Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 12:10
Reklama

Zespół Regionalny „Lipsk”

Podziel się
Oceń

Zespół Regionalny „Lipsk”

Zespół Regionalny „Lipsk”

Od kwietnia 1973 r. datuje się powstanie Zespołu Regionalnego „Lipsk”. Zespół jest członkiem zbiorowym STL od lutego 1996 r. i od lat kultywuje tradycje swego subregionu: pogranicza polsko-czarnoruskiego.

W latach 80-tych i 90-tych Zespół Regionalny „Lipsk” wielokrotnie brał udział w Jarmarku Folkloru organizowanym przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Była to sztandarowa impreza folklorystyczna, która odbywała się w sierpniu, i w której brały udział zespoły z dawnego województwa suwalskiego. Ostatni raz byliśmy tam w 2002 r. Po przeprowadzeniu nowego podziału administracyjnego w Polsce Jarmarki Folklorystyczne zaczął również organizować Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach. Jarmarki Suwalskie odbywają się w lipcu. W trakcie tej imprezy odbywają się przesłuchania zespołów ludowych, najlepsze z nich są typowane do udziału w ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.

Zespół Regionalny „Lipsk” jest zespołem śpiewaczym i obrzędowym. Posiada w swoim repertuarze autentyczne pieśni regionalne: wielkanocne, bożonarodzeniowe (pastorałki), weselne, żniwne, postne, sieroce, pogrzebowe, wojackie, prymackie, kołysanki itd. Najważniejszą nagrodą zdobytą przez zespół jest „Baszta” (nagroda Grand Prix) w kategorii zespołów śpiewaczych przyznana na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 1994 r. (wcześniej, w roku 1983 na XVII Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą, za prezentację obrzędów weselnych i wielkanocnych, zespół otrzymał I nagrodę w kategorii zespołów śpiewaczych). W listopadzie 1985 r. zespół wziął udział w I Krajowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW w Kielcach, gdzie zdobył I miejsce, sukces ten powtórzył jeszcze raz w roku 1995.

W maju 1986 r. zespół „Lipsk” otrzymał weryfikacje Ogólnopolskiej Rady Ludowych Zespołów Artystycznych w Ciechocinku, w lipcu zaś tego roku zdobył nagrodę na V Ogólnopolskim Przeglądzie Dorobku Wsi Polskiej w Przytocznej (woj. gorzowskie). Rok 1988 przyniósł zespołowi prestiżowe występy w Warszawie, Rzeszowie, w Druskiennikach i Kajszedorys na Litwie a także w Skidlu na Białorusi. W kwietniu 1989 r. zespół prezentował obrzęd wielkanocny „Wałakonniki” w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

W trakcie swojej działalności zespół wystawiał dawne „Wesele lipskie”, „Wieczoryny”, widowiska obrzędowe okresu Bożego Narodzenia i Wielkanocy – „Wałakonniki”, „Herody”, „Maskarada Noworoczna”, „Dzień Wigilii”.

 Zespół „Lipsk” jako teatr obrzędowy pojawił się na scenie w Stoczku Łukowskim i Tarnogrodzie , na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej, w roku 2000 prezentując tam widowisko „Maskarada noworoczna”, za który otrzymał nagrodę. W grudniu 2001 r. zespół wystawił widowisko „Dzień Wigilii” na scenie Teatru Małego w Warszawie, zaś w XII 2002 r. w warszawskim Teatrze „Studio” przedstawił program „Zapusty”. W roku 2003 zespół występował w Warszawie na targach agroturystycznych i na imprezie „Z Aten do Aten” organizowanej przez TVP z okazji podpisania Traktatu Akcesyjnego w dn. 16.04.2003 r.

Z okazji jubileuszu 30-lecia zespół wydał własny śpiewnik pod nazwą „Pieśni znad Biebrzy” oraz nagrał płytę CD zawierającą 23 pieśni miłosne i weselne zatytułowaną „Kto kochania nie zna”. Nagrania dokonano 8 i 9 listopada 2002 r. w studio nagrań Polskiego Radia pr. II w Radiowym Centrum Kultury Ludowej w Warszawie.

W czerwcu 2004 r. zespół zdobył II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu w Kazimierzu n/Wisłą za pieśń żniwną i pieśni weselne.  Członkowie zespołu brali udział również udział, w tym najbardziej prestiżowym festiwalu ludowym, jako soliści, zdobywając tam nagrody i tak:
- w 2002 r. p. Barbara Tarasewicz otrzymała wyróżnienie w kat. solistów,
- w 2003 r. p. Albina Bochonko zdobyła II miejsce,
- w 2005 r. p. Marcin Lićwinko zdobył III miejsce w tej kategorii.

W maju 2004 r. zespół dokonał nagrania 2 pieśni na płytę Kapeli ze Wsi Warszawa zatytułowaną „Wykorzenienie” , która ukazała się w lipcu tego samego roku. W listopadzie tegoż roku odbył się koncert promujący płytę w sali koncertowej im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (w siedzibie Polskiego Radia). W październiku tego roku zespół występował w Warszawie w czasie imprezy promującej gminy podlaskie w stolicy, na placu przy Zamku Królewskim.

W 2005 r. najważniejszym osiągnięciem zespołu było zdobycie II miejsca w IV Europejskim Nadbużańskim Festiwalu Folkloru w Sokołowie Podlaskim.

W lutym 2006 r. zespół zdobył I miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych w Łomży w kategorii teatrów zgodnych z tradycją, zaś w kwietniu dokonał nagrań pieśni postnych i Wielkanocnych dla TVP 3, TV Regionalnej Białystok. W grudniu 2008 r. zespół dokonał nagrania pastorałek dla TVN 24.

W 2009 r. zespół zdobył nagrodę na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach (27.IX).

W 2010 r. zespół zdobył nagrodę na VIII Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru” organizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

2011 ROK

30 stycznia 2011 r. – Zespół „Lipsk” wziął udział w XXVI Woj. Spotkaniach Zespołów Kolędniczych w Hajnówce. Za kolędowanie z gwiazdą zespół zajął I miejsce i otrzymał nagrodę.

 06.03.11 r.zespół uczestniczył w przeglądzie pieśni ludowych, który odbywał się w trakcie Suwalskich Kaziuków

 we wrześniu 2011 r. zespół został zaproszony do prezentacji artystycznej w trakcie Dożynek Diecezjalnych w Bargłowie Kościelnym i na Dożynkach Powiatowych w Suchowoli. W 2012 r. na Dożynkach Gminnych w Żarnowie.

Od 2012 r. bierzemy udział w spotkaniach odpustowych organizowanych przez lipską parafię w dniu 2 sierpnia z okazji odpustu Matki Bożej Anielskiej. Od kilku lat zespół nasz, w okresie Wielkiego Postu, wykonuje w kościele parafialnym dawne pieśni postne śpiewane kiedyś przez naszych przodków w kościele i po domach.

 Od wielu lat Zespół Regionalny „Lipsk” współpracuje z placówkami kultury, które kiedyś znajdowały się na terenie województwa suwalskiego.

Przez wiele lat zespół brał udział w Wigiliach Chłopskich w Suwałkach, organizowanych przez Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki (do grudnia 2012 r.). Co roku ze bierzemy natomiast udział w Wigilii Seniorów organizowanym przez MOPS, Caritas i MGOK w Lipsku.

2013

 26.04.2013 r. zespół brał udział w paradzie, a następnie wystąpił, z okazji 500-lecia Woj. Podlaskiego w Białymstoku.

 We wrześniu 2013 r. zespół „Lipsk” wystąpił na IX Jarmarku Piaseczyńskim w Piasecznie. W tym roku Centrum Kultury i Muzeum Regionalne w Piasecznie zorganizowały jarmark z cyklu „Spotkanie Regionów” poświęcając go na promocję Suwalszczyzny. Nasz region reprezentowany był przez Zespół Regionalny „Lipsk”, zespół „Pogranicze” z Szypliszk oraz liczne grono twórców ludowych Suwalszczyzny

 5.10.2013 r. obchodziliśmy Jubileusz 40-lecia Zespołu Regionalnego „Lipsk” i lipskiego Koła Twórców Ludowych. W trakcie obchodów odbył się koncert jubileuszowy zespołu „Lipsk” oraz wręczenie nagród członkom zespołu i twórcom ludowym. Nagrody zostały ufundowane przez władze samorządowe naszej gminy jako podziękowanie za pracę twórczą na rzecz społeczności lokalnej. W dalszej części uroczystości wystąpił zespół „Zaranica” z Krynek i chór „Rosnica” z Grodna. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Lipska, delegaci Marszałka Województwa Podlaskiego i goście zaproszeni z zaprzyjaźnionych ośrodków kultury i stowarzyszeń.

 ROK 2014

 - luty 2014 - II miejsce na Przeglądzie Teatrów Wiejskich i Obrzędowych Województwa podlaskiego w Łomży, r.

 – 4 maja 2014 r. udział zespołu w Regionalnym Festiwalu Pieśni Maryjnej w Bobrówce i Spotkaniu kanapielkowym w Krynkach. Również w maju tego roku prezentowaliśmy się na Koncercie Majówkowym w Raczkach z okazji X-lecia zespołu Raczkowiacy.

 – 21.06.14 r.udział w paradzie i prezentacji artystycznej z okazji Urodzin Województwa Podlaskiego w Suwałkach.

 - 5 lipca Zespół Regionalny „Lipsk” wziął udział w X Prezentacjach Tradycji Ludowej Woj. Podlaskiego p.h. „W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru”. Spotkanie odbyło się w Czarnej Białostockiej. Na przeglądzie zespół nasz zajął II miejsce.

 12 lipcauczestniczyliśmy w nagraniach do filmu, promującego gminy należące do terenu działania Fundacji Biebrzańskiej, z udziałem aktorów „Rancza”.

 - Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych im. Króla Zygmunta Augusta w Augustowie było organizatorem tygodniowej wizyty członków organizacji pozarządowych z Grecji, Cypru, Niemiec i Włoch. 24 lipca odbyło się spotkanie, na którym prezentowane były kulinaria poszczególnych państw. Spotkaniu w Kuriance towarzyszył występ naszego zespołu prezentującego się w wiązance tradycyjnych pieśni naszego regionu.

 25.10.14 r.Swojskie Spotkania w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku.

2015

 1 lutego 2015 r. zespól zajął III miejsce na Spotkaniu Kolędniczym w Hajnówce.

 2 maja – występ na Biebrzańskich Targach Wytwórczości i Sztuki Ludowej „Sto pomysłów dla Biebrzy”.
 

 Instytucja patronująca: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipsku 16-315, ul. Rynek 23, tel. (0-87) 642 35 86.

Kierownik zespołu: Barbara Tarasewicz – instr. ds. folkloru M-GOK – u w Lipsku. Kieruje zespołem od 1993 r.

