Trzeźwość trzeźwości nierówna. Oto, jak wyglądają limity oraz kary w poszczególnych krajach

  • 05.12.2019, 12:35 (aktualizacja 06.12.2019, 17:18)
  • Beata Perzanowska
Trzeźwość trzeźwości nierówna. Oto, jak wyglądają limity oraz kary w poszczególnych krajach
Odpowiedzialny kierowca to taki, który nigdy nie pozwoli sobie na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Napoje wysokoprocentowe w znaczący sposób obniżają koncentrację podczas jazdy oraz minimalizują możliwość błyskawicznej reakcji na wydarzenia drogowe. Chcesz zadbać o bezpieczeństwo własne oraz pozostałych uczestników ruchu? Zdobądź komplet informacji na temat dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi i sprawdź, w jakich sytuacjach możesz wsiadać za kółko. Znajomość obowiązującego prawa to klucz do uniknięcia mandatów oraz innych surowych kar.

Dopuszczalny limit stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest silnie uzależniony od prawa obowiązującego na terenie kraju, w którym prowadzisz samochód. Całkowita trzeźwość wymagana jest chociażby w Czechach, Białorusi, Albanii, Rosji, Rumunii czy chociażby na Słowacji, Ukrainie i Węgrzech. Jak wygląda system karania nieodpowiedzialnych kierowców w wyżej wymienionych państwach? Jako idealny przykład mogą posłużyć nasi południowi sąsiedzi. Republika Czeska od lat wypowiada wojnę nietrzeźwym uczestnikom ruchu drogowego. Nawet minimalna wartość na wyświetlaczu alkomatu traktowana jest jako przestępstwo, które polega bardzo surowym sankcjom. Jeśli zawartość etanolu w organizmie nie przekracza 0,3 promila, osoba prowadząca samochód w takim stanie podlega grzywnie wynoszącej nawet 20 tysięcy koron czeskich. Na zdecydowanie większą karę finansową mogą liczyć nietrzeźwi kierowcy, którzy spowodowali wypadek drogowy lub kolizję. 50 tysięcy koron czeskich to kwota rujnująca budżet każdej nieodpowiedzialnej osoby. Jak podane wartości prezentują się w naszej walucie? Odpowiednio 3400 oraz 8500 zł odstrasza nawet najbardziej brawurowe osoby. Na drugim końcu prawa drogowego znajdują się obywatele państw, takich jak Luksemburg, Stany Zjednoczone czy chociażby mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Tam limit maksymalny wynosi aż 0,8 promila, a za przekroczenie takiej wartości w USA grozi nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat oraz – oczywiście – horrendalna grzywna.

Nietrzeźwi kierowcy a polskie prawo. Zobacz, jakie skutki przynosi jazda na podwójnym gazie

Obowiązujące na terenie Polski prawa ustanowiło limit stężenia alkoholu we krwi na poziomie 0,2 promila. Taka wartość obowiązuje również w krajach skandynawskich. Aby mieć stuprocentową

pewność, że wsiadasz za kółko pojazdu w najlepszej kondycji, warto wyposażyć się w alkomat.
Elektronika dostępna w sklepie PROMIL-LAB umożliwia precyzyjne skontrolowanie stanu trzeźwości. Dlaczego warto wykonać badanie przed wyruszeniem w podróż? Nawet minimalne przekroczenie limitu, czyli stan po spożyciu, skutkuje karą finansową do 5000 zł, możliwością pozbawienia wolności na okres od pięciu do trzydziestu dni bądź zakaz prowadzenia pojazdów. Przepisy są zdecydowanie surowsze dla osób znajdujących się w stanie całkowitego upojenia alkoholowego. Wówczas grzywna wzrasta do nawet 10000 zł, a kierowca może trafić do więzienia na okres od dwóch (w przypadku pierwszego wykroczenia) do pięciu lat (dla recydywy).

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe