Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 07:44
Reklama

Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że zmaga się z nim ok. 20% noworodków i 3% dorosłych. Objawy, które powoduje, wpływają znacznie na komfort życia chorych i ich stan psychiczny. Można jednak przejąć kontrolę nad uciążliwymi symptomami, a dużo pomaga w tym odpowiednia pielęgnacja.
  • 20.11.2024 17:02
  • Autor: Verdelove
Atopowe zapalenie skóry – jak sobie z nim radzić?

 

Atopowe zapalenie skóry – czym jest? Jak wpływa na życie?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą skóry, związaną z defektem bariery naskórkowej. W warstwie lipidowej naskórka brakuje ważnych składników, przez co nie spełnia on prawidłowo swoich funkcji. Co za tym idzie, skóra łatwo traci nawilżenie i jest podatna na różne czynniki drażniące. 

Przyczyny atopowego zapalenia skóry są złożone. W grę wchodzą zarówno czynniki genetyczne, jak i immunologiczne. A także środowiskowe, jak np. zanieczyszczenia środowiska, alergeny wziewne i alergeny pokarmowe. 

Choroba negatywnie wpływa na życie chorych. Jednym z najbardziej uprzykrzających życie objawów jest świąd skóry, który może być bardzo dokuczliwy i wywoływać bezsenne noce. W ciągu dnia chorzy czują się rozkojarzeni i rozdrażnieni. Są mniej wydajni w szkole lub w pracy, i częściej nieobecni z powodu nasilania się choroby. Odczuwają też nieustanny stres, ponieważ przejmują się swoim wyglądem i tym, jak zostaną odebrani przez innych. Źródłem stresu mogą być także niekończące się wydatki związane z chorobą: wizyty u lekarza, leki oraz specjalne kosmetyki pochłaniają część budżetu chorego, co może być dla niego obciążeniem. Czytaj więcej: https://atopicin.pl/atopowe-zapalenie-skory/

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że atopowe zapalenie skóry zaliczane jest do chorób psychosomatycznych. Co to oznacza, stresowe sytuacje oraz negatywne reakcje na nie będą niestety wzmagały fizyczne objawy. Poza tym u chorych na AZS częstsze są zaburzenia psychiczne, jak zaburzenia lękowe czy depresja. Dlatego tak ważne jest, aby osoby z AZS miały dostęp do profesjonalnej pomocy również w sferze emocjonalnej.

Atopowe zapalenie skóry: objawy. Co się stanie, jeśli nic z nimi nie zrobimy?

Do objawów atopowego zapalenia skóry należy przede wszystkim wspomniany już świąd skóry, który jest intensywny i zmusza chorego do drapania. Z kolei drapanie pogarsza stan skóry, pozostawiając na niej przeczosy, nadżerki, pęcherze i strupy. Podnosi też ryzyko rozwoju infekcji. 

Oprócz tego, że skóra chorego na AZS swędzi, jest również bardzo sucha. Może łuszczyć się i pękać, i staje się nadwrażliwa. Wskutek stanu zapalnego jest zaczerwieniona i czasem opuchnięta. Pojawiają się na niej różnego rodzaju wysypki, np. w postaci plam czy grudek.

Zmiany zajmują dość typową dla wieku chorego lokalizację. U niemowląt i małych dzieci pojawiają się najczęściej na twarzy, szczególnie na policzkach i czole. U dzieci od 2. do 12. roku życia zajmowane są zwykle zgięcia stawowe oraz okolice ust i powiek. Natomiast u młodzieży i dorosłych zmiany są rozsiane po całym ciele, obejmując najczęściej twarz i szyję, grzbietowe powierzchnie rąk i stóp, klatkę piersiową, doły łokciowe i podkolanowe.

Te przykre objawy same nie znikną. Jeśli nie podejmiemy leczenia, będziemy odczuwać tylko coraz gorsze samopoczucie z powodu dyskomfortu i wyglądu skóry. Do tego choroba może doprowadzić do różnych powikłań, np. zakażenia gronkowcem złocistym czy wirusem opryszczki. Zwiększa także ryzyko rozwoju innych chorób, np. alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej.

Atopowe zapalenie skóry: jak leczyć? Jaką rolę odgrywa pielęgnacja?

Nie ulega wątpliwości, że atopowe zapalenie skóry wymaga leczenia. W łagodnych przypadkach nie ma potrzeby sięgania po agresywne metody: wystarczy sumienna pielęgnacja, pozwalająca na odbudowanie bariery ochronnej skóry. Dzięki temu zmiany skórne zostają zagojone. Co ważne, konsekwentna pielęgnacja chroni przed powstawaniem nowych zmian. Należy więc ją kontynuować nawet po ustąpieniu objawów.

Oprócz pielęgnacji ważne jest też unikanie czynników wyzwalających objawy, do których należą różne alergeny wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Każdy pacjent może być uczulony na coś innego, dlatego przeprowadzane są odpowiednie badania diagnostyczne, pozwalające na wykrycie konkretnych alergenów.

Przy bardziej nasilonych objawach lekarz przepisuje odpowiednie środki farmakologiczne. Często stosowane są np. glikokortykosteroidy miejscowe, które wykazują działanie przeciwzapalne i zmniejszające świąd. W ciężkich przypadkach atopowego zapalenia skóry włączane jest leczenie ogólne, czasami odbywające się w warunkach szpitalnych.

Jak zadbać o skórę z atopowym zapaleniem?

