Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 11:06
Reklama

Inteligentne oświetlenie

Podziel się
Oceń

W połowie października przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z ulicą Mickiewicza w Augustowie doszło do potrącenia młodej kobiety na przejściu dla pieszych. Na naszym portalu dziennikpowiatowy.pl rozgorzała dyskusja o ciemności i braku odpowiedniego standardu oświetlenia na Wojska Polskiego. O tej sprawie pisaliśmy wielokrotnie. Teraz poznaliśmy najnowsze informacje dotyczące planowanego doświetlenia ulicy i terminów.
Inteligentne oświetlenie
Ulica Wojska Polskiego w Augustowie

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Głośno komentowany remont ulicy

Generalny remont ulicy Wojska Polskiego w Augustowie zakończył się w grudniu 2019 roku. Koncepcja nadania nowego blasku reprezentacyjnej drodze w centrum miasta była słuszna. Tym bardziej, że istniała możliwość pozyskania bardzo dużego dofinansowania na ten cel z zewnątrz. Pamiętamy doskonale, że największa część dyskusji poprzedzającej przebudowę dotyczyła oświetlenia. Samorząd powiatowy, który formalnie zarządza ulicą wskazywał, że zadanie powstania nowych latarni należy do miasta. Strona miejska miała w tej kwestii inne zdanie i niewiele brakowało, aby pat negocjacyjny zniweczył plany modernizacji. Kompromis osiągnięto wtedy, kiedy koszty oświetlenia ujęto we wniosku złożonym do Funduszu Dróg Samorządowych. Różna była również koncepcja wyglądu nowych lamp. Powiat sugerował, aby latarnie na Wojska Polskiego były dokładnie takie same, jak w przypadku ulicy 3 Maja, a miasto było zwolennikiem energooszczędnego oświetlenia typu LED. Słupy latarni prezentują się nieźle. Zgodnie z wizją pomysłodawców są stylizowane, nadają ulicy charakteru starówki.

Zastrzeżenia radnej i mieszkańców

Znacznie bardziej od estetyki oświetlenia istotna jest jego funkcjonalność. Już kilka miesięcy przed rozpoczęciem remontu pisaliśmy o tym, że lampy po obu stronach ulicy znajdą się tylko w okolicach Ronda Solidarności, gdzie jezdnia i chodniki są stosunkowo szerokie. Natomiast pozostała część drogi zostanie oświetlona wyłącznie z jednej strony. Z nieoficjalnych rozmów dowiedzieliśmy się też, że wpływ na to mogło mieć powstanie nowych miejsc postojowych. Parkingi zabrały miejsce na postawienie dodatkowych słupów. Po ukończeniu inwestycji i pierwszych nocach z nowym oświetleniem można było mieć wrażenie, że jest dosyć ciemno. Szczególnie w porównaniu do intensywności światła dawanego wcześniej przez stare latarnie.

Na niedoskonałości zaczęli skarżyć się mieszkańcy Augustowa. Piesi i kierowcy narzekali, że latarnie nie są w pełni efektywne. Obawiano się, że rozmieszczenie lamp tylko z jednej strony może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ w nocy przejście dla pieszych nie jest odpowiednio widoczne zwłaszcza podczas deszczowej i śnieżnej pogody. O problemie głośno zaczęli mówić radni, przede wszystkim Izabela Piasecka. Radna Koalicji Obywatelskiej, gdy omawiano budżet miasta na rok 2020, zwróciła się o wygospodarowanie w nim środków na oświetlenie drugiej strony Wojska Polskiego. Aktualne oświetlenie tej ulicy określiła mianem żenady. Piasecka mówiła też o zastrzeżeniach zgłaszanych przez augustowian, skarżących się na ciemność i wynikające z niej niebezpieczeństwo. Sugerowała, że pieniądze na dodatkowe lampy mogą pochodzić z oszczędności, wynikających z realizacji programu oświetlenia LED. Zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz komentował, że przekaże wszystkie uwagi powiatowi.

Czy oświetlenie jest wystarczające?

