WSA oddalił skargę Dobkowskiego

  • 14.10.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
WSA oddalił skargę Dobkowskiego Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Po prawej: Tomasz Dobkowski
Kolejna porażka sądowa Dobkowskiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Tomasza Dobkowskiego na zarządzenie zastępcze wojewody podlaskiego. W lipcu wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu Dobkowskiemu. Powodem tej decyzji było naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia miasta Augustowa. Obecnie Tomasz Dobkowski może odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, z czego zapewne skorzysta.

Bartosz Lipiński

Na stronie internetowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku pojawił się komunikat rzecznika prasowego informujący, że 12 października WSA oddalił skargę na zarządzenie zastępcze wojewody w przedmiocie stwierdzenia wygaszenia mandatu. Chodzi o szeroko komentowaną od kilku miesięcy sprawę dotyczącą radnego Tomasza Dobkowskiego.

Na wiosnę radni opozycji w augustowskiego radzie miejskiej złożyli wniosek o wygaszenie  mandatu radnego argumentując, że Dobkowski w prowadzonej działalności gospodarczej korzysta z mienia komunalnego gminy, co jest niezgodne z zapisami ustawy o samorządzie gminnym. Radni koalicji rządzącej głosowali przeciwko wygaszeniu mandatu Dobkowskiego.

Kilka miesięcy później, po dokładnym przeanalizowaniu dokumentacji i faktur, o podjęcie stosownej uchwały wezwał radę miejską wojewoda podlaski. Bohdan Paszkowski uzasadniał swoją decyzję naruszeniem zapisów o samorządzie gminnym przez lidera ugrupowania Nasze Miasto. Podczas nadzwyczajnej sesji z końca czerwca Tomasz Dobkowski określił decyzję wojewody mianem całkowitej kompromitacji. Radny i jego stronnicy spekulowali, że jakieś bliżej nieokreślone osoby wywierały wpływ na wojewodę. Wbrew precyzyjnemu i niezwykle skrupulatnie uargumentowanemu wezwaniu przedstawiciela premiera, radni koalicji rządzącej ugrupowania Nasze Miasto oraz banitów z klubu PiS zagłosowali przeciw wymaganej przez wojewodę uchwale. Dalszy ciąg tej historii łatwo było przewidzieć.

Pod koniec lipca wojewoda Bohdan Paszkowski wydał zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu Tomasza Dobkowskiego. Napisał w nim między innymi o transakcjach firmy prominentnego radnego obozu rządzącego, prowadzonych z jednostkami organizacyjnymi miasta a także ze spółkami miejskimi, w tym niektórymi ze stuprocentowym udziałem miasta.

-„Pan Tomasz Dobkowski jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. Zgodnie z profilem prowadzonej działalności, dostarczał paliwo jednostkom organizacyjnym gminy, tj.: Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie oraz Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu nr 1 w Augustowie, a także zawierał umowy na dostawę paliwa ze spółkami: Przedsiębiorstwem Transportowym NECKO, Wodociągi i Kanalizacje Miejskie; dostarczał także paliwo na rzecz Augustowskiego TBS KODREM” –fragmenty z zarządzenia wojewody.

„Usługodawca realizujący świadczenie w ramach działalności gospodarczej, przez sam fakt pobrania wynagrodzenia ze środków budżetowych gminy, korzysta z mienia gminnego” –stwierdził wojewoda Bohdan Paszkowski w swoim obszernym zarządzeniu wystosowanym 28 lipca.

Wojewoda powoływał się na wyrok WSA w Białymstoku z 2018 roku, że wykorzystaniem mienia gminnego jest uzyskiwanie wynagrodzenia za usługi wykonane przez radnego w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na rzecz gminnych jednostek organizacyjnych i gminnych osób prawnych. Od decyzji wojewody przysługiwało odwołanie.

-Ustawodawca wprowadził generalny zakaz używania przez radnego mienia komunalnego gminy w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, bez względu na jej przedmiot, rodzaj majątku komunalnego i tytuł prawny. Mienie pozostające w zarządzie, czy użytkowaniu spółki, w której gmina ma 100 procent udziałów, jest mieniem komunalnym. Bez znaczenia pozostaje okoliczność zawierania umów w trybie przetargowym –fragment komunikatu WSA.

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie jest prawomocne. Dobkowski może aktualnie odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pewnie skorzysta z tej szansy.

 

Przypomnieć należy, że to kolejna porażka sądowa Tomasza Dobkowskiego. O przegranej z Marianem Dyczewskim i Krzysztofem Przekopem można przeczytać tutaj:

Klęska Dobkowskiego w sądzie

Krzysztof Przekop wygrał w sądzie z radnymi koalicji rządzącej

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Tfu
Tfu 15.10.2021, 22:20
Koszula zaraz popęka, a guziki wystrzelą jak z procy
tutejszy
tutejszy 14.10.2021, 19:06
Ach,jak ciężko oderwać się od koryta...
ooloo
ooloo 15.10.2021, 12:34
Przeważnie trzeba łapska "odrąbać" od koryta, bo mocno są weń wbite pazurami.
też_tutejszy
też_tutejszy 15.10.2021, 11:58
a jaka walka żeby do koryta się dostać...
Trzeba to wyprostować
Trzeba to wyprostować 14.10.2021, 17:54
Co na to pani Kornelius? Ło matko ile było gadania, że Dobkowski to bohater i dobroczyńca. Może kilka słów Beatko? Sąd pomylił się, na pewno
Jaga
Jaga 15.10.2021, 08:47
To nieludzkie co panstwo robicie!
ooloo
ooloo 15.10.2021, 16:43
Nieludzkie to jest zachowanie bez-radnych i banitów.
Nasza szkapa
Nasza szkapa 14.10.2021, 19:08
Pogonić w pi... Takiego adwokata
Ośmiornica
Ośmiornica 14.10.2021, 17:52
To już jest kumulacja. Tomeczek się chyba zapłacze. Powinien jak najszybciej zmienić doradców politycznych i prawnych, bo robią z niego niedojdę i nieudacznika z wizerunkiem cwaniaka żerującego na majątku miejskim. Ten upadek jest długi, bo chłop szerszy niż dłuższy, to długo się przewraca. Ale jak już upadnie, to nie ma żadnej szansy na powstanie, fizyka nie pozwoli. F= m*g. Gdzie m dąży do dużej liczby.
To mu się po prostu należało
To mu się po prostu należało 14.10.2021, 17:40
jak to było? Kompromitacja wojewody, teraz kompromitacja sądu? Tomek zaliczył w ciągu kilku dni dwa upadki. Tłuszczyk amortyzuje upadki, ale rany na ego są nie do zagojenia. Najpierw Przekop teraz wojewoda. Ameeeeen
ooloo
ooloo 14.10.2021, 17:26
Zarył w glebę. Zaraz poleci reszta. Czas rozliczenia nadciąga szybko. Koniec NM i początek naszego Miasta. Niektóre szczury już powoli "pedałują" na z góry upatrzone pozycje. Reszta wyląduje gdzie ich miejsce. Śmietnik.
dura lex
dura lex 14.10.2021, 17:09
hahahahahaha
Już dwa sądy (nie licząc Wojewody) w pył wymiotły linię obrony radnego D. zaprezentowaną podczas sesji przez miejskich prawników.
gra gitara
gra gitara 14.10.2021, 17:04
Brawo, wiadomość dnia. Jeszcze jakieś pół roku czekania i pozbędziemy się tego kuriozalnego i żenującego typa z rady miasta. Od razu będzie jakoś tak milej i sympatyczniej. No i będzie jednego mniej z tych co hamują rozwój miasta i ogólnie chamują wszystko w swoim otoczeniu. Do końca kadencji porządzi jeszcze z tylnego siedzenia swoimi marionetkami, a później żegnaj Pamelo.
Darek
Darek 14.10.2021, 14:34
Brawo sąd

Pozostałe