Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 19:10
Reklama
Reklama

Dwudziestolecie basenu i CSiR

Podziel się
Oceń

Rozmowa z byłym dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie Andrzejem Zarzeckim. We wrześniu 2021 roku obchodziliśmy 20-lecie istnienia basenu w Augustowie. Dzisiaj wspominamy dwadzieścia lat działalności w mieście Centrum Sportu i Rekreacji.
Dwudziestolecie basenu i CSiR
Na zdjęciu: Andrzej Zarzecki przed wejściem na pływalnię

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

1 września 2001 roku to data szczególna dla fanów sportu, wspominana z sentymentem. Tego dnia po 16 latach przerwy piłkarska reprezentacja Polski awansowała na Mundial. Ale w Augustowie miało miejsce jeszcze jedno, podniosłe wydarzenie. Augustowianie po raz pierwszy mogli skorzystać z pływalni wybudowanej za blisko 20 mln zł, głównie ze środków miasta. Minęło dwadzieścia lat działalności CSiR, a jest pan jego żywą legendą.

-Z Centrum Sportu i Rekreacji byłem związany od października 2000 roku. Wówczas w wyniku rozstrzygnięcia konkursu zacząłem pracę w urzędzie miejskim na funkcji głównego specjalisty. Moim zadaniem było utworzenie jednostki, następnie znalezienie oraz zatrudnienie profesjonalnej załogi. Odpowiadałem także za organizację działalności CSiR, przygotowanie oferty, opracowanie statutu oraz regulaminu organizacyjnego i innych przepisów wewnętrznych. W mojej gestii leżało m.in. wyposażenie całego budynku przy ulicy Sucharskiego. Jednym słowem przejście z etapu budowy do pełnego funkcjonowania. Dyrektorem zostałem formalnie 1 lipca 2001 roku. Wtedy to działalność rozpoczęło CSiR. Doskonale pamiętam dzień otwarcia pływalni. Był to najnowocześniejszy obiekt sportowy, który funkcjonował w regionie. Przyjeżdżali do nas licznie mieszkańcy Suwałk i okolicznych miejscowości. Pierwsze dni były niezwykłe, gdyż kolejki chętnych ustawiały się wtedy na schodach. Ustaliliśmy stosunkowo niskie koszty karnetów, aby każdy mieszkaniec mógł korzystać z nowej atrakcji miasta. Basen został wybudowany ogromnym wysiłkiem ówczesnego budżetu miasta, tym samym z pieniędzy podatników. Nie było wówczas wsparcia środkami Unii Europejskiej. Naszym głównym celem była powszechność korzystania i promocja nowego obiektu.

Chyba bez specjalnej przesady można użyć teraz metafory, że CSiR był pana dzieckiem.

-Można tak powiedzieć, ale nie tylko moim. Osób działających na rzecz powstania jednostki było więcej. Wymienię tu choćby pana Radka Czerwińskiego, który rozpoczął pełnienie funkcji głównego księgowego oraz pana Tomasza Wasilewskiego, odpowiadającego za przygotowanie obiektu pod względem technicznym i wielu innych pracowników, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali pływalnię, aby można było ją oddać mieszkańcom.

Proszę powiedzieć jak bardzo zmienił się CSiR od 2001 roku, kiedy „raczkowaliście”, do czasów współczesnych?

-Na przestrzeni lat doszło do wielu strategicznych zmian. Przede wszystkim zmieniła się forma organizacyjna jednostki. Na początku byliśmy zakładem budżetowym. W 2012 roku przejęliśmy cały majątek i zadania po zlikwidowanym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Odtąd zarządzaliśmy także wyciągiem do nart wodnych, stadionem piłkarskim, kortami tenisowymi, Orlikiem przy ulicy Tytoniowej. W 2014 roku przekształciliśmy się w jednostkę budżetową. Każde z tych zdarzeń skutkowało całkowitą zmianą struktury organizacyjnej, regulaminów, przepisów wewnętrznych, zarządzeń, aneksów w umowach z wszystkimi kontrahentami, pracownikami i różnymi podmiotami. W kolejnych latach coraz bardziej zwiększał się zakres naszych zadań, obowiązków i odpowiedzialności. Zmieniające się nieustanie przepisy wielu ustaw powodowały, że wprowadzaliśmy nowe procedury. Przykładem może tu być wejście w życie w 2017 roku bardzo restrykcyjnych przepisów sanitarnych, związanych z kontrolą wody na basenie. Głośno komentowaną sprawą z ostatnich lat były również zmiany przepisów w zakresie możliwości tworzenia kąpielisk. Takich przykładów można wymienić mnóstwo. Specyfika i spektrum naszej działalności podlegała też bardzo wielu inspekcjom organów kontroli zewnętrznych.

Pomijając zmiany czysto formalne, znacząco poszerzył się też zakres kompetencji CSiR?

Początkowo byliśmy jednoobiektowym zakładem. Po przejęciu MOSiR doszły nowe obiekty, później powstały kolejne. Do zakresu kompetencji CSiR włączono także zadania inwestycyjne, co się nie zdarza w innych samorządach. Samodzielnie realizowaliśmy remont Mola Radiowej Trójki, budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, lodowiska przy basenie. Później przekazano nam bazę sportów wodnych i skatepark. Obsługiwaliśmy także plażę przy Molo Radiowej Trójki i Bielnik nad jeziorem Necko. Zakres naszej działalności poszerzył się kilkukrotnie. Dzisiaj to już kilkanaście obiektów o wartości przekraczającej 40 mln złotych. Nie było to proste, ponieważ obiekty są bardzo różnorodne i rozproszone po całym mieście. Jednak dla mnie zawsze najważniejsza była działalność sportowo-rekreacyjna CSiR i zapewnienie mieszkańcom jak najszerszego dostępu do naszych usług. Dzięki współpracy z wieloma organizacjami, szczególnie Augustowskim Towarzystwem Pływackim, instytucjami i sponsorami na przestrzeni lat udało się zorganizować szereg imprez i zawodów sportowych. Mowa tu o półmaratonie, zawodach triatlonowych, biegu Tropem Wilczym, rywalizacji na nartorolkach, itd. Przypomnę, że organizowaliśmy kilkukrotnie Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym, zawody na których padały nawet rekordy kraju, ustanawiane także przez augustowskich ratowników. Były Mistrzostwa Polski w Pływaniu Masters, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Festiwal Sportów Wodnych i dziesiątki imprez pływackich w różnych kategoriach wiekowych. Bardzo spektakularną i prestiżową dla Augustowa imprezą na pływalni było Grand Prix Polski Seniorów w Pływaniu w 2006 roku, kiedy na naszym basenie startowało dużo gwiazd sportowych tego okresu m.in. Paweł Korzeniowski i Paulina Barzycka, Sławomir Kuczko, ówcześni polscy olimpijczycy. Odbyły się tu również Mistrzostwa Polski funkcjonariuszy policji oraz zawody pływackie 16 Dywizji Zmechanizowanej WP. Łącznie na przestrzeni lat CSiR zorganizowało kilkaset imprez sportowych.

Czy mógłby pan wymienić jedno najmilsze skojarzenie dotyczące wieloletniej pracy na funkcji dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie?

-Trudno wymieć jedno. Dla mnie największą wartością było to to, że przez wszystkie lata pracy w naszej jednostce udało mi się zbudować świetny zespół ludzi, dzięki któremu mogliśmy skutecznie prowadzić działalność CSiR i prawidłowo zarządzać wszystkimi obiektami. Tylko na samej pływalni odnotowywaliśmy każdego roku ponad sto tysięcy wejść. Fakt, że basen przez tyle lat działał praktycznie bezawaryjnie wynika z tego, że opiekowali się nim fachowcy. Innym ważnym dla mnie osiągnięciem była organizacja autorskich imprez np. półmaratonu augustowskiego, cieszącego się z roku na rok coraz większą popularnością. Ważnym sukcesem była również współorganizacja triathlonu, który moim zdaniem powinien stać się sportową i marketingową wizytówką Augustowa. Zwrócę też uwagę na historię pływania sportowego w Augustowie. Były lata, gdy augustowscy pływacy zdobywali medale Mistrzostw Polski, a działający klub ATP był najlepszy w województwie. Dla wielu osób pływanie stało się to przepustką do dalszej kariery nie tylko sportowej, ale także zawodowej. Mam satysfakcję, że przez tyle lat prowadziliśmy sukcesywnie naukę pływania dla najmłodszych, dzieci szkół podstawowych. Udało nam się nauczyć pływać kilka tysięcy nie tylko młodych mieszkańców miasta, ale też sąsiednich gmin, co poprawiło z pewnością ich bezpieczeństwo. Wielu zarządców innych pływalni podpatrywało nasze działania i chciało je powielić u siebie.

Kiedy odchodził pan z funkcji dyrektora CSiR w listopadzie 2019 roku, w kuluarach spekulowano często, że nie układała się panu współpraca z obecnym obozem rządzącym miastem. Zdarzało się, że samorządowcy ugrupowania Nasze Miasta punktowali i krytykowali pańskie działania. Podważano np. koncepcję stworzenia sali do fitness na tarasie basenowym. Czy przyczyną odejścia było to, że miał pan dość nadmiaru krytyki?

-Panie redaktorze, minęło już prawie dwa lata od tego czasu i trudno teraz się do tego odnosić. Dzisiaj nie nazwałbym tego krytyką, użyłbym raczej innego słowa. Natomiast problemy, na które wtedy bezskutecznie zwracałem uwagę i za które byłem krytykowany nie zniknęły. Nadal niezrealizowana jest kompleksowa modernizacja obchodzącej dwudziestoletni jubileusz pływalni, której koszt z roku na rok będzie coraz większy. Nadal nic się nie dzieje z projektem przebudowy stadionu lekkoatletycznego, na który wykonana jest pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. Nawet nie została zgłoszona do żadnego programu o dofinansowanie. A lekkoatletyka w Polsce jest w rozkwicie, co pokazały ostatnie Igrzyska Olimpijskie. Wyciąg nart wodnych też nie doczekał się przebudowy. Zrezygnowano z organizacji prestiżowych zawodów triathlonowych, o które zabiega wiele miast. Przypomnę też o krytyce za, jak wówczas twierdzono, wyrzucone pieniądze na sprzęt do przygotowania tras narciarskich, a zima pokazała jaka to może być atrakcja dla Augustowa. Ponadto corocznie niedoszacowany budżet szczególnie w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników. Te właśnie różnice w podejściu do rozwoju, poprawy i rozbudowy bazy sportowo rekreacyjnej, którą uważam za bardzo ważny aspekt rozwoju miasta, a także podniesienia jakości życia mieszkańców, spowodowały moją decyzję.

Dziękuję za rozmowę.

*Artykuł ukazał się w 38/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

docenienie 09.10.2021 21:34
przy obecnym ugrupowaniu kilku dyrektorów i prezesów zostało już "zamęczonych". wygląda na to że teraz tak się dziękuje za współpracę: tak umilić życie żeby sam człowiek zrezygnował z pracy

Błazen 03.10.2021 18:08
W miejsce "zamęczonego" przez niemal całe ugrupowanie NM dyrektora Zarzeckiego, obecny burmistrz Mirosław Karolczuk zatrudnił podobno "świetnego fachowca" z Ełku, niejakiego pana Pawła Głowackiego. Czekamy do końca roku na spektakularny efekt w postaci zwiększenia frekwencji użytkowników korzystających z obiektów zarządzanych przez CSiR, w tym strategicznego dla mieszkańców Augustowa obiektu sportowo-rekreacyjnego, tj. pływalni miejskiej oraz poprawę rentowności całej jednostki.

zachmurzenie duże

Temperatura: 24°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 9 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Insrybutorowo-jabłonkowe kierunki "rozwoju"Treść komentarza: Skoro kierunki rozwoju Augustowa są zapriorytetowane na kumoterszczyźnie i dublowaniu etatów przez naszomiastowych demiurgów gazetkowo-fejsbukowej samorządności, więc tym bardziej można założyć, iż dla tych niewydarzonych quasi-samorządowcow i niedowartościowanych cwaniaków z miodem w uszach analiza zagrożeń to jest jakiś kosmos i czarna magia razem wzięte.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 08:15Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: lokisTreść komentarza: Może to augustowski Diler???Data dodania komentarza: 5.07.2025, 02:42Źródło komentarza: Jechał pijany rowerem i miał narkotykiAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i koalicji Nasze Miasto-PiS, czyli 1 mln w budżecie Augustowa mniej...💸🤑💰🥸Treść komentarza: Cztery lata temu burmistrz Augustowa mgr Mirosław Karolczuk zgodnie ze swoim filuternym priorytetem zarządzania mieniem publicznym utworzył w UM w Augustowie etat drugiego zastępcy burmistrza, więc "wsparcie" jest - tylko pytanie dla kogo? Trzeba przyznać, że to "wsparcie" dość mocno drenuje miejski budżet, bo kwotą blisko ćwierć miliona złotych rocznie.Data dodania komentarza: 4.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnychTreść komentarza: Życie jest bezcenne, więc burmistrz Augustowa pod żadnym pretekstem nie powinien żałować pieniędzy na wsparcie służb ustawowo uprawnionych do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się na terenie Gminy Miasto Augustów. Włodarz gminy powinien bezwzględnie zapewnić odpowiednie środki finansowe dla miejscowej policji i WOPR. Przypominam, że zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych to wójt (burmistrz, prezydent) jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się w obrębie gminy. Czy na tym obszarze wodnym w ogóle wykonana została "analiza zagrożeń", do przeprowadzenia której zgodnie z wykładnią ww. ustawy zobowiazany jest właściciel lub zarządca obszaru wodnego?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 11:27Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Czy ktoś wie co to za akcja z malowaniem skrzynek elektrycznych przez siostrę Radnej? To w ramach wolontariatu? Czy bierze za to kasę bez przetargu itd....?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 09:03Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: pięknieTreść komentarza: Filipek pięknie rozwiązał problem z os_anym parkiem.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 19:57Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: Trzech burmiszczów, a na WOPR gazetkowo-fejsbukowi festyniarze zgredzą pieniędzyTreść komentarza: To zdarzenie miało miejsce naprzeciwko zjeżdżalni wodnej usytuowanej na plaży Budowlani. Na tej plaży patrole służb ratowniczych powinny w okresie wakacyjnym od godzin porannych do wieczora pełnić patrole, ponieważ jest to najbardziej oblegana plaża w Augustowie, natomiast ukształtowanie dna jeziora w tym miejscu jest bardzo niebezpieczne tzn. kilkanaście metrów od brzegu jest duże przegłębiene, które dla osób nieumiejących pływać stanowi śmiertelną pułapkę, abstrahując od oszołomów na skuterach wodnych, którzy robią idiotyczne popisy prawie po głowach kapiących się tam osób.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 14:50Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: "The Birds" - Alfred HitchcockTreść komentarza: Wygląda na to, że Augustów nie tylko szybko wyludnia się i zaściankowieje pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS, ale także dość symbolicznie opanowywany jest przez "kawkowy gang". Symptomatyczne napięcie à la populistyczny bełkot żałosnych kabotynów i infantylistycznych mitomanów rośnie w Augustowie prawie jak w filmie "Ptaki" Hichcock'a.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 06:16Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Oni swoim sukcesem się lansowali z sasinem że szkołę zamknęliData dodania komentarza: 2.07.2025, 22:27Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: "Specjaliści" od NIE pozyskiwania Funduszy Norweskich dla AugustowaTreść komentarza: Pytam się co z gazetką pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka? W najnowszym wydaniu "Przeglądu Augustowskiego" z-ca Jerzy Filip Chodkiewicz przy wsparciu byłych radnych i czołowych członków ugrupowania Nasze Miasto Kotwicą i Walickim podnoszą "problem", czyli wg nich zbyt nachalne eksponowanie reklam wolnostojących, na banerach i elewacjach budynków, "zabierających miasto", "upstrokacających i zaśmiecających centrum", a nawet noszące znamiona "wolnej amerykanki" i "wyscigu zbrojeń". Kolejny temat zastępczy, który ma prawdopodobnie przykryć zaściankowienie, zadupienie i szybkie wyludnianie się Augustowa pod rządami ekipy fejsbukowo-emotkowych infantylistów i żałosnych marionetek-kabotynów pod wezwaniem naftalinowego bufona. Co ciekawe naszomiastowe "demiurgi samorządności" wcale nie "tokowali", gdy propagandowy żurnal pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka systematycznie zaśmiecał skrzynki pocztowe mieszkańców Augustowa i przez kilka lat drenował dziesiątkami tysięcy złotych miejski budżet.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: vcTreść komentarza: Jest teraz nadpopulacja wron. W dużych miastach atakują ludzi w okresie lęgowym. Myślę, że problemy będą o wiele poważniejsze za jakiś czas niż nieczystości na grobach, jeśli nikt z tym nic nie zrobi. Sokolnik będzie je tylko przeganiał z miejsca na miejsceData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:01Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: My.Treść komentarza: Waldek 11lipca będzie pewnie otwierał oddział szpitalny po remoncie w Augustowie i też to tylko jego zasługa jak powiatowa droga w Gatnem.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 07:52Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Jerzy.Treść komentarza: Do ,, Ktoś,,Ja myślę a nawet jestem pewny że mu z zazdrośći pęknie trzynastnica , a może i co innego.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 21:36Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A ze starostwa nikogo nie było na zakończeniu roku ?Data dodania komentarza: 1.07.2025, 14:10Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Brawo.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Augustowski duet nie do pokonania – policjant Adrian Ziarko i pies Demon najlepsi w województwieAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Waldek Jedliński przybędzie na najbliższą sesję rady gminy i pogratuluje Pani Wójt i będzie cieszył się z jej osiągnięć.Mam nadzieję.Data dodania komentarza: 29.06.2025, 18:51Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Po takich panach, to się na konia wsiada..Data dodania komentarza: 28.06.2025, 12:17Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: UE vs pisowskii kołchoz & kolektywizacjaTreść komentarza: Jak to? Pawełek i jego giermki nie mogą dopuścić do szerzenia intelektualizmu, kultury i oświecenia wśród pospólstwa w zaściankowym białoruskiem podlaskiem. Unijne miliony na brony, traktory, kombajny itp. dawajta z zapyziałej Brukseli, ale unijnej kultury nam tu nie sprzedawajta podstępem!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:22Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Znajomy.Treść komentarza: Ja chciałbym zobaczyć minę Waldka Jedlińskiego..... Czy się cieszy, czy zazdrość jego zżera że to on nie odebrał tęgo czeku.!!!!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 21:19Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Michał...Treść komentarza: Brawo Pani wójt.....Data dodania komentarza: 27.06.2025, 17:38Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w Nowince
Reklama