Etos pracy nauczyciela  

  • 07.12.2019, 05:51
  • Jolanta Wojczulis
Etos pracy nauczyciela
-Czas wielkich zmian strukturalnych w oświacie, tak jak to było przewidziane, skończył się. Teraz przychodzi pora na stopniowe, systematyczne doskonalenie codziennej praktyki pedagogicznej w nowych, lepszych ramach strukturalnych – powiedział prof. dr hab. Andrzej Waśko, doradca prezydenta podczas wykładu, którego można było wysłuchać w środę, 27 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie.

Jolanta Wojczulis 

Środowe spotkanie odbyło się w ramach Wszechnicy Historycznej. Ideą wszechnicy jest przybliżanie faktów z historii naszego regionu na tle dziejów Polski.

Gość spotkania prof. dr hab. Andrzej Waśko, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, przyjechał do naszego miasta na zaproszenie Jarosława Szlaszyńskiego, starosty augustowskiego, który był obecny na wykładzie wraz z Dariuszem Szkiłądziem, wicestarostą. Po powitaniu profesora przez Annę Sus-Cilulko, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie, licznie zebrani dyrektorzy i nauczyciele z augustowskich szkół wysłuchali wykładu pt. „Magister czyli mistrz. Etos pracy nauczyciela.”

W swoim wystąpieniu profesor Andrzej Waśko podkreślał, jak ważny jest zawód nauczyciela i jak wiele wymaga wysiłku i trudu oraz zaangażowania, ale przede wszystkim pasji. Zaznaczał też, że nauczyciele powinny budzić powszechny szacunek, bo przecież to oni mają ogromny wpływ na wychowanie i nauczanie przyszłych pokoleń. Gość odwołał się do badań przeprowadzonych w 2015 roku przez Joannę Pękalę z Uniwersytetu Warszawskiego.

-Wynika z nich, że z pojęciem etosu zetknęli się wszyscy pytani o to nauczyciele i zdecydowana większość rodziców, w sumie ok. 96% ankietowanych. Można więc sądzić, że mówiąc o etosie nauczycielskim rozmawiamy o czymś powszechnie znanym –mówił A. Waśko.- Dość zgodne są też opinie badanych nauczycieli i rodziców na temat tego, z czym łączy się pojęcie etosu-średnio około 90% badanych uważa, że łączy się ono z życiem zawodowym nauczycieli, około 70%, że również z ich postawą w życiu prywatnym.

Jolanta Wojczulis

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe