40 dzieci poza żłobkiem

  • 02.10.2021, 14:00
  • Bartosz Lipiński
40 dzieci poza żłobkiem Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Żłobek nr 1 w Augustowie
Od kilku lat słyszymy, że zapotrzebowanie na miejsca w augustowskim żłobku jest dużo większe niż możliwości, którymi dysponuje nasza placówka. Rodzice gotowi byli ponosić niemałe opłaty za żłobek nawet w okresie jego przestoju, by nie utracić gwarancji opieki nad dzieckiem. Przy okazji ostatniej rekrutacji zabrakło 40 miejsc dla dzieci, choć liczba chętnych jest zapewne większa. Może nadszedł czas decyzji o powstaniu nowego żłobka?

Bartosz Lipiński

Nie przyjęto 40 dzieci do żłobka

Na wrześniowym posiedzeniu komisji społeczno-oświatowej kierownik wydziału edukacji i sportu urzędu miejskiego Anita Szostak przedstawiła dane dotyczące rekrutacji do żłobka. Na miejsce w placówce oczekiwało 99 dzieci, w międzyczasie część osób zrezygnowała. Finalnie przyjęto do żłobka 52 dzieci, natomiast odmowa dotyczyła 40 dzieci. Magdalena Śleszyńska dociekała czy do żłobka nie przyjęto dzieci z Augustowa, czy też z okolic. Kierownik Szostak sprecyzowała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami o przyjęcie do naszego żłobka mogą ubiegać się tylko dzieci zamieszkałe w Augustowie, pozostałe nie podlegają rekrutacji. Fakty są dramatyczne. 40 dzieci z naszego miasta nie znalazło miejsca w żłobku. Nie brakuje opinii, że w rzeczywistości ta liczba może być jeszcze wyższa, bo część rodziców zrezygnowała nie wierząc w powodzenie rekrutacji. To nie pierwsza taka sytuacja. Widzimy, że żłobek to jeden z fundamentów do tego żeby miasto mogło się rozwijać i młodzi ludzie chcieli tu się osiedlać.

Temat znany od bardzo dawna

Pod koniec ubiegłej kadencji za sprawą ówczesnego burmistrza Wojciecha Walulika doszło do gruntownego remontu Żłobka nr 1 w Augustowie. Żłobek wypiękniał, zwiększyła się ilość miejsc w placówce. Niestety, pomimo wszystko placówka nadal nie mogła zaspokoić potrzeb wszystkich mieszkańców Augustowa. Pierwsze dyskusje na ten temat słyszeliśmy już w 2019 roku. To wtedy burmistrz Mirosław Karolczuk przekazał, że w żłobku jest 108 miejsc, kiedy zapotrzebowanie jest dużo większe i około 60 dzieci nie mogło zostać przyjętych. Karolczuk tłumaczył, że nie jest to wynikiem złej woli dyrektora, ale faktu, że więcej podopiecznych nie zmieści się w placówce. Takie informacje powinny dać do myślenia rządzącym Augustowem.

Wiosną 2020 r. żłobek czasowo zawiesił swoją działalność z powodu epidemii koronawirusa i decyzji rządu. Dużo emocji wywołał temat płatności. Mimo, że rodzice nie mogli korzystać z usług żłobka, musieli uiszczać opłatę związaną z pobytem dziecka. Radna miejska Aleksandra Sigillewska podała przykład innych samorządów, gdzie w związku z trudną sytuacją podjęto działania osłonowe, aby pomóc rodzicom i opiekunom dzieci. Chodziło m.in. o zawieszenie, obniżenie lub zwolnienie z opłat za czas, kiedy żłobek jest zamknięty. Radna A. Sigillewska oceniała, że wielu rodziców oraz opiekunów przebywało na zasiłku opiekuńczym płatnym w 80 proc. wynagrodzenia zasadniczego i było to przesłanką do zaoferowania przez miasto ulgi.

-Odbieramy wiele telefonów od rodziców pytających, czy może ktoś ze żłobka zrezygnował. Deklarują chęć natychmiastowego podpisania umowy i płacenia czesnego chcąc dzięki temu mieć miejsce dla dziecka, gdy epidemia ustanie –skomentował nam wtedy Filip Chodkiewicz.

Radny proponował drugi żłobek

Podczas ubiegłorocznego posiedzenia komisji społeczno-oświatowej ideę drugiego żłobka w Augustowie przedstawił Tomasz Miklas. Radny sugerował, że można przeznaczyć na ten cel pieniądze ze sprzedaży działki na ulicy Ogrodowej. Miklas przypomniał również, że potrzebę dodatkowych miejsc do opieki nad dziećmi zgłaszali kiedyś samorządowcy koalicji rządzącej.

-Obecna ilość miejsc w żłobku nie zaspakaja oczekiwań mieszkańców. Działka na Ogrodowej była do tej pory wykorzystywana na cele społeczne. Uważam, że dochód ze sprzedaży może nadal służyć celom społecznym i prorozwojowym. Zapewnienie miejsc w żłobkach wpływa na rozwój miasta. Jeśli chcemy, żeby w Augustowie zostawali młodzi ludzie, rozbudowywały się zakłady pracy, rozwijała się strefa ekonomiczna i fabryka BAT z nowymi 400 miejscami pracy, mieszkańcy powinni mieć możliwość przekazania dziecka do opieki w żłobku. Dlatego powinniśmy zastanowić się, czy za te pieniądze nie wybudować żłobka –stwierdził T. Miklas.

Ubiegłoroczne przemyślenia Miklasa o budowie nowego żłobka, czynnikach prorozwojowych i miastotwórczych takiego rozwiązania były jak najbardziej słuszne. Jeśli rzeczywiście miejsc w obecnej placówce jest za mało, a rodzice gotowi byli płacić nawet za czas, gdy dziecko nie mogło korzystać z opieki, to sytuacja jest klarowna. Niedawno dowiedzieliśmy się, że sprawa nadal jest niezwykle poważna. Podczas ostatniej rekrutacji wiele dzieci nie zostało przyjętych.

*Artykuł ukazał się w 37/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gratulacje
Gratulacje 04.10.2021, 13:14
A tymczasem Wnukowski i Kornelius zakładają rodzinę pod palmami.
Krzywousta kostucha?
Krzywousta kostucha? 04.10.2021, 21:33
O co chodzi z nią i nim?
Bez jaj
Bez jaj 04.10.2021, 09:45
Skoro dzięki wyborowi mieszkańców u władzy mamy dwóch bezdzietnych gości, to dziwię się temu zdziwieniu. Tak musi być. Zrozumienie, że ludziom, pracodawcom itd. jest potrzebny nowy żłobek/rozbudowa starego przekracza możliwości ich percepcji.
matołki
matołki 05.10.2021, 02:49
A gdzie kierownik K. o wielkiej (podobno) wrażliwości społecznej oraz radna Ś., która dla dzieci to by wszystko...?
'Jedyna nadzieja w radnej R. Gdy Atol obrośnie zielenią i przestanie go widzieć, to może zajmie się sprawami ważnymi dla rozwoju miasta.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 03.10.2021, 09:12
Dziękujemy Panu burmistrzowi Wojciechowi Walulikowi i Panu kierownikowi Szkiłądziowi za remont żłobka. Dzięki ich zaangażowaniu placówka prezentuje się teraz okazale.
ooloo
ooloo 02.10.2021, 20:34
To może w "ratuszu"? Gmach potężny i Panie czarujące.
Larwy
Larwy 03.10.2021, 07:32
Te "panie czarujące" to szumnie powiedziane
kolo
kolo 05.10.2021, 02:50
Zbliża się Halloween. Może pokażą prawdziwą twarz?
ooloo
ooloo 03.10.2021, 17:31
To był sarkazm. ;-)
lolo
lolo 03.10.2021, 18:25
Tak pomyśleliśmy ... :-)))
Błazen
Błazen 02.10.2021, 17:49
Można było przekształcić przedszkole na ul. Ogrodowej w żłobek. Być może byłoby to zasadne, biorąc pod uwagę zagęszczenie zabudowy wielorodzinnej na tym terenie. Poprzedni włodarze prawdopodobnie przekładali interes mieszkańców Augustowa ponad własne wygody i nie wybudowali nowego budynku Urzędu Miejskiego. Jestem ciekaw ile zatrudnionych jest obecnie osób w Urzędzie Miejskim, a ile było zatrudnionych za kadencji poprzednich burmistrzów. Biurokracja wzrosła, czy zmalala? Dlaczego karolczuk postanowił przekształcić szkolę na potrzeby ratusza, a jednocześnie zapomniał o rodzicach najmłodszych mieszkańców Augustowa? Tak na przyszłość pytam wyborców w Augustowie, czy ilość plakatów i banerów, czy jednak kompetencje kandydatów powinny decydować o wyborze burmistrza i miejskich radnych w Augustowie?
Bolo
Bolo 05.10.2021, 02:42
Oni najchętniej wszystko by sprzedali: Atola, który popada w ruinę, pływalnię, bo nierentowna, pewnie nawet ciepłownię Kożuchowskiemu by sprzedali - niech się martwi. Tak się robi, gdy jedynym pomysłem na miasto jest zalewanie błota asfaltem na małych uliczkach (częściowo za kasę mieszkańców) i organizowanie deprawujących młodzież koncertów. Kiedyś słowo "młodziaki" miało wymiar postępowy, dziś jest cechą umysłu.
ooloo
ooloo 02.10.2021, 20:39
Niestety sprzedane. A tyle pokoleń wychowało. Kolejny sukces.
Wykonane. Zmarnowane.
Bolesław
Bolesław 02.10.2021, 15:05
Kładka jest ważniejsza, bo da większy pijar.

Pozostałe