Dlaczego facelia to dobry wybór na poplon?
Istnieje kilka powodów, dla których rolnicy i ogrodnicy często wybierają facelię błękitną na poplon, czyli w celu naturalnej poprawy jakości gleby. Jej główne zalety to:
- szybki rozwój - wystarczy kilka tygodni, aby facelia osiągnęła pełną dojrzałość. Może być więc wysiewana nie tylko późnym latem, ale również jesienią, co pozwoli zapewnić glebie dodatkową warstwę ochronną, która zapobiega erozji.
- skuteczne wzbogacanie ziemi w materię organiczną - rozkładająca się facelia poprawia strukturę gleby i zwiększa zawartość próchnicy. Dodatkowo poprawia też zdolność zatrzymywania wody w glebie. Po przekwitnięciu można zaorać ją lub skosić.
- właściwości fitosanitarne - facelia ogranicza w sposób naturalny rozwój szkodliwych nicieni i patogenów w glebie, chroniąc tym samym kolejne uprawy,
- tworzenie naturalnego nawozu - ponieważ korzenie rośliny sięgają głęboko i to stamtąd pobierają składniki odżywcze, a następnie rozkładają je w wyższych warstwach gleby, facelia zapewnia naturalne nawożenie następczym uprawom,
- przyciąganie owadów zapylających - facelia jest miododajna, dlatego skutecznie wabi do siebie między innymi pszczoły.
Jakie korzyści uprawa facelii zapewnia glebie?
Uprawa facelii jest niezwykle korzystna dla przyszłych upraw z uwagi na fakt, że skutecznie i w znaczącym stopniu poprawia jakość gleby. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze, jej głęboki system korzeniowy spulchnia podłoże i poprawia jego napowietrzenie. Dzięki temu rośliny uprawne mogą łatwiej przyswajać składniki odżywcze. Po drugie, po zaoraniu - kiedy facelia staje się zielonym nawozem - wprowadza do ziemi duże ilości materii organicznej, w tym zwłaszcza takie składniki, jak azot. To skutkuje z kolei wyższymi plonami. Warto wspomnieć tutaj, że facelia wysiana w sierpniu jest w stanie wytworzyć nawet do 30 ton zielonej masy już po około 60 dniach. Kolejne korzyści z uprawy facelii jako poplonu to: zahamowanie wzrostu chwastów, ochrona gleby przed powierzchniowym spływem wody i wysuszaniem, a także ograniczanie liczby szkodników glebowych.
Ile nasion facelii należy wysiać na poplon?
To, ile nasion facelii potrzebnych będzie na dany obszar, zależy w głównej mierze od celu uprawy. Roślinę można wysiewać bowiem zarówno na cel ozdobny, na poplon, jak i do produkcji miodu. Uniwersalna odpowiedź na pytanie "ile nasion facelii potrzeba na hektar" to około 10 kg. W takiej ilości roślina gęsto pokryje całą powierzchnię uprawną, co będzie optymalne zarówno dla pszczół, jak i dla zagospodarowania ziemi po sezonie. Jak natomiast wysiewać zakupione nasiona facelii? Najczęściej siew tej rośliny planowany jest na zimę w celu zwiększenia bioróżnorodności i jakości gleby. Aby facelia spełniła się w tej roli, wysiew należy przeprowadzić późnym latem lub na początku jesieni - do końca września. Jeśli dopilnujemy tego terminu, roślina zdąży rozwinąć silne korzenie i odporną na mróz część nadziemną. Warto pamiętać przy tym, że kwitnąca facelia jest już bardziej wrażliwa na mróz i może nie przetrwać zimy w ogrodzie.
O czym warto pamiętać przed wysiewem facelii?
Zanim wysiejemy nasiona facelii błękitnej, musimy dopilnować odpowiedniego przygotowania gleby uprawnej. Należy więc przede wszystkim zgrabić ją i delikatnie spulchnić, aby ułatwić roślinie kiełkowanie i wczesny etap rozwoju. Nie da się przewidzieć natomiast, czy facelia przetrwa zimę, gdyż zależy to od warunków klimatycznych w konkretnym regionie. Roślina może przemarznąć, jeśli temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza.