Potrzebujący nie zostaną sami

  • 24.04.2020, 15:00 (aktualizacja 30.04.2020, 12:35)
  • Bartosz Lipiński
Potrzebujący nie zostaną sami Bartosz Lipiński PCPR w Augustowie
Szereg restrykcyjnych obostrzeń oraz profilaktycznych działań wprowadzonych w ostatnich tygodniach, mocno komplikuje normalną egzystencję. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby niepełnosprawne. Na szczęście w Augustowie nie zostawiono ich samym sobie. Nadal bez zakłóceń mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z PFRON.

Bartosz Lipiński

Andrzej Zarzecki, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Augustowie uspokaja. W szalenie trudnej rzeczywistości, gdy wiele instytucji ograniczyło swoją działalność, PCPR nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. Dyrektor Zarzecki za pośrednictwem „Przeglądu Powiatowego” zachęca do korzystania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych, tak jak było to jeszcze przed rozpoczęciem epidemii. Na sesji rady powiatu z końca marca, uruchomiono kolejną transzę funduszu PFRON. Środki te można przeznaczyć na dofinansowanie sprzętu rehabilitacyjnego np. specjalistycznych łóżek, aparatów słuchowych, wózków inwalidzkich oraz artykułów związanych z utrzymaniem właściwych warunków higienicznych. Te środki są rozdysponowywane na bieżąco pomimo faktu, że organizacja pracy w PCPR uległa zmianie, o czym decydowały względy bezpieczeństwa. Ruszyło też dofinansowanie z programu „Aktywny Samorząd”, przeznaczonego m.in. dla uczących się niepełnosprawnych oraz dla aktywnych zawodowo. Ponadto PFRON uruchomia też nowy program z myślą o osobach niepełnosprawnych, które z powodu trwającej epidemii utraciły możliwość korzystania z dotychczasowych terapii. Chodzi o osoby uczestniczące w zajęciach warsztatu terapii zajęciowej oraz w środowiskowych domach samopomocy. W ich przypadku możliwe będzie uzyskanie wsparcia pieniężnego 500 zł miesięcznie, przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące. Szczegóły dotyczące wszelakich form pomocy można uzyskać na stronie internetowej https://pcpr.augustow.pl/ lub pod numerem telefonu: 87 643 20 71.

-Zapewniam osoby korzystające z dofinansowań, że nie muszą się obawiać. Epidemia nie wpłynie na dostęp do środków, ani nie wydłuży procedury ich pozyskiwania –mówi Zarzecki.

Dyrektor Zarzecki informuje, że wnioski o uzyskanie wsparcia finansowego można złożyć też elektronicznie, za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia. To nowa aplikacja znajdująca się na stronie internetowej koordynowanej przez PFRON: https://sow.pfron.org.pl/ i pozwala na przeprowadzenie całej procedury bez wychodzenia z domu. W ocenie Zarzeckiego pierwszy kontakt z elektronicznym wnioskiem i logowaniem do Systemu Obsługi Wsparcia może wydać się skomplikowany, ale po zarejestrowaniu konta dalszy tryb postępowania jest stosunkowo prosty. Pracownicy PCPR służą pomocą i bardzo chętnie poinstruują zainteresowane osoby, w jaki sposób można skutecznie korzystać z elektronicznych wniosków. Składanie wniosków przez internet może być w przyszłości formą powszechną, dlatego warto już dziś się z nią zapoznać.

Dyrektor Zarzecki zauważa ponadto, że w związku z epidemią koronawirusa, PCPR czasowo nie realizuje dofinansowania na turnusy rehabilitacyjne oraz na likwidowanie barier osobom niepełnosprawnym, natomiast wnioski są opracowywane. Wynika to z tego, że w obecnych warunkach przemieszczanie jest mocno ograniczone, a likwidowanie barier np. w łazienkach domów, wymaga wcześniejszych odwiedzin pracowników jednostki. Niestety, ale teraz musi zostać to odłożone w czasie.

-Chcę przekazać, że nie zapominamy również o wsparciu psychologicznym w tym trudnym okresie, szczególnie dla osób przebywających w kwarantannie. Na naszej stronie internetowej podane są numery telefonów do psychologów, którzy pracują w PCPR, a także do specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Ta pomoc jest teraz bardzo potrzebna –puentuje A. Zarzecki.

*Artykuł ukazał się w 14/2020 numerze "Przeglądu Powiatowego".

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe