Nowe wnioski na „500 plus”

  • 14.01.2022, 10:12
  • Beata Perzanowska
Nowe wnioski na „500 plus”
Od tego roku obsługą programu „Rodzina 500 plus” zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski na tegoroczny okres rozliczeniowy będzie można składać do ZUS-u od 1 lutego. Jedynie rodzice nowo narodzonych dzieci mogą ubiegać się o to świadczenie już teraz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejął obsługę „500 plus” od ośrodków pomocy społecznej. Warto zaznaczyć, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do maja 2022 r. Potem pieniądze wypłaci już ZUS. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia. Pieniądze będą przekazywany bezgotówkowo na wskazane przez wnioskodawcę konto. 
„500 plus” przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Rodzicom, którym dziecko się urodziło mają trzy miesiące na złożenie wniosku do programu „500 plus”. Jeśli złożą wniosek w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na kolejny okres  od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. 
-W nieco innej sytuacją są rodzice, którzy już pobierają środki z programu 500 plus. Takie osoby nie muszą informować ZUS-u, że aktualnie pobierają takie świadczenie oraz nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS na  kolejny. Taki wniosek   mogą złożyć do ZUS już od 1 lutego 2022 r. – informuje  Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Nie zmieni się kwota wypłacanego świadczenia. Nadal wynosi ona 500 zł miesięcznie na dziecko. 

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe