korytarza Knyszyn-Ełk. Po zakończeniu tych prac zostanie stworzony raport oddziaływania na środowisko dla dwóch korytarzy Knyszyn-Ełk z przejściem Biebrzy w rejonie Osowca oraz Knyszyn-Korycin -Raczki z przejściem Biebrzy w rejonie Sztabina. Wtedy też nastąpi wybór optymalnego przebiegu drogi.

 

Park czeka na dalsze decyzje

O wypowiedź w sprawie przebiegu drogi S 16 poprosiliśmy dyrekcję Biebrzańskiego Parku Narodowego.

-Województwo Podlaskie na tle pozostałych miejsc w Polsce wyróżnia się wyjątkowo dużą ilością obszarów chronionych, tak form ochrony przyrody jak i powierzchniowym ich udziałem, co bez wątpienia jest wielkim walorem i atutem Podlasia. Istnieje też potrzeba rozwoju regionu czego przykładem są plany, budowy i modernizacja dróg, które jak utarło się mówić są „krwioobiegiem gospodarki”. Niezwykłą sztuką jest pogodzić rozwój regionu z jednoczesnym zachowaniem wyjątkowych walorów przyrodniczych Podlasia, w myśl zrównoważonego rozwoju regionu -mówi Artur Wiatr, dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego. -Przedmiotowa inwestycja częściowo znajduje się na obszarze Biebrzańskiego Parku Narodowego, jego otuliny oraz w ostojach Natura 2000, w Dolinie Biebrzy i Ostoi Biebrzańskiej. Dolina Biebrzy jest unikalną w skali Polski i Europy ostoją roślin, siedlisk i zwierząt. Jest ostoją ptaków o randze światowej. Dla ochrony tych walorów utworzono Biebrzański Park Narodowy i dwie ostoje Natura 2000. Park wpisano także na światową listę najcenniejszych obszarów wodno-błotnych Ramsar. Wartości przyrodnicze doliny Biebrzy są naszym dziedzictwem narodowym i naszym obowiązkiem jest przekazanie ich kolejnym pokoleniom w możliwie nienaruszonym stanie. Dlatego wszelkie działania zmierzające do utraty lub zmniejszenia tych wartości zawsze są naszą troską i muszą być wszechstronnie przeanalizowane i wykonywane tylko w przypadku braku rozwiązań alternatywnych, przy możliwie najpełniejszej kompensacji przyrodniczej negatywnych efektów tych działań. Oprócz naszego moralnego obowiązku zobowiązuje nas do tego prawo europejskie i krajowe.

Dyrektor parku dodaje, że sytuację podobną do tej omawianej ustawodawca przewidział w ustawie o ochronie przyrody. W przepisach tych zawarte są przesłanki zezwolenia na realizację przedsięwzięć, które mają negatywne oddziaływanie na obszar Natura 2000. Wynika z nich, że może ono być udzielone jeżeli przemawiają za tym konieczne wymogi nadrzędnego interesu publicznego, w tym społeczne i gospodarcze i przy braku rozwiązań alternatywnych można zezwolić na takie działanie, ale przy niezbędnej kompensacji przyrodniczej. Dyrekcja parku przytacza też przepis, w którym w przypadku znaczącego negatywnego oddziaływania dotyczącego siedlisk takie zezwolenie może być udzielone wyłącznie wtedy gdy chodzi o ochronę zdrowia i życia ludzi, zapewnienie bezpieczeństwa powszechnego, uzyskanie korzystnych następstw o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska przyrodniczego wynikającym z koniecznych wymogów nadrzędnego interesu publicznego, po uzyskaniu opinii Komisji Europejskiej. Artur Wiatr, dyrektor parku wyjaśnia, że w poprzedniej kadencji, a dokładnie w 2019 roku swoje stanowisko w sprawie tej drogi wyraziła Rada Naukowa Parku, która jasno wyraziła swoje zaniepokojenie w stosunku do planów wariantu drogi przez biebrzański park i by dołożono wszelkich starań, by droga ekspresowa nie przebiegała przez unikalne ekosystemy w dolinie Biebrzy. Całe stanowisko rady naukowej można znaleźć pod linkiem https://www.biebrza.org.pl/plik,4675,stanowisko-rady-naukowej-bbpn-ws-s16.pdf

