Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 14:14
Reklama

Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem Posłem do Parlamentu Europejskiego

Podziel się
Oceń

Pewien rolnik powiedział mi, że ekoschematy to jest powrót do tego, co już kiedyś w Polsce było, do rolnictwa tradycyjnego, tylko teraz w unijnym wydaniu jest to system obudowany w „papierologię, system nakazów i zakazów. Co pan o tym sądzi?
Rozmowa z Krzysztofem Jurgielem Posłem do Parlamentu Europejskiego

-Poniekąd rolnik ma rację, ale trzeba dodać,  że dawniej nasze rolnictwo nie otrzymywało dopłat unijnych.  Aby je dostać  muszą być  sprawozdania, kontrole i weryfikacja. Rolnicy dobrze  z tym radzą. Myślę, że  da się ograniczyć w jakimś stopniu  biurokratyczną mitręgę. Można wiele zarzucać ekoschematom,  jednakże  są one źródłem dodatkowego dochodu i zachęcam rolników, żeby sięgali po te pieniądze

Ten sam rolnik zwrócił też uwagę, że już od czasów akcesji Polski do UE nasi rolnicy byli namawiani do stawiania na nowoczesność, rozwój, powiększania gospodarstw. Ich sposób gospodarowania ( w mniejszych gospodarstwach, bardziej różnorodnych) był wręcz wyśmiewany, a teraz Unia namawia ich do stawiania na bioróżnorodność, do gospodarowania w zgodzie z naturą. Jaki trend w UE może obowiązywać np. za 10 lat? 

-Zapewniam, że w komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego nie traktuje się lekceważąco małych gospodarstw. Większość ugrupowań politycznych zwraca uwagę na  potrzebę  szczególnej ich ochrony. Sam wielokrotnie wskazywałem, że unijna legislacja generuje nadmierne obciążenia  dla drobnych i rodzinnych gospodarstw. Natomiast nie ulega wątpliwości,  że „duży może więcej”: gospodarstwa większe są bardziej odporne na sezonowe wahania rentowności produkcji, na skoki cen energii  czy nawozów.  Czas pokaże, czy nacisk na „eko – produkcję”,  narzucanie bioróżnorodności,   były tylko  chwilowym trendem i fetyszem ustępującej  wnet Komisji Europejskiej. Zależy od tego, czy produkcja rolna w Europie  poddana  rygorom   Zielonego Ładu będzie rentowna i konkurencyjna, czy zatrzyma  likwidację i porzucanie gospodarstw,   przy braku wymiany międzypokoleniowej. Jak na razie rolnikom każe się produkować  coraz mniej po coraz większych kosztach.

Krajowy Plan Strategiczny powstawał od dawna, ale szczególnie początki były bardzo trudne. Podobno twórcy pierwszej wersji podeszli do planu i rolnictwa z rozsądkiem, ale skończyło się na 342 poprawkach, potem tworzono plan „pod dyktando Brukseli” i dlatego teraz trzeba poprawiać np. ekoschematy. Nie można było inaczej, żeby uniknąć przynajmniej niektórych problemów?

-Pierwsza wersja KPS była opracowana na podstawie potrzeb polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich zgodnie z rozporządzeniem UE 2021/2116 w sprawie planów strategicznych zatwierdzonym przez polskiego Ministra Rolnictwa. W Parlamencie Europejskim głosowałem przeciw takiemu kształtowi WPR na lata 2023-2027. W ramach procedury zatwierdzenia KPS przez Komisję Europejską wprowadzono poprawki w konsensusie pomiędzy Komisją Europejską i Rządu Polskiego. Nie sądzę, że było to dyktando Brukseli. Rozsądek można mierzyć różną miarą szczególnie przez polityków. Istnieje możliwość zmiany KPS na wniosek państw narodowych. Polski rząd pracuje nad tym.

Przedstawiciele rolniczego samorządu występowali o umożliwienie skorzystania z derogacji norm GAEC 6, 7 i 8.  Jakie są na to szanse? 

