Co warto wiedzieć o powiecie augustowskim?
Warto zwrócić uwagę na to, że — pod względem obszaru — jest to jeden z większych powiatów w Polsce. Jeśli jednak spojrzymy na tę część kraju w ujęciu ludnościowym, to szybko zauważymy, że mieszka tu naprawdę niewiele osób.
Na ponad 1650 kilometrach kwadratowych, zgodnie z danymi GUS, żyje dziś około 58 tysięcy osób. Aby dobrze uświadomić sobie, dlaczego to tak ważna informacja, wystarczy spojrzeć na Racibórz — znajdujące się na styku Śląska i Opolszczyzny miasto. Zajmuje ono 75 km², a mieszka tam niemal tyle samo osób, co w całym powiecie augustowskim. Na obszarze ponad 20-krotnie mniejszym.
Warto przyjrzeć się też gęstości zaludnienia na terenie powiatu augustowskiego w ujęciu ogólnopolskim. Średnia dla naszego kraju to 100 osób na kilometr kwadratowy. W tej części Polski to zaledwie 35 os/km², czyli niemal trzykrotnie mniej.
Największym miastem jest Augustów, gdzie żyje około 30 tysięcy Polaków. Inne znaczące gminy, to m.in. Lipsk, Sztabin, Nowinka oraz Płaska. Z geograficznego punktu widzenia, powiat wchodzi w skład tzw. Suwalszczyzny.
Powiat augustowski znajduje się w bliskim sąsiedztwie tzw. przesmyku suwalskiego, czyli lądowej granicy, która łączy dwa kraje NATO: Polskę z Litwą. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wysunięte na wschód sołectwa graniczą z Białorusią.
Strategiczne znaczenie tej części kraju doskonale widać, gdy spojrzymy na sieć połączeń drogowych i kolejowych. Kluczowa jest europejska trasa E76, tzw. Via Baltica, którą z Augustowa można szybko dotrzeć aż do Estonii. Ekosystem uzupełniają dwie drogi krajowe: 16 (w kierunku na litewskie Łoździeje) oraz 61, którą można dotrzeć do Grajewa.
Warto też wskazać na duże znaczenie dróg wojewódzkich:
- 672 (Przywięź-Jazy),
- 664 (Augustów-Kolonie Lipsk).
Kluczową trasą kolejową jest linia nr 40. Na stacji w Augustowie zatrzymują się zarówno pociągi klasy PR (Przewozy Regionalne), którymi można dotrzeć np. do Białegostoku, jak i połączenia Intercity. Dużą atrakcją jest też kanał augustowski, gdzie organizowane są m.in. spływy kajakowe.
Komunikację autobusową organizuje tamtejszy Zakład Komunikacji Miejskiej. Na terenie powiatu poprowadzone są cztery trasy, które umożliwiają mieszkańcom tak dużego obszaru szybkie przemieszczanie się między wybranymi jednostkami administracyjnymi.
Znajdują się tu aż dwa parki narodowe: Biebrzański oraz Wigierski. Na terenie powiatu augustowskiego wytypowano też kilka obszarów chronionych i aż 10 rezerwatów przyrody. Na liście ciekawych miejsc do odwiedzenia warto też wskazać na Dom Drzewiarza oraz zbudowany przed II wojną światową Dom Turysty.
Firmy w powiecie augustowskim — co warto wiedzieć?
W granicach powiatu działa 3620 działalności gospodarczych. Takie dane dostarcza baza firm ALEO.com. Co nie powinno dziwić, zdecydowanym liderem jest gmina Augustów. Miasto na siedzibę swojego biznesu wybrało aż 65% przedsiębiorców. W zajmującym drugie miejsce Lipsku jest ich 17-krotnie mniej (137). Warto jednak zwrócić uwagę na to, że lokalne wsie i kolonie (w ujęciu łącznym) zgromadziły aż 935 przedsiębiorców, co stanowi niemal 26% działalności z tego obszaru.
Mimo skomplikowanej sytuacji epidemiologicznej, problemów na granicy z Białorusią oraz niewielkiej liczbie mieszkańców powiatu, od lutego do kwietnia 2022 roku, na lokalnym rynku przybyło 49 nowych przedsiębiorstw. 12 z nich upatruje swojej szansy w usługach logistyczno-transportowych, 8 w usługach dla firm, 7 w sektorze budownictwa, a po trzech w branży pojazdów i edukacji.
Czy powiat augustowski ma szanse na rozwój?
Położenie przy wschodniej granicy kraju, mocno ogranicza szanse na rozwój dużego przemysłu, jednak — paradoksalnie — otwiera to kilka innych, bardzo ciekawych perspektyw na sukces. Na pewno warto wskazać na doskonałe walory turystyczne. Bliskość jezior i parków narodowych to atuty, które lokalny biznes na pewno powinien docenić.
Tak samo, jak niewielką odległość od Litwy. To atut, który w połączeniu z trasą Via Baltica, stwarza pewne możliwości na rozwój w sektorze spedycji i usług towarzyszących. Jeśli sytuacja na granicy z Białorusią wkrótce się uspokoi, to jest dość prawdopodobne, że na terenie powiatu augustowskiego będą pojawiać się kolejne działalności gospodarcze. A wraz z nimi — miejsca pracy.