Szczepienne vademecum. To warto wiedzieć

  • 13.01.2021, 11:26 (aktualizacja 13.01.2021, 11:38)
  • Beata Perzanowska
Szczepienne vademecum. To warto wiedzieć
W grudniu ruszyła ogólnopolska akcja szczepienna przeciw COVID-19. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektorów ochrony zdrowia. W powiecie augustowskim zaszczepiło się ponad 200 osób, ale to dopiero niewielki procent wszystkich medyków. Kolejną grupą, która zostanie poddana szczepieniu będą seniorzy, nauczyciele oraz mundurowi. W piątek, 15 stycznia rozpoczną się zapisy dla osób powyżej 80 roku życia.

Grupa 0

 

Akcja szczepienna rozpoczęła się w augustowskim szpitalu 27 grudnia i dotyczy osób z grupy zero, czyli medyków, pracowników ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej, ośrodków pomocy społecznej, personelu administracyjnego i pomocniczego jednostkach ochrony zdrowia oraz pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych i pogotowia ratunkowego.

 

 

Grupa I

 

W piątek, 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla osób grupy pierwszej. Na początku rejestracja będzie dotyczyć osób, które skończyły 80 lat. Zapisy mają potrwać do 21 stycznia. Osoby, które ukończyły 70 lat będą mogły się rejestrować od 22 stycznia.

W pierwszej grupie znajdują się też osoby 60+, pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, nauczyciele, służby mundurowe, w tym żołnierze. Nieznane są jeszcze daty, kiedy ruszy rejestracja tych pacjentów.

 

Grupa II

 

W drugim etapie szczepione będą osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, czyli chorobami płuc, cukrzycą, nowotworami czy otyłością. W tej grupie szczepieniu poddani zostaną także ci, którzy są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia.

 

Grupa III

 

Natomiast etap III obejmuje powszechne szczepienia pozostałej części populacji dorosłej, w tym osób powyżej 18. roku życia, które nie mają żadnych schorzeń zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu i zgonu z powodu COVID-19 i nie należą do żadnej z grup priorytetowych.

 

Skierowania

Skierowania dla osób z grupy pierwszej, które zapisały się na szczepienia, będą generowane automatycznie. Są one wystawiane po zawodzie i numerze PESEL. Co istotne, pacjenci nie muszą zatem zgłaszać się do lekarzy POZ po skierowanie. Szczepienia osób powyżej 80 roku życia mają zacząć się od 25 stycznia.

Rząd informuje, że aby umówić wizytę, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii 989 czy z Internetowego Konto Pacjenta, dostępnego na pacjent.gov.pl. Wizytę można będzie też umówić za pośrednictwem swojej przychodni.

Co ważne przy rejestracji umawiać się będziemy od razu na dwa terminy szczepień. Każda osoba dostanie SMS-a z potwierdzeniem rejestracji, a dzień przed wyznaczoną drugą wizytą powinna otrzymać również SMS-a przypominającego.

Transport i punkty szczepień 

W powiecie augustowskim powstało 13 punktów szczepień. W samym mieście licencję otrzymało sześć punktów, reszta ulokowana jest w terenie.

W chwili pisania tego tekstu nie są znane niestety żadne konkretne informacje na temat procedur zapisywania, skierowań i umawiania terminów.

Warto podkreślić, że te osoby, które są niepełnosprawne bądź mają ogromne trudności z samodzielnym dostaniem się do punktu szczepień będą miały zorganizowany bezpłatny transport w porozumieniu z punktami szczepień i samorządów gminnych. Taką potrzebę należy zgłosić przy rejestracji na szczepienie. Transport zapewnić mają burmistrzowie i wójtowie.

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe