Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 lipca 2025 21:22
Reklama
Reklama

Zarzecki o sytuacji augustowskiego basenu

Podziel się
Oceń

Andrzej Zarzecki to żywa legenda augustowskiego basenu. Funkcję dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji sprawował przez blisko dwadzieścia lat. Fakt, że okoliczne pływalnie są otwarte, podczas gdy augustowska czeka wciąż na uruchomienie, nie umknął jego uwadze. Tak jak inni mieszkańcy naszego miasta Andrzej Zarzecki dojeżdża na obiekt w Suwałkach. Były dyrektor CSiR podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi sytuacji basenu w Augustowie.
Zarzecki o sytuacji augustowskiego basenu
Na zdjęciu: Andrzej Zarzecki przed wejściem na basen w Augustowie

Autor: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy

Bartosz Lipiński

Mogły zapaść szybsze decyzje

Przemyślenia byłego dyrektor CSiR

Skontaktowaliśmy się z byłym dyrektorem Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie, który pełnił tę funkcję znaczną część życia. Zapytaliśmy Andrzeja Zarzeckiego, czy jego zdaniem proces uruchamiania naszej pływalni nie mógł przebiegać szybciej biorąc pod uwagę np. sytuację na innych okolicznych basenach, otwartych już od połowy lutego. Nasz rozmówca zgadza się, że niektórych procedur nie da się obejść. Ale zaznacza, że podjęcie decyzji o nalewaniu wody do niecek mogło zapaść szybciej i basen można było otworzyć wcześniej niż w połowie marca.

-Zgadzam się z opinią obecnego dyrektora, że proces ponownego uruchamiania pływalni od momentu podjęcia decyzji do oddania obiektu mieszkańcom, może trwać od trzech do czterech tygodni, jeśli wyniki badań będą korzystne. Tyle czasu musi upłynąć zanim przeprowadzi się wszystkie prace technologiczne oraz dokona badań bakteriologicznych i fizykochemicznych. Wymogi są rygorystyczne. Nie da się ich obejść –komentuje Andrzej Zarzecki.

Basen można było otworzyć wcześniej

-Uważam jednak, że decyzja o napełnianiu niecek wodą mogła zapaść wcześniej. Jeżeli prace budowlane dobiegły końca, o czym informowały władze miejskie, to można było przystąpić do procedury uruchamiania pływalni kilka tygodni temu, czyli po pierwszych komunikatach rządu. Woda mogła być napełniana, a cały układ mógł pracować na tzw. minimalnych, oszczędnościowych obrotach. Można było ją w tym czasie uzdatniać oraz wykonać badania. Nie wiem, dlaczego zdecydowano się na to dopiero po 12 lutego, bo moim zdaniem nie wygeneruje to istotnych oszczędności. Przecież kiedyś te czynności trzeba i tak byłoby wykonać. Jest to kwestia przewidywania. Sądzę, że taka decyzja powinna należeć do zarządzającego obiektem dyrektora, któremu kibicuję. Nie ukrywam, że znamy się z Pawłem (Głowackim, obecnym dyrektorem CSiR -przyp.) i wiem że zna się na tej pracy. Trzeba słuchać ludzi, którzy mają wiedzę i doświadczenie. Być może ktoś inny zdecydował, by wstrzymać się z napełnianiem niecek wodą –dodaje Zarzecki.

Były dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie jest aktywnym sportowcem. Odkąd tylko możliwe stało się użytkowanie basenów, tak jak inni mieszkańcy Augustowa korzysta teraz z pływalni w Suwałkach. Kiedyś kierunek był odwrotny, bo to suwalczanie korzystali gremialnie z naszej pływalni, która była wówczas najnowocześniejszym obiektem w regionie.

-Wiele okolicznych basenów funkcjonowało jeszcze późną jesienią, nawet w grudniu, zanim wprowadzono kwarantannę narodową. Co prawda obiekty nie służyły wówczas rekreacji, ale celom szkoleniowym takim jak nauka pływania czy treningi sportowe. Obecnie pływalnie ponownie rozpoczęły swoją działalność. Mieszkańcy i znajomi sportowcy korzystają z pływalni suwalskiej. Każdy jest już spragniony aktywności fizycznej. Osobom, które od wielu lat uprawiają sport, brak możliwości codziennego ruchu może negatywnie wpływać na ich zdrowie. Cieszę się, że rząd podjął decyzję o otwieraniu pływalni –mówi były dyrektor CSiR.

Palący problem generalnego remontu

Andrzej Zarzecki przez kilka lat domagał się przeprowadzenia generalnego remontu basenu. Przypominał na naszych łamach, że w dwudziestoletnim obiekcie zachodzi naturalne zużycie.

-Kiedy kierowałem CSiR braliśmy pod uwagę kilka wariantów kompleksowego remontu na basenie. Szacowane kwoty generalnej naprawy sięgały od 3,5 do 5 mln zł. Wszystko zależało od zakresu prac. Przede wszystkim zależało nam na gruntownej modernizacji systemu wentylacji plus naprawieniu nieszczelności posadzek przy nieckach basenowych, z czym zmagaliśmy się od kilku lat. Planowaliśmy, że generalny remont w najmniej radykalnej wersji wiązałby się z wyłączeniem obiektu na 3 lub 4 miesiące sezonu letniego. Wtedy zainteresowanie basenem jest niższe, a pracownicy mogą być oddelegowani do pracy na kąpielisku, wyciągu nart wodnych czy boisku. Proponowałem też, by w ramach remontu wymienić stolarkę okienną hali basenowej. Technologie zastosowane dwadzieścia lat temu są już przestarzałe i basen boryka się przez to z dużą utratą ciepła. Produkowana dziś stolarka okienna, posiada zdecydowanie lepszą niż niegdyś izolację termiczną –opowiada A. Zarzecki.

W opinii Andrzeja Zarzeckiego ubiegłoroczne prace na basenie trudno nazwać remontem, ale raczej działaniami podtrzymującymi żywotność niektórych elementów wysłużonego obiektu.

-Trudno mówić o tym, że w ubiegłym roku na augustowskiej pływalni prowadzono remont. To były raczej prace związane z poprawą bieżącej eksploatacji i z przedłużeniem żywotności niektórych układów technologicznych oraz instalacji. Wskazywał na to również w swoich wypowiedziach pan Tomasz Wasilewski, do niedawna pełniący obowiązki dyrektora. Remont po dwudziestu latach chyba każdemu słusznie kojarzył się z całkowitą wymianą i modernizacją najważniejszych układów technologicznych, wykładzin ceramicznych czy wprowadzeniem dodatkowych atrakcji. Oczywiście pewne niezbędne prace wykonano, jednak nie był to remont, który temu obiektowi po dwudziestu latach codziennej eksploatacji się należy. Nie bez powodu cały czas mówiłem m.in. o kompleksowej modernizacji systemu wentylacji, a nie tylko o wymianie podzespołów. Proponowaliśmy też całkowitą wymianę płytek ceramicznych i zagospodarowanie niewykorzystanej powierzchni tarasu –dodaje A. Zarzecki.

Dlaczego przerwa trwa aż tak długo?

Kiedy przed rokiem w marcu ogłoszono lockdown, dochodziły do nas niepokojące sygnały, że część kadry pracowniczej basenu boi się utraty pracy. Wtedy też udaliśmy się na rozmowę do Andrzeja Zarzeckiego. Już w kwietniu ubiegłego roku były dyrektor CSiR mówił, że okres pandemii to paradoksalnie idealny moment, aby wyremontować obiekt przy ul. Sucharskiego. Ale chyba mało kto spodziewał się, że przerwa w jego eksploatacji będzie trwała aż tak długo.

-Dlaczego augustowska pływalnia została wyłączona z użytku na tak długo, gdy inne w tym czasie pracowały? Myślę, że wynika to z podjęcia przez miasto błędnych decyzji, kiedy przystępowano do prac naprawczych. Przede wszystkim te decyzje były bardzo spóźnione. Ponadto z tego, co padało w publicznych dyskusjach wynika, że w początkowym okresie wieloma pracami budowlanymi byli obarczeni wyłącznie pracownicy CSiR. Uważam, że takie duże zadanie powinno być wykonywane od początku przez wyspecjalizowaną firmę budowlaną wyłonioną w drodze przetargu i realizowane przez wydział inwestycji urzędu, jak odbywa się w innych obiektach miejskich i innych samorządach. Oczywiście, że pracownicy pływalni mają bardzo duże kompetencje i mogli w tym czasie wykonywać inne niezbędne prace, ale swoimi siłami trudno jest prowadzić remonty na tę skalę. Byłem bardzo zdziwiony, kiedy dowiedziałem się, że np. odpowiedzialność za przeprowadzenie prac budowlanych spadła na osoby zatrudnione w jednostce, które na co dzień się tym nie zajmują. Słyszałem, że później pojawiła się firma, która przyspieszyła i dokończyła prace. Błędnie poszukiwano szans na oszczędności, przez to prace się wydłużyły. Remont generalny i unowocześnienie pływalni nadal są do wykonania. Zostało to tylko trochę odsunięte w czasie –ocenia Zarzecki.

-Należy też postawić pytanie, dlaczego modernizacja pływalni nie znalazła się we wniosku do Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych, podczas gdy wielokrotnie deklarowano, że jeśli tylko pojawią się możliwości dofinansowania ze środków zewnętrznych, to pływalnia będzie priorytetowym działaniem. Przypomnę także, że jest przygotowana i niewykorzystana kompletna dokumentacja techniczna wraz z ważnym jeszcze pozwoleniem na modernizację stadionu lekkoatletycznego przy ul. Tytoniowej. Pozostaje też 22-letni wyciąg nart wodnych, pierwszy w kraju, kiedyś ogłoszony największą atrakcją turystyczną w Polsce, który też został pominięty. Myślę, że takie właśnie inwestycje służą rozwojowi miasta i mogły mieć większe szanse na dofinansowanie z tego funduszu. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać, żeby majątek, który właściwie należy do mieszkańców i został wybudowany po części z ich podatków, był szanowany, modernizowany na czas oraz utrzymywany w należytym stanie technicznym, zapewniającym wysoką jakość usługi i bezpieczeństwo użytkowania –puentuje były dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie.

*Artykuł ukazał się w 7/2021 numerze "Przeglądu Powiatowego".


Napisz komentarz

Komentarze

jack 03.03.2021 10:57
Legenda? Jakie miasto taka legenda... buhahahahaaha

Wacław 03.03.2021 11:43
Są różne legendy. Jedne są pozytywne jak pan Andrzej, który niewątpliwie jest legendą augustowskiego basenu. Ale są też osoby, których działania zapiszą się w historii miasta negatywnie i będą bardzo dobrze zapamiętane. Myślę, że do drugiej z wymienionych kategorii legend będziesz mógł się zaliczać razem ze swoimi kompanami.

jacek 04.03.2021 10:35
wacek zbadaj swoje IQ... kto za ciebie używa klawiatury?

jest fajnie 01.03.2021 10:41
Podobno przez zamknięty basen jesteśmy bardzo do przodu. Mamy dużo mniejszą stratę miesięczną niż przy otwartym. To oznacza, że jakby był np. kolejne 3 lata zamknięty to miasto finansowo bardzo by poszło do przodu. Te pieniądze można by wydać na inne cele np. jakąś drogę zrobić. Tylko po co wtedy stanowisko dyrektora i kierownika pływalni? Czym właściwie zajmuje się dyrektor centrum?

Borys 01.03.2021 21:48
To może zamknijmy. Po co nam basen? Zwolnijmy ludzi będzie jeszcze taniej. Albo sprzedajmy " prywaciarzom" teraz taki trend. Podniesie ceny o 100%, wynagrodzenia i etaty zmniejszy o 75%. Pomożecie?

Pływak 28.02.2021 14:40
Głowacki mówi, że zamknięty basen jest opłacalny. Otwieranie zupełnie się nie opłaca. Ełk przez basen właściwie bankrutuje. Tak twierdzi Glowacki

Pływaczka 28.02.2021 16:43
A co się wypowiadasz w imieniu kogoś ? Po co to robisz? Upoważnił cię ktokolwiek do tego ? A w imieniu którego pana Głowackiego się wypowiadasz ? Bo mój znajomy Głowacki ma odmienne zdanie ....

zachmurzenie duże

Temperatura: 20°C Miasto: Augustów

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 1Strona nr 1
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 2Strona nr 2
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 3Strona nr 3
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 4Strona nr 4
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 5Strona nr 5
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 6Strona nr 6
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 7Strona nr 7
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 8Strona nr 8
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 9Strona nr 9
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 10Strona nr 10
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 11Strona nr 11
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 12Strona nr 12
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 13Strona nr 13
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 14Strona nr 14
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 15Strona nr 15
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 16Strona nr 16
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 17Strona nr 17
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 18Strona nr 18
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 19Strona nr 19
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 20Strona nr 20
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 21Strona nr 21
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 22Strona nr 22
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 23Strona nr 23
Miesięcznik Przegląd Powiatowy nr 5 z dnia 29 maja - strona 24Strona nr 24
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Insrybutorowo-jabłonkowe kierunki "rozwoju"Treść komentarza: Skoro kierunki rozwoju Augustowa są zapriorytetowane na kumoterszczyźnie i dublowaniu etatów przez naszomiastowych demiurgów gazetkowo-fejsbukowej samorządności, więc tym bardziej można założyć, iż dla tych niewydarzonych quasi-samorządowcow i niedowartościowanych cwaniaków z miodem w uszach analiza zagrożeń to jest jakiś kosmos i czarna magia razem wzięte.Data dodania komentarza: 5.07.2025, 08:15Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: lokisTreść komentarza: Może to augustowski Diler???Data dodania komentarza: 5.07.2025, 02:42Źródło komentarza: Jechał pijany rowerem i miał narkotykiAutor komentarza: Priorytety burmiszcza Karolczuka i koalicji Nasze Miasto-PiS, czyli 1 mln w budżecie Augustowa mniej...💸🤑💰🥸Treść komentarza: Cztery lata temu burmistrz Augustowa mgr Mirosław Karolczuk zgodnie ze swoim filuternym priorytetem zarządzania mieniem publicznym utworzył w UM w Augustowie etat drugiego zastępcy burmistrza, więc "wsparcie" jest - tylko pytanie dla kogo? Trzeba przyznać, że to "wsparcie" dość mocno drenuje miejski budżet, bo kwotą blisko ćwierć miliona złotych rocznie.Data dodania komentarza: 4.07.2025, 20:24Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: Art. 4 Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnychTreść komentarza: Życie jest bezcenne, więc burmistrz Augustowa pod żadnym pretekstem nie powinien żałować pieniędzy na wsparcie służb ustawowo uprawnionych do zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się na terenie Gminy Miasto Augustów. Włodarz gminy powinien bezwzględnie zapewnić odpowiednie środki finansowe dla miejscowej policji i WOPR. Przypominam, że zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych to wójt (burmistrz, prezydent) jest odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych znajdujących się w obrębie gminy. Czy na tym obszarze wodnym w ogóle wykonana została "analiza zagrożeń", do przeprowadzenia której zgodnie z wykładnią ww. ustawy zobowiazany jest właściciel lub zarządca obszaru wodnego?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 11:27Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: KarolTreść komentarza: Czy ktoś wie co to za akcja z malowaniem skrzynek elektrycznych przez siostrę Radnej? To w ramach wolontariatu? Czy bierze za to kasę bez przetargu itd....?Data dodania komentarza: 4.07.2025, 09:03Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: pięknieTreść komentarza: Filipek pięknie rozwiązał problem z os_anym parkiem.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 19:57Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: Trzech burmiszczów, a na WOPR gazetkowo-fejsbukowi festyniarze zgredzą pieniędzyTreść komentarza: To zdarzenie miało miejsce naprzeciwko zjeżdżalni wodnej usytuowanej na plaży Budowlani. Na tej plaży patrole służb ratowniczych powinny w okresie wakacyjnym od godzin porannych do wieczora pełnić patrole, ponieważ jest to najbardziej oblegana plaża w Augustowie, natomiast ukształtowanie dna jeziora w tym miejscu jest bardzo niebezpieczne tzn. kilkanaście metrów od brzegu jest duże przegłębiene, które dla osób nieumiejących pływać stanowi śmiertelną pułapkę, abstrahując od oszołomów na skuterach wodnych, którzy robią idiotyczne popisy prawie po głowach kapiących się tam osób.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 14:50Źródło komentarza: Niebezpieczne zdarzenie na Necku. O mały włos nie utonął 15-latekAutor komentarza: "The Birds" - Alfred HitchcockTreść komentarza: Wygląda na to, że Augustów nie tylko szybko wyludnia się i zaściankowieje pod rządami ekipy Nasze Miasto-PiS, ale także dość symbolicznie opanowywany jest przez "kawkowy gang". Symptomatyczne napięcie à la populistyczny bełkot żałosnych kabotynów i infantylistycznych mitomanów rośnie w Augustowie prawie jak w filmie "Ptaki" Hichcock'a.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 06:16Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: AdrianTreść komentarza: Oni swoim sukcesem się lansowali z sasinem że szkołę zamknęliData dodania komentarza: 2.07.2025, 22:27Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: "Specjaliści" od NIE pozyskiwania Funduszy Norweskich dla AugustowaTreść komentarza: Pytam się co z gazetką pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka? W najnowszym wydaniu "Przeglądu Augustowskiego" z-ca Jerzy Filip Chodkiewicz przy wsparciu byłych radnych i czołowych członków ugrupowania Nasze Miasto Kotwicą i Walickim podnoszą "problem", czyli wg nich zbyt nachalne eksponowanie reklam wolnostojących, na banerach i elewacjach budynków, "zabierających miasto", "upstrokacających i zaśmiecających centrum", a nawet noszące znamiona "wolnej amerykanki" i "wyscigu zbrojeń". Kolejny temat zastępczy, który ma prawdopodobnie przykryć zaściankowienie, zadupienie i szybkie wyludnianie się Augustowa pod rządami ekipy fejsbukowo-emotkowych infantylistów i żałosnych marionetek-kabotynów pod wezwaniem naftalinowego bufona. Co ciekawe naszomiastowe "demiurgi samorządności" wcale nie "tokowali", gdy propagandowy żurnal pod redakcją burmiszcza Mirosława Karolczuka systematycznie zaśmiecał skrzynki pocztowe mieszkańców Augustowa i przez kilka lat drenował dziesiątkami tysięcy złotych miejski budżet.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 18:39Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: vcTreść komentarza: Jest teraz nadpopulacja wron. W dużych miastach atakują ludzi w okresie lęgowym. Myślę, że problemy będą o wiele poważniejsze za jakiś czas niż nieczystości na grobach, jeśli nikt z tym nic nie zrobi. Sokolnik będzie je tylko przeganiał z miejsca na miejsceData dodania komentarza: 2.07.2025, 11:01Źródło komentarza: Problem z ptakami na cmentarzu w AugustowieAutor komentarza: My.Treść komentarza: Waldek 11lipca będzie pewnie otwierał oddział szpitalny po remoncie w Augustowie i też to tylko jego zasługa jak powiatowa droga w Gatnem.Data dodania komentarza: 2.07.2025, 07:52Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Jerzy.Treść komentarza: Do ,, Ktoś,,Ja myślę a nawet jestem pewny że mu z zazdrośći pęknie trzynastnica , a może i co innego.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 21:36Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: A ze starostwa nikogo nie było na zakończeniu roku ?Data dodania komentarza: 1.07.2025, 14:10Źródło komentarza: Zakończenie roku szkolnego w I LO w Augustowie (foto)Autor komentarza: oolooTreść komentarza: Brawo.Data dodania komentarza: 30.06.2025, 14:33Źródło komentarza: Augustowski duet nie do pokonania – policjant Adrian Ziarko i pies Demon najlepsi w województwieAutor komentarza: KtośTreść komentarza: Waldek Jedliński przybędzie na najbliższą sesję rady gminy i pogratuluje Pani Wójt i będzie cieszył się z jej osiągnięć.Mam nadzieję.Data dodania komentarza: 29.06.2025, 18:51Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: oolooTreść komentarza: Po takich panach, to się na konia wsiada..Data dodania komentarza: 28.06.2025, 12:17Źródło komentarza: Kontrowersyjna reaktywacja miejskiej gazetkiAutor komentarza: UE vs pisowskii kołchoz & kolektywizacjaTreść komentarza: Jak to? Pawełek i jego giermki nie mogą dopuścić do szerzenia intelektualizmu, kultury i oświecenia wśród pospólstwa w zaściankowym białoruskiem podlaskiem. Unijne miliony na brony, traktory, kombajny itp. dawajta z zapyziałej Brukseli, ale unijnej kultury nam tu nie sprzedawajta podstępem!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:22Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Znajomy.Treść komentarza: Ja chciałbym zobaczyć minę Waldka Jedlińskiego..... Czy się cieszy, czy zazdrość jego zżera że to on nie odebrał tęgo czeku.!!!!Data dodania komentarza: 27.06.2025, 21:19Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w NowinceAutor komentarza: Michał...Treść komentarza: Brawo Pani wójt.....Data dodania komentarza: 27.06.2025, 17:38Źródło komentarza: Podpisano umowę na dofinansowanie – ważny krok dla kultury w Nowince
Reklama