-Obawiam  się, że niewielkie. Polskie wnioski o  dalsze derogacje uzyskują umiarkowane poparcie innych państw. Krótko po wybuchu wojny na Ukrainie atmosfera sprzyjała bardziej  tego rodzaju reorientacjom polityki – jednak efekt ten już wygasa i KE coraz częściej akcentuje  konieczność trzymania  się zapisów rozporządzenia w sprawie  planów strategicznych WPR, w tym norm GAEC. Szkoda, ponieważ skutki ekonomiczne ostatniego kryzysu na rynku paliw i nawozów są nadal odczuwalne, dlatego odstępstwa od normy, zwłaszcza GAEC 8  byłyby realną ulgą dla rolników. Spodziewam się, że Komisja podejmie jakąś decyzję, byle szybko. Rolnicy muszą mieć jasność co do wyboru konkretnych upraw i sposobów wykorzystania gruntów ornych. 

Co jeszcze warto zmienić w ekoschematach, by polskim rolnikom było łatwiej spełnić wymogi?

-Powinny one lepiej  odpowiadać krajowej specyfice i przyzwyczajeniom rolników. Przykładowoz krajowego ekoschematu „dobrostan zwierząt” można skorzystać pod warunkiem zmniejszenia gęstości stad hodowlanych. Tymczasem często jest to nieuzasadnione ekonomicznie, ponieważ zmusza albo do powiększania czy budowy nowych budynków gospodarskich, albo do likwidacji części pogłowia hodowlanegoNa pewno trzeba zwiększyć atrakcyjność finansową uczestnictwa w ekoschematach. Bywa tak, że realizowane praktyki zmniejszają dochodowość produkcji w przeliczeniu na hektar, a rekompensaty za ekoschematy nie pokrywają ponoszonych kosztów.  

Czy hiszpańska prezydencja w dziedzinie unijnego rolnictwa może coś zmienić ? Czy zapewni Europie bezpieczeństwo żywnościowe? 

-Z uwagą słuchałem na posiedzeniu komisji rolnictwa PE postulatów prezentowanych przez hiszpańskiego ministra rolnictwa,  z zadowoleniem przyjąłem, że priorytetem nowej prezydencji ma być budowa strategicznej autonomii UE w sektorze rolno-spożywczym. Rozumiem, że ma to oznaczać nacisk na produkcję żywności i ochronę konkurencyjności naszych artykułów rolnych,  a nie na np. dalsze budowanie tzw. zielonej architektury w rolnictwie. Brakuje mi jednak  konkretnych rozwiązań. Przestrzegałbym przed myśleniem, że jakakolwiek jedna prezydencja jest w stanie dokonać w nim rewolucyjnych zmian. Hiszpanie nie odwrócą przecież w kilka miesięcy wszystkich szkodliwych skutków,  przepychanych siłą,  kolejnych strategii Zielonego Ładu, z jakimi pozostawił nas komisarz Timmermans. Doceniam jednak, że prezydencja hiszpańska wywiera presję na  Komisję Europejską w kwestii dodatkowej oceny skutków rozporządzenia w sprawie redukcji pestycydów.

Sytuacja na  rynku zbóż wciąż jest trudna. Czy UE nie  mogła wcześniej zareagować i przychylić się do wniosków państw przyfrontowych? 

-Mogła zareagować dużo wcześniej  i przede wszystkim wycofać się z niedopracowanego projektu „korytarzy solidarności”, który przyczynił się do lawinowego napływu ukraińskiego zboża do Polski. Zwracałem uwagę wielokrotnie, że eksport ukraińskich produktów rolnych drogą lądową przez terytorium Europy jest dużo  droższy, niż transport przez porty czarnomorskie, na co składają się ceny transportu kołowego, koszty ubezpieczenia, zabezpieczeń.  Zatem produkty te, zamiast trafiać do portów europejskich,  a następnie afrykańskich czy bliskowschodnich – trafiają na rynki europejskie, głównie państw graniczących z Ukrainą. Skutki doskonale znamy. Niestety mam wrażenie, że działania  przewodniczącej  Komisji Europejskiej  były motywowane politycznie: na rękę było jej podsycanie niepokojów społecznych w kraju, w którym rządził nieakceptowany przez nią rząd PiS. Dlatego w sporze krajów przyfrontowych z prezydentem Zełeńskim wzięła jego stronę.  Priorytetem KE powinna być ochrona interesów rolników UE, a nie interesów ukraińskich oligarchów zbożowych, powiązanych w sposób niejasny z kilkoma koncernami europejskimi - 

Producenci i przetwórcy mleka wnioskowali o unijny skup interwencyjny. Długo czekali na pomoc, aż wreszcie na rynku pojawiło się światełko w tunelu. Czy unijne mechanizmy pomocy nie powinny zostać zmienione, poprawione? Może wtedy działałyby szybciej i skuteczniej?  

-Dobrze, że Krajowa Agencja Rezerw Strategicznych szybko dostrzegła problem i sama rozpoczęła interwencyjny skup masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Ceny tego skupu były jednak za niskie, oparte na stawkach sprzed pandemii i wojny na Ukrainie, kiedy znacznie wzrosły ceny energii, a do tego uderzyła  inflacja. Branża mleczarska apelowała    bezskutecznie do KE  o  dostosowanie cen do faktycznych kosztów produkcji.  Zwracam uwagę, że kryzysy cenowe w tym sektorze występują dość cyklicznie, więc na pewno niezbędne są zmiany nie tylko w mechanizmach reagowania, ale szersze zmiany systemowe uodparniające producentów mleka na wahania cen rynkowych. Zamiast liczyć za każdym razem na Komisję Europejską, musimy na swoim krajowym ‘podwórku” zadbać np. o lepszą ochronę pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności. Obecnie duże sieci handlowe stosują nieuczciwe praktyki, tzn. mając informacje o presji cenowej na poziomie dostawców indywidualnych, wymagają natychmiastowych obniżek cen w spółdzielniach, u których się zaopatrują.  Jednym z poważniejszych problemów dla sektora mleka, który skutkować będzie trudnościami dla przetwórców w dalszej perspektywie, jest odchodzenie młodych ludzi z rolnictwa, w tym z produkcji mleka. Coraz częściej słychać o likwidacji stad bydła mlecznego. Dlatego Komisja i Parlament muszą się zastanowić nad  lepszymi mechanizmami wsparcia młodych rolników ale też spółdzielni, które dają szanse na stabilizację rynku mleka. 

Zabrał pan głos w Parlamencie Europejskim na temat ratowania pszczół i pszczelarstwa. Teoretycznie zarówno rolnicy jak i właściciele pasiek powinni zdawać sobie sprawę, że ich współpraca daje obopólne korzyści, ale nie zawsze ta świadomość jest. Niektórzy rolnicy  nie są bez winy. Co należy zmienić, by te relacje były właściwe? 

-Nie można naszych rolników obwiniać o masowe wymieranie pszczół  wskutek nadmiernego lub nieodpowiedzialnego stosowania pestycydów, bo to nieprawda. Raporty dotyczącego sektora pszczelarstwa w Polsce wskazują, że zatrucia pszczół w wyniku nieprawidłowego stosowania środków ochrony roślin to zaledwie ok 1,5 % przypadków całkowitej liczby ginących owadów. Współpraca pszczelarzy i rolników trwa od lat, z  rosnącą świadomością, że jest ona istotna dla utrzymania bioróżnorodności, ochrony środowiska naturalnego oraz do zapewnienia bezpiecznej, zdrowej żywności.  Kooperacja zawsze może być lepsza. Obecnie należy zadbać o szersze stosowanie preparatów ochrony roślin opartych na naturalnych składnikach, nieszkodliwych dla zapylaczy, a tym samym dla konsumentów. Więcej  trzeba szkolić  rolników o dobrych praktykach podczas  wykonywania zabiegów agrotechnicznych z wykorzystaniem środków ochrony roślin. Powinny też być   zwiększone preferencje dla rolników uprawiających rośliny miododajne. 

Co Unia Europejska powinna zrobić, żeby ochronić wspólnotowy rynek unijnych rolników? 