-Podsumowując, należy stwierdzić, że Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego jest organem ustawowo zobowiązanym do działań na rzecz ochrony przyrody tego obszaru. W związku z tym popieramy wariant inwestycji, który będzie najmniej szkodliwy dla przyrody i środowiska. W chwili obecnej prowadzona jest procedura Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe planowanej inwestycji i zdaje się zakończyły się konsultacje wariantów korytarzowych. Do ostatecznej opinii potrzeba jednak wykonania pełnej oceny oddziaływania na środowisko analizującej wszystkie warianty, również ten alternatywny w okolicach Sztabina w jego wersji w parametrach drogi szybkiego ruchu z czterema pasami ruchu (2 +2) i natężeniem ruchu uwzględniającym ruch na drodze Via Carpatia -podkreśla Artur Wiatr. -Jeśli jednak za możliwy zostanie przyjęty wariant całkowicie omijający Biebrzański Park Narodowy, np. o przebiegu Bielsk Podlaski – Zambrów – Łomża pojawiający się także w dotychczasowych dyskusjach, co z punktu widzenia ochrony unikalnej przyrody parku, jako wariant najmniej szkodliwy dla przyrody powinien być dalej procedowany. Nadmienię także, że w najbliższej przyszłości planowane są budowy obwodnic Sztabina i Suchowoli, przetargi już zostały ogłoszone, i w ich przebiegu budowana będzie nowa estakada (w standardzie 2+1) przecinająca dolinę Biebrzy (Biebrzański Park Narodowy) w okolicach Sztabina i inwestycja ta ma już pełną dokumentację i decyzje środowiskowe na jej realizację. Co też zdaje się być alternatywą wobec obecnie proponowanych rozwiązań.

 

Petycja mieszkańców

W sprawie budowy wspomnianej drogi mieszkańcy powiatu augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego mają zamiar skierować petycję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z naszych informacji wynika, że podpisało się pod nią już ponad 3000 osób, nie tylko z wymienionych obszarów, ale także spoza. Społecznicy apelują w niej o wybranie wariantu, który przechodziłby na trasie Białystok-Augustów-Suwałki. Zdaniem autorów petycji ten wariant będzie bardzo ważnym korytarzem komunikacyjnym województwa podlaskiego, łączącym wiele miejscowości oraz jedne z głównych i większych miast województwa czyli Suwałki i Augustów z Białymstokiem. Zapewniłby bezpośrednie połączenie północy województwa z jego centrum i stolicą. Autorzy podkreślają, że Suwalszczyzna i Augustowszczyzna potrzebują takiej możliwości.

 

Podsumowanie

Sprawa połączenia drogowego w naszym rejonie jest niezwykle istotna. Dlatego też temat będziemy poruszać na naszych łamach. Cały czas zbieramy opinie różnych środowisk w tej sprawie.


Napisz komentarz

Komentarze

routier 16.02.2021 06:42
To ta trasa będzie przebiegać przez Augustów czy obok Augustowa? Jeśli obok to mieszkańcy na co liczą???Chyba na szybszy dojazd do Białegostoku bo biznusu raczej nie zrobią.

Końserwatysta 15.02.2021 22:12
Miejscowy patriota Dobkowski i krajowy Obajtek z Orlenu doją nas ile wlezie.

Wyborca 16.02.2021 07:45
za czasów platformy w 2012 r. paliwo kosztowało ponad 6 zł.... i oby już te czasy nigdy nie wróciły....

Myślący samodzielnie 16.02.2021 09:51
Pisiorku , wyłącz TVPiS i włącz samodzielne myślenie bo slogan "wina Tuska i platformy" to stara , zdarta płyta , już nikogo to nie grzeje . Gdyby nie poprzednicy to PiS nie miałby czym kupić ciemnego ludu . W 2012 szedłeś na zakupy ze stówką i zostawała ci duża reszta w kieszeni a dziś ze stówą nie masz co wychodzić z domu ..oby ci co teraz "rządzą" odeszli w niebyt na śmietnik historii i to jak najszybciej ....

Myślący_obiektywnie 17.02.2021 08:43
tylko idiota mówi o innym idiota gdy ten ktoś ma inne poglądy to po pierwsze, a po drugie minimalna płaca w 2012 r. wynosiła około 1300 zł a teraz chyba trochę więcej.... i nie jestem pisiorkiem tylko mam takie a nie inne poglądy (nigdy w życiu nie głosowałem na PIS tak dla twojej wiadomości). I myśl dalej samodzielnie oglądając debilne programy dla idiotów w TVN jak Damy i wieśniaczki z Małgosią Rozenek

manipulant 16.02.2021 09:53
To jeszcze miśku, zanim zaczniesz porównywać, sprawdź ile kosztowała wtedy ropa na rynkach światowych, a ile kosztuje teraz.

Wyborca 16.02.2021 12:47
rozumiem że niektórzy chcą paliwa po 6 zł... bez komentarza..

Futurysta 16.02.2021 10:35
ale niech nie wrócą Nowaki i inni klienci od Sowy... a będzie coraz lepiej...

Zmowa cenowa na benzynę 15.02.2021 16:11
Dawno uważam, że cena benzyny w Augustowie wynika ze zmowy cenowej orlenu i Dobkowskiego. Nawet w centrum Warszawy jest taniej. Rożnica między Augustowem a okolicznymi miastami to nawet 20 groszy na litrze.

skandal 15.02.2021 16:21
Ceny paliw w Augustowie to skandal i ewidentny efekt zmowy cenowej. Jeżeli tylko mogę to tankuję poza Augustowem a jeżeli już muszę, to wszędzie tylko nie u Dobkowskiego. I tak to janusze biznesu strzygą owieczki, strzygą bo mogą. W cywilizowanych regionach kraju paliwa potrafią być tańsze nawet do 50 groszy za litr.

Racja 15.02.2021 16:47
Dziś to nawet 23 grosze

OPEC 15.02.2021 17:31
oczywiście że tak... sam osobiście widziałem ostatnio Prezesa Orlenu w Augustowie.. to do kogo przyjechał jak nie do Dobkowskiego?

czynszowiec 16.02.2021 09:15
a ceny mieszkań wyższe niż w Białymstoku... zmowa deweloperów. i Dobkowskiego...

Popek 16.02.2021 17:49
Wytłumacz lepiej logicznie dlaczego ceny paliwa są zawsze najwyższe w rejonie!

Analityk 16.02.2021 21:18
jak chcesz logicznie to zapytaj się o politykę Orlenu - bo to on dyktuje cenę w Augustowie i w całej Polsce. i tyle na temat cen benzyny w Augustowie 20, 10, 5 lat temu i obecnie i tak będzie zawsze

Kierowca 16.02.2021 23:50
Czyli kroi nas na kasę Objagek. Dobkos niewinny jest. Tylko goni Obajtka co sekundę.

Bareja 16.02.2021 12:10
dzisiaj widziałem Dobkowskiego w okolicznej piekarni... no i w pizd... kajzerki na pewno też pójdą w górę. Dobkowski daj żyć!!!!

same pytania 16.02.2021 17:02
Ooo, czyżby spotkał się z Onetą w celu ustalenia strategii jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju miasta, grodu królewskiego? Czy Oneta powiedziała "6 złotych proszę"? Czy nie widziano gdzie w pobliżu przewodniczącej "szapapaż"? Nie ważne zresztą, jone cały czas pracujom, żeby nam maluczkim żyło się jeszcze, podkreślam jeszcze lepiej.

benzyniak 15.02.2021 13:23
Wykluczenie komunikacyjne??? wykluczeniem to jest cena benzyny w Augustowie . Korycin i Białystok dzisiaj 4,74 za PB95 i benzyniak śmiga jakby jechał co najmniej na "98". A u nas ? od dawna jesteśmy wy....ani.

BAU 13.02.2021 11:42
Po co to parcie na S8 Augustów - Białystok? To jakieś na zamówienie artykuły? Ktoś chce zarobić na ziemi którą kupił przy trasie? Najlepiej zabrać jak najwięcej ziemi (eska wymaga szerokiego pasu terenu) i zabetonować.

zły wybór 13.02.2021 10:39
O ile minut skróci się czas dojazdu do Białegostoku ...10 ? , 15 ? podejrzewam , że wcale, jeżeli cały tranzyt TIRów na linii północ -południe zostanie skierowany przez Augustów . Przy obecnym stanie "ósemki" obwodnice Białobrzegów , Sztabina , Suchowoli a także Augustowa tak czy inaczej zostaną zbudowane..a więc najwęższe gardła tej trasy znikną . Nagłaśnianie sprawy hasłem że grozi nam "wykluczenie komunikacyjne" jest przekłamaniem bo nikt obecnej trasy nie zaorze a na pewno budując obwodnice miast najwęższe odcinki pomiędzy nimi zostaną odpowiednio zmodyfikowane. Obszar Natura 2000 rozciąga się także na naszym terenie i nikomu to nie przeszkadza że zostanie naruszony planowaną trasą ? Czeka nas jeszcze batalia ....o przebieg S16 , która według projektu przetnie Puszczę Augustowską i co ? tutaj też należałoby krzyczeć że czeka nas "wykluczenie komunikacyjne" .

Ala 13.02.2021 20:58
Po pierwsze ile szybciej zajedziesz do Białegostoku? 5 czy 10 min. Po drugie jak często tam jeździsz? Nawet niech raz w tygodniu to wiele nie zyskacie. A tiry w mieście już mieliśmy j każdy kto pamięta powinien się zastanowić czy grozi nam wykluczenie komunikacyjne. Ludzie zastanowicie się czy chcecie żyć w spokojnym mieście pozbawionym tirów czy wrócić do tego co było. Którędy by ta trasa nie szła nie ma dobrego rozwiązania komunikacyjnego przez Augustów. Ty czy ja osobówka dojedziemy gdzie potrzebujemy a tiry... ja ich osobiście w mieście czy przez lasy nie potrzebuje.

Temperatura: 19°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto go wybrał Treść komentarza: A pan Szczudlo to swoimi wypowiedziami wydaje świadectwo o sobie. Do wieziennictwa ze swoimi komentarzami ale na pewno nie na wicestarostę. A wybory niedługo... Pani Chrulska najlepsza radna. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:22 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Mieszkaniec. Treść komentarza: Bo Pani Wiesia Chrulska to najlepsza radna powiatu jaką znam , zawsze mówi z sensem i prawdę, nie to co Walduś,jak coś powie to nie wiadomo czy płakać czy się śmiać.Brawo Pani Wiesiu ,dociskać ich i kawa na ławę. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 09:36 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Zajrzyjcie do administracji szpitala. Tam to się dzieje... Tyle nowych twarzy, tyle ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale znają kogo trzeba. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 15:39 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Augustów po dekadzie rządów à la gangu łolsena spod znaku Nasze Miasto-PiS Treść komentarza: Układ wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiS rządzi Augustowem od ponad dekady. Zarówno burmistrz Augustowa i radni miejscy popierający paralityczne działania trzech niewydarzonych burmiszczów nie wybierają sami. Jak widać mieszkańcom pasuje taki stan rzeczy, czyli brnięcia miasta w kierunku zadupia i zaścianka kresów wschodnich lub po prostu głosują jak bezwolna mentalnie gawiedź, wybierająca na swoich reprezentantów cynicznych kabotynów, kuglarzy i geszewciarzy, przed wyborami obiecujących gruszki na wierzbie naiwniakom otumanionym fetorem naszomiastowopisowskiego populizmu, natomiast po wyborach permanentnie uszczuplających budżety domowe mieszkańców wysokimi opłatami za ciepło, śmieci, wodę, ścieki i czynsze w lokalach komunalnych, a w urzędzie miejskim i podległych jednostkach organizacyjnych uskuteczniających kumoterszczyznę i drenowanie miejskiego budżetu milionami złotych przepalanych na etaty dla statystujących swojaków. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 11:56 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Powodzenia wam augustowiacy Treść komentarza: Wyjechałam z Augustowa zaraz po maturze do Białegostoku, planowałam wrócić, ale życie szybko zweryfikowało że w takim mieście jak Augustów, bez znajomości to pracę mogę znaleźć co najwyżej w Biedronce lub innym spożywczaku. Kilka lat temu aplikowałam do urzędu, starostwa, kilka firm i niestety w Augustowie wyższe wykształcenie + studia podyplomowe mba można schować głęboko do kieszeni. Koleżanka za to tylko z maturą szybko znalazła pracę w urzędzie miasta (pewnie fakt że jej matka tam pracuje nie miał w ogóle znaczenia). Nie jest dobrze i nie będzie, młody człowiek nie zostanie w Augustowie, miasto jest bez perspektyw, nie ma dużych firm dających pracę. Drożyzna taka, że ja nie wiem jak ludzie w Augustowie funkcjonują. Byłam na urlopie i za podcięcie końcówek zapłaciłam 150 zł, później się okazało że salon należy do żony zastępcy burmistrza, w Augustowie chyba ludzie zarabiają miliony a Białystok to nędzna wieś w porównaniu do Augustowa. Leki w aptece, która podobno jest jedną z najtańszych w Augustowie również o połowę droższe niż w Białymstoku. Paliwo…. To już nawet nie wspominam bo dyskusje trwają od lat na ten temat. Także tak, miasto umiera i argument że w całej Polsce tak jest to argument z d*** Data dodania komentarza: 18.06.2026, 09:01 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: nie leśnik Treść komentarza: Ten leśnik to w pracy jest czy na sesji??? Ci leśnicy cywilnych ubrań nie posiadają?? Mundur to chyba do pracy chyba że po za pracą ego podnosi?? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 20:51 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Boże pomóż Treść komentarza: Kochani radni. Co tak jesteście ździwieni? Nie broniąc Karolczuka, Żabeckiego i tam w coś czesanego to burmiszcze wykonują uchwały radnych. No to taki stan jest wynukiem waszej nedznej "pracy". Myślicie, że społeczeństwo to idioci? Dotyczy to wszystkich bez względu na opcję polityczna i lata "urzędowania". Uchodzicie (chcecie) za elitę, a to co jest w Augustowie to wasze wizje, propozycje, uchwały i ta ciężka praca. To jest wasz obraz co mamy my mieszkańcy. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:52 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: booboo Treść komentarza: Szczudło też mówił o liczbie urodzeń i zgonów w MIEŚCIE, a nie w powiecie. Czemu Kotarski mu nie przerwał??? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:17 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Gienia Treść komentarza: Najpierw umrze Spółdzielnia Mieszkaniowa. W blokach pojawiły się ogłoszenia, że jakichś 18 mieszkańców złożyło wniosek, aby na walnym zgromadzeniu 30 czerwca odwołać całą Radę Nadzorczą. Czy DP może się temu przyjrzeć??? Data dodania komentarza: 17.06.2026, 18:13 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: ooloo Treść komentarza: No i jestem pełen podziwu dla intelektu 6zeta. Nikt jej nie będzie mówił jak mamy mieszkać w Augustowie. Jak pustaki chcą rządzić, to mamy, co mamy. Wszystkie "inwestycje" to PATOLOGIA jakości i uczciwości.. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 17:16 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu Autor komentarza: Fazi Treść komentarza: I o to chodzi. Zrobi się protokół zniszczenia, rozpisze nowy przetarg i gra gitara. Nie za swoje się przecież bawią tylko za nasze. Data dodania komentarza: 17.06.2026, 08:41 Źródło komentarza: Krytykowana inwestycja nie wytrzymała próby deszczu
Reklama