Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 02:09
Reklama

Woda i energia pod kontrolą

Podziel się
Oceń

Ochrona wody i gleb oraz oszczędzanie energii poprzez termomodernizację obiektów – na te przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska podlaskie samorządy mogą uzyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich. Wiele z placówek skorzystało już z takiej pomocy w zeszłym roku. Ci, którzy realizowali projekty, podkreślają, że unijne dotacje nie tylko pozwalają przywrócić obiektom ładny wygląd, ale przede wszystkim przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społecznego i ochrony środowiska.
Woda i energia pod kontrolą

O tym, jak ważne są walory natury w województwie podlaskim, rozwodzić się chyba nie trzeba. Większość miejscowości położona jest na terenach cennych przyrodniczo. Podlasie to Puszcza Białowieska, Puszcza Augustowska, Dolina Rospudy oraz liczne jeziora. A wszystko to położone w strefie chronionej Natura 2000. Tereny te należy szczególnie chronić przed zanieczyszczeniami. Dlatego samorządy powinny robić wszystko, by jak najskuteczniej eliminować zagrożenia cywilizacyjne. A w tych działaniach lokalne władze skutecznie są wspierane przez Fundusze Europejskie. Sięgnąć po nie nie jest trudno. Wystarczy przyjrzeć się konkursom rozpisanym przez urząd marszałkowski w ramach regionalnego programu województwa podlaskiego.

Czyste gleba i woda

Ochrona wód i gleby jest bardzo istotna na przyrodniczo cennych terenach województwa podlaskiego. Dlatego inwestycje w prawidłową gospodarkę wodno-ściekową są niezbędne. Wsparciu wszelkich działań w tym zakresie ma służyć regionalny program województwa podlaskiego. Urząd marszałkowski niedawno ogłosił konkurs na wspomaganie tej dziedziny. O pomoc na realizację inwestycji dotyczących gleb i wody mogą się ubiegać samorządy oraz podmioty świadczące usługi z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także przedsiębiorstwa wykonujące usługi publiczne w tej materii. A na co dokładnie można pozyskać unijne dofinansowanie? Na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków, instalowanie inteligentnych, nowoczesnych systemów zarządzania sieciami wodociągowymi wraz z odpowiednim systemem odbioru ścieków komunalnych. Unijne wsparcie obejmuje też inwestycje związane z gospodarowaniem osadami ściekowymi, łącznie ze stworzeniem możliwości pozyskiwania biogazu w procesie oczyszczania ścieków. Dotacje umożliwiają budowę kanalizacji rozproszonej oraz budowę i modernizację linii wodociągowych. Chodzi o całe systemy zaopatrzenia w wodę, w tym budowę lub remont ujęć i stacji uzdatniania wody w miejscowościach od 2 000 do 10 000 mieszkańców. Wnioski o wsparcie takich zadań można składać do 31 marca 2017 roku.

Oszczędność energii w budynkach

Ochronie środowiska służą nie tylko ogromne i kosztowne inwestycje w skomplikowane technologie. Czasami wystarczy po prostu zadbać o budynki - wymienić okna, docieplić elementy konstrukcyjne czy wprowadzić inteligentne systemy sterowania, umożliwiające oszczędzanie energii. Dotacje unijne wspierają projekty, które służą podniesieniu efektywności energetycznej budynków, w tym komunalnych. W zeszłym roku wiele gmin i miast województwa podlaskiego skorzystało z takiej pomocy i przeprowadziło termomodernizację szkół i bloków komunalnych.

– Właśnie kończymy realizować termomodernizację komunalnego budynku mieszkalnego w Grajewie –mówi Dariusz Doliwa z referatu inwestycji Urzędu Miasta w Grajewie. –Realizacja projektu obejmowała docieplenie obiektu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz wymianę pieców kaflowych na centralne ogrzewanie. Dzięki temu zyskamy spore oszczędności w eksploatacji budynku, a pozbycie się pieców istotnie przyczyni się do ochrony środowiska. W ramach inwestycji z dachu budynku zniknął szkodliwy azbest.

W obiekcie znajdują się 22 mieszkania. Ich lokatorzy zyskają ekologiczne ciepło i bardziej komfortowe warunki życia, a do powietrza przestaną dostawać się spaliny z opalanych węglem pieców. Miasto zamierza ponownie ubiegać się o dofinansowanie, by w taki sam sposób wyremontować jeszcze kilka budynków w Grajewie. Z dotacji unijnych skorzystały także władze Suwałk, które wykonały inwestycje w dwóch obiektach znajdujących się w tym mieście – w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 i w Zespole Szkół Technicznych.

– Jesteśmy największą szkołą w naszym mieście i bardzo długo czekaliśmy na kompleksowy remont – informuje Anna Musiałowicz, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach. – Szkoła zyskała nie tylko ładny wygląd, bo odnowiona została jej elewacja, ale także docieplenie i wymianę ogrzewania. Już teraz czuć efekty tej zmiany, bo uczniowie mają ciepło. W ramach tego przedsięwzięcia wymienione zostało oświetlenie placówki na ledowe.

Zarządcy nieruchomości samorządowych, samorządy, stowarzyszenia, parafie i związki wyznaniowe oraz organizacje pozarządowe, które chcą skorzystać z unijnego wsparcia dla takich inwestycji, muszą się pośpieszyć. Urząd Marszałkowski Województwa  Podlaskiego  uruchomił konkurs na dofinansowanie takich projektów. Termin przyjmowania wniosków mija 30 grudnia

2016 roku. Wsparcie obejmuje kompleksową, tzw. głęboką modernizację opartą na wprowadzeniu systemów monitorowania i zarządzania energią wewnątrz budynków użyteczności publicznej i obiektów komunalnych. W ramach tych przedsięwzięć można wykonać izolację ścian, podłóg, dachów, wymianę okien, drzwi zewnętrznych, źródeł światła, a także wymianę systemów grzewczych. Pieniądze unijne przeznaczone są także na przeprowadzenie audytów energetycznych w ramach projektów inwestycyjnych realizowanych przez instytucje publiczne.