-Unia Europejska musi kontynuować rozwój zrównoważonego modelu rolnictwa i obszarów  wiejskich, aby zapewnić z jednej  strony - bezpieczeństwo    żywnościowe, z drugiej  - trwały wzrost dochodów z produkcji rolnej.  Należy zdecydowanie zwiększyć budżet  na rolnictwo w kolejnej perspektywie finansowej UE w ramach WPR i innych polityk unijnych. Uważam, że trzeba  przeanalizować  i zweryfikować założenia strategii Europejskiego Zielonego Ładu, gdyż kryje  niebezpieczeństwa pogorszenia koniunktury wspólnotowego rolnictwa oraz spadku produkcji. Teoretycznie polskie rolnictwo,  z punktu założeń Zielonego Ładu,  posiada pewne przewagi, choćby  mniej produkcji przemysłowej, niższe wskaźniki  użycia środków ochrony roślin albo pokaźny udział   małych, rodzinnych gospodarstw. Z tych przyczyn istotne jest, by WPR uwzględniała specyfikę gospodarki rolnej w  poszczególnych  krajach UE. Ambitne cele klimatyczne nie mogą być realizowane przez obciążanie rolnictwa i przemysłu spożywczego ogromnymi kosztami.   I jeszcze dodam, że wspólnotowy rynek musi być zabezpieczony przed skutkami podpisania porozumień  o wolnym handlu z  Mercosur, USA. Australią, Wietnamem. Podczas obrad PE mówiłem o tym, że unijne rolnictwo nie wytrzyma konkurencji  z produktami o niższej jakości, tańszymi, wytwarzanymi w warunkach niespełniających norm unijnych. 

 

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 10°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 18 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: PracownikTreść komentarza: Tak zostanie przeniesione całe starostwo , bo Pawełek i Wojtek muszę jeszcze z 40 swoich ludzi zatrudnić do pracyData dodania komentarza: 26.04.2025, 06:24Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Ogrody Karolczuka za 600 tys. zł vs zielony dach lokatora bazy kajakarzy za 6 mln złTreść komentarza: Czy szumi też, nomen omen widoczny tylko z lotu ptaka, zielony dach usytuowany na coraz bardziej murszejącej bazie kajakarzy za 6 mln złotych?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 22:42Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS za cały miesiąc pracy dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i brak szacunku dla ich pracy jak i ludzi, że też nikt z władz tego nie widzi, co z wami? Jak myślicie jaki standard życiowy mają ci pracujący, na co ich stać? A no na nic ich nie stać bo to głodowe pieniądze.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:28Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: POSTiW, przedszkole na Ogrodowej, szkoła na Tytoniowej itd.Treść komentarza: Jaka tam nieruchomość po szkole? Przecież to jest jakiś bardzo stary i nieocieplony budynek, w którym kiedyś może nawet była stajnia. Sprzedać, zburzyć i Augustów nadal będzie "rozwijać się" z ponaddźwiękową prędkością odzwierciedloną w gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:26Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: EmilkaTreść komentarza: Ludzie z CIS-u za całomiesięczną wypłatę dostają niecałe 2000 zł. to jest kpina i poniżenie dla tych ludzi i władze tego nie widzą. Będziecie smażyć się w piekle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 20:19Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: 20 tys. pięknych kwiatów vs 200 tys. zł drenujących augustowski miejski budżetTreść komentarza: Uważam, iż znacznie lepsze jest wydanie publicznych pieniędzy na dwadzieścia tysięcy kwiatów jednorocznych upiększających Augustów, niż ponad dwieście tysięcy złotych drenujących co roku miejski budżet Augustowa etatem drugiego zastępcy burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:38Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Obawiam się, że klika "Ich Miasta" załapała iż po wygranej Pana Rafała wiele się zmieni i skończy się zapewne Eldorado. Dlatego też próbować będą zapewne zawłaszczyć pewne dobra miejskie za symboliczną złotówkę. Tu bym prędzej widział paluchy Jockeya lipskiego lub Szejka naftowego. Przy okazji wyrażam skruchę za nieprzychylne słowa wobec byłego Burmistrza i Posła oraz snuję nadzieję na pewne i skuteczne reakcje zgodne z planami Premiera, ale już po zmianie w Pałacu Prezydenckim..Data dodania komentarza: 25.04.2025, 18:11Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: leśny ludekTreść komentarza: Nie inaczej, rozrośnie się tam osiedle.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 16:21Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: JSTreść komentarza: Pani Barbara to naprawdę mega inspirująca osoba.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 15:56Źródło komentarza: Fascynacja ukryta w piórachAutor komentarza: JKDTreść komentarza: na razie trzeba wykazać straty i sprzedać za złotówkę odpowiedniej osobieData dodania komentarza: 25.04.2025, 15:49Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Ochrona konserwatorska zabytkówTreść komentarza: Oby tylko tego budynku nie spotkał smutny los podobny do zburzonego kilka lat temu przedszkola na ulicy Ogrodowej i zabytkowego budynku koszar Ułanów Krechowieckich na ulicy Tytoniowej.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 14:34Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Czy to weźmie deweloper?Treść komentarza: Zespół Szkół Specjalnych albo hospicjum albo zakład dla osób niepełnosprawnych. Jednak obawiam się że zlikwidowali aby sprzedać deweloperowi.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:36Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Attention! Danger! ☠️Treść komentarza: XXI wiek jest już od ćwierć wieku, natomiast miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie oznaczony jest postrzępionymi szmatkami i zardzewiałymi beczkami, być może po substancjach chemicznych. Czekać tylko, gdy praktycznie wcale nie oznaczone stalowe liny naciągowe masztów przyczynią się do śmiertelnego wypadku. Kto dopuścił do użytkowania ten obiekt użyteczności publicznej, którego oznakowanie jest niebywałą prowizorką i jak wskazują kolejne wypadki w jego pobliżu, po prostu stwarza poważne zagrożenie dla życia i zdrowia użytkowników jednostek pływających po jezorze Necko?Data dodania komentarza: 25.04.2025, 13:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: Dobrze by byłoTreść komentarza: Lepiej na głównego dyrektora LiceumData dodania komentarza: 25.04.2025, 10:22Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?Autor komentarza: KamilTreść komentarza: Ta a w Cisie robią za 2000 złotych to jest wykorzystywanie. Tak maprawde gdzie ido te pieniądze lepiej niech powiedzoData dodania komentarza: 25.04.2025, 07:54Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Leśny LudekTreść komentarza: Augustów powierzchnię ma większą niż Suwałki… ale na papierze. Przecież tych nasadzeń nie robił nikt na wodzie , w lesie ani na użytkach rolnych. Teren zurbanizowany to tylko 10 procent powierzchni miasta.Data dodania komentarza: 25.04.2025, 07:16Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: belferTreść komentarza: Za wyludnianie się miasta niż demograficzny oczywiście odpowiedzialny nie jest, bo jeszcze nie zdążył być. Ze wszystkim, co piszesz o obecnych włodarzach miasta i ich polityce rządzenia, zgadzam się w 100%. Ale niż jest faktem niepolitycznym i on po prostu jest. Jeśli zamiast setki dzieci masz 50, to jest to goły fakt, za który wyłączną winę ponoszą niedoszli rodzice. Dla setki dzieci otworzyłbyś cztery oddziały, dla 50 - dwa. I nie przeskoczysz tego, bo tych uczniów PO PROSTU NIE MA. Choćbyś nie wiem jakie perspektywy roztoczył nagle i wybudował piętnaście budynków mieszkalnych, dzieci na dziś nie przybędzie.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 21:57Źródło komentarza: Przesądzona przyszłość augustowskiej szkołyAutor komentarza: Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - co to będzie?Treść komentarza: Wiadomo może kiedy zostanie otwarty miejski wyciąg narciarzy wodnych w Augustowie? Klimat zauważalnie ociepla się już od kilku lat, mamy w Augustowie piękną pogodę od wielu tygodni, więc może przynajmniej w weekendy od początku kwietnia warto udostępniać narciarzom i wakeboardzistom ten miejski obiekt użyteczności publicznej?Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:00Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: oolooTreść komentarza: A Ogrody Karolczuka za 600 tyś. szumią na Rynku Z.A..Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:34Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: pajaceTreść komentarza: I bedzie problem zgłaszał że traktor go nie budzi...Data dodania komentarza: 24.04.2025, 18:18Źródło komentarza: Strzelnica w strefie uzdrowiskowej – mieszkańcy zgłaszają uciążliwy hałas
Reklama