 

Źródło: http://www.kulturalipsk.pl/zespol-regionalny-lipsk


Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 20°CMiasto: Augustów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 1
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 2
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 3
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 4
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 5
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 6
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 7
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 8
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 9
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 10
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 11
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 12
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 13
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 14
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 15
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 16
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 1Strona nr 1
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 2Strona nr 2
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 3Strona nr 3
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 4Strona nr 4
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 5Strona nr 5
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 6Strona nr 6
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 7Strona nr 7
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 8Strona nr 8
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 9Strona nr 9
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 10Strona nr 10
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 11Strona nr 11
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 12Strona nr 12
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 13Strona nr 13
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 14Strona nr 14
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 15Strona nr 15
Przegląd Powiatowy nr 17/1186 z 16-05-2024 r. - strona 16Strona nr 16
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Nawet RUNKEL nie zostanie burakiem cukrowym choćby wytrzeźwiał..Data dodania komentarza: 18.05.2024, 19:45Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Co nie znaczy, że Augustów Pana nie POprze..Data dodania komentarza: 18.05.2024, 19:40Źródło komentarza: Tomasz Frankowski odwiedził dziś Augustów (video/ zdjęcia)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: 👍👍👍👍👍 👍👍👍Data dodania komentarza: 17.05.2024, 20:29Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: I Aleję Zasłużonych ze stacjami przy popiersiach NM..Data dodania komentarza: 17.05.2024, 20:08Źródło komentarza: Wspaniałe upamiętnienie jubileuszu AugustowaAutor komentarza: PatrykTreść komentarza: Do czego ta kładka jest potrzebna przecież tam nie ma żadnych imprez wszystkie imprezy są koło jabłonek więc trzeba pomyśleć jak ją przekierować w tę stronę.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 19:48Źródło komentarza: Wspaniałe upamiętnienie jubileuszu AugustowaAutor komentarza: PatrykTreść komentarza: Pracowałem w pewnym zakładzie w Augustowie 25 lat gdzie były zwolnienia podpadziochów dosyć często ale zakład szedł na rękę i rozwiązywał umowę za porozumieniem stron więc świadectwa pracy nie są jakimś dowodem.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 19:41Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: Masakra to mało powiedzianeTreść komentarza: Obejrzyjcie ostatnie posiedzenie komisji.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 18:48Źródło komentarza: Powyborczy krajobraz AugustowaAutor komentarza: Sasinowa drużyna..Treść komentarza: Dobkowski, Chodkiewicz, Karolczuk, czyli prawie czterej jeźdźcy "Augustowskiej Apokalipsy". Brakuje do kompletu pisowsko-ichniomiastowych absztyfikantów tylko neopisowca Wnukowskiego.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 18:21Źródło komentarza: Chodkiewicz kontra prawda. Bezwzględna gra ludzkimi losamiAutor komentarza: ZwalniaczTreść komentarza: Brak dyscyplinarki w świadectwie pracy to żaden dowód. Ileż to jest innych "pacjentów", którzy za wódkę polecieli lub ukradli papierosy, a w swiadectwie pracy na własna prośbę, za porozumieniem stron itd. Najlepiej z tym do sądu, sąd przesłucha świadków i orzekne czyja jest prawda.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 16:26Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: należało sięTreść komentarza: Kleczkowski w mediach w całej Polsce.....brawo!Data dodania komentarza: 17.05.2024, 15:52Źródło komentarza: Powyborczy krajobraz AugustowaAutor komentarza: Much too late, Mr. FrankowskiTreść komentarza: Panie radny Frankowski, spóźnił się Pan co najmniej o kilka miesięcy z agitowaniem w Augustowie. Augustów jest już w śliskich łapkach lokalnych neopisowskich aparatczyków i ich sewilistycznych lokajów z insrybutorowo-garkucharskiego towarzystwa wzajemnej adoracji spod znaku NM.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:30Źródło komentarza: Tomasz Frankowski odwiedził dziś Augustów (video/ zdjęcia)Autor komentarza: Wyautowany AugustówTreść komentarza: Augustów czekają niebawem przedterminowe wybory na burmistrza. Czekać tylko kiedy komisarz wejdzie do ratusza.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:12Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: NM + PiS = 💩☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Jarosław vel polskie zbaw nie ma czasu na Augustów, ponieważ jak ostatnio stwierdził "...wiem, że w Augustowie od wielu lat były spory. Z Warszawy do Augustowa jest dosyć daleko. Trochę słabo widać...", ale ma za to godnych siebie zastępców. Radny Wnukowski spowodował, iż Augustów stał się przyczółkiem PiS w województwie podlaskim, a jednocześnie osamotnioną, tonącą wyspą na politycznej i gospodarczej mapie Polski północno-wschodniej. Augustów zadżumiony konglomeratem ichniomiastowego towarzystwa wzajemnej adoracji i neoPiS-u zwija się, a Białystok, Suwałki, Ełk rozkwitają. P.S. Natomiast w gazetce pod redakcją nominata NM niejakiego Mirosława Karolczuka Augustów jest krainą mlekiem i miodem płynącą.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 13:49Źródło komentarza: Mocne słowa Kleczkowskiego. Opisują je ogólnopolskie mediaAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Kiedy ruszy budowa kładki im. burmiszcza Mirosława Karolczuka, która podobno ma uratować Augustów przed wyludnianiem, brakiem pracy dla tzw. młodych-wykształconych, wszechogarniającą drożyzną w sklepach i kosmicznymi cenami mieszkań?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:36Źródło komentarza: Kładka pieszo-rowerowa nad Nettą wyłączona z użytkuAutor komentarza: Piękny AugustówTreść komentarza: Dzisiaj portale internetowe donoszą o rozmowie Kleczkowskiego z Kaczyńskim w Dąbronie Białostockiej. Kleczkowski pytał dlaczego w wyborach na listach byli ci co nie powinii. cytuję: Przewodniczącym rady miasta został pan Dariusz Ostapowicz, który czterokrotnie wyleciał za chlańsko z roboty.Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:27Źródło komentarza: Powyborczy krajobraz AugustowaAutor komentarza: Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków, kogucików na druciku...Treść komentarza: Co tam jakaś kolumna Zygmunta Augusta. Już niebawem Augustów będzie miał swoją wiekopomną kładkę im. burmiszcza Mirosława Karolczuka!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 20:02Źródło komentarza: Wspaniałe upamiętnienie jubileuszu AugustowaAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Bardziej obes..ne brzegi..Data dodania komentarza: 16.05.2024, 15:36Źródło komentarza: Szansa na ogromne pieniądze dla AugustowaAutor komentarza: ☝️💪🎉🥳👉🛸🤡🚀👈🥸💰🤝👏Treść komentarza: Statysta też funkcja. Radny Dyjuk w Lokalnej Grupie Działania Kanał Augustowski tak intensywnie działa w kwestii rewitalizacji i modernizacji Kanału Augustowskiego, że niebawem ma powstać muzeum KA. Burmiszcz Karolczuk deklamował przed wyborami, że w muzeum powstanie też jakaś atrakcja dla młodzieży. Czy ww. "wybitni" samorządowcy nie rozumieja, że atrakcją naszego regionu jest sam Kanał Augustowski, ale trzeba po prostu wyremontować ten obiekt i dostosować jego infrastrukturę, w tym stan funcjonalno-użytkowy do standardów obowiązujących w XXI wieku, a nie tylko markierantować i budować muzeum dla zaniedbanego i niszczejącgo Kanału Augustowskiego.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:02Źródło komentarza: Szansa na ogromne pieniądze dla AugustowaAutor komentarza: logikaTreść komentarza: Panie szanowny jak będziesz pan rządził w województwie tak jak w Lokalnej Grupie Działania Kanał Augustowski to czarno widzę przyszłość Augustowa....Data dodania komentarza: 16.05.2024, 04:04Źródło komentarza: Szansa na ogromne pieniądze dla AugustowaAutor komentarza: Bajeczki, daj pana spokójTreść komentarza: Ktoś w to wierzy? Czy coś się zmieniło przy Kanale Augustowskim przez ostatnie lata? No właśnie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 19:47Źródło komentarza: Szansa na ogromne pieniądze dla Augustowa
Reklama