Augustów bez szpitala

  • 20.10.2020, 18:42
  • Beata Perzanowska
Augustów bez szpitala
Augustowski szpital nie przyjmuje nowych pacjentów. Trwa jego przekształcanie w szpital epidemiczny, gdzie leczeni będą wyłącznie chorzy zakażeni koronawirusem lub powikłaniami covidowymi. W sumie tzw. covidowych łóżek będzie 146 i sześć na oddziale intensywnej opieki medycznej. Pacjenci, którzy przebywają w szpitalu i ich stan zdrowia na to pozwala będą sukcesywnie wypisywani do domów. Ci, którzy wymagają dalszego leczenia, będą kierowani do innych sąsiednich placówek leczniczych.

W województwie podlaskim tylko w poniedziałek, 19 października potwierdzono aż 283 zakażenia. To rekordowa dzienna liczba przypadków od początku epidemii. W powiecie augustowskim w ostatnim czasie liczba zakażeń też wzrasta. W sumie na Augustowszczyźnie odnotowano 50 chorych.

-17 chorych jest hospitalizowanych, 33 przebywa w izolacji domowej, a w kwarantannie domowej znajduje 207 osób. W augustowskich szkołach mamy zakażone cztery osoby. Jedna uczy się w Szkole Podstawowej nr 2 w Augustowie, jedna w I Liceum Ogólnokształcącym i dwie w II Liceum Ogólnokształcącym. Ci uczniowie przebywają obecnie w izolacji domowej, a 91 innych uczniów zostało objętych kwarantanną, z tego najwięcej, 32 uczniów w augustowskiej SP 2 -wyjaśnił nam Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego i szef Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. -Ognisko zakażenia w hospicjum udało się wygasić i nie ma nowych zachorowań. W augustowskim szpitalu jest siedem pielęgniarek, które mają pozytywny wynik badania na obecność koronawirusa. Liczba zakażonych w naszym powiecie się zwiększa. Nie jest to mocno dynamiczny skok, niemniej jednak nie można lekceważyć zagrożenia i dlatego apeluję o odpowiedzialne zachowania. Zachowujmy dystans, dezynfekujmy ręce, zasłaniajmy nos i usta, bo dzięki temu możemy uchronić siebie i innych.

 

Szpital tylko dla covidowców

W całej Polsce trwa przekształcanie niektórych szpitali powiatowych w tzw. Jednoimienne, leczących wyłącznie koronawirusa. W tej puli znalazł się także nasz szpital.

-Wojewoda podlaski do struktury zamkniętej służby zdrowia walczącej z covidem włączył dwa szpitale w naszym województwie. Na północy województwa podlaskiego, w Augustowie oraz na południu szpital w Bielsku Podlaskim -informuje Jarosław Szlaszyński. -Tego samego dnia dyrekcja szpitala przedstawiła plan etapowego przejścia na szpital epidemiologiczny. Już od wtorku, 20 października nowi pacjenci nie będą przyjmowani. Ci, którzy obecnie przebywają w placówce i ich stan zdrowia na to pozwala będą wypisani do domów. Sukcesywne przekształcenie umożliwia dokończenia leczenia niektórych pacjentów, ale tylko wtedy kiedy leczenie może być ukończone w ciągu najbliższych dni. Pacjenci, których leczenie jest długotrwałe, zostaną przewiezieni do sąsiednich placówek. Zwiększymy maksymalnie liczbę łóżek covidowych, ale będziemy też jednocześnie apelować do wojewody, aby zgodził się na zachowanie struktury oddziałów zabiegowych, aby chorzy z naszego powiatu, mogli korzystać z opieki medycznej jak najbliżej miejsca zamieszkania.

Skoro augustowski szpital, który jest jedynym w naszym powiecie, zostaje przekształcony w covidowy, rodzi się pytanie, gdzie będą kierowani inni chorzy.

Augustowski starosta informuje, że decyzje w takich sprawach będą podejmowane przez lekarzy i wojewódzkiego koordynatora medycznego w zależności od sytuacji.

-Jeżeli ktoś zgłosi się do szpitala z nagłym przypadkiem, to nie zostanie odesłany z kwitkiem -podkreśla Jarosław Szlaszyński. -Pacjenci, którzy wymagają leczenia szpitalnego, będą kierowani do szpitali sąsiednich. Normalnie będą pracować szpitalne poradnie specjalistyczne i będzie realizowana medyczna opieka nocna i świąteczna. Tak więc z tzw. ambulatorium będzie można korzystać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 rano, a w święta oraz w soboty i niedziele całodobowo.

W kwestii sytuacji szpitali w województwie podlaskim wypowiedział się Podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia.

-W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zwiększana jest baza łóżkowa dla pacjentów z COVID-19. Pierwszym krokiem jest przekształcanie wybranych szpitali powiatowych w typowo zakaźne, mające zająć się leczeniem przede wszystkim COVID-19 -wyjaśnia Beata Leszczyńska, rzecznik prasowy NFZ w Białymstoku. - W regionie, w którym szpitale powiatowe są blisko siebie, jeden z nich będzie przyjmował pacjentów niecovidowych z obu powiatów, a drugi pacjentów zakażonych COVID-19 z tych dwóch powiatów. W przypadku Augustowa rolę szpitala wspomagającego przejmą szpitale w Grajewie i Suwałkach. Pacjenci otrzymają również pomoc we wszystkich innych szpitalach w okolicy.

Podlaski Narodowy Fundusz Zdrowia podaje, że według danych urzędu wojewódzkiego w województwie podlaskim liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 na dzień 19 października wynosiła 607, przy czym zajętych było 342. 

-Od 19 października mamy dodatkowych 151 łóżek w tym 6 intensywnej terapii, a kolejny przyrost nastąpi w dniach 20-22 października o 173 łóżek w tym 5 intensywniej terapii -tłumaczy rzecznik. -Proces zwiększania liczby łóżek i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy wojewody, podlaskiego NFZ, wojewódzkich konsultantów w poszczególnych specjalnościach medycznych i szefów placówek leczniczych.

Odpowiedzialność przede wszystkim

W zeszłym tygodniu we czwartek augustowskie starostwo przeszło na pracę częściowo zdalną. Sytuacja spowodowana jest wizytą dwóch interesantów.

-Jeszcze raz apeluję o rozwagę i o szczególną ostrożność podczas wizyt w instytucjach i miejscach publicznych. W zeszłym tygodniu dwóch nieodpowiedzialnych interesantów, mających od poniedziałku objawy chorobowe i skierowanie na badanie we wtorek i środę w wydziale komunikacji w starostwie załatwiało swoje sprawy. We czwartek potwierdził się u nich wynik dodatni, przez co część pracowników wydziału komunikacji naszego urzędu została skierowana na kwarantannę, a praca wydziału musiała zostać ograniczona. Podjąłem decyzję o przejściu urzędu na system hybrydowy. Część pracowników pracuje w starostwie, a część stanowi zespół rezerwowy pracując zdalnie -wyjaśnia Jarosław Szlaszyński, starosta powiatu augustowskiego. -Odłóżmy załatwienie sprawy do momentu, kiedy nasza sytuacja zdrowotna się wyklaruje, nie narażajmy innych na niebezpieczeństwo. Mieszkańcy mający do załatwienia sprawy niecierpiące zwłoki ze względu na chociażby ważne terminy będą przyjmowani, ale po wcześniejszym kontakcie telefonicznym lub mailowym.

Urząd Miejski w Augustowie również zmienił system pracy. W budynku przy ulicy 3 Maja 60 uruchomione zostało okienko podawcze, gdzie pracownicy udzielają niezbędnych informacji lub proszą odpowiednią osobę do załatwienia sprawy. Ograniczono liczbę osób przebywających w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie w holu mogą być jednocześnie dwie osoby, jedna na jedno stanowisko obsługi. Wyjątkiem są sprawy związane z uznaniem ojcostwa i złożeniem dokumentów do ślubu, w których wymagana jest obecność dwóch osób. Osoby zgłaszające zgon są obsługiwane poza kolejnością. Augustowski magistrat zachęca do załatwiania swoich spraw urzędowych telefonicznie, za pomocą poczty elektronicznej i platformy e-puap. Tylko w szczególnych przypadkach można odwiedzić urząd, ale po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Kasa urzędu jest czynna bez zmian, burmistrz nadal przyjmuje interesantów, ale po wcześniejszym umówieniu spotkania.

Wzrost zakażeń

Na razie trudno jest przewidzieć, co będzie dalej jeśli chodzi o sytuację epidemiologiczną w naszym powiecie. Już wiele powiatów w naszym województwie objętych jest czerwoną strefą.

- Nie rozpalają się nowe ogniska zachorowania, natomiast jest dużo rozproszonych przypadków. To zdecydowanie utrudnia walkę oraz identyfikację zakażeń -mówi augustowski starosta.- Ograniczmy aktywność do koniecznej, postępujmy rozsądnie, stosujmy się do zaleceń i rekomendacji sanitarnych w trosce o siebie i innych.

 

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Jasiek
Jasiek 22.10.2020, 19:28
A może szpital covidowy zrobić w Sanatorium ?!
Ogar
Ogar 22.10.2020, 15:20
Ten apel świadczy tylko nikłej lub żadnej znajomości struktur samorządu przez tego człowieczka . Szpital został przemianowany przez Pana Wojewodę i do tego organu należy pisać apele a nie do starosty które musi wykonać polecenia zwierzchniego organu.
Ale nasz zuch wyczuł możliwość lansu tak jak przy każdym innym wydarzeniu nawet tym od zakrętek lub rewitalizacji ,, kaczego dołka" budowy ulic itp.
Postawa godna ubolewania ! Zresztą jak i pozostałych z towarzystwa.
covidoviec
covidoviec 22.10.2020, 10:21
Jeżeli Piesek & Kotek chcą faktycznie pomóc społeczeństwu to zachęcam do wolontariatu w szpitalu. Bić pianę każdy potrafi, a petycje to niech wysyłają do autora tej decyzji tj. Wojewody. Myślę jednak, że tu im tzw. "cojones" zabraknie i więcej słynnych 20-metrowych uliczek by nie pobudowali. Wojewoda ma w rękach budżet Funduszu Dróg Samorządowych. Starostwo jest przeciwko, ale do gadania nic nie ma. Logika. Kogo my wybraliśmy...
Piłsudczyk
Piłsudczyk 22.10.2020, 11:19
bo on w ogóle nic do gadania nie ma.. za to medali ma worek za odwagę... dlatego hospicjum też nie odwiedził i zamknął się w budynku starostwa... buhahahaha
byływyborcaNM
byływyborcaNM 21.10.2020, 20:57
Panie radny „zatroskany” Kotarski. Ma pan czelność teraz robić swój lans kosztem szpitala, jego pacjentów, pracowników i ich rodzin w tej dramatycznej sytuacji . Doskonale pan wie, że takie decyzje zapadają centralnie i starosta może sobie poprotestować. Pański żenujący wpis na FB i kupa klakierów pokazuje tylko całą prawdę o NM i cyniczne postępowanie w czasie epidemii. Uważa pan, że nasz powiat jest otoczony przez Wasze Miasto szklaną kulą i nikt z 60 tysięcy jego mieszkańców nie zachoruje. Co pan powie jeśli za kilka tygodni, to nasi mieszkańcy (może też pańscy bliscy, czego nie życzę) będą potrzebowali tych kilkudziesięciu miejsc. Odeśle ich pan na narodowy, czy powozi karetką? Gdyby pan użył odrobiny wyobraźni, chociaż trudno pana i pańskie ugrupowanie o to podejrzewać to by pan przeliczył i by wyszło, że: jeśli 10 procent mieszkańców powiatu zachoruje (lekko licząc) to jest 6 tys, jeśli z tego 10 proc będzie potrzebowało szpitala to jest 600 osób, a my mamy sto kilkadziesiąt łóżek. Co pan wtedy napisze? Odesłać na narodowy…. I pan mieni się być radnym powiatowym i podobno jeszcze w Radzie Szpitala. Wstyd!!!
maria
maria 22.10.2020, 08:17
Podpisuje się pod tym obiema rękami i nogami. Pan Kotarski, Pan Chodkiewicz i ta cała zgraja ubijaczy piany nic więcej nie potrafi tylko lansować się na fb i wywoływać do tablicy nie tych co trzeba. Pragnę zauważyć, że petycja, którą to Pan Kotarski stworzył na fb to tylko mała petycyjka skierowana do Zarządu Powiatu, a nie tam gdzie trzeba. To do Wojewody Pan swe żale wylewa bez tego całego medialnego cyrku. Patrzy Pan mało perspektywicznie ograniczając się tylko do tego, że Pan podnosi temat, że Pana interesują mieszkańcy...Pana interesuje tylko czubek własnego nosa, no ewentualnie kolegów z nm. W komentarzach wypisujecie jaki to Starosta be fu i niedobry....dobrze, już wiemy, że Pan jest radnym powiatowym, tylko po to, żeby nie działać wspólnie, a krytykować wszystko co zostanie zrobione. I nie, to nie dzięki Panu Zarząd napisał do Wojewody-zejdź Pan na ziemię trochę i spokorniej. Nie wszystko kręci się wokół Pana ego.
ziutek
ziutek 22.10.2020, 11:50
Tylko wojny wywoływać i mieszkańców buntować, wprowadzając ich w błąd. Masakra wstydu nie mają!!!!!!!
mieszkaniec
mieszkaniec 22.10.2020, 11:41
W tym miejscu należy wszystkim przypomnieć, że władze miasta i pan Kotarski jako członek ugrupowania NM może złożyć petycję do przewodniczącego struktur powiatowych PiS. nie jest przecież tajemnicą, że to nikt inny jak pan Kleczkowski oraz obecny eurodeputowany a poprzednio szef struktur PiS na Podlasiu Jurgiel popierał kandydaturę Karolczuka na burmistrza.
józef
józef 22.10.2020, 10:26
