Czyszczenie BIK - czy to możliwe?
Szczerze mówiąc, nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ odpowiedź brzmi – i tak i nie… Mówiąc wprost, samodzielne i dowolne czyszczenie BIK to bzdura. Nikt nie ma możliwości usuwania złych wpisów w swojej historii kredytowej w BIK w dowolnym momencie! Gdyby było to możliwe, cały rejestr BIK i wynikająca z niego historia kredytowa danej osoby, nie miałaby sensu! Każdy usuwałby niewygodne dla siebie wpisy i pozostawiał jedynie informacje pozytywne. Dlatego oficjalna informacja na stronie BIK mówi, że usuwać i edytować wpisy w bazie, może tylko ta instytucja, która je tam zamieściła. Jest jednak kilka sposobów, aby negatywne wpisy zniknęły. Jakie to sposoby?
Jak działa BIK? Kiedy powstają negatywne wpisy?
BIK gromadzi i przetwarza wszystkie informacje na temat naszych zobowiązań finansowych i naszych działań w ich obrębie. Oznacza to, że pierwsza informacja powstaje już w momencie złożenia wniosku o kredyt lub zapytania o możliwość dokonania zakupu na raty. Następnie pojawiają się kolejne wpisy mówiące o tym, jak dokładnie wywiązujemy się z zobowiązania – czy spłata następuje regularnie i terminowo? Czy pojawiają się opóźnienia?
Jeśli rzetelnie spłacasz raty swojego zobowiązania, informacje na ten temat będą widoczne tylko wówczas, gdy wyrazisz na to zgodę. Jeśli natomiast zdarzają Ci się opóźnienia przekraczające 60 dni, negatywny wpis znajdzie się w bazie i będzie widoczny nawet bez Twojej zgody, gdy minie 30 dni od poinformowania Cię o zamiarze przetwarzania tej informacji. Wówczas informacja będzie widoczna w BIK przez 5 lat od momentu całkowitej spłaty zobowiązania i niemożliwe jest usunięcie tego wpisu wcześniej.
Czy można zmienić lub usunąć dane z BIK?
Dane w BIK można usunąć, lecz nazywanie tego „czyszczeniem” nie jest właściwe. Nie można bowiem usunąć wpisów dotyczących tych zobowiązań, które wciąż są w toku spłaty i wpisów powstałych w wyniku opóźnień, przed upływem 5 lat od momentu zakończenia spłaty kłopotliwego zobowiązania. Jak więc usunąć dane z BIK?
● Można cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o zakończonych zobowiązaniach, jeśli udzieliłeś wcześniej pozwolenia. Jednak wówczas znikną wszystkie wpisy. Może się to okazać zupełnie nieopłacalne;
● Można też złożyć wniosek o edytowanie informacji, jeśli uważasz, że powstały one przez pomyłkę lub jeśli np. przekręcono nazwisko, lub wpisano złą datę urodzenia.
Czy warto czyścić BIK?
Zgodnie z prawem bankowym, negatywne wpisy mogą być przetwarzane przez 5 lat po wygaśnięciu zobowiązania, nawet bez zgody klienta. Nie można więc samodzielnie i dowolnie czyścić ani edytować wpisów w rejestrze BIK, ale jeśli cofniesz zgodę na przetwarzanie danych, po 5 latach znikną z widoku wszystkie negatywne wpisy. Pozytywne niestety też.
Weryfikacja BIK odgrywa ważną rolę w procesie ubiegania się o kredyt lub pożyczkę i może mieć wpływ na ostateczną decyzję banku, lub firmy pożyczkowej. Pozytywne wpisy w historii kredytowej podnoszą Twoją wiarygodność i zwiększają szansę na uzyskanie finansowania, w związku z tym, nawet jeśli masz na koncie kilka informacji negatywnych, uważa się, że nie warto cofać decyzji o przetwarzaniu danych.
Najlepszym i niezawodnym sposobem na dobry i czysty BIK jest po prostu rozsądek. Jeśli ostrożnie podchodzisz do finansów i zobowiązań finansowych, nigdy nie będziesz się martwić o historię kredytową i nie będziesz sobie zawracać głowy czyszczeniem BIK.
Więcej informacji znajdziesz w artykule: https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/