Pleśnie, bakterie, wirusy i roztocza czyhają na nasze zdrowie
Nieumiejętnie użytkowana klimatyzacja bywa przyczyną infekcji górnych dróg oddechowych. Zbyt niska temperatura to jednak niejedyne zagrożenie. Czai się ich o wiele więcej.
Jednym z dobrze znanych wielu z nas problemów jest ten, że powietrze dostarczane do wnętrz jest bardzo suche. Źle wpływa to na naszą skórę i błony śluzowe. Środowisko panujące w czeluściach takiego systemu jest jednak wilgotne, a to czyni z niego idealne warunki dla rozwoju pleśni i drobnoustrojów. Zarodniki i bakterie zostają następnie rozpylone po pomieszczeniu, co bezpośrednio zagraża zdrowiu korzystających z niego osób. Przewody klimatyzacji to doskonałe miejsce dla bakterii legionelli, zdolnej doprowadzić nawet do śmierci. Inną ostrą chorobą bakteryjną roznoszoną tą drogą jest tularemia. Zaniedbane systemy klimatyzacyjne roznoszą także herpeswirusy odpowiedzialne np. za zapalenie spojówek. Wreszcie: alergie, których przyczyną mogą być np. roztocza, pyłki roślin czy grzyby.
Podstawową czynnością serwisową pozwalającą uniknąć tego typu zagrożeń jest regularna wymiana filtrów – w budynkach powinno się to robić raz na pół roku. Przewody klimatyzacyjne powinny być ponadto regularnie czyszczone.
Zaangażuj fachowców, a będziesz mógł odetchnąć z ulgą
Zaniedbanie właściwej konserwacji systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Wystarczy, że jest on po prostu niewydolny. Poza ryzykiem zapadnięcia na groźna chorobę jest to tzw. syndrom choreg budynku, w którym personel łatwo doznaje omdleń, jest rozdrażniony, ma trudności ze skupieniem uwagi na wykonywanych zadaniach. Regularna konserwacja obejmująca także usunięcie zanieczyszczeń jest więc nieodzowna. Szczegółów można dowiedzieć się na stronie firmy HOJO Clean wykonującej tego rodzaju usługi: https://www.hojoclean.pl/warszawa/
Procedura rozpoczyna się od czynności diagnostycznych pozwalających ustalić stan infrastruktury. Następnie fachowcy przystępują do mechanicznego czyszczenia przewodów. Kolejnym etapem jest dezynfekcja za pomocą preparatów przeciwgrzybicznych i antybakteryjnych.
Należy pamiętać o tym, że wszystkie systemy klimatyzacyjne – włącznie z tymi mniejszymi zainstalowanymi w prywatnych domach i mieszkaniach – mogą być potencjalnym źródłem kłopotów. Wszystkie wymagają więc odpowiedniej troski serwisowej, z częstotliwością zależną od intensywności użytkowania. Dbajmy też o to, by z dobrodziejstwa takiego urządzenia korzystać rozważnie, a więc dbać o to, by różnica temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem nie przekraczała 6°C. Większa niesie ze sobą ryzyko szoku termicznego i osłabienia działania układu odpornościowego, a więc i wzrostu ryzyka infekcji, nawet jeśli nasza klimatyzacja jest zupełnie czysta.
Napisz komentarz
Komentarze