Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 03:00
Reklama

Dwudziestolecie basenu i CSiR PREMIUM

Podziel się
Oceń

Rozmowa z byłym dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie Andrzejem Zarzeckim. We wrześniu 2021 roku obchodzimy 20-lecie istnienia basenu w Augustowie. Dzisiaj wspominamy dwadzieścia lat działalności w mieście Centrum Sportu i Rekreacji.
Dwudziestolecie basenu i CSiR PREMIUM
Na zdjęciu: Andrzej Zarzecki przed augustowską pływalnią

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

1 września 2001 roku to data szczególna dla fanów sportu, wspominana z sentymentem. Tego dnia po 16 latach przerwy piłkarska reprezentacja Polski awansowała na Mundial. Ale w Augustowie miało miejsce jeszcze jedno, podniosłe wydarzenie. Augustowianie po raz pierwszy mogli skorzystać z pływalni wybudowanej za blisko 20 mln zł, głównie ze środków miasta. Minęło dwadzieścia lat działalności CSiR, a jest pan jego żywą legendą.

-Z Centrum Sportu i Rekreacji byłem związany od października 2000 roku. Wówczas w wyniku rozstrzygnięcia konkursu zacząłem pracę w urzędzie miejskim na funkcji głównego specjalisty. Moim zadaniem było utworzenie jednostki, następnie znalezienie oraz zatrudnienie profesjonalnej załogi. Odpowiadałem także za organizację działalności CSiR, przygotowanie oferty, opracowanie statutu oraz regulaminu organizacyjnego i innych przepisów wewnętrznych. W mojej gestii leżało m.in. wyposażenie całego budynku przy ulicy Sucharskiego. Jednym słowem przejście z etapu budowy do pełnego funkcjonowania. Dyrektorem zostałem formalnie 1 lipca 2001 roku. Wtedy to działalność rozpoczęło CSiR. Doskonale pamiętam dzień otwarcia pływalni. Był to najnowocześniejszy obiekt sportowy, który funkcjonował w regionie. Przyjeżdżali do nas licznie mieszkańcy Suwałk i okolicznych miejscowości. Pierwsze dni były niezwykłe, gdyż kolejki chętnych ustawiały się wtedy na schodach. Ustaliliśmy stosunkowo niskie koszty karnetów, aby każdy mieszkaniec mógł korzystać z nowej atrakcji miasta. Basen został wybudowany ogromnym wysiłkiem ówczesnego budżetu miasta, tym samym z pieniędzy podatników. Nie było wówczas wsparcia środkami Unii Europejskiej. Naszym głównym celem była powszechność korzystania i promocja nowego obiektu.

Chyba bez specjalnej przesady można użyć teraz metafory, że CSiR był pana dzieckiem.

-Można tak powiedzieć, ale nie tylko moim. Osób działających na rzecz powstania jednostki było więcej. Wymienię tu choćby pana Radka Czerwińskiego, który rozpoczął pełnienie funkcji głównego księgowego oraz pana Tomasza Wasilewskiego, odpowiadającego za przygotowanie obiektu pod względem technicznym i wielu innych pracowników, którzy z ogromnym zaangażowaniem przygotowywali pływalnię, aby można było ją oddać mieszkańcom.

Proszę powiedzieć jak bardzo zmienił się CSiR od 2001 roku, kiedy „raczkowaliście”, do czasów współczesnych?

-Na przestrzeni lat doszło do wielu strategicznych zmian. Przede wszystkim zmieniła się forma organizacyjna jednostki. Na początku byliśmy zakładem budżetowym. W 2012 roku przejęliśmy cały majątek i zadania po zlikwidowanym Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Odtąd zarządzaliśmy także wyciągiem do nart wodnych, stadionem piłkarskim, kortami tenisowymi, Orlikiem przy ulicy Tytoniowej. W 2014 roku przekształciliśmy się w jednostkę budżetową. Każde z tych zdarzeń skutkowało całkowitą zmianą struktury organizacyjnej, regulaminów, przepisów wewnętrznych, zarządzeń, aneksów w umowach z wszystkimi kontrahentami, pracownikami i różnymi podmiotami. W kolejnych latach coraz bardziej zwiększał się zakres naszych zadań, obowiązków i odpowiedzialności. Zmieniające się nieustanie przepisy wielu ustaw powodowały, że wprowadzaliśmy nowe procedury. Przykładem może tu być wejście w życie w 2017 roku bardzo restrykcyjnych przepisów sanitarnych, związanych z kontrolą wody na basenie. Głośno komentowaną sprawą z ostatnich lat były również zmiany przepisów w zakresie możliwości tworzenia kąpielisk. Takich przykładów można wymienić mnóstwo. Specyfika i spektrum naszej działalności podlegała też bardzo wielu inspekcjom organów kontroli zewnętrznych.

