Bat na opozycję i media

  • 23.09.2021, 12:57
  • Bartosz Lipiński
Bat na opozycję i media Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na górze od lewej radni opozycji: Leszek Cieślik, Marcin Kleczkowski, Marek Sznejder i Aleksandra Sigillewska. Na dole od lewej radni koalicji rządzącej: Dariusz Ostapowicz, Alicja Dobrowolska i Magdalena Śleszyńśka.
W czwartek oddajemy w Wasze ręce 1163 wydanie „Przeglądu Powiatowego”. Najciekawsze artykuły zamieszczamy w wydaniu papierowym, są też dostępne w wersji premium naszego portalu.

Bartosz Lipiński

Przewodnicząca rady miejskiej w Augustowie Alicja Dobrowolska słynie z nietuzinkowych i oryginalnych wypowiedzi. Jednym z często używanych przez nią sformułowań podczas obrad jest powiedzenie: „Nie ma bata”. Słynne słowa o bacie przeważnie kierowane są pod adresem radnych opozycji. Powiedzonko pani Dobrowolskiej powinno zostać zmienione, bo mityczny bat już się znalazł. Chodzi o zmiany do statutu miasta przegłosowane przez koalicję rządzącą.

Legendarny bat został odnaleziony

Kiedy na początku 2021 roku pierwszy raz dyskutowano o zmianach w statucie miasta, sama Alicja Dobrowolska sprzeciwiała się ograniczeniom czasowym wolnych wniosków, jedynego punktu pozwalającego na swobodną wypowiedź na sesjach. Zaledwie kilka miesięcy później przewodnicząca rady popiera już budzące wielkie kontrowersje ograniczenia. Przegłosowane poprawki mają też uniemożliwić radnym odczytywanie interpelacji na sesjach. Wprowadzane po połowie kadencji zmiany mają usprawnić pracę radnych. Taka jest oficjalna narracja, gdyż nieoficjalna jest całkowicie odmienna. Opozycja twierdzi np., że chodzi o zakneblowanie ust adwersarzom władz miasta. Na ostatniej sesji odczytanie interpelacji zajęło radnym zaledwie około dwudziestu minut, co w żaden sposób nie wpłynęło na długość sesji. Zdumiewające jest też to, że rządzący nie mają w sobie krzty samokrytycyzmu, nie dostrzegają swoich zasług w długich i zmieniających się w kabaret sesjach, chociaż ich zasługi są naprawdę nieocenione. Sprawa jest niezwykle poważna. Ograniczanie radnym możliwości wypowiedzi przez osoby z koalicji rządzącej, a wcześniej podejmowane próby zamknięcia ust społecznikowi Marianowi Dyczewskiemu i redaktorowi naczelnemu Krzysztofowi Przekopowi poprzez sprawy sądowe za krytykę, zmusza do stawiania odważnych pytań o stan demokracji w Augustowie. Polecam przejmujący, lecz bardzo edukacyjny artykuł okładkowy pt. „Demokracja naszego miasta”.

Zapraszamy radnych na nasze łamy

Radni opozycyjni jednoznacznie krytykują przegłosowane zmiany do statutu. Były burmistrz Augustowa Leszek Cieślik odwołuje się dzisiaj nawet do analogii historycznych i przywołuje legendarną rozgłośnię radiową, pozwalającą ominąć komunistyczną cenzurę. Deklarujemy, że nie zostawimy radnych w potrzebie. Z przyjemnością będziemy publikować ich interpelacje i zapytania na naszych łamach. Zapraszam do lektury artykułu „Wolna Europa w Augustowie”.

Burmistrz udzielił nam odpowiedzi

Jest coraz zimniej. Odkręcanie grzejników w mieszkaniach powoli staje się normą. Niestety w obecnych realiach mieszkańcy Augustowa muszą obawiać się, że zapłacą ca ciepło miejskie zdecydowanie więcej niż w poprzednim sezonie grzewczym. Oponenci burmistrza utrzymują, że drastycznych podwyżek opłat za ciepło można było uniknąć, gdyby rządzący miastem nie dopuścili się zaniedbań i w porę zmodernizowali ciepłownię. Mamy ogromną niespodziankę dla naszych Czytelników, jest nią rozmowa z panem burmistrzem Mirosławem Karolczukiem. Artykuł „Burmistrz o podwyżce opłat” pokazuje punkt widzenia włodarza miasta na obecną sytuację. Mirosław Karolczuk opowiedział także o planach jej naprawy. Jesteśmy niezwykle wdzięczni panu burmistrzowi za udzielone odpowiedzi. Jest to krok we właściwym kierunku.

Gazyfikacja szansą dla Augustowa

Dobrą informacją dla augustowian może być rozpoczęty właśnie proces gazyfikacji miasta. Ogrzewanie gazowe stanowi rodzaj alternatywy dla innych źródeł zasilania. Plany dotyczące sieci gazowej w Augustowie są bardzo ambitne. Jeśli udałoby się je zrealizować to być może w perspektywie kilku lat nasze miasto uzdrowiskowe pozbędzie się wstydliwego problemu ze smogiem zimą. Jest to myślenie życzeniowe, chociaż budowa gazociągu budzi sporą nadzieję.

Dwadzieścia lat wspaniałych atrakcji

Dokładnie dwadzieścia lat temu oddano do użytku augustowską pływalnię. Pamiętamy obraz kolejek, rozciągających się nawet na schodach obiektu przy ulicy Sucharskiego. Niedawno w mieście odbyła się uroczystość związana z dwudziestoleciem Centrum Sportu i Rekreacji. Pan dyrektor CSiR Paweł Głowacki nie zaprosił na to wydarzenie naszej redakcji. Być może przez fakt, że piastuje swą funkcję od niedawna nie wiedział o tym, że „Przegląd Powiatowy” przez dwadzieścia lat relacjonował wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z jego jednostką. Nie będziemy się napraszać. Przeprowadziliśmy wywiad z Andrzejem Zarzeckim, który stał na czele CSiR od momentu jego powstania, prawie do końca 2019 roku. Andrzej Zarzecki w sentymentalnej rozmowie opowiedział nam o realiach jednostki sprzed dwudziestu lat i wielu ciekawych anegdotach dotyczących m.in. funkcjonowania basenu, który domaga się remontu.

WSA rygorystyczny dla radnych

Między innymi za korzystanie z basenu, mandat radnego rady miejskiej w Augustowie może stracić wkrótce Rafał Harasim. Radny otrzymał ostatnio niekorzystny dla siebie wyrok WSA. Jego sytuacja jest bardzo specyficzna, bo nie otrzymywał z kasy miejskiej żadnych pieniędzy, a sam płacił miastu. Ciekawe jak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku rozpatrzy sprawy związane z wygaszeniem mandatów Tomaszowi Dobkowskiemu oraz Mirosławowi Zawadzkiemu? Wyroki sądu w sprawie Harasima i Izabeli Piaseckiej sugerują, że także radni ugrupowania Nasze Miasto mogą mieć problemy z otrzymaniem korzystnej dla siebie decyzji.

Wilki podchodzą coraz bliżej

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu doszło do kilku ataków wilków na zwierzęta gospodarskie. Rolnicy obawiają się o swoje stada. Boją się też, że wilki mogą zaatakować ludzi. Rozmawialiśmy z gospodarzami, którzy na skutek działalności tych dzikich zwierząt stracili cielaki i owce. Przeprowadziliśmy rozmowę z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku. Okazuje się, że populacja wilków na terenie województwa podlaskiego rośnie, a największy problem mają rolnicy z powiatu suwalskiego. Na Augustowszczyźnie statystyki nie są aż tak niepokojące. Polecam artykuł: „Wilki zagryzają zwierzęta gospodarskie”.

Augustowska firma z prestiżową nagrodą

Fabryka BAT w Augustowa została uhonorowana prestiżowym wyróżnieniem Tygodnika Wprost. Otrzymała tytuł Innowatora 2021 roku w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Działania augustowskiej fabryki przyczyniają się do realnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. O tym, za co dokładnie został nagrodzony największy augustowski pracodawca przeczytać można w artykule „Fabryka BAT w Augustowie nagrodzona prestiżowym Innowatorem Tygodnika Wprost”.

Obchody 82. Rocznicy Sowieckiej Agresji na Polskę

Za nami 17 września i rocznica tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat. 17 września 1939 roku na Polskę napadli Sowieci. W Augustowie i Białobrzegach odbyły się obchody upamiętniające bohatersko poległych rodaków. Na augustowskim cmentarzu parafialnym złożono hołd poległym żołnierzom. Również w Białobrzegach upamiętniono zamordowanych przez Sowietów żołnierzy Wojska Polskiego. Z relacją z tych uroczystości można zapoznać się w artykule „Godne upamiętnienie historii sprzed 82 lat”.

Mamy dla Was jeszcze więcej tematów. Warto kupić „Przegląd Powiatowy”, bo jest co poczytać.

Bartosz Lipiński

Redaktor naczelny wydania

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Dość sesji zdalnych
Dość sesji zdalnych 28.09.2021, 19:04
Posłuchajcie tuzy "demokracji" czym są w obecnym czasie sesje zdalne. Zwłaszcza pierwszy fragment wystąpienia posła Sowy jest istotny bo dotyczy Rady Augustowa. Chyba rzeczywiście boicie się spojrzeć ludziom w twarz. https://m.facebook.com/story.p…
tere fere
tere fere 22.09.2021, 11:21
A to nie jest tak, że obecnie wprowadzony regulamin Rady Miasta jest niemal identyczny do tego jaki funkcjonuje od wielu lat podczas obrad Rady Powiatu? Jakoś nikt nie darł szat, że w powiecie "knebluje" się radnych... Ot, taka ciekawostka :D
Czaruś
Czaruś 22.09.2021, 23:25
Jak ci nie wstyd porównywać sytuację rady rady powiatu do rady miasta? Jestem pewien, że znasz doskonale realia panujące w jednym i drugim gremium. Na sesji rady powiatu nikt nikomu ust nie knebluje, nie dochodzi tam do cyrków widocznych w radzie miejskiej, gdzie radny nie może dokończyć zdania. Ponadto przypomnę tobie, że przepisy w powiecie funkcjonują takie same od początku tej kadencji, a w mieście zmieniają pod siebie po trzech latach od wyborów. Wasze manipulacje mogą łyknąć jedynie osoby zupełnie nieświadome, które nie śledzą obrad i nie wnikają w funkcjonowanie samorządu.
tere fere
tere fere 23.09.2021, 10:25
"Na sesji rady powiatu nikt nikomu ust nie knebluje", - oczywiście, że nie knebluje bo tamtejszy regulamin uniemożliwia robienie cyrku i hucpy... Dlatego trzeba czerpać z najlepszych wzorców :D Ja nie widzę problemu, aby na sesjach Rady Miasta funkcjonował identyczny regulamin jak na sesjach Rady Powiatu. :D Należy dążyć do doskonałości :D
nic nie rozumiesz
nic nie rozumiesz 23.09.2021, 11:17
Dyskusję radnych i zadawanie przez nich pytań (na spotkaniu, które przecież jest spotkaniem radnych, a nie sesją autopromocji burmistrza) nazywasz cyrkiem i hucpą?? Doszło u nas do totalnego odwrócenia ról i porządków, sesja rady miasta zamiast być forum wolnej i nieskrępowanej dyskusji radnych, stała się teatrzykiem gdzie bezwolne małpki mają karnie przegłosować to co paru kolesi ustaliło sobie w zaciszu gabinetów. A jak mówisz nie po myśli, to morda w kubeł, cyk mikrofon, 10 minut przerwy, bo cyrk i hucpa i paniczny strach, że ludzie usłyszą kilka słów prawdy.
Mati
Mati 22.09.2021, 09:22
"Zdumiewające jest też to, że rządzący nie mają w sobie krzty samokrytycyzmu, nie dostrzegają swoich zasług w długich i zmieniających się w kabaret sesjach, chociaż ich zasługi są naprawdę nieocenione" - wie o tym każdy kto ogląda sesje. Pytaniem zasadniczym jest ilu jest takich mieszkańców, a ilu czerpie swoją wiedzę o mieście z Facebooka wiceburmistrza.
Hillary
Hillary 21.09.2021, 23:40
Czytam od dłuższego czasu te zapowiedzi kolejnych numerów i widzę, że w mieście rzekomo nic dobrego się nie dzieje. To nieprawda. Dzieje się bardzo dużo, pozytywne zmiany widać gołym okiem. Proszę spojrzeć na Dom Kultury w centrum miasta. Wypiękniał? Owszem. Dlaczego nie było to możliwe za poprzednich burmistrzów? Proszę popatrzeć ile ulic zostało zmodernizowanych, ilu mieszkańców zostało wyciągniętych z błota. Prawda boli? Niech boli. Dzisiaj Augustowem rządzą ludzie z otwartymi głowami. Wiedzą co jest potrzebne mieszkańcom. Poczekajmy na wybory. Jeżeli obecny burmistrz wygra w pierwszej turze nie będę zaskoczony. Może wtedy osoby potrafiące jedynie krytykować przejrzą na oczy. Do obecnych władz apeluję, nie poddawać się, robić swoje. Mieszkańcy widzą wasz trud i wasze sukcesu w nadawaniu miastu nowego blasku. Tak trzymać.
karol
karol 22.09.2021, 08:44
Hilary chyba zapomniałeś założyć okulary? Toż to najgorsze, najbardziej upolitycznione, niekompetentne, pazerne na władze rządy w historii Augustowa.
Poeta
Poeta 21.09.2021, 23:00
Natchniony bieżącą sytuacją miasta napisałem fraszkę. Oto jej treść:
Pijar na fejsbuku jest dzisiaj imponujący,
Sukcesy chcą przedstawić nam rządzący.
Tu wstęga przecięta, tam droga zrobiona,
Nasza władza w mieście jest zadowolona.
Pracują w pocie czoła nasi burmistrzowie,
Aż od sukcesów nie mieście się w głowie,
Będziem wspierać Ich Miasto i banitów,
Wrogowie systemu nie wcisną nam kitów.
Niech lud usłyszą tę pieśn godną laudacji,
Wiwat Ich Miasto i wiwat ich koalicjanci!
Dziękuję.
ooloo
ooloo 21.09.2021, 23:15
To i ja dołożę:
Powiedział niemy głuchemu,
że Szczerbaty wygryzł włosy łysemu.
będzie dobrze
będzie dobrze 21.09.2021, 22:33
Z gunwa bata nie ukręcisz. Ci żałośni i prymitywni ludzie wiedzą, że nadchodzi nieuchronny kres ich rządów i dlatego będą zachowywać się coraz bardziej nerwowo, arogancko i nieracjonalnie. Jazda po równi pochyłej na śmietnik historii. Najgorszy okres w historii Augustowa powoli się kończy.
Nie dać się
Nie dać się 21.09.2021, 21:40
Ograniczanie prawa radnych do swobodnych wypowiedzi można odbierać jako ograniczanie demokracji. Każda władza decydująca się na takie czyny pokazuje swoją małość i bojaźń jednocześnie.
Magister
Magister 21.09.2021, 22:30
Głosując za czymś takim trzeba nie mieć wstydu. Można przywołać słowa pewnego radnego i powiedzieć, szanowni państwo radni, postawcie przed sobą lustra. Jeśli spojrzenie do lustra nie wzbudzi wstydu, to nic już nie pomoże.
Na dwa baty
Na dwa baty 21.09.2021, 21:28
Nie uchodzi używać określenia nie ma bata.

Pozostałe