Napisz komentarz

Komentarze

pochmurnie

Temperatura: 3°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1031 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Było zakończenie roku maturzystów ,czemu starosta albo wice nie byli w żadnej szkole na zakończeniu ,tylko wysłali Pana polonistę ?.pewnie chłopaki pojechali gdzieś po pieniądze dla powiatuData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:57Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: FarmazonyTreść komentarza: Komfortowe warunki? Jeszcze wam powinni łóżka poustawiać w tych szkołach średnich na korytarzu żebyście leżeli odłogiem bo już padacie ze zmęczenia... Śmiech na sali "indywidualne podejście" niedługo każdy z was będzie wymagał osobistego asystenta. Gdzie wasza ambicja młodzi??? Do czego wy dążycie w życiu bo na pewno nie do pracy. A już z całą pewnością nie do ciężkiej pracy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 20:19Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli "rozwój" Augustowa ponaszomiastowemu!Treść komentarza: Czy główne hasło wyborcze burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka "Teraz rodzina" po utworzeniu etatu drugiego zastępcy kierownika urzędu miejskiego w Augustowie przechodzi kolejną odsłonę materializując się obecnie w utworzeniu etatu kierownika stadionu miejskiego i zainstalowaniu na nim swego czasu specyficznie roszczeniowej członkini klubu "Nasze Miasto", którego przewodniczącym jest pełnomocnik starosty Rusieckiego?Data dodania komentarza: 27.04.2025, 15:25Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Naszomiastowe "zarządzanie" przez symptomatyczne likwidowanieTreść komentarza: Słabo funkcjonująca i likwidowana obecnie szkoła to nie jest fikcja, tylko niestety smutna rzeczywistość. Ktoś tą szkołą chyba zarządzał i doprowadził do stanu, w którym się znalazła? Najłatwiej jest zrzucić swoje niekompetencje na niż demograficzny i pleść jakieś farmazony oderwane od meritum. Rynek pracy jak kania dżdżu potrzbuje spawaczy, ślusarzy, mechaników, elektryków, elektromechaników itp., więc likwidowanie szkoły kształcącej specjalistów zawodów ww. branż jest po prostu jakimś kuriozum.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 13:48Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli "akcja nasze miasto" ciąg dalszyTreść komentarza: Jest nowy kierownik, a właściwie kierowniczka stadionu miejskiego, czyli była radna i zagorzała członkini ugrupowania "Nasze Miasto" niejaka Magdalena Śleszyńska. Chyba ta była radna ugrupowania Nasze Miasto nie pozwoli na wydzierżawienie jakiemuś prywaciarzowi miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 11:54Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: BłazenTreść komentarza: Wyborcy mentalnie nieodporni na populistyczny fetor defekowany w eter, w tym media społecznościowe przez cynicznych arywistów, żałosnych kabotynów i infantylistycznych kuglarzy niestety częstokroć głosują emocjami. Dlatego trzeba budować emocjonalną narrację, która obudzi ze "snu nocy letniej" przynajmniej część elektoratu-suwerena otumanionego pisowsko-konfederacyjnymi gruszkami na wierzbie i opowieściami z mchu i paproci.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez naszomiastowych szkodnikówTreść komentarza: Dlaczego już wiele lat radni miejscy pozwalają burmiszczowi Mirosławowi Karolczukowi i jego zastępcy Jerzemu Filipowi Chodkiewiczowi na skrajną indolencję lub intencjonalne niegospodarne działanie dotyczące wieloletniego zaniechania wydzierżawienia np. pod gastronomię i wypożyczalnię sprzętu wodnego terenu na tzw. POSTiW-ie? Przecież powyższe zaniechanie lub celowe zaniedbanie powoduje znaczne zmniejszenie atrakcyjności i jednocześnie pogorszenie rentowności miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 22:31Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Monumentalna kładka nad Nettą vs realny rozwój AugustowaTreść komentarza: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała dofinansowanie w kwocie 129 ml zł na projekt "Pisa-Narew - szlak aktywnej turystyki wodnej", którego realizacja spowoduje powstanie infrastruktury turystycznej na szlaku wodnym Pisa-Narew i ma na celu rozwój turystyki i wzmocnienie branży turystycznej w naszym regionie. W Augustowie na razie jest cisza o kładce nad rzeką Nettą za 50 mln zł stanowiącej, poza enigmatycznym "Teraz rodzina", główne hasło wyborcze burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 20:22Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Zgadzam się, że dla młodzieży najważniejsze są komfortowe warunki do nauki, indywidualne podejście i szacunek do ich potrzeb.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:52Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Łączenie tych dwóch spraw wydaje się raczej próbą budowania emocjonalnej narracji niż rzetelną analizą sytuacji.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji towarzystwa wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Jak to możliwe, że urzędnicy piastujący kierownicze stanowiska w samorządzie gminnym i jednocześnie decydenci likwidacji szkoły nie wiedzą, co dalej będzie z nieruchomością, jak zostanie zagospodarowany majątek komunalny? Kto wybiera takich dyletantów do piastowania najwyższych stanowisk w samorządzie? Co to za niewydarzeni fachowcy-specjaliści, którzy dość prostych spraw nie potrafią ogarnąć, w tym przypadku nie mają żadnego konkretnego planu działania przed podjęciem decyzji o likwidacji szkoły? Czy "demiurgowie" zarządzania nie rozumieją, że już na etapie podjęcia decyzji o likwidacji szkoły, trzeba mieć sprecyzowany plan działania, a nie zarządzać na zasadzie: "płyń barko moja", "jakoś to będzie", "coś się wymyśli" itd. Jak to mówił Pawlak w "Samych swoich": "...ludzie trzymajta mnie, bo nie wytrzymam...!Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: ulu_bieniecTreść komentarza: Czytam to zdanie po raz setny: "Tutaj należy pokazać, że jesteśmy wrażliwi na to zapotrzebowanie społeczne, jeżeli chodzi o placówki edukacyjne." Czytam, czytam i jestem rozbity, bo sam już nie wiem, kogo w nim słyszę. Naczelniczkę gminy Jadwigę Kolędę z komedii "Wyjście awaryjne" (Bożena Dykiel)? Czy może ważniaka partyjnego Jana Winnickiego z serialu "Alternatywy 4" (Janusz Gajos). Oboje by pasowali - jakby im z ust wyjęto te słowa. Nowomowa głębokiego PRLu w starostwie trzyma się mocno.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, podwojenie liczby zastępców to dość kontrowersyjna decyzja, szczególnie w kontekście problemów miasta.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 13:04Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: JSTreść komentarza: Miasto się kurczy, ceny szaleją, a władza udaje, że jest świetnie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Dostają dokładnie tyle na ile pozwala ustawa i jest to uzależnione od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Inna sprawa że w Augustowie faktycznie wykorzystuje się CIS jako półdarmowy główny podmiot zajmujący się porządkiem… a to kompletnie wypacza ideę zatrudnienia socjalnego i jest nieuczciwą konkurencją.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 08:44Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Tak zostanie przeniesione całe starostwo , bo Pawełek i Wojtek muszę jeszcze z 40 swoich ludzi zatrudnić do pracyData dodania komentarza: 26.04.2025, 06:24Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ogrody Karolczuka za 600 tys. zł vs zielony dach lokatora bazy kajakarzy za 6 mln złTreść komentarza: Czy szumi też, nomen omen widoczny tylko z lotu ptaka, zielony dach usytuowany na coraz bardziej murszejącej bazie kajakarzy za 6 mln złotych?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:42Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeń
Reklama