chyba zostało naruszone ego.... nieomylnych i wszystkowiedzących władców powiatu, no bo nagle jakaś krytyka?... a pod petycją podpisze się tysiąc osób... i co wtedy maryjo ? to też będzie mała petycyjka? hehehe
byływyborcaNM
byływyborcaNM 22.10.2020, 15:35
Uważasz Józef, że lepiej uprawiać PR, który już raz odstawili z maseczkami na początku epidemii. Widziałeś kogoś w takiej maseczce?
Ale ile rozgłosu było. Może zapytaj kolegów w urzędzie kto je szył. Odpowiedź może być ciekawa. A w temacie szpitala to może odpowiesz gdzie się mają leczyć z covidu nasi mieszkańcy? Dodaj pytanie to tej bzdurnej petycji. Sprawdź przy okazji ile osób w powiecie już choruje. Niedługo to będziecie pisać petycje że starosta za mało miejsc zabezpieczył
nigdywiecej NM
nigdywiecej NM 22.10.2020, 13:22
Ja nie należę do "władców powiatu", ale całkowicie zgadzam się z tym, co napisali bylywyborcaNM i maria! Niech radny Kotarski, który jako kierownik w UM zajmuje się seniorami i raz do roku wręczają sobie dyplomy, powie, jak dba o tych seniorów w dobie pandemii, taki zatroskanyspołecznik niby. Co zrobił dla ich ochrony przed C19? Maseczki pół roku temu, których nikt nie nosi? Apele na fb zza biurka, aby rodziny pomagały starszym i petycje, też zza biurka, to wszystko? Nawet Anna Samel, która kiedyś wspierała NM, wytyka im pustosłowie w tej petycji i ma rację. To tylko lans na pandemii, obrzydliwość. Do roboty, lenie!!!
janek
janek 22.10.2020, 11:52
Mam nadzieję, że mieszkańcy i nie dadzą się zmanipulować ugrupowaniu oszustów. Wstyd i hańba.
Prawnik
Prawnik 23.10.2020, 09:26
proponuję ważyć słowa... bo niedługo jasiu możesz się przekonać że nie jesteś w internecie anonimowy....a że ktoś jest oszustem będziesz musiał udowodnić przed Temidą...
Pani Mecenas
Pani Mecenas 23.10.2020, 10:45
Pozwiesz wszystkich mieszkańców ?
mamaJasia
mamaJasia 23.10.2020, 10:05
No tak, bieganie po sądach jest ostatnio modne w tym mieście. Słowo oszust pochodzi chyba od oszukiwać, a oszukać kogoś mozna np. nie dotrzymujac slowa. Pewnie Jasiowi nie bedzie trudno tego dowiesc. Prosze nie straszyc obywateli, panie anonimowy pseudoprawnik.
mJ
mJ 23.10.2020, 10:20
Poza tym ciekawe kto sie poczuje wywolany do tablicy i nazwany oszustem, bo Janek nie napisał, które ugrupowanie ma na myśli hahaha Prawnik, z ciebie taki prawnik jak ze mnie baletnica
teżjózek
teżjózek 22.10.2020, 11:46
Jak wpłynie petycja, których organizatorem będą działacze polityczni Naszego Miasta to Panowie Starostowie powinni ją przekierować do osoby decyzyjnej w tej sprawie, czyli Wojewody Podlaskiego z adnotacją, że koalicjanci PiSu protestują przeciwko jego decyzji.
Racjonalny
Racjonalny 22.10.2020, 10:49
Chyba Wasze ego... waszego miasta xD
maria
maria 22.10.2020, 10:47
Petycja owszem ale w odpowiednim kierunku...a nie radny do radnego....po prostu strata czasu wszystkowiedzący józefie.:)
józef
józef 22.10.2020, 13:11
maryjo nieomylna.. po otrzymaniu petycji ro raczej starosta powinien skierować ją do wojewody a nie radny... hierarchia obowiązuje... ja wiem ze starosta chce się schować za plecami radnych ale ile można...
teżjózef
teżjózef 22.10.2020, 14:45
Oczywiście, że Starostowie powinni skierować z adnotacją,że decyzje Wojewody nie podobają się koalicjantom PiSu w Augustowie.Niech nie zapomną w petycji napisać , że najlepszym miejscem ich zdaniem na szpital covidowy jest szpital prowadzony przez Urząd Marszałkowski w Suwałkach.
Jezusek
Jezusek 22.10.2020, 14:05
józef czyli Kotek czyli Misiek
Na drzewo
Na drzewo 21.10.2020, 22:23
Nie znam w zasadzie tego kolesia, ale skoro jest z NM, nie może być ani mądry ani fajny. Niech spada na drzewo.
ererf
ererf 21.10.2020, 15:49
Leku nie ma. Chorych przybywa, a to dopiero początek. Miejsc na cmentarzu mało. Co dalej?
jest już fatalnie a będzie dużo gorzej
jest już fatalnie a będzie dużo gorzej 20.10.2020, 23:03
W całym kraju szpitale samorządowe są zamieniane na covidowe. W lepszej sytuacji chyba mogą być te w rękach prywatnych.

Za kilka dni może okazać się że ten szpital będzie nam potrzebny bardzo mocno jako covidowy.

https://tiny.pl/74k25


Pozostałe