Co ciekawe, nie wszyscy radni podzielali opinię o ciemnościach na Wojska Polskiego. Leszek Cieślik wielokrotnie podczas publicznych dyskusji przyznawał, że mieszka przy tej ulicy i zna jej realia. Kilka miesięcy temu proszony przez naszą redakcję o komentarz ocenił, że obecne oświetlenie spełnia wszystkie potrzeby. Jego zdaniem montaż latarni po dwóch stronach ulicy mógłby przynieść negatywne konsekwencje np. mieszkańcom bloków, którzy narzekaliby na nadmierną jasność w swoich mieszkaniach. Cieślik podkreślał jednak, że doświetlenie przejść dla pieszych jest dobrą ideą. Podobnego zdania byli również pozostali lokalni samorządowcy.

Dodatkowe doświetlenie na drodze

Włodarze powiatu augustowskiego przekonywali, że oświetlenie na Wojska Polskiego spełnia wszystkie normy i parametry. Ale wsłuchując się w oceny osób twierdzących, że jest tam zbyt ciemno, szczególnie w porze jesienno-zimowej, powiat poparł inicjatywę doświetlenia ulicy. Wiosną samorząd powiatowy złożył wniosek o wsparcie finansowe z programu rządowego, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa przy przejściach dla pieszych. Finansowanie było bardzo atrakcyjne, bo prawie 80 procent zadania mogło zostać pokryte z budżetu państwa. W planach było m.in. dodatkowe doświetlenie przejść dla pieszych i skrzyżowań przy Wojska Polskiego. Starosta zapowiadał, że niezależnie od efektów rozpatrzenia wniosku złożonego do wojewody ulica zostanie doświetlona. Dzisiaj już wiemy, że powiat augustowski nie dostał dofinansowania. Samorząd powiatowy wygospodarował własne środki budżetowe na ten cel.

Najnowsze informacje od wicestarosty

Mamy najnowsze informacje dotyczące przyszłości oświetlenia na Wojska Polskiego. Dariusz Szkiłądź podzielił się szczegółami i przybliżonym terminarzem zaplanowanej inwestycji. Co bardzo istotne, montaż doświetlenia nie będzie wymagał nadzwyczajnych procedur, rozbiórki jezdni lub chodnika. Podczas ubiegłorocznego remontu wykonano tam kanały technologiczne, dzięki czemu prace nie będą skomplikowane. Ich finał ma przypaść jeszcze w bieżącym roku.

-Oświetlenie na ul. Wojska Polskiego było sprawdzane przez specjalistów i wiemy, że spełnia wszystkie normy. Jednak rodzaj oświetlenia wybrany przez burmistrza powoduje wrażenie, że jasność światła nie jest na odpowiednim poziomie. Zapewniam jednak, że jeszcze w tym roku ta sprawa zostanie rozwiązana. Kilka miesięcy temu wystąpiliśmy o środki na doświetlenie przejść dla pieszych i skrzyżowań tej ulicy. Niestety nasz wniosek złożony do programu im. śp. Władysława Stasiaka nie został pozytywnie rozpatrzony, podobnie jak większość aplikacji z naszego województwa. Zarząd powiatu postanowił o wygospodarowaniu środków własnych i z budżetu powiatu na doświetlenie Wojska Polskiego przekażemy 250 tys. zł. W ostatnich tygodniach trwały związane z tym procedury przetargowe. Montaż dodatkowego oświetlenia ma skończyć się w pierwszej połowie grudnia, odtąd będzie tam bezpieczniej. Przed Świętami Bożego Narodzenia mieszkańcy zauważą dużą poprawę. Pomimo tego, że wymiana lamp jest zadaniem miasta, wymienimy także jedną z uszkodzonych latarni –poinformował D. Szkiłądź.

-Przy przejściach dla pieszych i skrzyżowaniach pojawią się dodatkowe lampy, ale będzie to również bardziej wyrafinowane oświetlenie. Chcemy zrobić tam m.in. interaktywne przejścia dla pieszych z czujnikiem. Jeżeli ktoś będzie przechodził, sygnalizacja świetlna poinformuje o tym kierowców samochodów. Zwłaszcza po zmierzchu będzie to bardzo dobrze widać. Póki co możemy tylko zaapelować do kierowców o rozwagę. Jak wiadomo ulica Wojska Polskiego jest intensywnie użytkowana, bo w pobliżu jest osiedle mieszkalne, sklepy, supermarkety, a droga prowadzi do ścisłego centrum miasta. Bardzo nasilony ruch widoczny jest zwłaszcza na wjeździe z ulicy Mickiewicza. Apeluję do kierowców o to, aby dopóki sytuacja się nie zmieni i nie pojawi się dodatkowe doświetlenie, zachowywali ostrożność i więcej uwagi poświęcali pieszym. Niedługo nie będzie tego problemu –skomentował sprawę wicestarosta augustowski.

*Artykuł ukazał się w 42/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

wefwe 24.12.2020 12:47
Jadę dzisiaj autem i na Mostowej ciach z chodnika prosto przed maskę na przejście wbiega Paniusia. Rozdarła jape, bo ma pierszeństwo na przejściu, chociaż nie ma prawa nagłego wbiegania. Wracam i na Partyzantów to samo. Widzi, że skrecam, ale bezczelnie wbiega przed auto. Ktoś kiedyś nie wyrobi się i za swoją głupotę zapłaci zdrowiem. Mało ścieżekk nad jeziorem, rzeką, kanałem czy w lasach? Panowie Policjanci, zwróćcie uwagę na takie biegaczki i wytłumaczcie zasaday korzystania z przejść.

Nie dla gromniczego oświetlenia na ulicach 05.11.2020 14:48
Może oświetlenie będzie bardziej inteligentne niż ci co je planowali. Ciekawe w jakich warunkach dokonywany był odbiór . Niech ci "specjaliści" wsiądą wieczorowa porą do samochodu , przy padającej mżawce ...i przekonają się że ich pomiary "luxów" ni jak się mają do tego co widać zza częściowo zaparowanej szyby w złych warunkach pogodowych

Temperatura: 25°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1022 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 1 Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 2 Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 3 Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 4 Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 5 Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 6 Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 7 Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 8 Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 9 Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 10 Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 11 Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 12 Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 13 Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 14 Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 15 Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 16 Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 17 Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 18 Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 19 Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 20 Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 21 Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 22 Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 23 Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 28 maja - strona 24 Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dziękujemy Treść komentarza: Obejrzyjcie ostatnią sesję. Pani Chrulska jest najlepszą radną powiatu tej kadencji. Pani Wiesławo jesteśmy z Panią. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:10 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Po co jest starostwo! Treść komentarza: Standardy więzienne... karać, zastraszyć, w garniturku... Co to jest za sposób pomocy? Jak się nie ma pojęcia o szkolnictwie to trzeba zrezygnować albo się douczyć. Na naukę za późno około 60 lat ale próbować warto. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 19:32 Źródło komentarza: Białoruskie standardy Autor komentarza: Remont spróchniałego molo vs rekreacyjna kładka nad Nettą z wieżami widokowymi Treść komentarza: Nad Neckiem są trzy miejskie kąpieliska, w tym dwa oddalone od siebie o około 300 m, natomiast nad jeziorem Sajno urząd miejski pod rządami trzech burmistrzów spod znaku Nasze Miasto-PiS, nie potrafi zorganizować nawet jednego kąpieliska z ratownikami wodnymi zapewniającymi stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Programy rządowe finansowane z KPO oferują szeroki strumień funduszy na finansowanie, między innymi tego typu inwestycji służących uatrakcyjnieniu terenów w Polsce północno-wschodniej. No, ale jeśli trzech lanserow z fejsbuka konceetowo zawala pozyskiwanie setek milionów złotych z Funduszy Norweskich i Szwajcarskich, to nie ma co się dziwić, że miasto wymianę spróchniałych desek na molo Radiowej Trójki, nota bene jednego z największych molo w Polsce, finansuje ze środków, znaczy się 60 mln złotych, które miały finansować przedsięwzięcie związane z budową kładki nad rzeką Nettą, która w kampanii burmistrza Karolczuka i Nasze Miasto-PiS, poza enigmatycznym hasłem "Teraz nasza rodzina ", była sztandarowym projektem mających podnieść Augustow z przysłowiowych kolan, niczym Andrzej Sebastian Duda sprawił w trakcie swojej żałosnej prezydentury, iż pisowskie aparatczyki realizowały program dojenia Polski i budżetów domowych polskich rodzin Funduszem NIEsprawiedliwości. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 18:25 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i gamoni spod znaku Nasze Miasto-PiS☝️💪🤡👺👹🚀🛰🛸🥸🫵💰💰💰💸🤑🤝👏🏚🏚🏚 Treść komentarza: Dzielnica Augustowa, jaką w świetle podziału administracyjnego jest Sajenek, z uwagi na bardzo dużą popularność tej okolicy w okresie letnim wśród mieszkańców Augustowa i przyjezdnych, powinna posiadać zorganizowane miejsca do wypoczynku i rekreacji nad polożonymi w tej okolicy akwenami, czyli co najmniej jedno kąpielisko i dwa miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na jeziorze Sajno. Burmistrz Karolczuk, jako w świetle obowiązującego prawa instytucja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym na obszarach wodnych znajdujących się w granicach Augustowa, na pewno popełnił aktualną analizę zagrożeń obowiązującą w 2026 r., do której dokonania jest ustawowo zobowiązany w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, tym samym zapewnił wyposażenie tego obszaru w komunalne kąpielisko i wywiązał się z wymagań stricte wynikających z przywołanego powyżej aktu normatywnego, ściśle regulującego właściwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych, w tym przypadku obszarach wodnych znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Augustów. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:11 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: patologia ałgóstowska Treść komentarza: A gdzieś był jak żeś ,,rzondził" teraz krytykant numer jeden - patologia Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:42 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych & art. 160 kk Treść komentarza: Sajenek jest w granicach Gminy Miasto Augustów, więc może burmiszcz Karolczuk zreflektuje się wreszcie i zamiast uporczywie drenować miejski budżet setkami tysięcy złotych etatami dwóch zastępców burmistrza Augustowa i statystami w miejskich jednostkach organizacyjnych, niezwłocznie zlikwiduje przynajmniej jeden etat zastępcy i zawnioskuje do RM o wyrażenie zgody na utworzenie kąpieliska przy dość dużej, w okresie letnim tłumnie obleganej plaży nad jeziorem Sajno w Sajenku, które funkcjonować będzie od połowy czerwca do końca sierpnia. Osobom korzystającym z obszarów wodnych znajdujących się w granicach danej gminy, ustawowo należy się zapewnienie bezpieczeństwa, w tym poprzez tworzenie kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, i nie ma żadnego głupkowatego tłumaczenia, że nie ma pieniędzy, skoro vena dopisuje, ale na uskutecznianie niegospodarnych działań, nota bene co roku dojmująco drenujących miejski budżet, setkami tysięcy złotych przepanymi na etatowe fanaberie, co do zasady mające swoje źródło w niegospodarności i kumoterskiej polityce kadrowej. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 23:04 Źródło komentarza: Dramat nad jeziorem Sajenko. Mężczyzna zmarł mimo reanimacji Autor komentarza: Tak Treść komentarza: Kogo masz na myśli? Podaj chociaż imię. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 21:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Pewnie , jak "wieszczy" z-ca Chodkiewicz, wszystko przez ten "nieudolny Zarząd Sparty a w szczególności Prezesa Sparty" odbywa się ten turniej. A swoją drogą ciekawe jakie "zasługi" ma w tym trener Warmi Grajewo i "wybitny" menedżer sportu , były piłkarz zatrudniony w CSiR Augustów? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 19:06 Źródło komentarza: 32 drużyny i 600 zawodników. W Augustowie rozpoczyna się Sparta Cup 2026 Autor komentarza: Tadeusz Jaworski Treść komentarza: Chciało się komunikacyjnych bajpasów a nie spacerowego ciągu w Parku Uzdrowiskowym to się zaczyna. Ciekawe jak będzie to wyglądało jak powstaną hotele wielokondygnacyjne pomiędzy Hotelową a brzegiem Necka ? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:54 Źródło komentarza: Kolizja w okolicach augustowskiego cmentarza Autor komentarza: Felek Treść komentarza: Mam nadzieję, że mieszkańcy przyjdą głosować i skończy się ta buta NM. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 16:07 Źródło komentarza: Spółdzielnia w cieniu ratusza. Dlaczego nie będzie dobrze, dopóki rządzą nią ludzie burmistrza Autor komentarza: leśny ludek Treść komentarza: Dziękuję za sugestię, ale niestety... nasi radni się nie łapią, bo strona skupia się tylko na radnych gmin (i tylko jeżeli pracują w podmiotach zależnych od tej gminy). A u nas jest tak, że radni miejscy masowo pracują w powiecie, a w zamian radni powiatowi pracują w mieście i tak oczywistego konfliktu interesów nie ma. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 22:43 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: jogurt Treść komentarza: Szymonie dopisuj tych gagatków na portalu "każdy musi gdzieś pracować peel". Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:17 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Skyr Treść komentarza: Ostatnio był nabór do ZUS. Dwie osoby, takie samo stanowisko. Rekrutacje przeszły dwie osoby, zatrudniono jedną. Byłego kierownika ze szpitala, bo do emerytury trzeba jakoś dociągnąć. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:15 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: www Treść komentarza: zamknąć ruch ns rynku Zygmunta Augusta- całkowicie , bo latem jest problem z przejazdem. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 16:02 Źródło komentarza: Znany problem na ulicy Mostowej w Augustowie Autor komentarza: Mieszkaniec Treść komentarza: A w Augustowie od dawna brak dofinansowań. Brawo urzędnicy od pozyskiwania środków! Brawo burmistrzowie! Data dodania komentarza: 19.06.2026, 15:49 Źródło komentarza: Fundusze Europejskie dla Podlaskiego wspierają zielone inwestycje w powiecie augustowskim Autor komentarza: Gienek Treść komentarza: Bo Kotarski chce na Burmistrza … nie będzie się wychylał, bo jeszcze go skrytykują 😂 Data dodania komentarza: 19.06.2026, 10:47 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa Autor komentarza: Szymon Teżewski Treść komentarza: Mi starosta odpisał w odpowiedzi o zarobki i urlopy na wykonywanie mandatu radnych pracujących w powiecie, że... nie wie którzy pracownicy są radnymi. Po czym przegrał w WSA sprawę o bezczynność w odpowiedzi na wniosek o informację publiczną, ale radczyni prawna w imieniu starostwa odwołała się do NSA, wiec przyjdzie na odpowiedź jeszcze długo poczekać. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 20:31 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Kto nami rządzi... Kto ich wybrał.. Babcia i dziadek? i mamy zaścianek ? Treść komentarza: Ostatnia sesja pokazała mieszkańcom brak poziomu, kultury wypowiadajacych się niektórych osób. Brawa należą się Pani Chrulskiej, osobie merytorycznej, inteligentnej, która powiedziała prawdę Panu. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 16:55 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Mieszkanka Treść komentarza: Zajrzyjcie do administracji szpitala. Tam to się dzieje... Tyle nowych twarzy, tyle ludzi, którzy nie mają kompetencji, ale znają kogo trzeba. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 15:39 Źródło komentarza: Ciąg dalszy głośnej sprawy w powiecie augustowskim Autor komentarza: Augustów po dekadzie rządów à la gangu łolsena spod znaku Nasze Miasto-PiS Treść komentarza: Układ wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiS rządzi Augustowem od ponad dekady. Zarówno burmistrz Augustowa i radni miejscy popierający paralityczne działania trzech niewydarzonych burmiszczów nie wybierają sami. Jak widać mieszkańcom pasuje taki stan rzeczy, czyli brnięcia miasta w kierunku zadupia i zaścianka kresów wschodnich lub po prostu głosują jak bezwolna mentalnie gawiedź, wybierająca na swoich reprezentantów cynicznych kabotynów, kuglarzy i geszewciarzy, przed wyborami obiecujących gruszki na wierzbie naiwniakom otumanionym fetorem naszomiastowopisowskiego populizmu, natomiast po wyborach permanentnie uszczuplających budżety domowe mieszkańców wysokimi opłatami za ciepło, śmieci, wodę, ścieki i czynsze w lokalach komunalnych, a w urzędzie miejskim i podległych jednostkach organizacyjnych uskuteczniających kumoterszczyznę i drenowanie miejskiego budżetu milionami złotych przepalanych na etaty dla statystujących swojaków. Data dodania komentarza: 18.06.2026, 11:56 Źródło komentarza: Fatalna sytuacja demograficzna Augustowa
Reklama