Koronawirus zdominował w ostatnim czasie całe nasze życie. Wprowadzono nowe restrykcje, obowiązkowe kwarantanny dla wybranej grupy osób i ograniczono przemieszczanie się. Proszę powiedzieć, ile w powiecie augustowskim osób objętych jest kwarantanną i na czym ona dokładnie polega?
-Tak, jest to bardzo trudny okres dla nas wszystkich. W związku z ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia stanu epidemii na terenie RP, a co za tym idzie wprowadzenie różnych obostrzeń związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w życiu Polaków, w tym i mieszkańców naszego powiatu, nastąpił przewrót w różnych aspektach życia. Wiele osób, w tym Ci którzy powrócili do kraju po 15 marca b.r., obligatoryjnie są objęci kwarantanną. Na terenie naszego powiatu na dzień 31 marca, godz. 15.00 319 osób poddanych zostało obowiązkowej kwarantannie domowej. Chcę podkreślić, że wszystkie liczby które podam, zmieniają się z godziny na godzinę. Głównymi zasadami kwarantanny domowej są m.in. nieopuszczanie domu lub miejsca odbywania kwarantanny, jeśli mieszkamy z rodziną - ograniczenie z nią kontaktów, zachowanie odległości min. 2 m, używanie oddzielnych naczyń, jeśli jest możliwość –korzystanie z oddzielnej toalety, zachowanie zasad higieny, częste mycie rąk, dezynfekcja dotykanych powierzchni, itp. Szczegółowe informacje na stronie psse.augustow.pl
Czy doszło w naszym powiecie do złamania obowiązkowej kwarantanny. Jeśli tak to w jakich okolicznościach i czy zostały nałożone za to jakieś kary? Jak wygląda sprawdzanie osób objętych kwarantanną?
-Na dzień 30 marca w naszym powiecie nie odnotowano przypadków nieprzestrzegania zasad kwarantanny domowej. W weryfikacji przestrzegania kwarantanny domowej uczestniczą inspekcja sanitarna oraz funkcjonariusze policji . Policja sprawdza, czy osoba objęta kwarantanną przebywa w miejscu jej odbywania. Inspekcja Sanitarna monitoruje przez 14 -dniowy okres kwarantanny każdą osobę, nadzoruje stan zdrowia, udziela różnych informacji dot. zachowań związanych z odbywaniem kwarantanny, czy też związanych z pogorszeniem stanu zdrowia, np. wystąpieniem gorączki, kaszlu czy duszności. Monitorujemy również osoby objęte nadzorem epidemiologicznym. Chcę przypomnieć, że będą surowe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny, w tym pieniężne oraz pozbawienia wolności.
Mamy na razie jeden przypadek zakażania koronawirusem w powiecie augustowskim. Zapewne wiele osób miało przeprowadzone badania na obecność tego patogenu. Ile takich badań zostało przeprowadzonych od 4 marca czyli narastania epidemii?
-Na dzień 31 marca, godz.15.00 b.r. badaniom na obecność koronawirusa poddano 42 osoby. U jednej z naszego powiatu stwierdzono dodatni wynik w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jest to przypadek zawleczony (powrót z obszaru występowania wirusa). Bardzo dobrą informacją jest to, że osoba ta nie wymagała hospitalizacji ze względu na dobry stan zdrowia - łagodny, umiarkowany przebieg choroby. Osoba ta jest objęta izolacja domową, nad którą czuwają pracownicy tutejszej stacji.
Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, z dnia na dzień liczba osób badanych będzie rosnąć.
Jak dokładnie wygląda takie badanie i ile mniej więcej czeka się na jego wynik?
-Wymazy pobierane są z noso -gardła. Następnie próbki są dostarczane jak najszybciej do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Białymstoku. Wyniki otrzymujemy najpóźniej do 24 godzin od momentu dostarczenia.
Jaka jest procedura w sprawie badań. W jakich przypadkach wykonywane są takie testy?
-Lekarz lub Inspektor Sanitarny decyduje o poborze materiału do badań na obecność koronawirusa. Muszą być spełnione przede wszystkim kryteria kliniczne i epidemiologiczne. Dotyczy to przede wszystkim osób, które w okresie ostatnich 14 dni przebywały w krajach/ regionach z utrzymującą się transmisją SARS-CoV-2, występują u nich objawy m.in. takie jak gorączka, kaszel, duszności, miały bliski kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie COVID-19 (pozostawały w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 m przez ponad 15 minut, prowadziły rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas, mieszkają w tym samym domu, pokoju hotelowym).
Badania przeprowadzamy najwcześniej 7 dni od styczności osoby z przypadkiem podejrzanym/ potwierdzonym, ponieważ wtedy można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie SARS-CoV-2 (wynika to z okresu wylęgania wirusa wynoszącego 2-14 dni, średnio 5-7 dni).
