Co to budżet Państwa i skąd się tam biorą pieniądze ?

  • 17.11.2020, 17:57
  • Beata Perzanowska
Co to budżet Państwa i skąd się tam biorą pieniądze ?
Każdy z nas w miarę orientuje się, co to jest budżet. Najprościej można to sprowadzić do budżetu „Kowalskiego”, czyli każdego z nas . Mamy dochody, czyli to co otrzymujemy jako wynagrodzenie, emeryturę, darowiznę , dywidendę , wygraną w Lotto itp. To stanowi nasz prywatny budżet. Mamy też wydatki, które miesięcznie ponosimy, jak chociażby wszelkie opłaty za telefon, wodę, energię elektryczną , opłatę za mieszkanie, codzienne zakupy, jedzenie, lekarstwa, wizytę prywatną u lekarza czy stomatologa, paliwo, edukację , rozrywkę i tak można wyliczać długo.

Ważne jest, aby  nasze wydatki  nie przekraczały dochodów, bo jeśli tak jest, to mamy deficyt naszego budżetu. Co wtedy..? Ratujemy się pożyczką od rodziny, przyjaciela czy też z banku. Ale z pożyczką jest tak, iż kiedyś ją trzeba  spłacić. 

Podobnie jest z budżetem państwa, ma dochody i wydatki. Budżet państwa to nie jest wielka skrzynia z pieniędzmi, tylko plan finansowy, czyli dokument uwzględniający planowane dochody i wydatki państwa na następny rok budżetowy. Budżet jest uchwalany przez Sejm w formie ustawy, która upoważnia rząd do gospodarowania funduszami publicznymi. 

Państwo nie ma „swoich pieniędzy”, a niemal każdy wydatek jest finansowany przez nas podatników -Ciebie , mnie,  emeryta , rencistę,  każdego .

Budżet jest zrównoważony wtedy, gdy rząd wydaje tyle, ile zarobi  lub inaczej ile zabierze nam podatnikom. 

Dochody budżetu państwa  pochodzą głownie z naszych podatków. I tak w strukturze wpływów budżetowych mamy takie podatki:

VAT  - 48 %,  czyli  „niewidoczny podatek”, który jest w cenie każdego zakupionego produktu urządzenia , usługi itd. W większości wynosi 23%, ale są też stawki niższe. Wszyscy go płacimy.

Akcyza - 20%, czyli podatek  akcyzowy zawarty m.in. w paliwach czy też w papierosach. Przykładowo w cenie 1 paczki papierosów podatki to prawie 85%.

PIT - 16 %,  czyli podatek dochodowy od osób fizycznych. Im więcej zarabiasz więcej płacisz.

CIT - 9%, czyli podatek, który płacą przedsiębiorcy , spółki i organizacje . Stawki są różne, ale w większości to 19% podstawy opodatkowania od dochodów.

Inne - 7 %;  tutaj znajdują się m.in. cła oraz środku z UE 

================================================== 

To teraz na co te dochody są wydawane?

Główne cele wydatków z budżetu to:

33%  emerytury i renty 

13% edukacja 

12%  ochrona zdrowia

11% pomoc społeczna w tym 500+

10 % infrastruktura 

9% wojsko i bezpieczeństwo

6% administracja 

4% dług publiczny

2% inne jak chociażby rezerwy 

 

Wg danych Ministerstwa Finansów budżet 2019 roku wyglądał w liczbach:   

Dochody wyniosły 400,6 mld zł 

 Wydatki                414,2 mld zł

Niedobór dochodów państw w stosunku do jego wydatków nazywany jest deficytem budżetowym, czyli tzw. dziurą budżetową.   

W roku 2019  dziura budżetową  wyniosła      13,7 mld zł,  czyli tyle trzeba było „ dorzucić” do budżetu.

A jak to będzie wyglądać   sytuacja w budżecie  państwa w roku bieżącym.  W sierpniu rząd przyjął nowelizacje budżetu, w której deficyt jest na poziomie 109,3 mld zł.  Ale eksperci uważają, iż ten deficyt będzie jeszcze wyższy.

 

Krzysztof Andruszkiewicz

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe