Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 15:32
Reklama

Kryzys unijnej polityki rolnej

Podziel się
Oceń

Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem, europosłem EKR/PiS i członkiem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim.
Kryzys unijnej polityki rolnej
Na zdjęciu europoseł Krzysztof Jurgiel
Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Panie Pośle, w całej Europie trwa bunt rolników przeciwko Zielonemu Ładowi, który został ogłoszony zaledwie w 2019 r. Jakie były założenia tego projektu? 

-Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest podjęcie szeregu inicjatyw w ściśle powiązanych ze sobą obszarów np. w dziedzinie klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania. Europejski Zielony Ład liczy 49 strategii. Chodzi głównie o to, żeby państwa członkowskie UE zobowiązały się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 1990 r. i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. 

 Szereg z tych planów odnosi się do rolnictwa. 

-W 2020 r. Komisja Europejska opublikowała strategię „Od pola do stołu”, której celem jest zapewnienie zdrowszej żywności oraz „Strategię na rzecz bioróżnorodności 2030”- objęcie ochroną 30 proc. terenów lądowych i morskich. Bruksela chce także znacznego ograniczenia użycia pestycydów, antybiotyków i nawozów sztucznych. Dodatkowo w planach znalazł się obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów o powierzchni powyżej 10 ha. 

 Czy to prawda, że Komisja Europejska nie przedstawiła skutków finansowych EZŁ? 

-Tak, nie znamy skutków Europejskiego Zielonego Ładu. Uważam, że konsekwencje wdrażania EZŁ powinny być sukcesywnie przedstawiane przy każdym dokumencie, natomiast były jedynie prognozy, że w wyniku wprowadzenia Zielonego Ładu spadnie produkcja rolnicza o 12 proc. Na pewno wzrosną też koszty tej produkcji związane z redukcją środków ochrony roślin, czy redukcją gazów cieplarnianych. 

W sprawach skutków wdrążania EZŁ wystąpiłem z zapytaniem do Komisji Europejskiej, z prośbą o wskazanie kosztów, a także do rządu polskiego, chcąc zwrócić uwagę na zagrożenie dla polskiej gospodarki, w tym rolników. 

Tymczasem cztery lata temu przestrzegał Pan w Europarlamencie przed negatywnymi skutkami Zielonego Ładu. 

-W PE mówiłem niejednokrotnie przestrzegałem przed negatywnymi skutkami Zielonego Ładu, że obieramy niewłaściwy kierunek, ponieważ wdrażanie wspomnianych dwóch strategii doprowadzi do poważnego spadku opłacalności produkcji rolnej we wszystkich sektorach. Z powodu mniejszego nawożenia i ograniczeń środków ochrony roślin plony niewątpliwie się obniżą. Natomiast cele redukcyjne dotyczące emisji gazów cieplarnianych wpłyną na znaczne ograniczenia liczebności stad bydła, trzody chlewnej i drobiu. 

Uważam, że proponowany system przepisów, nakazów i zakazów, jest wypaczony, a górnolotne ideały są w istocie utopijne. Jeśli w Europie zabraknie żywności po przystępnej cenie to będzie ona sprowadzana z krajów, gdzie dbałość o ochronę środowiska, rygory w zakresie środków ochrony roślin, mają niewielkie znaczenie. Moje osobiste działania jako posła do PE zmierzały i nadal zmierzają do zawieszenia realizacji założeń EZŁ, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa. Pismem z dnia 26 marca 2020 r. zwróciłem się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o podjęcie inicjatywy w celu pilnej weryfikacji Zielonego Ładu, postulowałem zawieszenie harmonogramu, ponieważ sytuacja była bez precedensu. Również działania ówczesnego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi były niewystarczające. W tym samym czasie ówczesny minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wskutek swoich działań stracił 1,3 mld euro dla polskiej wsi. 

Jak pan ocenia działania komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego? 

-Myślę, że bardzo dużo zrobił dla polskich rolników, szczególnie przy uruchamianiu krajowych instrumentów wsparcia, dopłaty do pszenicy i nawozów, czy do ubezpieczeń. W ramach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE, w której pracuję, proponował bardzo korzystne rozwiązania dla rolników. Natomiast trzeba pamiętać, że o wszystkim decyduje Rada Europejska. 

Dziś już wiemy, że duża część rolników ponosi wysokie koszty produkcji w związku z Zielonym Ładem. Jak można je ograniczyć? 

