Powiat robi porządek

  • 21.11.2021, 14:40
  • Bartosz Lipiński
Powiat robi porządek
Powiat bierze się za porządki w Augustowie. Zakupiony niedawno samochód do sprzątania chodników ma pomóc w utrzymaniu czystości na newralgicznych ulicach naszego miasta i przez to poprawić jego wizerunek. O nowym zakupie powiedział nam Dariusz Szkiładź.

Bartosz Lipiński

Od lat słyszymy opinie, że w Augustowie jest brudno. Na taką rzeczywistość w rozmowach z naszą gazetą niejednokrotnie skarżyli się Czytelnicy. Słyszymy także relacje osób przyjezdnych, którzy nie są zachwyceni czystością naszego miasta. Chodzi między innymi o wygląd ulic czy chodników, zalegające pety po papierosach czy papierki po lodach i inne zanieczyszczenia. Czystość to jedna z głównych wizytówek miasta, która mówi bardzo wiele o jego gospodarzach.

W ostatnich latach w dyskusjach pojawiały się różne propozycje naprawienia rzeczywistości. Panaceum na kłopoty miało być między innymi wyłonienie przez miasto i powiat wspólnego podmiotu do sprzątania ulic miejskich i powiatowych w Augustowie. Były nawet kurtuazyjne rozmowy przedstawicieli urzędu miasta i starostwa powiatowego, ale nie przyniosły skutków. Nadal każdy „na własną rękę” odpowiada za czystość ulic, a także za ich zimowe utrzymanie.

Ostatnio poważny krok w kierunku porządków zrobił powiat augustowski, kupując specjalny samochód do sprzątania chodników. To dosyć nowatorska inwestycja, a jej wykorzystanie ma przynieść widoczne efekty. Oczywiście pojazd nie będzie odpowiadał za czystość wszystkich chodników. Zakres sprzątania przy domach prywatnych regulują przepisy. O nowym sprzęcie oraz jego atutach opowiedział nam wicestarosta augustowski. Dariusz Szkiłądź jest optymistą.

-Powiat augustowski zakupił samochód do czyszczenia chodników przy ulicach powiatowych w mieście Augustowie. To niewielki pojazd, dlatego może dotrzeć skutecznie do często słabo dostępnych miejsc. Mieszkańcy dostrzegą korzyści z tego zakupu przede wszystkim w czasie jesienno-zimowym. Do samochodu można podpiąć niewielki spychacz, co pomoże rozwiązać znany od lat problem z hałdami śniegu na chodnikach. Myślę, że będziemy mogli zniwelować też problem brudu na ciągach pieszych. Oczywiście nasz sprzęt będzie używany na chodnikach, przy których nie znajdują się nieruchomości. Zgodnie z prawem za czystość chodników przy posesjach odpowiadają właściciele –wyjaśnił Szkiłądź.

Powiat dysponuje również własnym samochodem do sprzątania dróg powiatowych w mieście. Korzysta z niego od kilkunastu miesięcy. Dariusz Szkiłądź twierdzi, że pojazd zdaje egzamin.

-Już w ubiegłym roku powiat augustowski zakupił specjalistyczny samochód do czyszczenia ulic. Wcześniej w tym celu korzystaliśmy z usług spółki Necko, a dzisiaj możemy zajmować się tym sami. Nasz pojazd daje możliwość zamiatania i mycia nawierzchni drogowej, również z użyciem piany. Mieszkańcy mogą zauważyć ten proces np. na ulicach 3 Maja albo Mostowej, sukcesywnie sprzątamy wszystkie ulice powiatowe –dodał wicestarosta.

*Artykuł ukazał się w 45/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Wróbelek
Wróbelek 22.11.2021, 17:10
Jak ozdoby swiateczne na ulicach powiatowych, to nie możemy wyróżniać mieszkańców Augustowa z innymi w powiecie. Jak pojazd do sprzątania to już możemy wyróżnić. A co tam na wiosce w Bargłowie czy Lipsku nie trzeba sprzątać. Takie to zakłamanie ponów którzy jeszcze niedawno nienawidzili się z wzajemnością, ale dla stołka zrobi się co trzeba
Czyścioch
Czyścioch 22.11.2021, 09:58
Panie Starosto, kiedy zostaną wywiezione przez podległe panu ACE sterty liści zza płotu i na wejściu do lasu? Miały być wywiezione "w ciągu najbliższych dni". Cały czas kupa powiększa się, a za płotem równa się z jego wysokością.
Buha
Buha 22.11.2021, 17:10
Czekaj do wiosny. Starosta gada co chce
BAU
BAU 23.11.2021, 00:57
hahaha,
co teraz wymyślisz na kręcenie afery? Jarek i Darek to normalni goście miastowiczu z waszego Augustowa. LAS JEST MIEJSKI!
Precyzyjny
Precyzyjny 22.11.2021, 14:51
ACE tak podlega pod starosrwo ale za płotem jest miejski las !
Brudasy
Brudasy 22.11.2021, 20:11
A tam dopiero syf. Ząb nie panuje nad czystością jak i flipy i flap
kierownica
kierownica 23.11.2021, 17:16
i jego przyboczna - Pani która na wszystkich zdjęciach drogi odbiera ale w pracy jej nie widać
???
??? 21.11.2021, 20:14
A chodniki?
Super będzie czysto
Super będzie czysto 22.11.2021, 14:54
Proszę czytać ze zrozumieniem ! Został zakupiony samochód właśnie do czyszczenia chodników !l
prawda
prawda 22.11.2021, 09:46
chodniki zarzygane
Mieszkam w Polsce...
https://www.youtube.com/watch?…

Pozostałe