Podstawą pielęgnacji skóry z atopowym zapaleniem jest stosowanie emolientów, czyli intensywnie nawilżających kosmetyków, które czasowo odtwarzają barierę hydrolipidową skóry. Emolienty przynoszą ulgę choremu, ponieważ łagodzą swędzenie skóry i zwiększają jej odporność na czynniki zewnętrzne. Gdy są stosowane regularnie, ograniczają stany zapalne i pomagają skórze się wygoić.

Jak często trzeba stosować emolienty? Przynajmniej dwa razy dziennie, w tym obowiązkowo po wzięciu prysznica czy kąpieli. W aktywnej fazie choroby zaleca się sięgać po emolienty częściej niż w okresach bezobjawowych. 
Co powinny zawierać kosmetyki na atopowe zapalenie skóry?

Bardzo istotną kwestię stanowią składy kosmetyków na atopowe zapalenie skóry. Muszą one być wyjątkowo delikatne i hipoalergiczne. Z tego względu najlepiej wybierać dermokosmetyki przeznaczone dla skóry atopowej, które zostały stworzone specjalnie do potrzeb takiej skóry i nie zawierają barwników, substancji zapachowych ani innych potencjalnych alergenów oraz składników drażniących.

Poza tym warto zwracać uwagę na rodzaje składników aktywnych w kosmetyku. Pożądane są składniki o działaniu nawilżającym, odbudowującym barierę hydrolipidową oraz przeciwzapalnym. A także składniki, które wesprą mikrobiom skóry i będą zapobiegały rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów na skórze. 

Szczególnie polecane są takie komponenty aktywne, jak:

  • olej z pestek winogron – posiada właściwości nawilżające i natłuszczające. Naprawia płaszcz hydrolipidowy, który zabezpiecza skórę przed utratą nawilżenia oraz czynnikami zewnętrznymi,
  • alantoina – wykazuje działanie przeciwzapalne, kojące i nawilżające. Niweluje świąd oraz podrażnienia skóry. Pomaga jej szybciej się zregenerować,
  • mocznik – głęboko nawilża skórę, łagodzi jej swędzenie i stany zapalne, hamuje rozwój drobnoustrojów. Zapobiega łuszczeniu i pękaniu naskórka,
  • pantenol – przyśpiesza procesy naprawcze skóry, koi podrażnienia oraz zmniejsza stany zapalne i zaczerwienienia. Ma zdolność do wiązania wody, dzięki czemu poprawia nawilżenie skóry,
  • masło shea – odbudowuje ochronną barierę naskórka, przywracając skórze prawidłowy poziom wilgoci. Likwiduje jej łuszczenie, świąd i podrażnienia,
  • olej ze słodkich migdałów – intensywnie regeneruje skórę, dobrze ją nawilża i koi podrażnienia,
  • witamina E – chroni skórę przed wolnymi rodnikami, przyśpiesza gojenie ran, łagodzi podrażnienia. Do tego skutecznie nawilża i działa przeciwzapalnie,
  • kwas mlekowy – pomaga utrzymać właściwe pH skóry, wspomaga procesy jej odnowy oraz nawilża.

Atopicin – nawilżające dermokosmetyki na atopowe zapalenie skóry

Stosowanie odpowiednich kosmetyków to podstawa walki z AZS, zarówno jeśli chodzi o łagodzenie objawów, jak i podtrzymanie pozytywnych efektów. Dlatego wybierz produkty, które zapewnią Ci skuteczne wsparcie, takie jak Atopicin.

Atopicin jest to marka dermokosmetyków przeznaczonych do skóry z atopowym zapaleniem. Produkty te kompleksowo odpowiadają na potrzeby wymagającej skóry, pomagając uporać się z jej przesuszeniem, łuszczeniem i zaczerwienieniem. Wzmacniają naturalną barierę naskórkową i chronią ją przed uszkodzeniami. Wyraźnie poprawiają komfort i kondycję skóry.

Marka oferuje takie produkty, jak:

  • szampon,
  • balsam do mycia ciała, 
  • olejek myjący do twarzy,
  • balsam natłuszczający do ciała,
  • mazidło do suchej skóry,
  • krem do twarzy na dzień,
  • krem do twarzy na noc,
  • krem pod oczy i na powieki.

Każdy z nich to kosmetyk intensywnie nawilżający i kojący, pomagający wrócić skórze do równowagi. 

Co ważne, produkty Atopicin nie zawierają substancji, które mogłyby uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. Zostały skomponowane na bazie składników aktywnych naturalnego pochodzenia, dzięki czemu są delikatne i skuteczne. Olej z pestek winogron, olej konopny, masło shea, alantoina, mocznik – to tylko kilka przykładów cennych składników, jakie można w nich znaleźć. Atopicin to linia dermokosmetyków od Verdelove.

Co wyróżnia dermokosmetyki Atopicin?

  • Składy opracowane we współpracy z dermatologami.
  • Łagodne działanie, odpowiednie do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, atopii i podrażnień.
  • Starannie wyselekcjonowane, naturalne składniki aktywne, których atopowa skóra potrzebuje.
  • Wielowymiarowość działania – produkty Atopicin nawilżają, koją, regenerują, chronią i regulują skórę.
  • Duży wybór produktów – do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.

Podsumowanie

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która może towarzyszyć nam latami. Warto więc nauczyć się z nią żyć. Dokuczliwe objawy można kontrolować, unikając czynników wyzwalających oraz stosując odpowiednią pielęgnację. Oczywiście, wymaga to poświęcenia pewnego nakładu środków i czasu, ale to z pewnością się nam opłaci. Większy komfort i lepszy wygląd skóry przełoży się na lepsze samopoczucie, a dbałość o sferę psychiczną w atopowym zapaleniu skóry jest szczególnie ważna.

Materiał partnera


zachmurzenie duże

Temperatura: 9°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 4 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama