- Styl japoński w ogrodzie – czyli jaki?
- Rośliny w ogrodzie japońskim
- Woda i kamień
- Dodatki w stylu japońskim
Styl japoński w ogrodzie – czyli jaki?
Styl japoński w ogrodzie albo na działce opiera się przede wszystkim na elementach natury, które stanowią nie tylko estetyczne wyposażenie, ale symbolizują określone uczucia. Ważne znaczenie odgrywają woda, żwir, piasek i kamienie. Szczególnie istotna jest woda będąca symbolem przemijania i życia. Ważne są również kamienie, które oznaczają wieczność.
Głównym założeniem ogrodu w stylu japońskim jest stworzenie miejsca, w którym można poddać się relaksowi oraz przemyśleniom. Co ważne, powinien on możliwie najbardziej naśladować przyrodę, czyli rozwijać się w swoim naturalnym tempie, bez widocznej ingerencji i działań człowieka. Cechami charakterystycznymi dla obszarów utrzymanych w tej stylistyce są elegancja oraz prostota, często również minimalizm.
Urządzając ogród w tym stylu, należy się kierować prostotą, asymetrią oraz harmonią. Można również wziąć pod uwagę konkretne style aranżacyjne, takie jak tsukiyama lub karesansui. Pierwszy rodzaj bazuje na wodzie, dlatego na terenie urządzonym w oparciu o tę metodę powinny znaleźć się strumyki, stawy, a także małe pagórki czy duża ilość kamieni. Z kolei karensansui jest ogrodem wzorowanym na ideach Zen. Na jego obszarze dominują kamienie, piasek oraz żwir.
Rośliny w ogrodzie japońskim
Duże znaczenie odgrywają kwitnące w ogrodzie rośliny, które również symbolizują określone cechy i rzeczy. Bukszpany, ostrokrzewy czy inne rośliny zimozielone symbolizują długowieczność, dlatego też nie powinno ich zabraknąć w ogrodzie japońskim. Ponadto dobrze jest posadzić rośliny o pięknych, zielonych liściach. Sama zieleń również odgrywa ważne znaczenie – jest podstawowym kolorem, który powinien przeważać na terenie ogrodu. Poza tym można również jako dodatek wprowadzić inne kolory, takie jak biel, fiolet albo delikatny róż pod postacią takich roślin jak lilie, magnolie, jaśmin albo różaneczniki.
Woda i kamień
Jak już wspomniano wcześniej, w japońskim ogrodzie niezwykle istotne są woda i kamień. Są to elementy o określonej symbolice. Woda oznacza przemijanie i życie, wprowadza więc do przestrzeni element ruchu, dynamikę. Najlepiej, aby przelewała się z jednego oczka wodnego do drugiego, tworząc w ten sposób małą kaskadę. Kamienie symbolizują natomiast trwałość, wieczność i niezmienność natury. Dobrze jest, aby wszystkie kamienie występowały w podobnej fakturze, formie oraz odcieniu. Najlepiej jest ułożyć je na ścieżkach.
Dodatki w stylu japońskim
W ogrodzie japońskim ważne są również odpowiednie dodatki. Warto więc umieścić w nim kilka ozdób, które pomogą osiągnąć charakterystyczny klimat i charakter. Sprawdzą się więc nieduże latarenki, drzewka bonsai, lampiony albo figurki Buddy. Poleca się też wiszące, japońskie ozdoby, np. żeliwne dzwonki. Można również zdecydować się na większe elementy, np. pagody, kamienne latarnie.
Ogrody zaprojektowane i zaaranżowane w stylu japońskim cechują się elegancją, prostotą, naturalnym pięknem. Bardzo ważna jest w nich również dbałość o szczegóły, dlatego powinny być one starannie przemyślane, ale równocześnie stworzone w taki sposób, aby nie było w nich widać „ludzkiej ręki”. Stworzony w ten sposób zielony teren z pewnością będzie wspaniałym miejscem wypoczynku.