Świat patrzy nam na ręce. Zagranica o niedzielnych manifestacjach

  • 11.10.2021, 14:27
  • News4Media
Świat patrzy nam na ręce. Zagranica o niedzielnych manifestacjach iStock
Niedziela upłynęła w Polsce pod znakiem manifestacji obywateli, obawiających się próby wyprowadzenia kraju z Unii Europejskiej. Ludzie wyszli na ulicę po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał wyższość polskiego prawa nad wspólnotowym. O wydarzeniu informowały na swoich stronach największe zagraniczne media.

W czwartek 7 października Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej wydał długo wyczekiwany przez Polaków wyrok. Zgodnie z jego treścią, nasz kraj nie będzie uznawać niektórych przepisów prawa obowiązującego na terenie Unii Europejskiej. TK tłumaczy swoją decyzję jego niezgodnością z narodową konstytucją. Po ogłoszeniu postanowienia Donald Tusk zwołał w Warszawie prounijne zgromadzenie, do którego przyłączyły się również inne miejscowości w całej Polsce.

„Gwałcenie standardów europejskich to jest odbieranie nam naszych praw i wolności. Dlatego musimy wszyscy przeciwko temu zaprotestować. Nie pozwolimy, by odebrali nam nasz głos, decyzję 14 milionów Polaków.” – zwracał się do tłumu polityk opozycji w czasie manifestacji.

Wiadomość o wydarzeniu obiegła cały świat. Na swoich łamach opisywały ją największe zagraniczne media, takie jak BBC i Reuters.

Cytują uczestniczkę Powstania Warszawskiego

Podczas protestów padło wiele słów krytyki wobec polityki PiS. Szczególną uwagę przykuła jednak 94-letnia Wanda Traczyk-Stawska, która w publicznym przemówieniu porównała Polskę i Europę do „matek”, z których nikt nie może nas wyprowadzić. Waleczną postawę kobiety opisała m.in. agencja informacyjna Reuters oraz francuski portal France24.

„To jest nasza Europa i nikt nas z niej nie wyciągnie.” – cytowały Wandę Traczyk-Stawską zagraniczne media. Uczestniczka powstania odpowiedziała również prezesowi stowarzyszenia "Marsz Niepodległości" Robertowi Bąkiewiczowi, który prowadził w pobliżu kontrmanifestację, zagłuszając jej wypowiedzi. "Milcz, głupi chłopie. Milcz, chamie skończony, bo ja jestem żołnierzem, który pamięta, jak krew się lała. Jak moi koledzy ginęli. Ja tu po to jestem, żeby wołać w ich imieniu (...)." - grzmiała. 

Polexit to propaganda

„Politycy PiS odrzucają pomysł, że chcą opuścić UE, jako nonsens mający na celu osłabienie partii w oczach ponad 80 proc. Polaków, którzy chcą pozostać we wspólnocie.” – komentował brytyjski dziennik Financial Times, przytaczając wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego, w której prezes PiS przekonywał, że Polska chce być częścią unii, pozostając jednocześnie suwerennym państwem. W publikacji zaznaczono jednak, że według ekspertów, działania polskich polityków przypominają decyzje byłego premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. W ocenie dziennika konsekwencją jego renegocjacji stosunków z UE był Brexit, a Polska wkrótce może powtórzyć ten scenariusz.

O niepewnej pozycji naszego kraju we wspólnocie państw europejskich wspomniał też Reuters. „PiS mówi, że nie ma planów na Polexit. Jednak prawicowe, populistyczne rządy w Polsce i na Węgrzech coraz bardziej spierają się z Komisją Europejską w kwestiach: od praw osób LGBT po niezależność sądów.” – zaznaczyła agencja.

Do polskich manifestacji odniósł się również amerykański portal informacyjny ABC News. „Tusk ostro potępił działania partii rządzącej przywódcy Jarosława Kaczyńskiego, który od sześciu lat jest w konflikcie z UE, ponieważ jego partia dąży do większej kontroli nad sądami. UE postrzega zmiany jako rozpad demokratycznych mechanizmów kontroli i równowagi.” – czytamy w publikacji.

Wsparcie europejskich polityków 

"Solidaryzujemy się z Polakami, którzy dziś zabierają głos za Europą. Poglądy ogromnej, proeuropejskiej większości polskich obywateli powinny być wysłuchane i szanowane." - pisał za pośrednictwem Twittera David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Podobne głosy pojawiły się również ze strony Roberty Matesoli, wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego; Guy'a Verhofstadta, europosła i byłego belgijskiego premiera; niemieckiej eurodeputowanej Terry Reintke czy litewskiej posłanki Rasy Jukneviciene. 

Do Polexitu jedno głosowanie

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, decyzję o opuszczeniu wspólnoty posłowie mogą podjąć zwykłą większością głosów, w czasie jednego posiedzenia. Dla przeciętnego obywatela oznaczałoby to całkowitą zależność od rodzimego rządu. W rozmowie z Onetem sędzia Dariusz Mazur wyraził swoje obawy, że gdyby rzeczywiście doszło do Polexitu, nikt nie mógłby dać nam gwarancji honorowania podstawowych praw człowieka, takich jak: domniemanie niewinności, prawo do adwokata, prawo do godności czy do właściwego traktowania.

„To trochę tak, jakbyśmy się znaleźli na pustyni prawnej, zdani na łaskę bądź niełaskę aktualnego obozu władzy. A to dlatego, że wszelkie już obowiązujące umowy dotyczące sądownictwa, funkcjonujące w ramach UE, po naszym wyjściu z Unii, zostałyby automatycznie anulowane, przestałyby obowiązywać. Dziś kraje Unii obowiązuje wspólna baza prawna, która opiera się na tysiącach aktów prawnych wspólnych dla wszystkich krajów członkowskich.” – wyjaśnił prawnik.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (40)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
mareczek
mareczek 12.10.2021, 11:16
Zawsze w Polsce była targowica i wspierające je sprzedawczyki. Tak było za rozbiorów, za komuny i tak jest obecnie. Organizatorzy tego cyrku zamykali stocznie, dążyli do likwidacji LOT-u, na szerzące się bezrobocie mieli panaceum w postaci zmywaka w Anglii, pola u bauera lub szklarni w Holandii. Pod ich łaskawym okiem prywatyzowano warszawskie kamienice i rozkręcano Amber Gold a wszystko przy popijanym winku, ośmiorniczkach i zabawnych rozmowach o Polsce i Polakach. Dziś próbują wkręcić Polaków w wychodzenie z Unii. Żenada.
Europejczyk
Europejczyk 19.10.2021, 12:45
Przesłuchanie Morawieckiego w UE
88% Polaków chce zostać w UE
Brawo UNIA!!!!!!!!

https://wiadomosci.wp.pl/mateu…

ps. jeb… PIS
Polak
Polak 19.10.2021, 15:04
"Słyszałem, że wyroki są pisane na polityczne życzenia. Proszę mi pokazać choć jeden. Wasi koledzy z Platformy Obywatelskiej odpowiadają za taki grzech. Za czasów Donalda Tuska został wykonany telefon do sędziego Sądu Okręgowego, by de facto napisać ten wyrok na życzenie - dodał premier". Cała prawda o rządach Tuska i jego ujadającej sfory.Nigdy więcej skompromitowanej PO.
Aśka
Aśka 19.10.2021, 18:09
Cytujesz kłamstwo Morawieckiego - nie chodziło o napisanie wyroku pod zamówienie , tylko termin rozprawy
Ale wiadomo- rzucisz błotem, to coś się przyklei…
Polak
Polak 20.10.2021, 11:05
Asiu nie manipuluj i nie obrażaj premiera. Telefon dotyczył też drugiej sprawy dpboru sędziego do prowadzenia sprawy Amber Gold. https://wydarzenia.interia.pl/… Tak wyglądały rządy PO i tak wyglądał system sądowniczy Polski. Na zamówienie polityczne wyznaczano terminy i ustalano sędziów. Bezprecedensowy skandal.Nigdy więcej PO.
Emeryt
Emeryt 12.10.2021, 16:52
Ośmiorniczki możesz sobie kupić w Biedronce i winko francuskie zaproś sobie przyjaciela i baw się dobrze. Nawet mnie emeryta na taką zabawę stać !
A to marnujesz czas na oglądanie jedynej słusznej telewizji gdzie torują twój tok myślenia.
mareczek
mareczek 13.10.2021, 09:53
Drogi emerycie, nie wiem jaką instytucję reprezentowałeś ale wiem na pewno, że twoim idolem jest rudy Niemiec i TW Bolek. Twoją ulubioną telewizją jest TVN reprezentowany przez Discovery Communications,
ooloo
ooloo 13.10.2021, 19:10
No i jak tego nie skomentować. Chłopie ty się ogarnij. Widać, że robisz za parówę na smyczy dna moralnego. Wolisz aby cię kler i PiS pałowali? Twoja bruzda. Pochyl się niżej. Będzie mniej bolało. Alleluja i do przodu.
mareczek
mareczek 14.10.2021, 08:48
Pamiętam jak prowokowano,pałowano i kopano ludzi chcących zamanifestować swoje przywiązanie do polskości na marszach 11 listopada. Jak strzelano z kul gumowych do manifestujących Polaków, jak chciano wyrwać komputer redaktorowi aby dotrzeć do informacji o zabawach rządzących Polską i wyobraź sobie ooloo , że wcale to nie było za czasów PiSu, a może pamiętasz za czyich to czasów było, a może nie chcesz pamiętać?
ooloo
ooloo 15.10.2021, 12:45
Aaaa, to ty od tego Bąkiewicza "patrioty". No to gratuluję. Widzę, że twój mózg podtrzymuje jedynie funkcje życiowe. Powodzenia "bohaterze".
mareczek
mareczek 18.10.2021, 08:10
Ooloo czas zdjąć klapki z oczu, przestać używać używek, zacząć uprawiać sport i zacząć trzeźwo myśleć a konkluzja przyjdzie sama. Rząd PiS-u jest najlepszym rządem po 1989r.
ooloo
ooloo 18.10.2021, 19:20
No cóż tego nawet psychiatra nie skomentuje. Życzę Ci brudzia czopkami z Jarosławem.
bielas
bielas 14.10.2021, 11:26
Oprócz tych nielicznych, którzy się w te marsze nieświadomie zamieszali z prawdziwie patriotycznych pobudek, większość to była zwykła kibicowska chuliganeria szukająca zadymy. To łyse i szczerbate karki z rasistowskimi hasłami. Jeśli to jest twój ideał Polaka to o czym z tobą dyskutować?
https://zapodaj.net/9549236d1d…
marszniepodległości
marszniepodległości 14.10.2021, 12:37
Piękne ujęcie z TVNu. Jestem uczestnikiem marszu od 5 lat i muszę ci powiedzieć że pomyliły ci się proporcje. Pozdrawiam uczestników marszu i do zobaczenia 11 listopada.
Bielas
Bielas 15.10.2021, 17:36
No wiem, niewygodne zdjęcie. TVPiS pokazuje tylko mamusie i tatusiów z dziećmi wyma***ących chorągiewkami.
Ale z drona widze całość, w tym ogromne banery o białej rasie, flagi z faszystowskimi symbolami, flary i petardy rzucane w okna, tępe ryje i wydobywające się z nich hasła o wieszaniu, mordowaniu itp.
Doprawdy, patriotyczna sielanka.
marszniepodległości
marszniepodległości 18.10.2021, 12:31
Żyjesz w wirtualnym świecie TVN i jestem pewien, że nigdy nie byłeś na marszu, posługujesz się narracją płynącą z tej stacji telewizyjnej oraz relacji tych, którzy źle życzą Polakom. W kraju żyją osoby o różnych poglądach, narodowych, prawicowych, lewicowych i bardzo dobrze, gdyż trzeba być tolerancyjnym. Najgorsza nacja to ta, która chce nas jako Polaków podzielić, która szkodzi donoszeniem na demokratycznie wybrany rząd aby nas pozbawić środków na rozwój kraju, taka, która wbija w głowy hasła choćby z marszu, które stanowią incydenty, która organizuje prowokację i podpala budkę strażniczą na terenie ambasady Rosji, która przebiera policjantów za zadymiarzy, którzy kopią spokojnych demonstrantów marszu. Ta nacja chce w społeczeństwie utrwalić przekonanie, że ludzie, którzy kochają ten kraj to oszołomy, faszyści, kibole jednym słowem przestępcy. Politycy, którzy reprezentują tą nację mówią wprost, że Polsce nie potrzebne są stocznie polskie, lotniska czy kopalnie, bo przecież są takie w Niemczech a Polak to dobry robotnik, który ma zostawić rodzinę i zebrać z niemieckiego pola zbiory lub umyć w barze szklanki po piwie. Dlatego 11 listopada jadę znowu na marsz aby zawołać głośno i wyraźnie TU JEST POLSKA.
patriota
patriota 18.10.2021, 17:44
Nikt dotychczas nie podzielił Polaków tak jak PiS. Rodziny są skłócone, przyjaźnie pozrywane. Nigdy nie lało się tyle jadu, nie był tyle nienawiści.
Jeśli twarzą marszu jest Bąkiewicz i idą w nim narodowcy i faszyści, skandując hasła o wyższości białej rasy, wieszaniu rodaków, to żaden prawdziwy patriota nie powinien się do nich przyłączyć, lecz zażądać ich usunięcia. Ramię w ramię z taką swołoczą nie chodzi się manifestować miłości do ojczyzny. Może wtedy uwierzyłbym, w czyste intencje.
Europejczyk
Europejczyk 18.10.2021, 14:36
lecz się
Bielas
Bielas 18.10.2021, 14:26
Cyt. "Politycy, którzy reprezentują tą nację mówią wprost, że Polsce nie potrzebne są stocznie polskie, lotniska czy kopalnie, bo przecież są takie w Niemczech a Polak to dobry robotnik, który ma zostawić rodzinę i zebrać z niemieckiego pola zbiory lub umyć w barze szklanki po piwie."
W życiu takich bredni nie słyszałem z niczyich ust, oprócz ust nacjonalistów, którzy straszą Polaków. Słyszałem za to o pracy w PL za miskę ryżu. Mam wrażenie, że ty nadal wierzysz w Babę Jagę, wilka zjadającego babcię i płaską Ziemię.
marszniepodległości
marszniepodległości 19.10.2021, 08:37
Bielas mało wiesz i mało rozumiesz: https://niezalezna.pl/226651-p… Dlatego idę w marszu, żeby nie ziściły się takie scenariusze.
Król Zygmunt
Król Zygmunt 12.10.2021, 13:49
Za komuny , zapewne nie jeden z twojej rodziny podmywał jankeskie d-y i było dobrze ? Wyłącz TVPiS - włącz samodzielne myślenie i oddaj to co zarobiłeś za oceanem.
kaziu
kaziu 14.10.2021, 08:57
Zygmuncie, co mają czasy komuny do czasów współczesnych? Otóż to, że zmieniła się jej stolica z Moskwy na Brukselę!
 do kazia
do kazia 14.10.2021, 14:28
Kiedy było lepiej , jeżeli pamiętasz tamte czasy ? Dążmy do cywilizowanego świata a Rosja tego ci nie da .
kris
kris 15.10.2021, 08:34
Cywilizowany świat powiadasz, ciekaw jestem co masz na myśli pod słowem "cywilizowany", czy aby nie związki jednopłciowe, wszechobecna aborcja czy eutanazja, presja na państwa, w których z woli mieszkańców nie rządzą lewacy, szerokie otwarcie granic dla muzułmanów? Cieszę się, że są kraje takie jak Polska, czy Węgry, których mieszkańcy wybrali władze, które dążą do innych standardów.
4xTAK
4xTAK 18.10.2021, 12:04
Związki jednopłciowe? Aborcja na życzenie? Eutanazja jako własny wybór? Rządy lewaków?
CZTERY RAZY TAK.
DOKŁADNIE
DOKŁADNIE 18.10.2021, 19:51
Oczywiście że 4xTAK ...
Waluś
Waluś 16.10.2021, 08:18
Hahahaha ... inne standardy ....hahahahaha. Zapewne marzysz o sowieckim zamordyzmie. Jest takie powiedzenie -powiedz mi jakich masz przyjaciół a powiem ci kim jesteś. Polska nie ma już przyjaciół no , oczywiście oprócz Węgier, których największym przyjacielem jest Rosja a nie Polska i wszystko w temacie.
kris
kris 18.10.2021, 11:01
Wybierając między sowieckim zamordyzmem a lewacko zmodyfikowaną Europę wybieram silną Polskę.
Kwiczoł
Kwiczoł 18.10.2021, 12:12
@kris , taką Polskę masz od wieków , zarówno wtedy gdy targowiczanie z biskupami KK oddali Polskę we władanie Rosji i zarówno w 1939 kiedy to Beck ogłosił iż jesteśmy potęgą militarną w Europie i nikt nic nam nie zrobi . Taką Polską jesteśmy dzisiaj , skłóconą, bez zaplecza sojuszniczego, z pustymi sloganami o naszym ponad dziejowym statusie zmierzającą wprost w objęcia niedźwiedzia ze wschodu. Taka Polska jest mile widziana przez watykańskie centrum dowodzenia a tym bardziej Putina . Łamen
lucek
lucek 18.10.2021, 08:20
Waluś, Ty mi powiedz, czy Polska kiedykolwiek w historii miała prawdziwych przyjaciół? Wiesz Waluś dlaczego nie miała, bo nigdy tak naprawdę nie była silna, bo zawsze w tym narodzie byli zdrajcy, zawsze była targowica. Polska będzie miała przyjaciół jak będzie silna i stabilna i będzie dbała o swój wizerunek, który ma służyć jej mieszkańcom i będzie o niego walczyć do upadłego.
Ale się narobiło
Ale się narobiło 18.10.2021, 18:52
Lucek tyś z nieba spadł z tym comentem, prawdę gadasz bo już od Targowicy wiemy kto zdradził Polskę i którzy z biskupów za to zawiśli. Lucjan , masz ode mnie łapkę w górę że wprost nazywasz watykańskich najeźdźców ... zdrajcami. Rozbiory nigdy się nie skończyły bo niby wolni ale wciąż zależni. Z przyjemnością zacytuję Ciebie ....."Polska będzie miała przyjaciół jak będzie silna i stabilna i będzie dbała o swój wizerunek, który ma służyć jej mieszkańcom i będzie o niego walczyć do upadłego" , oczywiście to nastąpi, gdy zrzucimy kajdany watykańskiego protektoratu.
4xTAK
4xTAK 18.10.2021, 12:16
Widać, że nie jesteś na bieżąco. Pinokio już wielokrotnie ogłosił, że Polska jest silna i stabilna, dba o wizerunek i służy mieszkańcom, rozdając im ochłapy+ niczym Janosik.
Zbudowanie silnego i stabilnego państwa bez współpracy międzynarodowej to w dzisiejszych czasach utopia i naiwność. Świat już nie funkcjonuje tak jak wieki temu. Choć pewnie gdzieś w Amazonii żyją jeszcze wspólnoty plemienne odgrodzone od świata.
skandal
skandal 18.10.2021, 15:08
Powiedz to Szwajcarom, Brytyjczykom i kup se flaszkę i pie...j.się w czaszkę.
Jasne że skandal
Jasne że skandal 18.10.2021, 19:01
Porównaj PKB obu tych państw z naszym na jednego mieszkańca i przelicz to na flaszki . Nie upijesz sią naszymi . Ponadto , w obu tych krajach Watykan i jego funkcjonariusze mają niewiele do powiedzenia dlatego mogą być niezależnymi państwami bez kłótni z sąsiadami i w zgodzie wewnętrznej , której nikt nie mąci tak jak KK
hehe
hehe 18.10.2021, 17:46
A czy Szwajcarzy i Brytyjczycy są ze wszystkimi wokół skłóceni?
hihi
hihi 19.10.2021, 08:43
Brytyjczycy wystąpili z UE nie wytrzymując pouczania przez Niemców i Francuzów jak ma wyglądać ich państwo a Szwajcaria nawet nie przystąpiła do lewackiego związku.
haha
haha 19.10.2021, 13:42
Putin z tego powodu się cieszy a oni sami już widzą że popełnili błąd
BAU
BAU 11.10.2021, 16:13
W UE jest 10 państw które uznają wyższość prawa krajowego nad prawem unijnym.Dlaczego tego nie napiszecie? Czy w tamtych państwach członkowskich również krzyczą o opuszczeniu Unii? Nie,nie słychać w całym świecie,nikogo nie obchodzi to wydarzenie w Erytreii ani w Boliwii.Ale " cały świat " Buhahahaha!
ooloo
ooloo 19.10.2021, 19:31
BAU-VAN i tyle. Doucz się. Słyszałeś, że dzwonią tylko nie wiesz gdzie? A to ci łożyska w głowie puściły i resztki opon się telepią.
historyk
historyk 12.10.2021, 14:19
Oczywiście, że Konstytucja jest najważniejsza - szczególnie dla tych, którzy jej przestrzegają. Ci, którzy ją łamią, niech sobie gęby tym najważniejszym dla nas drogowskazem nie wycierają.
Tyle że w konstytucji zapisano zobowiązanie do bezwzględnego przestrzegania umów międzynarodowych. Polska te umowy dobrowolnie podpisała i weszła do UE (wolą ogromnej większości narodu wyrażoną w referendum), zobowiązując się do stosowania standardów tam obowiązujących.
Ale oczywiście, tupmy nóżkami i opluwajmy wszystkich dookoła. Znów zostaniemy w Europie sami, z poczuciem własnej wyjątkowości, krzywdy i niedocenienia. Sami i słabi. Historia niczego nas nie nauczyła. Będzie okazja ponarzekać na rozbiory, na pozostawienia Polaków samych wobec najazdu hitlerowców, na Jałtę. Brak zdolności do dostrzegania analogii, brak historycznej refleksji nad przyczynami zastąpimy czczeniem bohaterów walk beznadziejnych.
Ale zanim to wszystko nastąpi odczujemy pustkę w kieszeniach. Bolesną. Pójdzie narracja, że znów zostaliśmy zdradzeni. Gloria victis.

Pozostałe