Pomijając zmiany czysto formalne, znacząco poszerzył się też zakres kompetencji CSiR?

Początkowo byliśmy jednoobiektowym zakładem. Po przejęciu MOSiR doszły nowe obiekty, później powstały kolejne. Do zakresu kompetencji CSiR włączono także zadania inwestycyjne, co się nie zdarza w innych samorządach. Samodzielnie realizowaliśmy remont Mola Radiowej Trójki, budowę pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej, lodowiska przy basenie. Później przekazano nam bazę sportów wodnych i skatepark. Obsługiwaliśmy także plażę przy Molo Radiowej Trójki i Bielnik nad jeziorem Necko. Zakres naszej działalności poszerzył się kilkukrotnie. Dzisiaj to już kilkanaście obiektów o wartości przekraczającej 40 mln złotych. Nie było to proste, ponieważ obiekty są bardzo różnorodne i rozproszone po całym mieście. Jednak dla mnie zawsze najważniejsza była działalność sportowo-rekreacyjna CSiR i zapewnienie mieszkańcom jak najszerszego dostępu do naszych usług. Dzięki współpracy z wieloma organizacjami, szczególnie Augustowskim Towarzystwem Pływackim, instytucjami i sponsorami na przestrzeni lat udało się zorganizować szereg imprez i zawodów sportowych. Mowa tu o półmaratonie, zawodach triatlonowych, biegu Tropem Wilczym, rywalizacji na nartorolkach, itd. Przypomnę, że organizowaliśmy kilkukrotnie Grand Prix Polski w ratownictwie wodnym, zawody na których padały nawet rekordy kraju, ustanawiane także przez augustowskich ratowników. Były Mistrzostwa Polski w Pływaniu Masters, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, Festiwal Sportów Wodnych i dziesiątki imprez pływackich w różnych kategoriach wiekowych. Bardzo spektakularną i prestiżową dla Augustowa imprezą na pływalni było Grand Prix Polski Seniorów w Pływaniu w 2006 roku, kiedy na naszym basenie startowało dużo gwiazd sportowych tego okresu m.in. Paweł Korzeniowski i Paulina Barzycka, Sławomir Kuczko, ówcześni polscy olimpijczycy. Odbyły się tu również Mistrzostwa Polski funkcjonariuszy policji oraz zawody pływackie 16 Dywizji Zmechanizowanej WP. Łącznie na przestrzeni lat CSiR zorganizowało kilkaset imprez sportowych.

Czy mógłby pan wymienić jedno najmilsze skojarzenie dotyczące wieloletniej pracy na funkcji dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie?

-Trudno wymieć jedno. Dla mnie największą wartością było to to, że przez wszystkie lata pracy w naszej jednostce udało mi się zbudować świetny zespół ludzi, dzięki któremu mogliśmy skutecznie prowadzić działalność CSiR i prawidłowo zarządzać wszystkimi obiektami. Tylko na samej pływalni odnotowywaliśmy każdego roku ponad sto tysięcy wejść. Fakt, że basen przez tyle lat działał praktycznie bezawaryjnie wynika z tego, że opiekowali się nim fachowcy. Innym ważnym dla mnie osiągnięciem była organizacja autorskich imprez np. półmaratonu augustowskiego, cieszącego się z roku na rok coraz większą popularnością. Ważnym sukcesem była również współorganizacja triathlonu, który moim zdaniem powinien stać się sportową i marketingową wizytówką Augustowa. Zwrócę też uwagę na historię pływania sportowego w Augustowie. Były lata, gdy augustowscy pływacy zdobywali medale Mistrzostw Polski, a działający klub ATP był najlepszy w województwie. Dla wielu osób pływanie stało się to przepustką do dalszej kariery nie tylko sportowej, ale także zawodowej. Mam satysfakcję, że przez tyle lat prowadziliśmy sukcesywnie naukę pływania dla najmłodszych, dzieci szkół podstawowych. Udało nam się nauczyć pływać kilka tysięcy nie tylko młodych mieszkańców miasta, ale też sąsiednich gmin, co poprawiło z pewnością ich bezpieczeństwo. Wielu zarządców innych pływalni podpatrywało nasze działania i chciało je powielić u siebie.

Kiedy odchodził pan z funkcji dyrektora CSiR w listopadzie 2019 roku, w kuluarach spekulowano często, że nie układała się panu współpraca z obecnym obozem rządzącym miastem. Zdarzało się, że samorządowcy ugrupowania Nasze Miasta punktowali i krytykowali pańskie działania. Podważano np. koncepcję stworzenia sali do fitness na tarasie basenowym. Czy przyczyną odejścia było to, że miał pan dość nadmiaru krytyki?

-Panie redaktorze, minęło już prawie dwa lata od tego czasu i trudno teraz się do tego odnosić. Dzisiaj nie nazwałbym tego krytyką, użyłbym raczej innego słowa. Natomiast problemy, na które wtedy bezskutecznie zwracałem uwagę i za które byłem krytykowany nie zniknęły. Nadal niezrealizowana jest kompleksowa modernizacja obchodzącej dwudziestoletni jubileusz pływalni, której koszt z roku na rok będzie coraz większy. Nadal nic się nie dzieje z projektem przebudowy stadionu lekkoatletycznego, na który wykonana jest pełna dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę. Nawet nie została zgłoszona do żadnego programu o dofinansowanie. A lekkoatletyka w Polsce jest w rozkwicie, co pokazały ostatnie Igrzyska Olimpijskie. Wyciąg nart wodnych też nie doczekał się przebudowy. Zrezygnowano z organizacji prestiżowych zawodów triathlonowych, o które zabiega wiele miast. Przypomnę też o krytyce za, jak wówczas twierdzono, wyrzucone pieniądze na sprzęt do przygotowania tras narciarskich, a zima pokazała jaka to może być atrakcja dla Augustowa. Ponadto corocznie niedoszacowany budżet szczególnie w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń pracowników. Te właśnie różnice w podejściu do rozwoju, poprawy i rozbudowy bazy sportowo rekreacyjnej, którą uważam za bardzo ważny aspekt rozwoju miasta, a także podniesienia jakości życia mieszkańców, spowodowały moją decyzję.

Dziękuję za rozmowę.


Napisz komentarz

Komentarze

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 8 km/h

ReklamaAdvertisement
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 2 z dnia 27 lute - strona 24Strona nr 24
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: Kohabitacja Nasze Miasto-PiS, czyli "Teraz rodzina"☝️👉🤡🛸🚀🥸🫵💸💰💰💰👺🤑👈🤝👏Treść komentarza: Czy jest szansa, żeby Augustów dostał przynajmniej kilka milionów złotych z centralnego rozdania w ramach kohabitacji Nasze Miasto-PiS w augustowskim samorządzie na trzeciego zastępcę burmiszcza Mirosława Karolczuka i kilku asystentów dla pełnomocników burmiszcza Mirosława Karolczuka i starosty Rusieckiego, żeby zintensyfikować drenowanie miejskiego budżetu uposażeniami obecnych dwóch zastępców burmistrza Augustowa i dwóch pełnomocników? Rozumiem, że skończyły się rządy PiS i przydzielanie funduszy z klucza pisowskiego, ale może da się coś jeszcze zrobić regionalnym aparatczykom PiS w celu wzmocnienia w Augustowie i powiecie augustowskim kohabitacji Nasze Miasto-PiS?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 14:14Źródło komentarza: Marszałek Łukasz Prokorym na XX Kongresie ObywatelskimAutor komentarza: Koncertowo pozersko-fasadowa Młodzieżowa Rada MiejskaTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zajmie się wreszcie czymś więcej, niż tylko ustalaniem składu wykonawców na koncert organizowany na zakończenie roku szkolnego w Augustowie i zainteresuje się, a najlepiej spoowoduje, że dzieci i młodzież będąca uczniami augustowskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie mogła korzystać z orlików w Augustowie bez przeszkód, bezpłatnie i z realnie egzekwowalnym uprzywilejowaniem względem osób dorosłych? Dlaczego dorośli są faworyzowani względem dzieci i młodzieży przez właścicieli i zarządców orlików w Augustowie?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:29Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Doktur Karol Nawrocki vel decyzja Jarosława KaczyńskiegoTreść komentarza: Brawo "obatelski kandydacie PiS"! Wreszcie mentalnie pękłeś jak pusty nadymany do granic możliwości balon i przyznałeś się do tego, że poza osobowością wieloraką schowaną za wydumanym Tadeuszem Batyrem jesteś nie tylko "obatelskim kandydatem PiS", ale przede wszystkim "decyzjom" Jarosława Kaczyńskiego vel zapiekły szkodnik i kompulsywny psuj.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Prąd tańszy o 66 procentAutor komentarza: JSTreść komentarza: Faktycznie, to miasto wyznacza cele i budżet, ale to nie zmienia faktu, że mogłoby być lepiej wykorzystane, zwłaszcza jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 10:02Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Dokładnie. Tyle mogą, co Duda czy Batyr bez Karakana..Data dodania komentarza: 29.04.2025, 05:35Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i kohabitacji Nasze Miasto-PiS🤡🥸👺💰💰💰🤑Treść komentarza: Kwiaty dodają przynajmniej miłych wrażeń dla zmysłów wzroku i powonienia. Natomiast utworzenie kilka lat temu w urzędzie miejskim w Augustowie przez burmistrza Mirosława Karolczuka kumoterskiego etatu drugiego zastępcy burmistrza, wydrenowało dotychczas miejski budżet Augustowa kwotą ponad milion złotych i niestety nadal drenuje tenże budżet z inicjatywy i za sprawą nietuzinkowo filuternego ratuszowego kabotyna niegospodarności.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 00:15Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: Picerzy, pozerzy i festyniarze kohabitacji Nasze Miasto-PiSTreść komentarza: Cieszenie, cieszeniem, ale może Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie, jeśli nie od rozwiązywania problemów agustowskich dzieci i młodzieży, to przynajmniej od permanentnego i stanowczego sygnalizowania starszym koleżankom i kolegom z rady miejskiej oraz burmistrzowi Karolczukowi i jego od kilku lat, aż dwóm "drogocennym" zastępcom konieczności ruszenia czterech liter i rozpoczęcia w końcu realnego - nie tylko gazetkowo-fejsbukowrgo - działania w interesie i na rzecz młodego pokolenia augustowian, którzy nie widząc dla siebie przyszłości życia w "drogim", zaściankowym i wyludniajacym się Augustowie niestety gremialnie i bezpowrotnie wemigrowują z Augustowa. Tak na marginesie - augustowskiej młodzieży chyba nie jest za bardzo do śmiechu, jeśli chodzi o perspektywę pozostania i życia w Augustowie zmierzającym ku całkowitemu gospodarczemu i turystycznemu "zadupieniu".Data dodania komentarza: 28.04.2025, 23:56Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: Cieszy mnie, że tak ważny projekt doszedł do skutku, bo infrastruktura sportowa to nie tylko inwestycja w zdrowie i rozwój młodego pokolenia, ale też szansa na budowanie lokalnej wspólnoty poprzez sport.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:45Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Młodzieżowy Radny MiejskiTreść komentarza: W pełni popieram potrzebę refleksji nad trwałością i strategią takich nasadzeń, o czym słusznie mówi radna Wiesława Drejer -Przekop.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 20:39Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Mijam czasem tą babę i gdy ją widzę, mam ochotę.. Wiecie co..Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: logikaTreść komentarza: I co z tego że Polska będzie przewodniczyć tej śmiesznej radzie...I tak nic się nie zmieni. Wszystko to pic i fotomontaż jak ta cała Unia. Podzielmy te 20 tys na 150 imprez to średnia 133 osoby na imprezę.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 19:14Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: bzikTreść komentarza: Ty żartujesz? Przecież takie rady powołuje się po to, żeby były, a nie żeby działały.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 18:57Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Skansen Augustów à la naszomiastowo-pisowski zaścianekTreść komentarza: "Zabetonowana" baza kajakarzy uszczupla augustowski miejski budżet zasilany z podatków mieszkańców Augustowa kwotą rzędu kilkuset tysięcy złotych, natomiast realnie korzysta z niej kilkanaście osób i "kierownikuje" tam radny z ugrupowania "Nasze Miasto" vel "Teraz rodzina", więc kolejne muzeum na pewno wpisze się w mitomański rozwój Augustowa serwowany mieszkańcom królewskiego miasta nad Nettą w propagandowej gazetce pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:59Źródło komentarza: Pytania o nieruchomość po szkoleAutor komentarza: Fikcyjno-jałowa MRM pod wezwaniem fejsbukowego infantylistyTreść komentarza: Czy Młodzieżowa Rada Miejska w Augustowie zacznie coś wreszcie robić w interesie osób, które powinna reprezentować, czy chce być tylko populistyczno-picersko-pozerskim ciałem do szerzenia propagandy pod auspicjami infantylistyczno-emotkowego "harcerzyka" strojącego socjotechniczne piórka na służbowym fb?! Kiedy wreszcie miejskie i powiatowe orliki będą udostępnianie w pierwszej kolejności i bezpłatnie dla dzieci i młodzieży z Augustowa i okolicznych gmin? Działajcie młodzieżowi radni i nie bierzcie broń Boże przykładu z ratuszowych żałosnych kabotynów, emotkowych kuglarzy i innej maści picerów, pozerów i festyniarzy pod wodzą insrybutorowego opuchlaka z syndromem zakompleksionego buraka.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 17:38Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: PszczołaTreść komentarza: MiododajnyData dodania komentarza: 28.04.2025, 16:07Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: tak mówią na mieścieTreść komentarza: Ta Pani ma rację. To pieniądze co roku wyrzucone w błoto. Inna sprawa, że potem chyba one wędrują do kogoś na prywatną posesję.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:05Źródło komentarza: 20 tysięcy kwiatów w Augustowie. Radna pyta o koszty, trwałość i sens miejskich nasadzeńAutor komentarza: proszę podać konkretnie ile zarobi kierownik stadionuTreść komentarza: 1. Czy stanowisko kierownika stadionu było już wcześniej czy powstało specjalnie dla pani Magdaleny, żeby wyciągnąć kolejne pieniądze z budżetu miasta? 2. Co będzie się działo takiego na tym stadionie że potrzebny jest kierownik? Już nie wystarcza dyrektor centrum sportu i rekreacji? Ile będzie kosztowało zarządzanie stadionem w stosunku do tego co zarobi stadion? Ma to jakieś znaczenie czy mieszkańcy zapłacą z ochotą pani Śleszyńskiej?Data dodania komentarza: 28.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Wypadek na jeziorze w Augustowie: skuter wodny uderzył w wyciąg nart wodnychAutor komentarza: LeszekTreść komentarza: "Mistrzostwa Europy 2012" - tak pośle, pamiętam ten czas jak cała Polska musiała się składać na stadiony(przeplacone kilkukrotnie), kosztem swoich potrzeb dla wybranych, na których odbyły się np. 2-3 mecze, a po imprezie generowały straty i dalej trzeba było się dokładać.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 15:28Źródło komentarza: Otwarcie stadionu w AugustowieAutor komentarza: Stanowcze NIE dla nacjonalistycznopisowskich badyrotroglodytów i konfomendzenowych szurów, foliarzy, altmedów, płaskoziemców itp.Treść komentarza: Wystarczy przeczytać i wdrożyć zalecenia raportu Mario Draghi'ego. Primo, secundo, tertio: trzeba wreszcie w Unii Europejskiej skończyć z przeregulowaniem i rozdętą do granic absurdu biurokracją, zacząć szybko, skutecznie i efektywnie inwestować odpowiednio duże i właściwie ukierunkowane środki finansowe w innowacje oraz wdrażać i rozwijać nowe technologie. Trzeba produkować ile się da na terenie UE, nawet kosztem wyższych cen, ale lepszej jakości i stabilności dostaw. Nie należy beznamiętnie inwestować miliardów euro w przemysł zbrojeniowy USA, tylko w nasz własny, rodzimy czyli krajów czlonkowskich UE. Trzeba prowadzić racjonalną i pragmatyczną politykę imigracyjną i bezwzględnie wypalać gorącym żelazem już w zarodku ksenofobię i nacjonalistyczno-faszystowskie zapędy ultrapopulistycznych lokajów-serwilistów ruskiej onucy oraz piewców z marksistowskimi zapędami zapatrzonych w autokratyczno-dyktatorskie rządy komunistycznych Chin. Polska jest silna tylko w Unii Europejskiej, natomiast bez UE Polska znowu stanie się republiką ZSRR putina i jego następców.Data dodania komentarza: 28.04.2025, 10:37Źródło komentarza: Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w EuropieAutor komentarza: AsdTreść komentarza: I utworzeniu etatu specjalisty do spraw promocji gospodarczejData dodania komentarza: 28.04.2025, 07:58Źródło komentarza: Dyrektor augustowskiej szkoły zostanie wicedyrektorem innej placówki?
Reklama