-Na początku chcę podkreślić, że jeśli chodzi o głosowania w PE to wszyscy posłowie naszej grupy EKR (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) byli przeciwko rezolucji dotyczącej zaleceń różnego rodzaju w ramach EZŁ. Trzeba szybko wprowadzić w życie zapowiadane zmiany przez KE. Na przykład likwidacja 4 proc. odłogowania gruntów ornych, o co walczyłem w parlamencie. Ważna jest również propozycja, aby w perspektywie średnioterminowej wyłączyć z obowiązku zgodności ze wszystkimi normami GAEC, czyli praktykami dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, gospodarstwa o wielkości poniżej 10 ha. Będzie to wyraźnie odczuwalna ulga, szczególnie w Polsce, ze względu na wyjątkowe rozdrobnienie naszych gospodarstw rolnych. Zgodnie z aktualnym spisem rolnym w naszym kraju do poniżej 10 ha jest łącznie blisko 950 tys. gospodarstw (na 1340 tys. ubiegających się o dopłaty bezpośrednie). Na poparcie zasługuje propozycja redukcji częstotliwości kontroli na terenach gospodarstw o 50 proc. Jako poseł kontrsprawozdawca EKR w pracach PE starałem się, aby szczególnie jasne i czytelne były przepisy określające odpowiedzialność rolników i administracji krajowych za ewentualne błędy rachunkowe (aby rolnicy nie byli karani za błędy nieumyślne) a także, aby jasno określić zasady odstępstw od spełnienia wymogów na gruncie tzw. siły wyższej (klęsk żywiołowych). Dobrze, że Komisja deklaruje doprecyzowanie tych przepisów. 

Polscy rolnicy do palety zastrzeżeń i postulatów dopisują niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy. Jak ten problem można rozwiązać? 

-Tak, popieram protesty i postulat rolników dotyczący niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy. Nasi rolnicy z tego powodu popadają w długi, bo nie mają gdzie sprzedać swoich płodów po cenach gwarantujących opłacalność produkcji. Po to jest rząd, państwo, by zabezpieczyć minimum opłacalności. Jeśli się nie da, to w trybie pilnym przynajmniej to zrekompensować. Ponadto – jak sygnalizują sami rolnicy – produkty wjeżdżające z Ukrainy do Polski są bardzo kiepskiej jakości. Część zbóż jest zepsuta, mokra i nie spełnia europejskich norm. Uważam, że nasze państwo powinno mieć kontrolę nad tym, co wjeżdża, ile i jakiej jakości. 

Swego czasu jako minister rolnictwa wyszedłem z pomysłem, by powołać jedną służbę w całości odpowiedzialną za kontrolę takich towarów na granicy. Miała to być Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności, która kompleksowo mogłaby sprawdzić produkty na granicy, tak jak jest w większości krajów UE. U nas takich służb jest pięć. To jeden z powodów dzisiejszych kłopotów. 

To co aktualnie dzieje się w naszym kraju, a dotyczy rolnictwa, wymaga szczególnej troski i współpracy wszystkich sił politycznych działających na wsi. Wobec tego co się dzieje za naszą wschodnią granicą, wyzwań jakie stoją przed nami powinniśmy niezależnie od różnic politycznych wspólnie działać na rzecz stabilności i trwałości rodzinnego gospodarstwa rolnego. W szczególności słuchać słusznych postulatów rolników i tworzyć prawne zmiany na poziomie Wspólnotowej Polityki Rolnej UE i prawa krajowego dla opłacalnej produkcji rolnej.  

Jakie pilne działania powinna podjąć Komisja Europejska, by pomóc rolnikom? 

-Aktualna sytuacja w naszym kraju, szerzej w większości państw członkowskich UE dotycząca rolnictwa, wymaga szczególnej troski i współpracy wszystkich sił politycznych działających na wsi. 

Czekamy na konkrety, że aktualnie rządzący podejmą skuteczną interwencję w Komisji Europejskiej na rzecz niekontrolowanego napływu produktów rolnych z Ukrainy. Ponadto w pilnym trybie Komisja powinna przyjąć rezygnację z całkowitego ugorowania gruntów rolnych. To jest czas na konkrety, rolników nie wolno lekceważyć. Należy dokonać przeglądu innych norm i wymagań GAEC.   

Dla pojedynczego rolnika należy radykalnie i trwale zdjąć biurokratyczne obciążanie. Biurokracja stała się aktualnie barierą, która blokuje rozwój i ogranicza dostępność pojedynczego rolnika do poszczególnych sposobów wsparcia w ramach Wspólnotowej Polityki Rolnej i wsparcia krajowego. Wydaje się za uzasadnioną nowa jakość pracy Ośrodków Doradztwa Rolniczego i  szerszej reformy w zakresie usług dla rolnika. Praca i wysiłek rolnika zasługują na należny szacunek i takie rozwiązania, które zagwarantują trwałość, opłacalność i przyszłość europejskiego, w tym polskiego rolnictwa. 

Rozmawiał Waldemar Staszyński 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Warto zobaczyć 19.03.2024 18:43
https://x.com/JSwierczewski/status/1769860682923508033?t=la4JR1Ww_GDLzX9F_7806Q&s=08

zachmurzenie duże

Temperatura: 16°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NauczycielTreść komentarza: Było zakończenie roku maturzystów ,czemu starosta albo wice nie byli w żadnej szkole na zakończeniu ,tylko wysłali Pana polonistę ?.pewnie chłopaki pojechali gdzieś po pieniądze dla powiatuData dodania komentarza: 27.04.2025, 22:57Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: FarmazonyTreść komentarza: Komfortowe warunki? Jeszcze wam powinni łóżka poustawiać w tych szkołach średnich na korytarzu żebyście leżeli odłogiem bo już padacie ze zmęczenia... Śmiech na sali "indywidualne podejście" niedługo każdy z was będzie wymagał osobistego asystenta. Gdzie wasza ambicja młodzi??? Do czego wy dążycie w życiu bo na pewno nie do pracy. A już z całą pewnością nie do ciężkiej pracy.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 20:19Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli "rozwój" Augustowa ponaszomiastowemu!Treść komentarza: Czy główne hasło wyborcze burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka "Teraz rodzina" po utworzeniu etatu drugiego zastępcy kierownika urzędu miejskiego w Augustowie przechodzi kolejną odsłonę materializując się obecnie w utworzeniu etatu kierownika stadionu miejskiego i zainstalowaniu na nim swego czasu specyficznie roszczeniowej członkini klubu "Nasze Miasto", którego przewodniczącym jest pełnomocnik starosty Rusieckiego?Data dodania komentarza: 27.04.2025, 15:25Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Naszomiastowe "zarządzanie" przez symptomatyczne likwidowanieTreść komentarza: Słabo funkcjonująca i likwidowana obecnie szkoła to nie jest fikcja, tylko niestety smutna rzeczywistość. Ktoś tą szkołą chyba zarządzał i doprowadził do stanu, w którym się znalazła? Najłatwiej jest zrzucić swoje niekompetencje na niż demograficzny i pleść jakieś farmazony oderwane od meritum. Rynek pracy jak kania dżdżu potrzbuje spawaczy, ślusarzy, mechaników, elektryków, elektromechaników itp., więc likwidowanie szkoły kształcącej specjalistów zawodów ww. branż jest po prostu jakimś kuriozum.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 13:48Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: "Teraz rodzina", czyli "akcja nasze miasto" ciąg dalszyTreść komentarza: Jest nowy kierownik, a właściwie kierowniczka stadionu miejskiego, czyli była radna i zagorzała członkini ugrupowania "Nasze Miasto" niejaka Magdalena Śleszyńska. Chyba ta była radna ugrupowania Nasze Miasto nie pozwoli na wydzierżawienie jakiemuś prywaciarzowi miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 11:54Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: BłazenTreść komentarza: Wyborcy mentalnie nieodporni na populistyczny fetor defekowany w eter, w tym media społecznościowe przez cynicznych arywistów, żałosnych kabotynów i infantylistycznych kuglarzy niestety częstokroć głosują emocjami. Dlatego trzeba budować emocjonalną narrację, która obudzi ze "snu nocy letniej" przynajmniej część elektoratu-suwerena otumanionego pisowsko-konfederacyjnymi gruszkami na wierzbie i opowieściami z mchu i paproci.Data dodania komentarza: 27.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez naszomiastowych szkodnikówTreść komentarza: Dlaczego już wiele lat radni miejscy pozwalają burmiszczowi Mirosławowi Karolczukowi i jego zastępcy Jerzemu Filipowi Chodkiewiczowi na skrajną indolencję lub intencjonalne niegospodarne działanie dotyczące wieloletniego zaniechania wydzierżawienia np. pod gastronomię i wypożyczalnię sprzętu wodnego terenu na tzw. POSTiW-ie? Przecież powyższe zaniechanie lub celowe zaniedbanie powoduje znaczne zmniejszenie atrakcyjności i jednocześnie pogorszenie rentowności miejskiego wyciągu narciarzy wodnych w Augustowie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 22:31Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Monumentalna kładka nad Nettą vs realny rozwój AugustowaTreść komentarza: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznała dofinansowanie w kwocie 129 ml zł na projekt "Pisa-Narew - szlak aktywnej turystyki wodnej", którego realizacja spowoduje powstanie infrastruktury turystycznej na szlaku wodnym Pisa-Narew i ma na celu rozwój turystyki i wzmocnienie branży turystycznej w naszym regionie. W Augustowie na razie jest cisza o kładce nad rzeką Nettą za 50 mln zł stanowiącej, poza enigmatycznym "Teraz rodzina", główne hasło wyborcze burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 20:22Źródło komentarza: Czy w tej kadencji powstanie kładka nad rzeką Nettą?Autor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Zgadzam się, że dla młodzieży najważniejsze są komfortowe warunki do nauki, indywidualne podejście i szacunek do ich potrzeb.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:52Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: ArcymistrzTreść komentarza: Łączenie tych dwóch spraw wydaje się raczej próbą budowania emocjonalnej narracji niż rzetelną analizą sytuacji.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 19:48Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji towarzystwa wzajemnej adoracji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Jak to możliwe, że urzędnicy piastujący kierownicze stanowiska w samorządzie gminnym i jednocześnie decydenci likwidacji szkoły nie wiedzą, co dalej będzie z nieruchomością, jak zostanie zagospodarowany majątek komunalny? Kto wybiera takich dyletantów do piastowania najwyższych stanowisk w samorządzie? Co to za niewydarzeni fachowcy-specjaliści, którzy dość prostych spraw nie potrafią ogarnąć, w tym przypadku nie mają żadnego konkretnego planu działania przed podjęciem decyzji o likwidacji szkoły? Czy "demiurgowie" zarządzania nie rozumieją, że już na etapie podjęcia decyzji o likwidacji szkoły, trzeba mieć sprecyzowany plan działania, a nie zarządzać na zasadzie: "płyń barko moja", "jakoś to będzie", "coś się wymyśli" itd. Jak to mówił Pawlak w "Samych swoich": "...ludzie trzymajta mnie, bo nie wytrzymam...!Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: ulu_bieniecTreść komentarza: Czytam to zdanie po raz setny: "Tutaj należy pokazać, że jesteśmy wrażliwi na to zapotrzebowanie społeczne, jeżeli chodzi o placówki edukacyjne." Czytam, czytam i jestem rozbity, bo sam już nie wiem, kogo w nim słyszę. Naczelniczkę gminy Jadwigę Kolędę z komedii "Wyjście awaryjne" (Bożena Dykiel)? Czy może ważniaka partyjnego Jana Winnickiego z serialu "Alternatywy 4" (Janusz Gajos). Oboje by pasowali - jakby im z ust wyjęto te słowa. Nowomowa głębokiego PRLu w starostwie trzyma się mocno.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 14:09Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, podwojenie liczby zastępców to dość kontrowersyjna decyzja, szczególnie w kontekście problemów miasta.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 13:04Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: JSTreść komentarza: Miasto się kurczy, ceny szaleją, a władza udaje, że jest świetnie.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 12:56Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Dostają dokładnie tyle na ile pozwala ustawa i jest to uzależnione od wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Inna sprawa że w Augustowie faktycznie wykorzystuje się CIS jako półdarmowy główny podmiot zajmujący się porządkiem… a to kompletnie wypacza ideę zatrudnienia socjalnego i jest nieuczciwą konkurencją.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 08:44Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: PracownikTreść komentarza: Tak zostanie przeniesione całe starostwo , bo Pawełek i Wojtek muszę jeszcze z 40 swoich ludzi zatrudnić do pracyData dodania komentarza: 26.04.2025, 06:24Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ogrody Karolczuka za 600 tys. zł vs zielony dach lokatora bazy kajakarzy za 6 mln złTreść komentarza: Czy szumi też, nomen omen widoczny tylko z lotu ptaka, zielony dach usytuowany na coraz bardziej murszejącej bazie kajakarzy za 6 mln złotych?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:42Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeń
Reklama