Absurdalny pomysł radnej

  • 19.10.2020, 15:05
  • Bartosz Lipiński
Absurdalny pomysł radnej Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Mirosław Karolczuk i Magdalena Śleszyńska
Pomysł Magdaleny Śleszyńskiej szokuje. Radna Naszego Miasta zaproponowała, aby radni porozumiewali się listownie, a sesje odbywały się korespondencyjnie. Brzmi jak ponury żart lub prowokacja, ale prawdopodobnie była to szczera inicjatywa.

Bartosz Lipiński

Pierwsze zaskakujące słowa z czerwca

Od kwietnia sesje rady miejskiej w Augustowie zwoływane są zdalnie. Wyjątkiem była tylko czerwcowa sesja na sali urzędu miasta. Przewodnicząca rady Alicja Dobrowolska tłumaczyła, że zwołała sesję w trybie stacjonarnym, ponieważ podczas obrad głosowano nad wyborem ławników sądowych. Było to głosowanie tajne, do którego potrzeba było przygotować urnę i powołać komisję skrutacyjną, czego oczywiście nie dałoby się zrobić przebywając w domach.

Poranna sesja z 16 czerwca została przerwana po tym, kiedy radni opozycji w akcie protestu opuścili salę przed głosowaniem nad powstaniem zespołów szkolno-przedszkolnych. Dopiero po kilku godzinach przerwy posiedzenie wznowiono. To pozwoliło Magdalenie Śleszyńskiej na wystosowanie apelu do przewodniczącej, żeby kolejne sesje rady były zwoływane zdalnie. Jednak niektóre z refleksji radnej Śleszyńskiej można było uznać za co najmniej zadziwiające.

-Dopóki możemy pracować zdalnie, pracujmy tak w szacunku do swego czasu. Poprzednia komisja pomimo mojej prośby została zwołana w Dzień Matki. Tak samo dzisiaj umówiliśmy się na poranną sesję, a później się okazało, że po godzinie musieliśmy iść do domów i przyjść z powrotem po południu. Jest mi bardzo ciężko zorganizować w tym trybie pracę społeczną, bo mam obowiązki służbowe i rodzinne –stwierdziła M. Śleszyńska podczas sesji 16 czerwca.

Sugestie radnej o trudności w łączeniu pracy społecznej z życiem zawodowym i prywatnym były dziwne. Każda komisja rady i sesja odbywa się zwykle raz w miesiącu. Ponadto radni pobierają za udział w posiedzeniach niemałe pieniądze w postaci diety. Zapewne większość z mieszkańców chciałaby mieć taki dylemat, zwłaszcza w perspektywie kryzysu gospodarczego.

Sensacyjny pomysł z wrześniowej sesji

Prawdziwie sensacyjne słowa padły jednak na wrześniowej sesji. Podczas obrad z 24 września, radna M. Śleszyńska pytała, czy nie warto rozważyć wprowadzenia głosowania korespondencyjnego na czas epidemii. Niewiarygodna propozycja była najprawdopodobniej pokłosiem bardzo długiego posiedzenia. Należy podkreślić, że połączenie online radnej M. Śleszyńskiej było bardzo słabe. To kolejna z rzędu sesja rady, na której radna była ledwo słyszalna i miała ogromne problemy techniczne.

-Proponuję, aby rozważyć korespondencyjne głosowanie podczas sesji. Jest to dopuszczalne w trakcie epidemii. Może zaoszczędziłoby to nam wszystkim czasu, żebyśmy tylko listownie się porozumiewali, może wszystkim byłoby nam milej –proponowała ostatnio M. Śleszyńska.

Po pierwsze, dyskusje radnych nie służą temu, żeby komukolwiek było miło. Po drugie, sama możliwość obradowania poza salą posiedzeń jest niezwykłą wygodą dla radnych. Po trzecie i najważniejsze należy przypomnieć, jak wyglądały sesje w poprzedniej kadencji. Kiedy Nasze Miasto było skłócone z ówczesnym burmistrzem Wojciechem Walulikiem, sesje były bardzo długie. Niektóre kończyły się po północy. Nasze Miasto było opozycją totalną. Radni klubu M. Śleszyńskiej pytali burmistrza absolutnie o wszystko, np. kto prowadzi jego konto na Facebooku, choć nie miało to żadnego związku z funkcjonowaniem albo rozwojem miasta. W sierpniu radni w ogóle nie obradowali, może to spowodowało tak długą sesję we wrześniu? Dziś realizacja propozycji radnej byłaby już chyba całkowitym zaprzeczeniem zasady debaty publicznej. Radni z opozycji, z którymi rozmawialiśmy oceniają ten pomysł, jako absurdalny.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
poeta
poeta 22.10.2020, 07:58
Mam nadzieje ze drugi raz tak oświeconej radnej nie wybierzecie??
Larwa
Larwa 21.10.2020, 07:57
Jak najmniej mówić magda, jak najmniej.
Szok
Szok 20.10.2020, 09:58
Pani Radna czasem lepiej nie zabierać głosu niż coś powiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości.
nauczycielka
nauczycielka 20.10.2020, 08:33
Czy do radnej Śleszyńskiej przestali zgłaszać się mieszkańcy? Czyżby utrata zaufania augustowian? Nikt już z rodziców nie zgłasza swoich zastrzeżeń do świetlicy środowiskowej, wszystkim już pasuje co nie pasowało, a co się dzieje w sprawie oddziału przedszkolnego, który odbywa codzienne zajęcia w Urzędzie Miejskim za zgodą burmistrza w czasie pandemii. Też nikt w tej sprawie nie interweniuje u radnej Śleszyńskiej? Rozumiem, że tej pani wszystko już pasuje. Jestem ciekawa kto ją wybrał na radną?
kłamczuszka
kłamczuszka 20.10.2020, 12:26
Interpelacje i zapytania radnej Sleszyńskiej w tej kadencji - ZERO. Z dnia na dzień wszystko już się jej podoba, świetlica środowiskowa też.
No proszę, jaka wiarygodność.
Lusia
Lusia 20.10.2020, 14:16
Już wszystko jest pieknie, już można przejść na głosowanie korespondencyjne i nie tracić czasu na zbędne interpelacje i zapytania hahaha jaka obłuda!
myszkaagresorka
myszkaagresorka 20.10.2020, 13:27
Nie ma Wojciecha ani Dariusza więc Tomasz nie ma przeciwko komu jej podpuszczać. Przecież miasto mlekiem i miodem płynie.
obywatelRP
obywatelRP 20.10.2020, 10:53
Ale jaja, czy rzeczywiście w jednym z gabinetów Urzędu Miejskiego umieszczono oddział przedszkolny? Może burmistrz z kierownik edukacji pełnią w nim dyżury? Gdzie jest Sanepid, gdzie straż pożarna, co na to przedstawiciele Kuratora Oświaty, gdzie bezpieczeństwo dzieci? To miasto jest chore a państwo polskie to h..., d...i kamieni kupa.
kamil
kamil 20.10.2020, 16:54
gdzie radni i posłowie PiSu. Mają dzieci z Augustowa w centralnym miejscu swego ciała.
nauczyciel
nauczyciel 20.10.2020, 12:00
Cóż na to najwięksi fachowcy w dziele oświaty i edukacji Chodkiewicz i Dobkowski?
mało
mało 20.10.2020, 10:35
137 głosów
omatko
omatko 20.10.2020, 11:56
Czy ci ludzie się nie wstydzą, ja na ich miejscu zapadłbym się pod ziemię.
50.000 dla Filipa a może 500.000
50.000 dla Filipa a może 500.000 20.10.2020, 06:57
Czy reporter napisał już o kasie dla Filipa? No i skąd ma pół miliona.
Dłużnik
Dłużnik 20.10.2020, 07:23
Na razie podziwiamy jego długi w internecie
2500 zł do Dobkowskiego
2500 zł do Dobkowskiego 20.10.2020, 06:54
A tymczasem firma żony Dobkowskiego dostaje od miasta 2500 zł miesięcznie za pisanie peanów na część Naszego Miasta. Uczcie się emeryci
plastelina
plastelina 19.10.2020, 22:48
Ale wzięli go pod pantofel.
ot co
ot co 19.10.2020, 22:46
Nasze Miasto w pełnej krasie!
Cytat
Cytat 19.10.2020, 20:25
"gdyby głupota umiałaby latać, wznosiłaby się pani jak gołębica (...)"
Lila
Lila 19.10.2020, 18:18
Radna strzela sobie w kolano. Listownie nie będzie mogła wygłaszać swoich umoralniających pouczeń w stosunku do opozycji i nici z lansu.
Swoją drogą, jak długo jeszcze Śleszyńska, Chodkiewicz, Roszkowska i in. będą używać argumentu "przez osiem lat..." nie zrobiono nic? To już nudne się robi. W TVPiS się nasłuchali? Najlepszą odpowiedzią na zarzuty jest wykazanie własnej aktywności i sukcesów, a nie ustawiczne krytykowanie poprzedników. No chyba że tych sukcesów się nie ma... Niedługo sami tyle czasu będziecie rządzić, nie przegapcie tego!
Wyborca
Wyborca 19.10.2020, 18:05
Jeśli pani radna nie ma czasu na udział w sesjach to dlaczego startowała w wyborach do rady miasta ?
Iza
Iza 19.10.2020, 17:43
Niestety poziom wypowiedzi i jej sens jest... zaskakujący. Ja bym proponowała sesje telepatyczne. Może to ułatwiło by sprawę tak „ciężkiej” funkcji ;)
Babka
Babka 19.10.2020, 20:26
Czy spodziewałeś się po niej czegoś więcej? 😂
Bzdura
Bzdura 19.10.2020, 16:37
Oczywiście to taki żart ?
To nawet trudno komentować .
Euzebiusz
Euzebiusz 19.10.2020, 15:43
"Może zaoszczędziłoby to nam wszystkim czasu, żebyśmy tylko listownie się porozumiewali, może wszystkim byłoby nam milej" <-trudno uwierzyć, że są to słowa radnej miejskiej wypowiedziane na sesji.

Pozostałe