Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 25 kwietnia 2025 21:16
Przeczytaj koniecznie!
Reklama

Zespół Regionalny „Lipsk”

Podziel się
Oceń

Zespół Regionalny „Lipsk”

Zespół Regionalny „Lipsk”

Od kwietnia 1973 r. datuje się powstanie Zespołu Regionalnego „Lipsk”. Zespół jest członkiem zbiorowym STL od lutego 1996 r. i od lat kultywuje tradycje swego subregionu: pogranicza polsko-czarnoruskiego.

W latach 80-tych i 90-tych Zespół Regionalny „Lipsk” wielokrotnie brał udział w Jarmarku Folkloru organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Była to sztandarowa impreza folklorystyczna, która odbywała się w sierpniu, i w której brały udział zespoły z dawnego województwa suwalskiego. Ostatni raz byliśmy tam w 2002 r. Po przeprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w Polsce Jarmarki Folklorystyczne zaczął również organizować Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Jarmarki Suwalskie odbywają się w lipcu. W trakcie tej imprezy odbywają się przesłuchania zespołów ludowych, najlepsze z nich są typowane do udziału w ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zespół Regionalny „Lipsk” jest zespołem śpiewaczym i obrzędowym. Posiada w swoim repertuarze autentyczne pieśni regionalne: wielkanocne, bożonarodzeniowe (pastorałki), weselne, żniwne, postne, sieroce, pogrzebowe, wojackie, prymackie, kołysanki itd. Najważniejszą nagrodą zdobytą przez zespół jest „Baszta” (nagroda Grand Prix) w kategorii zespołów śpiewaczych przyznana na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1994 r. (wcześniej, w roku 1983 na XVII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą, za prezentację obrzędów weselnych i wielkanocnych, zespół otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych). W listopadzie 1985 r. zespół wziął udział w I Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Kielcach, gdzie zdobył I miejsce, sukces ten powtórzył jeszcze raz w roku 1995.

W maju 1986 r. zespół „Lipsk” otrzymał weryfikacje Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych w Ciechocinku, w lipcu zaś tego roku zdobył nagrodę na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Wsi Polskiej w Przytocznej (woj. gorzowskie). Rok 1988 przyniósł zespołowi prestiżowe występy w Warszawie, Rzeszowie, w Druskiennikach i Kajszedorys na Litwie a także w Skidlu na Białorusi. W kwietniu 1989 r. zespół prezentował obrzęd wielkanocny „Wałakonniki” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

W trakcie swojej działalności zespół wystawiał dawne „Wesele lipskie”, „Wieczoryny”, widowiska obrzędowe okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy – „Wałakonniki”, „Herody”, „Maskarada Noworoczna”, „Dzień Wigilii”.

 Zespół „Lipsk” jako teatr obrzędowy pojawił się na scenie w Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie , na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, w roku 2000 prezentując tam widowisko „Maskarada noworoczna”, za który otrzymał nagrodę. W grudniu 2001 r. zespół wystawił widowisko „Dzień Wigilii” na scenie Teatru Małego w Warszawie, zaś w XII 2002 r. w warszawskim Teatrze „Studio” przedstawił program „Zapusty”. W roku 2003 zespół występował w Warszawie na targach agroturystycznych i na imprezie „Z Aten do Aten” organizowanej przez TVP z okazji podpisania Traktatu Akcesyjnego w dn. 16.04.2003 r.

Z okazji jubileuszu 30-lecia zespół wydał własny śpiewnik pod nazwą „Pieśni znad Biebrzy” oraz nagrał płytę CD zawierającą 23 pieśni miłosne i weselne zatytułowaną „Kto kochania nie zna”. Nagrania dokonano 8 i 9 listopada 2002 r. w studio nagrań Polskiego Radia pr. II w Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie.

W czerwcu 2004 r. zespół zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą za pieśń żniwną i pieśni weselne.  Członkowie zespołu brali udział również udział, w tym najbardziej prestiżowym festiwalu ludowym, jako soliści, zdobywając tam nagrody i tak:
- w 2002 r. p. Barbara Tarasewicz otrzymała wyróżnienie w kat. solistów,
- w 2003 r. p. Albina Bochonko zdobyła II miejsce,
- w 2005 r. p. Marcin Lićwinko zdobył III miejsce w tej kategorii.

W maju 2004 r. zespół dokonał nagrania 2 pieśni na płytę Kapeli ze Wsi Warszawa zatytułowaną „Wykorzenienie” , która ukazała się w lipcu tego samego roku. W listopadzie tegoż roku odbył się koncert promujący płytę w sali koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (w siedzibie Polskiego Radia). W październiku tego roku zespół występował w Warszawie w czasie imprezy promującej gminy podlaskie w stolicy, na placu przy Zamku Królewskim.

W 2005 r. najważniejszym osiągnięciem zespołu było zdobycie II miejsca w IV Europejskim Nadbużańskim Festiwalu Folkloru w Sokołowie Podlaskim.

W lutym 2006 r. zespół zdobył I miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Łomży w kategorii teatrów zgodnych z tradycją, zaś w kwietniu dokonał nagrań pieśni postnych i Wielkanocnych dla TVP 3, TV Regionalnej Białystok. W grudniu 2008 r. zespół dokonał nagrania pastorałek dla TVN 24.

W 2009 r. zespół zdobył nagrodę na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach (27.IX).

W 2010 r. zespół zdobył nagrodę na VIII Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

2011 ROK

30 stycznia 2011 r. – Zespół „Lipsk” wziął udział w XXVI Woj. Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. Za kolędowanie z gwiazdą zespół zajął I miejsce i otrzymał nagrodę.

 06.03.11 r.zespół uczestniczył w przeglądzie pieśni ludowych, który odbywał się w trakcie Suwalskich Kaziuków

 we wrześniu 2011 r. zespół został zaproszony do prezentacji artystycznej w trakcie Dożynek Diecezjalnych w Bargłowie Kościelnym i na Dożynkach Powiatowych w Suchowoli. W 2012 r. na Dożynkach Gminnych w Żarnowie.

Od 2012 r. bierzemy udział w spotkaniach odpustowych organizowanych przez lipską parafię w dniu 2 sierpnia z okazji odpustu Matki Bożej Anielskiej. Od kilku lat zespół nasz, w okresie Wielkiego Postu, wykonuje w kościele parafialnym dawne pieśni postne śpiewane kiedyś przez naszych przodków w kościele i po domach.

 Od wielu lat Zespół Regionalny „Lipsk” współpracuje z placówkami kultury, które kiedyś znajdowały się na terenie województwa suwalskiego.

Przez wiele lat zespół brał udział w Wigiliach Chłopskich w Suwałkach, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki (do grudnia 2012 r.). Co roku ze bierzemy natomiast udział w Wigilii Seniorów organizowanym przez MOPS, Caritas i MGOK w Lipsku.

2013

 26.04.2013 r. zespół brał udział w paradzie, a następnie wystąpił, z okazji 500-lecia Woj. Podlaskiego w Białymstoku.

 We wrześniu 2013 r. zespół „Lipsk” wystąpił na IX Jarmarku Piaseczyńskim w Piasecznie. W tym roku Centrum Kultury i Muzeum Regionalne w Piasecznie zorganizowały jarmark z cyklu „Spotkanie Regionów” poświęcając go na promocję Suwalszczyzny. Nasz region reprezentowany był przez Zespół Regionalny „Lipsk”, zespół „Pogranicze” z Szypliszk oraz liczne grono twórców ludowych Suwalszczyzny

 5.10.2013 r. obchodziliśmy Jubileusz 40-lecia Zespołu Regionalnego „Lipsk” i lipskiego Koła Twórców Ludowych. W trakcie obchodów odbył się koncert jubileuszowy zespołu „Lipsk” oraz wręczenie nagród członkom zespołu i twórcom ludowym. Nagrody zostały ufundowane przez władze samorządowe naszej gminy jako podziękowanie za pracę twórczą na rzecz społeczności lokalnej. W dalszej części uroczystości wystąpił zespół „Zaranica” z Krynek i chór „Rosnica” z Grodna. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Lipska, delegaci Marszałka Województwa Podlaskiego i goście zaproszeni z zaprzyjaźnionych ośrodków kultury i stowarzyszeń.

 ROK 2014

 - luty 2014 - II miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa podlaskiego w Łomży, r.

 – 4 maja 2014 r. udział zespołu w Regionalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Bobrówce i Spotkaniu kanapielkowym w Krynkach. Również w maju tego roku prezentowaliśmy się na Koncercie Majówkowym w Raczkach z okazji X-lecia zespołu Raczkowiacy.

 – 21.06.14 r.udział w paradzie i prezentacji artystycznej z okazji Urodzin Województwa Podlaskiego w Suwałkach.

 - 5 lipca Zespół Regionalny „Lipsk” wziął udział w X Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego p.h. „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Spotkanie odbyło się w Czarnej Białostockiej. Na przeglądzie zespół nasz zajął II miejsce.

 12 lipcauczestniczyliśmy w nagraniach do filmu, promującego gminy należące do terenu działania Fundacji Biebrzańskiej, z udziałem aktorów „Rancza”.

 - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie było organizatorem tygodniowej wizyty członków organizacji pozarządowych z Grecji, Cypru, Niemiec i Włoch. 24 lipca odbyło się spotkanie, na którym prezentowane były kulinaria poszczególnych państw. Spotkaniu w Kuriance towarzyszył występ naszego zespołu prezentującego się w wiązance tradycyjnych pieśni naszego regionu.

 25.10.14 r.Swojskie Spotkania w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.

2015

 1 lutego 2015 r. zespól zajął III miejsce na Spotkaniu Kolędniczym w Hajnówce.

 2 maja – występ na Biebrzańskich Targach Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”.
 

 Instytucja patronująca: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku 16-315, ul. Rynek 23, tel. (0-87) 642 35 86.

Kierownik zespołu: Barbara Tarasewicz – instr. ds. folkloru M-GOK – u w Lipsku. Kieruje zespołem od 1993 r.

 

Źródło: http://www.kulturalipsk.pl/zespol-regionalny-lipsk


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 9°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 9 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: wizjaTreść komentarza: Powiedz znajomemu żeby przestał cpać...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:17Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałasAutor komentarza: JSTreść komentarza: To miejsce jest mega ważne – tyle tam zwierząt żyje, no i to jedna z ostatnich dzikich takich przestrzeni w Polsce.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 17:16Źródło komentarza: Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym: noc spokojna, trwa wyjaśnianie przyczynAutor komentarza: AbcTreść komentarza: Miejsce w żaden sposób nieoznaczone,to cud że chłopak żyje. Csir i miasto milczą.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:57Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Każdą szkołę można utrzymać, ale trzeba mieć wiedzę, umiejętności i chęć działania na rzecz lokalnej społeczności. Najłatwiej jest usprawiedliwić niżem demograficznym swoje marne kompetencje, brak kreatywności i pomysłu na rozwój szkoły. Jednak to nie niż demograficzny odpowiedzialny jest za wyludnianie się miasta, ale znikomy procent absolwentów szkół zawodowych, średnich i wyższych, którzy jak wskazuje szybkie tempo wyludniania się Augustowa, po prostu nie widzą petspektyw życia w tym "drogim" mieście ze względu na wysokie ceny mieszkań, czynszów i gruntów w korelacji z brakiem atrakcyjnych ofert pracy. Augustowscy włodarze rządzący miastem od blisko dekady wybudowali tylko jeden wielorodzinny budynek komunalny z bardzo wysokimi cenami czynszu. Symptomatyczne jest, że nie zrealizowali w zasadzie żadnej inwestycji skutkującej obniżeniem dla mieszkańców i przedsiębiorców opłat za energię cieplną, elektryczną, wodę, ścieki, wywóz odpadów komunalnych oraz cen gruntów pod inwestycje i budownictwo wielorodzinne pomimo możliwości pozyskania setek milionów złotych z Funduszy Unijnych, a nawet niektórych prorozwojowych, dedykowanych samorządom programów rządowych za czasów PiS.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 16:51Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Zaraz usłyszę, że Suwałki mają większy budżet. Ato , że mniejsza powierzchnia i te nasadzenia widać to już szczegół. Czy w tym mieście był jakiś tłok ? Brawo Pani Radna. I dodam, że nie jest to wina firmy zajmującej się zielenią , to miasto wyznacza swoje oczekiwania i budżetData dodania komentarza: 24.04.2025, 15:23Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: GalTreść komentarza: Może czas odpowiednio go zabezpieczyć, skoro ma miejsce kolejny już w tym miejscu wypadek?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 13:46Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Likwidacja szkół vs gazetkowo-fejsbukowy "rozwój" AugustowaTreść komentarza: Czy zamknięcie kolejnej szkoły w Augustowie jest efektem ścisłej kohabitacji Nasze Miasto-PiS oraz działalności burmiszcza Mirosława Karolczuka związanej z utworzeniem w urzędzie miejskim etatu drugiego zastępcy burmistrza Augustowa, który wydrenował dotychczas miejski budżet kwotą blisko miliona złotych?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 09:11Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Niestety uchwała krajobrazowa nie do końca się tyczy reklam wyborczych, które rządzą się Kodeksem Wyborczym... ale różne są interpretacje.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 08:41Źródło komentarza: Fala wandalizmu w Augustowie – po raz kolejny zniszczono banery Rafała TrzaskowskiegoAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: To prawda, dojdzie jeszcze do tego że będzie jedno liceum ogólnokształcące a nie dwa ponieważ też nie będzie dzieci. I też nikt wtedy nie powinien mieć pretensji takie życie nic nie zrobimy. Generalnie dwie szkoły średnie ogólnokształcąca i zawodowa to też chyba nie jest aż taka tragedia. Będą mieli gdzie się uczyć. I dobrze że teraz nauczyciele z zst idą do ace. Dla niektórych konkurencja dobrze robi😉Data dodania komentarza: 24.04.2025, 05:46Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkoły
Reklama