Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 11 maja 2025 12:53
Reklama

Dariusz Szkiłądź: "Powodem zmian są dyrektorzy"

Podziel się
Oceń

Reklama
Rozmowa z Dariuszem Szkiłądziem, byłym kierownikiem wydziału edukacji i sportu w urzędzie miasta. Rozmawialiśmy o decyzji dotyczącej powstania w Augustowie dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych, złożonych ze Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 3 oraz ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6.
Reklama
Dariusz Szkiłądź: "Powodem zmian są dyrektorzy"
Dariusz Szkiłądź

Autor: Przegląd Powiatowy Dziennik Powiatowy

Reklama
Bartosz Lipiński

Powodem zmian są dyrektorzy

Zapadła decyzja o powstaniu w Augustowie dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych. Był pan sceptykiem tej koncepcji, która ma się ziścić. Jaki efekt przyniesie to oświacie?

-Podstawowym pytaniem jest, dlaczego w ogóle mają powstać takie zespoły? W uzasadnieniu władz miasta pojawia się sporo sloganów, natomiast nie dopatrzyłem się żadnego powodu, który ma przełożenie na dobro ucznia bądź korzyści płynące w kierunku nauczyciela. Łączenie dużej Szkoły Podstawowej nr 3 z dużym Przedszkolem nr 6 nie wpłynie na bezpieczeństwo wychowanków, ani nie zbuduje jakichkolwiek więzi. Jest rzeczą normalną, że trzylatkom i czternastolatkom trudno będzie się ze sobą zintegrować. Ale niezrozumiałe jest również połączenie oddalonych od siebie o 3 km Szkoły Podstawowej nr 6 i Przedszkola nr 3. Nie przyniesie to żadnych korzyści dla podopiecznych. Podobny brak pozytywnych skutków widoczny jest po stronie grona pedagogicznego. Szkoły i przedszkola realizują inną podstawę programową, nauczyciele pracują w innym systemie, który wynika z karty i przepisów ustawy. To są całkowicie odmienne realia, dlatego w systemie oświaty szkoły i przedszkola to samodzielne instytucje. Nowy dyrektor zespołu będzie miał niezwykle trudne zadanie. W Szkole Podstawowej nr 3 jest blisko 1000 uczniów, 100 nauczycieli i 30 innych pracowników, a teraz ma dojść jeszcze nowa rada pedagogiczna z Przedszkola nr 6. Podobnie pesymistycznie wygląda to w kontekście drugiego zespołu. Przedszkole z ulicy Tytoniowej ma oddziały integracyjne i jest to placówka bardzo specyficzna. Dyrektorzy tych zespołów będą mieli bardzo poważny problem z zarządzaniem placówkami, co z pewnością nie wpłynie na ich jakość. Uważam, że decyzja o powołaniu zespołów została podjęta tylko po to, żeby pozbyć się dyrektorów, którzy w sposób wzorowy wywiązali się ze swoich obowiązków a część z nich ma trwały dorobek potwierdzony nagrodami burmistrzów, Ministra Edukacji Narodowej, czy odznaczeniami resortowymi lub państwowymi. Prowadzone działania wyraźnie na to wskazują.

Pomysłodawcy projektu przekonują, że zmiany przyniosą oszczędności. Czy zgadza się pan z tą teorią?

-W latach kierowania przeze mnie wydziałem edukacji i sportu Przedszkola nr 3 i nr 6 oraz Szkoła Podstawowa nr 3 należały do najtańszych placówek miasta. Jeżeli ta sytuacja nie uległa zmianom, to należy spytać, dlaczego łączone są tańsze, a nie droższe placówki? Jestem zdziwiony, że radni głównie opozycji nie złożyli wniosku o policzenie kosztów utrzymania dziecka w placówkach w bieżącym roku szkolnym. Logika nakazywałaby, aby szukać oszczędności w droższych jednostkach. Pamiętam, że najdroższe w utrzymaniu było Przedszkole nr 1, które nie łączy się jednak np. ze Szkołą Podstawową nr 4. Władze miasta mogły podjąć taką decyzję. Fakt, że łączone są nie droższe, ale tańsze placówki jest kuriozalny w świetle słów o generowaniu oszczędności. Zgodzę się, że będzie można zaoszczędzić kilkaset złotych na pensji dyrektorów przedszkoli, bo zgodnie z zapowiedzią włodarzy po wprowadzonych zmianach staną się wicedyrektorami i nikt nie straci pracy. Mówimy tu jednak o drobnych kwotach i nieuzasadniających tego, że przy tylu negatywnych skutkach dokonuje się tej rewolucji. W budżecie miejskim na oświatę przeznacza się 46 mln zł. Jeżeli miasto wygeneruje oszczędność nawet 100 tys. zł, to będzie to kwota symboliczna. Pieniądze w augustowskiej oświacie można na pewno zaoszczędzić, ale gdzie indziej. Należy tylko wiedzieć, gdzie i w jaki sposób poszukiwać takich możliwości.

Dlaczego według pana do łączenia w zespoły wskazano jedynie wybrane placówki oraz akurat te?

-Moim zdaniem odpowiedź jest prosta. Wystarczy sięgnąć do zdjęcia z jesieni 2018 roku, gdy obóz obecnie rządzący miastem zarzucał, że wprowadzam strach w oświacie. Na fotografii z konferencji prasowej dyrektorek, które nie bały się stanąć wówczas w mojej obronie, zawarte są odpowiedzi na wszystkie pytania. Nie jest dla mnie dziełem przypadku, że łączone są teraz wyłącznie placówki, którymi kierują dyrektorzy broniący mnie przed kłamliwymi zarzutami. Myślę, że prawda sama się obroni, tak jak obroniła się w moim przypadku. Myślę, że ci, którzy wprowadzają ferment do augustowskiej edukacji będą tego żałować. Przypomnę, że aż trzy z czterech rad pedagogicznych negatywnie zaopiniowały akt założycielski zespołów. To bardzo duża grupa ludzi. Pan burmistrz szedł do wyborów z hasłem: „Augustów to jego mieszkańcy”. Jak teraz rządzący usprawiedliwią fakt pominięcia przy podejmowaniu tej decyzji samych nauczycieli, którzy wiedzą co kryje się pod hasłem dobro dziecka i znają realia pracy w szkole czy przedszkolu. Dobrze pamiętam program wyborczy Naszego Miasta i jego zapowiedzi dotyczące oświaty. Z bieżącej perspektywy zawarte tam postulaty prezentują obraz wielkiej hipokryzji ich autorów.

Zastępca burmistrza podczas dyskusji nad projektem mówił, że wokół sprawy pojawiło się dużo fake newsów ze strony przeciwników zespołów. Chodziło m.in. o teorię, że po zmianach szkoły utracą imiona i patronów. Jeden z radnych Naszego Miasta stwierdził, że Sybiracy zostali wprowadzeni w błąd przez „zwyrodnialca”.

-Jest to retoryka zaczerpnięta żywcem z poprzedniej epoki. Mam już swoje lata i doskonale pamiętam, że w minionym ustroju przeciwników politycznych czy osoby mające inne zdanie w danej kwestii, ówczesne władze nazywały warchołami, byli usuwani z pracy. Teraz obraźliwe określenie zostało zastąpione równie niekulturalnym słowem zwyrodnialec. Tymczasem ta sprawa nie jest wcale tak oczywista. Faktycznie szkoły zachowają imiona, choć będą funkcjonowały pod szyldem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 i nr 2. Dokładnie taki napis będzie widniał na ich logo i na pieczątkach, a zachowani patroni zostaną przykryci nazwą zespołu. Zespoły nie mogą posiadać imion. Po 10 latach nikt już nie będzie pamiętał o tym, że była to Szkoła Podstawowa nr 3 im. 1 Pułku Ułanów Krechowieckich czy Szkoła Podstawowa nr 6 im. Armii Krajowej. Placówki będą nazywane zespołem. Dobrym przykładem jest chociażby funkcjonujące w mieście ACE i pracujące pod tą nazwą szkoły. Dlatego rozumiem niepokój Sybiraków, którzy w dobrej wierze oraz z troską wypowiadali się o konieczności zachowania patronów. Natomiast używanie w debacie publicznej takich słów jak zwyrodnialec jest moim zdaniem niedopuszczalne.

W głosowaniu na sesji rady miejskiej, kiedy decydowano o powstaniu zespołów nie brali udział radni Koalicji Obywatelskiej. Czy ich decyzja o bojkocie była błędem?

-Oczywiście, że tak. Gdyby radni Koalicji Obywatelskiej byli obecni na sali obrad głosowanie mogło wyglądać inaczej. Zapewne powstałby zespół złożony ze Szkoły Podstawowej nr 6 i z Przedszkola nr 3. Natomiast koncepcja łączenia Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola nr 6 prawdopodobnie by upadła, bo radni koalicji rządzącej należący do Solidarności zagłosowali przeciwko temu rozwiązaniu. Decyzja radnych KO była błędna i niestety fatalna w skutkach.

Jak ocenia pan postawę radnych ze związku zawodowego Solidarność, którzy głosowali za powstaniem zespołu złożonego ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz z Przedszkola nr 3?

-Moja ocena ich postawy jest bardzo krytyczna. Związek zawodowy jest od tego, aby bronić spraw pracowniczych a zwłaszcza związkowców. Tutaj mieliśmy do czynienia z bierną postawą i sprzyjającą raczej tym, którzy dążyli do wprowadzenia zmian. Czytając „Przegląd Powiatowy” dowiedziałem się, że pani dyrektor z Przedszkola nr 3 złożyła rezygnację z członkostwa w Solidarności. Pozostałe panie dyrektorki, których ta sytuacja dotknęła również są członkiniami tego związku. Niestety nie widziałem po stronie przewodniczącego związku, pana radnego Mirosława Chudeckiego szczególnej reakcji, aby stanąć w ich obronie. Zresztą tę bierność widać było także wcześniej. Zaczęło się od obniżenia wynagrodzeń dyrektorom, do czego przyczyniły się związki. Było to niemal historycznym, bezprecedensowym wydarzeniem w dziejach samorządności. Wiem, że związkowcy będą się tłumaczyć, iż zgodzili się jedynie na zwiększenie widełek tyle, że nie w górę lecz w dół. Ten fakt spowodował, że znacznej części dyrektorów w tym członkom związku obniżono pensje, a później pojawiła się kwestia zespołów. Nie dziwię się decyzji pani dyrektor, o rezygnacji z zasiadania w gronie związkowców.

Był pan wieloletnim dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3. Kierował pan tą placówką w czasie, gdy powstały oddziały gimnazjalne i utworzono Zespół Szkół Samorządowych.

-Owszem, ale powstanie tamtego zespołu było w pełni uzasadnione. Po pierwsze wynikało to z ogólnopolskiej reformy oświaty, do której musieliśmy się dostosować. Po drugie, zmiany na organie prowadzącym wymuszał ówczesny wyż demograficzny, w jednym ciągu klas w Gimnazjum nr 1 i nr 2 było po 10-11 oddziałów. Szkoły były przepełnione i w związku z tym powstały dwa dodatkowe zespoły, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort nauczania. Jeden zespół złożony ze szkoły podstawowej i gimnazjum pojawił się w trójce. Drugi działał przy 1 LO, gdzie też powstało gimnazjum. Dyrektorzy i nauczyciele byli zgodni, że będzie to dobrym pomysłem, chociaż w późniejszym okresie kiedy zaczęła spadać liczba dzieci również pojawiły się problemy. Dziś nie widzę żadnego konkretnego powodu do powstania zespołów.

Pełnił pan funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w okresie, kiedy burmistrzem Augustowa był Leszek Cieślik, pana polityczny oponent. Potrafiliście ze sobą pracować?

-Panowały wówczas zupełnie inne relacje między włodarzami, a dyrektorami. Przez 20 lat nie obniżono mi dodatku funkcyjnego, ani motywacyjnego. Nie zdarzyło się, aby ktoś próbował obniżyć mi dodatek motywacyjny do zera. Kilkukrotnie podlegałem też ocenie, abym mógł kierować szkołą. Zawsze otrzymywałem najwyższą ocenę. Pracowałem rzetelnie i uczciwie, a ówczesny burmistrz Leszek Cieślik potrafił to docenić. Różniło nas wiele, ale potrafiliśmy dla dobra oświaty znajdować nić porozumienia. Bardzo miło wspominam te lata. Podobnie było w okresie sprawowania urzędu przez burmistrza Kożuchowskiego. Żaden z burmistrzów nie był wobec mnie niesprawiedliwy. Nasza współpraca była owocna pomimo rozmaitych różnic na temat zarządzania oświatą.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

Zbigniew B 31.07.2020 19:18
Może by już skończyć z tym użalaniem się nad jedną panią? I tak spadnie na cztery łapy. Dość mącenia i podżegania do nienawiści.

Lol 01.08.2020 18:32
Brawo !!! Też tak uważam. W powiecie posada kierownicza może jakaś się znajdzie.....

Stop 27.07.2020 21:49
Że słucham?! Z tego co pamiętam to za twoich czasów był pomysł połączenia przedszkola 6 ze szkołą 3 a teraz wypowiadasz się bezczelnie że to ZŁY pomysł?!I to wieczne komentowanie że szkoły super a przedszkola be!Zajmij się wreszcie swoją robotą a nie mieszasz ludziom w głowach!

nauczyciel SP3 28.07.2020 09:59
Totalna bzdura, gdyby Dariusz chciał połączyć Trójkę z P6 to dawno to by zrobił jak był kierownikiem. Ciemnotę to możesz wciskać przedszkolakom przedszkolanko. Tak trzymać Panie Dariuszu.

odp 28.07.2020 22:14
"kierowniku" - daj spokój i nie pisz sam sobie komentarzy bo to już totalna żenada

Były uczeń trójki 28.07.2020 15:55
No tak ma się zamknąć i się nie odzywać gdyż to co mówi nie pasuje Naszemu Miastu. Przyszli tylko po to aby wywalać ludzi z pracy i funkcji i jeszcze zakaz mówienia prawdy. Kiedy mieszkańcy powiedzą STOP.

Brawo panie Dariuszu! 27.07.2020 20:50
"Durnie wiedzą, że mają większość, że mają przewagę, że panują" Ryszard Kapuściński

Jola 27.07.2020 19:51
Zastanawiam się ,dlaczego jeszcze nie robi się referendum w sprawie odwołania burmistrza ? Tak nieudolnych wladz jeszcze w Augustowie nie było .posiedzenia rady miejskiej to kabaret niskich lotów, wstyd ,po prostu wstyd .

lol 27.07.2020 16:49
Skoro tak się dobrze Panu współpracowało z Kożuchowskim, to czemu za jego kadencji stracił Pan stanowisko dyrektora SP3? Niestety zawsze dyrektorzy byli wybierani z klucza politycznego, może teraz to się zmieni. Co do dyrektorów z łączonych jednostek to warto zauważyć, że dyrektorom SP3 i P6 kończą się kadencje, a dyrektor SP6 złożyła rezygnację ze stanowiska więc trudno tu mówić o jakiejś zemście.

Zoz 27.07.2020 17:56
Widocznie ta z 6 trochę bardziej kumata od tej z 3 i wolala sama się ewakuować niż otrzymać ocenę niedostateczną za swoją pracę .Teraz może być dyrektor bezpartyjny ,ale jak z sekty NW to bójcie się nauczyciele .Teraz dopiero strach zacznie rządzić w augustowskiej oświacie .

Bolek 27.07.2020 17:57
Nic się nie stało flipie nic ....wszyscy szczęśliwi , uśmuechnięci, chętnie pracują w jednostkach podległych pod UM ?....nie wiem czy masz świadomość że w podleglych jednostkach pod UM ludzie od sprzątaczki po kierownictwo mają was dosyć! Tak tak kidys byli wybierani z klucza partyjego dyrektorzy , prezesi ...haha i ci sami pracowali przy p.Stankiewiczu,p. Cieśliku, p. Korzuchowskim a przyszło cudowne NM i cale kierownictwo podległych jednostek jak smieci zostali wywaleni na "bruk"....w niektórych już nawet po 3 razy ! Wiec nie wypisuj glupot ! Zlóż czlowieku rezygnację i daj ludziom żyć i najlepiej zabierz ze sobą w ząbek czesanego i tego pyskatego z rady.....

Czasnazmiany 27.07.2020 18:26
Bolek nie wypowiadaj się w moim imieniu ja akurat w pełni popieram akurat te decyzję. Czas na zmiany. I bardzo dobry brze że nareszcie są. Od 20-30 lat ciągle ten sam układ czas w końcu zmienić.

Bolek 27.07.2020 19:11
Przecież wszyscy wymienieni.....nawet po 3-4 razy więc jest po twojemu. Zmiany na nie których stanowiskach przyniosły ogromne straty dla miasta. Przecież tym Wasze Miasto się nie pochwali. Jeśli chodzi o p. Szkiłądzia kierowana przez niego szkoła z najgorszej w mieście stała się najlepszą! Jest to obszerny temat! Można wiele p. Darkowi zarzucić ale w kwestii kierownictwa w "trójce" jest na wielki plus ! Ps. No i nie mogę nie dodać Czasnazmiany że Wasze Miasto nikomu za wieloletnią pracę nie podziękowało wręcz obrzuciło g##nem ! WYPOWIADAM SIĘ ZA SIEBIE ! Idąc tokiem twego myślenia czas wymienić już flipa i flapa 6 lat to już rutyna!

Lolek 27.07.2020 21:23
Bolek Jeśli wypowiadasz się za siebie to nie pisz że" w podleglych jednostkach pod UM ludzie od sprzątaczki po kierownictwo mają was dosyć! " Może ty masz dosyc- ja nie !!! Zmian w szkole nie było. Czas na nie. Jak będą złe - będą kolejni ludzie- z nowym spojrzeniem i świeżą głową. Nic się nie stanie , świat się nie zmieni,dzieci jak chodziły do szkół tak chodzić będą. Po prostu ktoś inny dostanie pieczątkę - NARESZCIE !!!

Bolek 27.07.2020 22:21
Widocznie masz innych znajomych lub jesteś jednym z tych Waszego Miasta! W sobotę byłem na imprezie gdzie bylo spore grono pracowników oświaty (urzędnik, była dyrektor, sprzątaczka, kilka nauczycielek, kucharka,księgowa) nie zostawili suchej nitki na obecnej władzy !h Wyczuwam nerwowość .....co zabolało .... Czas na zmiany na kierowniczych stanowiskach w UM trzeba tam ludzi z nowym spojrzeniem i świeżą głową . Po prostu ktoś inny dostanie pieczątkę - NARESZCIE!!! ???

wiemcomówie 28.07.2020 09:50
Wypowiedź godna tego co dzieje się w mieście. Zabawa w wyrzucanie ludzi. Masakra, jak można pozbywać się ludzi doświadczonych i sprawdzonych. Dobrym przykładem jest firma Necko. Z firmy odszedł śp. Darek Bednarczyk wymieniono może z pięciu prezesów i jak było brudno w mieście tak jest. Drugi przykład to p . Szkiłądź, znalazł środki na remonty Dwójki, Przedszkola 6, Żłobka, we współpracy z dyrektorami realizował wielomilionowe projekty unijne dając zarobić nauczycielom i doposażając szkoły i przedszkola. Odszedł bo nie chciał współpracować z tą obecną ekipą i co mamy w oświacie każdy widzi. Z basenu odszedł z funkcji dyrektora p. Andrzej Zarzecki, do dziś nie ma chętnego do objęcia tej funkcji, był jeden jak się zorientował z kim i z czym ma do czynienia to uciekł Filozofia, zmiany dla zmiany zaprowadzi nas do totalnej klęski.

Zgf 28.07.2020 19:15
Świeżość to miała być w radzie???

Lolek 27.07.2020 20:33
Brawo Bolek.!!!

Adam 27.07.2020 21:11
Niech się pochwali ilu odeszło. Nawet ci z wieloletnim stazem

Robert 28.07.2020 10:07
Teraz mają być z Naszego Miasta i realizować wobec nauczycieli ich politykę, którą oni realizują wobec dyrektorów a zwłaszcza dotyczące wynagrodzeń, wystawianych ocen, zwalniania . Kto nie z Mieciem tego zmieciem.

Oświatowiec 28.07.2020 16:01
Jak tak dobrze znasz historię Augustowskiej oświaty to powiedz ile ocen negatywnych wystawili burmistrzowie w historii. Jeżeli nie pamiętasz to ci przypomnę ZERO. Te dziady przejdą do niechlujnej historii.

Nieoswiatiwiec 02.08.2020 10:09
Oswiatowcu!Nie wystawiano ocen negatywnych bo zapewne dyrektorzy pracowali pozytywnie.

zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 11 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: oloTreść komentarza: Monitoring to drażliwy temat dla włodarzy. Obiecali, ale nie bardzo chcą zrobić. Problemem jest to, że trzeba z miejskiej kasy wykładać pieniądze na utrzymanie i dozór.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 22:59Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: RezerwatTreść komentarza: Piosenka o Karolu. Karolu! Zaopiekuj się mną Nawet gdy nie będę chciał Zaopiekuj się mną Mocno tak....Data dodania komentarza: 10.05.2025, 20:31Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Pytanie czy dotrwa do tych płyt paździerzowych, bo mursz dobrze się pali zwłaszcza przy zaprószeniu ognia lub awarii instalacji elektrycznej. Dla mnie osobiście, to molo powinno nosić miano "Nasze Molo", bo odzwierciedla próchno władz miasta, Naszego Miasta i PiS..Data dodania komentarza: 10.05.2025, 18:12Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: Przemysław Czarnek kłamał, czy jednak wypadł kolejny trup z szafy jarkowego Frankenstein'a vel Tadeusz Batyr?Treść komentarza: - "Ja niżej podpisany Karol Nawrocki oświadczam, iż zobowiązałem się do dożywotniego utrzymania Jerzego Ż. poprzez dostarczenie mu wyżywienia, ubrania, mieszkania położonego w Gdańsku przy ul..., światła i opału, zapewnienia odpowiedniej pomocy i pielęgnowania w chorobie oraz sprawienia własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego zwyczajom miejscowym". Problem w tym, że ten dokument miał nie istnieć. Zapewniał o tym we wtorek w trakcie konferencji prasowej Przemysław Czarnek, który pokazywał akt notarialny zakupu kawalerki Jerzego Ż. przez Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta. Czarnek przekonywał, że Nawrocki nie miał formalnego obowiązku zajmować się staruszkiem. Dokument ujawniony przez Interię tej wersji jednak przeczy.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 16:57Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Zakładam, że Augustowscy Seniorzy Suwereni wrzucą do urn oprócz głosów na Batyra również notarialne akty darowizn nieruchomości jako dowód wsparcia..Data dodania komentarza: 10.05.2025, 14:20Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Brawo. A ze nie którzy odmawiali w Augustowie nic nowego. Ale spoko i do przodu.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 12:36Źródło komentarza: Politycy Koalicji Obywatelskiej zachęcali augustowian do głosowania na Rafała Trzaskowskiego (foto i video)Autor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSSTreść komentarza: Budżet obywatelski, jak sama jego nazwa wskazuje powinien być powszechny i mieć charakter ogólnodostępny przede wszystkim po to, żeby był odzwierciedleniem realnych potrzeb -wszystkich - mieszkańców Augustowa. Powinien być realizowany na terenie całego miasta, czyli także na terenie spółdzielni mieszkaniowej i oczywiście ze spełnionym warunkiem ogólnodostepności jego potencjalnych użytkowników. Informacja o składaniu pomysłów i samym konkursie związanym z budżetem obywatelskim powinna być podawana do wiadomości mieszkańców do skrzynek pocztowych, a nie tylko w mediach społecznościowych i na stronie urzędu miejskiego. Prawie nikt z mieszkańców nie zagląda na stronę urzędu miejskiego, a starsze pokolenie niekoniecznie fascynuje się emotkowymi wypocinami ratuszowego fejsbukowego infantylisty. Skoro burmiszcz Karolczuk znajduje w miejskim budżecie setki tysięcy złotych na uposażenie drugiego zastępcy burmistrza Augustowa oraz druk i kolportaż autopromocyjnej i jednocześnie ultrapropagandowej gazetki pod swoją redakcją, to tym bardziej powinny znaleźć się w miejskim budżecie środki finansowe na kompleksową informację mieszkańców Augustowa o zasadach, sposobie i terminie zgłaszania pomysłów realizowanych z budżetu obywatelskiego oraz o terminie głosowania, a także umożliwieniu dogodnego sposobu, metody głosowania na wydatkowanie środków finansowych z tego budżetu. Zaznaczam, wydatkowania pieniędzy z "Budżetu obywatelskiego", a NIE picersko-pozerskiego pod wezwaniem fejsbukowo-emotkowego infantylisty z ratusza.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 11:31Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: nowatorTreść komentarza: Straż Graniczna powinna być wyposażona w mobilne katapulty do przerzucania migrantów z powrotem przez mur.