Co dokładnie należy zrobić gdy mamy u siebie podejrzenie zakażania koronawirusem? Jakie powinniśmy wykonać pierwsze kroki?
-Powinniśmy zgłosić się na Izbę Oddziału Zakaźnego naszego Szpitala, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Jeśli mamy możliwość dojechania swoim pojazdem, zróbmy to, nie narażajmy innych, unikajmy transportu publicznego. Należy również skontaktować się z tut. Inspekcją Sanitarną, która udzieli wskazówek, informacji w razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań. Korzystając z okazji chcę przypomnieć telefony alarmowe tutejszego Sanepidu, które są czynne całą dobę – 517 872 822, 517 870 277, 609 572 678. Są one zamieszczone na stronie internetowej naszej stacji, fc, w sklepach, zakładach pracy, urzędach, klatkach schodowych bloków, dworcu PKS, środkach transportu miejskiego – autobusach.
Jakie dokładnie objawy wskazują na zakażenie koronawirusem i które grupy społeczne są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID 19?
-Jak wspomniałam choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, trudnościami w oddychaniu, bólami mięśni, zmęczeniem czy jak ostatnio odnotowano zaburzeniami powonienia i smaku. Najciężej chorobę przechodzą osoby, które mają choroby współistniejące tj. choroby układu oddechowego, cukrzycę, choroby serca, nadciśnienie tętnicze, nowotwór, osoby z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Do grupy wysokiego ryzyka zaliczają się osoby starsze czy też prowadzące niezdrowy tryb życia, otyłe, stosujące używki.
Jak mamy się zachowywać, by uniknąć zakażenia? Czy nosić maseczki i rękawiczki jednorazowe gdy wychodzimy po zakupy bądź do pracy czy na spacer?
-Podstawowym środkiem chroniącym przed zakażeniem koronawirusem jest higiena rąk – częste mycie wodą z mydłem oraz dezynfekcja na bazie alkoholu, unikanie dotykania oczu, ust, nosa – dotykając różnych przedmiotów, możemy przenieść zanieczyszczenia do naszego organizmu, zachowanie bezpiecznej odległości od siebie – min. 2m, przestrzeganie zasad ochrony podczas kaszlu, kichania. Nie wychodźmy z domu, kiedy nie wymaga to zaspakajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, ograniczmy wszelkie kontakty towarzyskie.
WHO nie zaleca noszenia maseczek osobom zdrowym. Maseczki są zalecane osobom, które mają objawy ze strony układu oddechowego (kichanie, kaszel), podejrzewają u siebie infekcję SARS-CoV-2 przebiegającą łagodnie czy też opiekują się osobą z podejrzeniem zachorowania na koronawirusa COVID-19.
Obecnie zauważamy duże zainteresowanie maseczkami ochronnymi, w obliczu coraz większej liczby zachorowań na koronawirusa. U osób zdrowych maseczka ma chronić drogi oddechowe (nos, usta) przed wniknięciem wirusa, w związku z czym maseczka powinna być noszona wtedy, gdy w naszym otoczeniu występuje wirus rozpylany przez osobę chorą. Należy pamiętać, że maseczka żeby spełniała swoje funkcje powinna spełniać odpowiednie wymagania, dobrze przylegać do twarzy i powinna być stosowana jednorazowo. Długo używana maseczka jest siedliskiem wirusów i bakterii.
Rękawiczki są jak najbardziej zalecane, głównie w miejscach publicznych. Należy pamiętać, żeby nie dotykać wówczas ręką twarzy, ostrożnie je zdejmować i każdorazowo wyrzucić.
Jak mamy się dokładnie zachowywać w związku z nowymi obostrzeniami ogłoszonymi do 11 kwietnia?
-Przede wszystkim ograniczmy wychodzenie z naszych domów, mieszkań. Przemieszczajmy się tylko w celach bytowych, zdrowotnych i zawodowych. Ma to za zadanie jak najszybsze zwalczenie koronawirusa. Dlatego też apeluję do wszystkich mieszkańców naszego powiatu „Zostańcie w domu – bądźcie bezpieczni”. Korzystając z okazji chciałabym bardzo podziękować swoim współpracownikom, za zaangażowanie i determinację oraz czas poświęcony, często całodobowy w wykonywaniu zadań dotyczących wszelkich aspektów walki z epidemią. Dziękuję również mieszkańcom naszego powiatu za rozsądne zachowania w tym trudnym okresie związanym z obciążeniem psychicznym i stresem, co będzie skutkowało małą ilością potwierdzonych zachorowań.
Napisz komentarz
Komentarze