Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 27 kwietnia 2025 17:47
Reklama

Inwestycje w społeczeństwo lokalne

Podziel się
Oceń

Upiększone dzielnice, szczęśliwsi seniorzy i wiele inicjatyw dla społeczności lokalnej. To wszystko może stać się rzeczywistością. Programy rewitalizacyjne w podlaskich miastach i gminach już powstają, a wsparcie Funduszy Europejskich pomaga w skonsultowaniu się z mieszkańcami w tej sprawie. Każdy może więc mieć wpływ na to, co w jego miejscowości zmieni się na lepsze.
Inwestycje w społeczeństwo lokalne

Rewitalizacja obejmuje bardzo szeroki zakres zmian. Począwszy od odnowienia zdegradowanych terenów i obiektów po sprawy społeczne. Wiele gmin i miast województwa podlaskiego już sięgnęło po Fundusze Europejskie, które pomogą im między innymi w stworzeniu programów rewitalizacyjnych swoich miejscowości.

Liczy się głos mieszkańców

Władze Augustowa złożyły wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego o dofinansowanie konsultacji społecznych, które posłużą przygotowaniu programu rewitalizacji miasta.

– Plan rewitalizacji nierozerwalnie łączy się z tkanką społeczną. Nie chodzi tylko o to, żeby coś wybudować i żeby powstały nowe obiekty, które oczywiście również są ważne. Całe przedsięwzięcie ma przede wszystkim przynieść wymierną korzyść mieszkańcom. Pracujemy nad analizą tego, czego potrzebuje nasza społeczność – wyjaśnia Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa. – Program obejmie zaniedbane pod wieloma względami osiedla: Koszary, Lipowiec, Śródmieście i tzw. kaczy dołek, czyli Przylesie. Właśnie tam przeprowadzane będą szerokie konsultacje z mieszkańcami.

Burmistrz Augustowa zaznacza, że prace przygotowawcze rewitalizacji są już bardzo zaawansowane. Są plany powstania osiedlowego domu kultury, placów zabaw, przywrócenia zniszczonym obiektom stanu pełnej użyteczności.

– Zależy nam, by społeczeństwo było zadowolone z tych zmian. Po to wystąpiliśmy o dotację unijną i zamierzamy przeprowadzić konsultacje. Plan obejmuje szerokie spektrum działań, łącznie z tymi, które mają wpływ na infrastrukturę. Program rewitalizacji ma służyć poprawie jakości życia mieszkańców poszczególnych miejscowości. Liczymy na to, że w Augustowie również to się przełoży na podniesienie jakości funkcjonowania, jak i poprawienie estetyki miasta. Spodziewamy się samych pozytywnych efektów – dodaje Wojciech Walulik.

Władze Augustowa podkreślają, że należy sięgać po Fundusze Europejskie, ale z konkretnym zamysłem.

– Plan musi być dobry, by sprostać wymaganiom unijnym.  Dlatego wszystkie wydatki na pewno muszą być bardzo racjonalnie zaplanowane i przemyślane. Nie jest sztuką budowanie czegokolwiek dla samej budowy. W przypadku rewitalizacji miasta musi ona przynieść konkretny efekt społeczny. Nieważne ile trudu się w to włoży, bo każda unijna złotówka przybliża nas do rozwoju miasta. Zachęcam wszystkie samorządy, by nie szczędziły sił i środków na pozyskiwanie funduszy z zewnątrz, bo naprawdę warto – namawia Wojciech Walulik.

Najpierw konsultacje, potem modernizacja

Podobnie jak w Augustowie na konsultacje społeczne w kwestii rewitalizacji stawia samorząd Zambrowa. Jak informuje Martyna Bojanowska, podinspektor ds. unijnych i rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Zambrowie, w ramach dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego przewiduje się tu ważne inwestycje.

– Planujemy, by na każdym etapie powstawania programu rewitalizacji uczestniczyli nasi mieszkańcy – informuje. – Pieniądze unijne pomogą zrealizować badania ankietowe. W taki sposób chcemy zdiagnozować dokładnie obszar, który zamierzamy poddać rewitalizacji. Mamy też zamiar powołać ekspertów, którzy pomogą nam jak najlepiej przygotować program, by przyniósł oczekiwany efekt zambrowskiemu społeczeństwu.

O dotację na przygotowanie miasta do rewitalizacji ubiegają się także Siemiatycze. Jak informuje Katarzyna Prochowicz z Urzędu Miasta w Siemiatyczach, w ramach pozyskanych funduszy planowane są kampanie edukacyjno-informacyjne, spotkania z mieszkańcami i debaty, mające pomóc w opracowaniu planu rewitalizacji miasta.

Oni już zaczęli działać, a Ty?

Na stronie internetowej rpo.wrotapodlasia.pl znajdziesz listę wniosków już ocenionych pod względem formalnym w konkursie dotacji, dotyczących przygotowania lub aktualizowania programów rewitalizacji dla gmin z województwa podlaskiego.  Przedsięwzięcia będą finansowane w ramach Programu Pomoc Techniczna 2014-2020. Wnioski złożyło 45 gmin i miast, m.in.: Boćki, Zbójna, Wysokie Mazowieckie, Bargłów Kościelny, Mońki, Krynki, Czarna Białostocka, Goniądz, Milejczyce, Suwałki, Augustów, Juchnowiec Kościelny, Hajnówka, Siemiatycze, Zambrów, Jedwabne, Stawiski, Mały Płock, Rajgród, Kolno, Łomża, Brańsk, Narewka, Szepietowo, Szczuczyn, Nowogród, Czyżew, Suraż, Suchowola, Knyszyn i Zabłudów.

Z jakich środków na rewitalizację możesz jeszcze skorzystać?

Można sięgnąć po fundusze programu regionalnego przeznaczone na inwestycje na rzecz rozwoju lokalnego, w czym pośredniczyć będą Lokalne Grupy Działania z terenu województwa podlaskiego. W pierwszej połowie 2017 roku będzie można ubiegać się o pieniądze na rozwój infrastruktury pełniącej funkcje kulturalne i rekreacyjne, na działania mające na celu zachowanie dziedzictwa obszaru, podniesienie oferty edukacyjnej małych szkół i wzbogacenie oferty przedszkoli oraz na rewitalizację obiektów i terenów użyteczności publicznej oraz  inwestycje w obiekty działające w sferze dziedzictwa kulturowego mające zwiększyć ich dostępność dla mieszkańców. Natomiast do 2 listopada 2016 roku można jeszcze składać wnioski do Lokalnej Grupy Działania – Puszcza Knyszyńska o udzielenie pomocy na usługi reintegracji społeczno-zawodowej skierowanej do osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Wnioski mogą składać podmioty ekonomii społecznej, organizacje pozarządowe oraz samorządy.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie małe

Temperatura: 12°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1030 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez naszomiastowych szkodnikówTreść komentarza: Dlaczego już wiele lat radni miejscy pozwalają burmiszczowi Mirosławowi Karolczukowi i jego zastępcy Jerzemu Filipowi Chodkiewiczowi na skrajną indolencję lub intencjonalne niegospodarne działanie dotyczące wieloletniego zaniechania wydzierżawienia np. pod gastronomię i wypożyczalnię sprzętu wodnego terenu na tzw. POSTiW-ie? Przecież powyższe zaniechanie lub celowe zaniedbanie powoduje znaczne zmniejszenie atrakcyjności i jednocześnie pogorszenie rentowności miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 22:31Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Monumentalna kładka nad Nettą vs realny rozwój AugustowaTreść komentarza: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała dofinansowanie w kwocie 129 ml zł na projekt "Pisa-Narew - szlak aktywnej turystyki wodnej", którego realizacja spowoduje powstanie infrastruktury turystycznej na szlaku wodnym Pisa-Narew i ma na celu rozwój turystyki i wzmocnienie branży turystycznej w naszym regionie. W Augustowie na razie jest cisza o kładce nad rzeką Nettą za 50 mln zł stanowiącej, poza enigmatycznym "Teraz rodzina", główne hasło wyborcze burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 20:22Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Zgadzam się, że dla młodzieży najważniejsze są komfortowe warunki do nauki, indywidualne podejście i szacunek do ich potrzeb.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:52Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Łączenie tych dwóch spraw wydaje się raczej próbą budowania emocjonalnej narracji niż rzetelną analizą sytuacji.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji towarzystwa wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Jak to możliwe, że urzędnicy piastujący kierownicze stanowiska w samorządzie gminnym i jednocześnie decydenci likwidacji szkoły nie wiedzą, co dalej będzie z nieruchomością, jak zostanie zagospodarowany majątek komunalny? Kto wybiera takich dyletantów do piastowania najwyższych stanowisk w samorządzie? Co to za niewydarzeni fachowcy-specjaliści, którzy dość prostych spraw nie potrafią ogarnąć, w tym przypadku nie mają żadnego konkretnego planu działania przed podjęciem decyzji o likwidacji szkoły? Czy "demiurgowie" zarządzania nie rozumieją, że już na etapie podjęcia decyzji o likwidacji szkoły, trzeba mieć sprecyzowany plan działania, a nie zarządzać na zasadzie: "płyń barko moja", "jakoś to będzie", "coś się wymyśli" itd. Jak to mówił Pawlak w "Samych swoich": "...ludzie trzymajta mnie, bo nie wytrzymam...!Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: ulu_bieniecTreść komentarza: Czytam to zdanie po raz setny: "Tutaj należy pokazać, że jesteśmy wrażliwi na to zapotrzebowanie społeczne, jeżeli chodzi o placówki edukacyjne." Czytam, czytam i jestem rozbity, bo sam już nie wiem, kogo w nim słyszę. Naczelniczkę gminy Jadwigę Kolędę z komedii "Wyjście awaryjne" (Bożena Dykiel)? Czy może ważniaka partyjnego Jana Winnickiego z serialu "Alternatywy 4" (Janusz Gajos). Oboje by pasowali - jakby im z ust wyjęto te słowa. Nowomowa głębokiego PRLu w starostwie trzyma się mocno.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, podwojenie liczby zastępców to dość kontrowersyjna decyzja, szczególnie w kontekście problemów miasta.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 13:04Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: JSTreść komentarza: Miasto się kurczy, ceny szaleją, a władza udaje, że jest świetnie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Dostają dokładnie tyle na ile pozwala ustawa i jest to uzależnione od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Inna sprawa że w Augustowie faktycznie wykorzystuje się CIS jako półdarmowy główny podmiot zajmujący się porządkiem… a to kompletnie wypacza ideę zatrudnienia socjalnego i jest nieuczciwą konkurencją.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 08:44Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Tak zostanie przeniesione całe starostwo , bo Pawełek i Wojtek muszę jeszcze z 40 swoich ludzi zatrudnić do pracyData dodania komentarza: 26.04.2025, 06:24Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ogrody Karolczuka za 600 tys. zł vs zielony dach lokatora bazy kajakarzy za 6 mln złTreść komentarza: Czy szumi też, nomen omen widoczny tylko z lotu ptaka, zielony dach usytuowany na coraz bardziej murszejącej bazie kajakarzy za 6 mln złotych?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:42Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: 20 tys. pięknych kwiatów vs 200 tys. zł drenujących augustowski miejski budżetTreść komentarza: Uważam, iż znacznie lepsze jest wydanie publicznych pieniędzy na dwadzieścia tysięcy kwiatów jednorocznych upiększających Augustów, niż ponad dwieście tysięcy złotych drenujących co roku miejski budżet Augustowa etatem drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:38Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Pani Barbara to naprawdę mega inspirująca osoba.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Fascynacja ukryta w piórachAutor komentarza: JKDTreść komentarza: na razie trzeba wykazać straty i sprzedać za złotówkę odpowiedniej osobieData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:49Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkole
Reklama