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 08:07Źródło komentarza: Ponad 100 osób jednego dnia próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicęAutor komentarza: Ekwilibrystyczny spacer linoskoczka po miejskim molo Radiowej Trójki w AugustowieTreść komentarza: Jest w Augustowie całodobowo otwarty 24/7, monitorowany, bezpłatny, mega duży parking przy ulicy Rybackiej, znaczy się przy urzędzie miejskim. P.S. Natomiast miejskie molo nad jeziorem Necko jest już w tak mocno zaawansowanym stanie zbutwienia, spróchnienia i zmurszenia, że chyba będzie niebawem nieczynne, tzn. wygrodzone nowiuśkimi płytami paździerzowymi, tak jak kilka lat temu "opaździerzowiony" został zagrażający katastrofą budowlaną pomost przy miejskim wyciągu narciarzy wodnych.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 22:11Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: propaganda sukcesuTreść komentarza: Jedyne miejsce gdzie pracują to Facebook.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 18:14Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: naprawdę można się uśmiaćTreść komentarza: bardzo dobre pytanie czekamy na sprawozdanie z targów tylko co Augustów może zaproponować turystom? 1. rejs statkiem? 2. molo radiowej 3? 3. lody na rynku? 4. Albatros? można się uśmiaćData dodania komentarza: 9.05.2025, 10:48Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracyAutor komentarza: żałosneTreść komentarza: albo wcale,Data dodania komentarza: 9.05.2025, 10:43Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: ciekaweTreść komentarza: No i szkoły podstawowe wyremontowane za dziesiątki milinów a dzieci coraz mniej. Czy potem przejmą je prywatne szkoły które nie mają własnej siedziby?Data dodania komentarza: 9.05.2025, 10:41Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Ale za to przy okazji zakaz zatrzymywania postawili na Kościelnej po tej stronie! Nareszcie!Data dodania komentarza: 9.05.2025, 08:41Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Budżet obywatelski w obecnej formie niestety ma bardzo mało sensu. Kuriozum jest to że pół miasta jest w pewien sposób wykluczone z budżetu, bo duży zwarty teren Spółdzielni Mieszkaniowej, który leży w samym centrum miasta, jest wykluczony. W wielu miastach jeżeli jest zgoda zarządcy terenu i jego deklaracja, że inwestycja pozostanie ogólnodostępna, to jest to możliwe, a u nas chociaż specyfika miasta jest taka a nie inna... nie. Nie będę nawet wspominał o tym, że ludzie głosują na przykład na konkretny projekt minitężni w konkretnym miejscu, temat ciągnie się latami, żeby ostatecznie być tężnia w zupełnie innym miejscu i na zupełnie innych zasadach.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 08:40Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: Na KurskTreść komentarza: Ciemny lud wszystko kupi hahaha Tak o tych biednych starszych ludziach mówił pupil prezesa.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 06:03Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: NinaTreść komentarza: Panie Burmistrzu! proszę Pana aby pod Urzędem wydzielił Pan kilka stanowisk auto dla petentów. Ogrom samochodów ale pracowników, miejsca brak dla załatwienia sprawy.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 05:56Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Wiadomo Mirek I Karolczuk Wszystko Mogę, a więc i całe miasto (mieszkańców) mogę mieć w .....Data dodania komentarza: 8.05.2025, 13:36Źródło komentarza: Trwałe miejsce burmistrza Karolczuka w historii AugustowaAutor komentarza: Tadeusz JaworskiTreść komentarza: Temat tego projektu był już na początku poruszany. Powstał taki drugi (w tym samym czasie na Błoniach nad Nettą). Był super miejscem na "pijackie imprezy" , dobrze oświetlone, blisko centrum i prosperującego wówczas nocnego sklepu. Ówczesny Radny a obecny Wiceprzewodniczący Rady Wysocki na moją krytykę takiej "budowli" skwitował to - " pomysł był dobry, a wyszło jak wyszło", czyli nic nowego. Jak zwykle. Było to robione w ramach Bużetu Obywatelskiego. Kiedy zapytałem pomysłodawców ( nie użyję nazwisk by nie jątrzyć) , czy z własnej kieszeni podjęli by się takiej "inwestycji" , Obaj zgodnie i zdecydowanie odpowiedzieli, że nigdy, ale za publiczne to spoko. Dodam, że reprezentowali Nasze Miasto. I tak to działa nadalData dodania komentarza: 8.05.2025, 13:34Źródło komentarza: Kamienny grill kością niezgodyAutor komentarza: wwwTreść komentarza: Ja mam pytanie ponoć Pan Cieślukowski był na targach turystyczny w Japonii, a Pan Dyjuk na targach turystycznych na Cyprze. Czy możemy się coś więcej dowiedzieć, jakie są efekty , co załatwili dla turystyki, itpData dodania komentarza: 8.05.2025, 10:47Źródło komentarza: Zarząd województwa podsumował rok pracy
Reklama