Herbaciane Pogwarki 

  • 03.03.2020, 07:13
  • Jolanta Wojczulis
Herbaciane Pogwarki
Już po raz XXIII poeci i miłośnicy słowa wiązanego spotkali się 23 lutego na Niedzielnych Pogwarkach Poetyckich przy Herbatce. Tym razem, w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej APK przy Komunalnej, nie tylko popijano herbatę, ale również o niej opowiadano wierszem i anegdotą.

Zaprezentowanych zostało ponad czterdzieści „herbacianychˮ wierszy i fraszek dwudziestu dziewięciu autorów. Herbata w ich tekstach była świadkiem chwil radosnych i smutnych. Spotkań, ale i rozstań oraz tzw. cichych dni pomiędzy najbliższymi. Nie zabrakło opowieści o metodach jej pozyskiwania i ceremonii parzenia. Pamiętano o potrzebnych do jej przyrządzania i degustacji filiżankach, szklankach, imbryczkach i samowarach. Z ust autorów padały różnorodne nazwy herbat i miejsc ich pochodzenia. Uparcie konkurowały z nimi zioła, a nawet kawa. W czytanych utworach można było doszukać się wątków obyczajowych, turystycznych, a nawet religijnych. Niektóre wiersze prezentowali sami poeci, inne odczytali w ich imieniu przybyli na spotkanie słuchacze: Ewa i Krzysztof Anuszkiewiczowie, Wojciech Batura, Maryla Bohdan, Krystyna Gilewska, Lidia Alicja Karpińska, Anna Klimaszewska, Krystyna Korzeniewska i Halina Osiecka. Tego pachnącego herbatą wieczoru słuchaliśmy wierszy: Ireny Batury, Alicji Bolińskiej, Grażyny Cylwik, Anny Czartoszewskiej, Józefy Drozdowskiej, Bogusława Falickiego, Barbary Gałczyńskiej, Katarzyny Grabowskiej, Krystyny Gudel, Lucyny Jakubiak Poręby, Teresy Kaczorowskiej, Reginy Kantarskiej-Koper, Lucyny Karnej, Bożeny Klimaszewskiej, Czesława Kowalewskiego, Urszuli Krajewskiej-Szeligowskiej, Celiny Mieńkowskiej, Małgorzaty Pieńkowskiej, Waldemara Pieńkowskiego, Zofii Piłasiewicz, Joanny Pisarskiej, Jana Saczki, Urszuli Sieńkowskiej-Cioch, Ireny Słomińskiej, Kazimierza Słomińskiego, Erazma Stefanowskiego, Krystyny Walickiej, Piotra Waldemara Wiśniewskiego i Małgorzaty Zachorowskiej-Falickiej. Autorzy reprezentowali następujące miejscowości: Augustów, Białystok, Ciechanów, Frącki, Krajewo Białe, Malinówkę Wielką, Monkinie, Obuchowiznę, Plewki, Suchowolę, Suraż, Suwałki i Warszawę.

Na wystawie towarzyszącej spotkaniu literackiemu można było oglądać prace malarskie Małgorzaty Busińskiej, artystki uprawiającej technikę olejną i akrylową na płótnie, rysunek, malarstwo na starych deskach i akwarelę. Niektóre akwarele zawierały w sobie motywy herbaciane.

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe