Pneumokoki. To warto wiedzieć

  • 02.05.2021, 11:04
  • Admin Admin
Pneumokoki. To warto wiedzieć
Zakażenia pneumokokowe wywoływane są przez bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc). Istnieje ponad 90 typów pneumokoków, natomiast tylko niektóre mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka.

Szacuje się, że 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola jest nosicielami pneumokoków. Nosiciele zakażeni pneumokokami nie muszą mieć objawów chorobowych aby zarażać. Zakażenia te występują we wszystkich grupach wieku, ale najbardziej narażone na zakażenia są dzieci do 2 lat, najczęściej uczęszczające do żłobka. Chorować mogą również osoby starsze powyżej 65 roku życia. Pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych (zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli i płuc), a także mogą powodować zapalenia ucha środkowego, powodując trwałą głuchotę. Najcięższą postacią zakażenia pneumokokowego jest inwazyjna choroba pneumokokowa, która może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę. Do zakażenia dochodzi przez kontakt osoby zdrowej z wydzieliną z dróg oddechowych chorego. Najczęściej do infekcji dochodzi w sezonie zimowym.

W Polsce rocznie diagnozuje się ponad 1000 przypadków inwazyjnej choroby pneumokokowej, natomiast liczba zakażeń nieinwazyjnych jest ciężka do oszacowania.
Na pneumokokowe zapalenie płuc choruje co najmniej kilkanaście tysięcy osób, a na zapalenie ucha środkowego kilkadziesiąt tysięcy osób. W przypadku kiedy dojdzie do wstrząsu septycznego
w inwazyjnej chorobie pneumokokowej, śmiertelność może wynosić ponad 50 %.

Obecnie w Polsce szczepienie przeciwko pneumokokom należy do bezpłatnych szczepień obowiązkowych wśród dzieci urodzonych od 2017 roku. Stosuje się je w grupie dzieci od 6 tygodnia do 2 roku życia, a także wśród dzieci do 5 roku życia z grupy wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia. Szczepienie przeciwko pneumokokom odpłatne zalecane jest dzieciom i osobom dorosłym z zaburzeniami odporności, przewlekłą chorobą serca, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą
oraz osobom powyżej 50 roku życia. W Polsce dostępne są dwa rodzaje szczepionek przeciw pneumokokom: skoniugowane i polisacharydowe. Szczepionki skoniugowane podawane są w celu zapobiegania przed inwazyjną chorobą pneumokokową, zapaleniem płuc oraz zapaleniem ucha środkowego. W zależności od wieku cykl szczepienia obejmuje 1-4 dawki. Szczepionki polisacharydowe wskazane są do stosowania w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej
i zapaleniu płuc u osób w wieku powyżej 65 lat oraz chorych powyżej 2 lat, którzy są narażeni
na ciężkie zakażenia pneumokokowe. Skuteczność szczepień przeciwko pneumokokom szacowane jest na 90-100%. W roku 2019 zaszczepionych zostało około 94% dzieci w wieku 2 lat i dzięki temu wzrosła ochrona przed zachorowaniem osób starszych (w tej grupie obserwuje się 50% spadek liczby zachorowań na chorobę pneumokokową). Zaszczepienie chroni również przed zakażeniem szczepami lekoopornymi pneumokoków.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Augustowie

Admin Admin

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe