Wielkie sprzątanie Augustowa

  • 22.11.2019, 07:03
  • Jolanta Wojczulis
Wielkie sprzątanie Augustowa
Są młodzi, ambitni, pełni pomysłów i chcą działać dla dobra swojego miasta. Mowa o nowej, prężnie działającej grupie młodzieży „Młodzi dla Augustowa”, która dąży do założenia w przyszłości Młodzieżowej Rady Miasta. Swoją działalność rozpoczynają od akcji „Wielkie sprzątanie Augustowa”, która odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 listopada. Młodzi społecznicy zachęcają augustowian do przyłączenia się do tej szczytnej inicjatywy.

Jolanta Woczulis

Okazuje się, że grupa spotyka się już od jakiegoś czasu w urzędzie miejskim. Wspólne sprzątanie jest pierwszą akcją, która ma być próbą sprawności działania. Natomiast głównym celem grupy jest współpraca z miastem i powołanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. To młodzież ma stworzyć zasady, na jakich będzie działała rada, przekonać do tego dorosłą radę miejską i opracować zasady wyboru przyszłych radnych młodzieżowych.

-Pragniemy sprawić, by nasze miasto było aktywne, wprowadzając do niego trochę młodej krwi, która napędzi wiele działań. Wierzymy, że jako młodzi mieszkańcy mamy ogromną szansę na to, by zmienić wiele rzeczy na lepsze. Liczymy na wsparcie reszty mieszkańców i zachęcamy do stałego śledzenia naszych działań –zapewniają na portalu społecznościowym młodzi społecznicy.

A jak doszło do pierwszego spotkania tych kreatywnych, młodych augustowian?

- Pierwsze spotkanie grupy było inicjatywą dosyć spontaniczną. Podczas warsztatów poświęconych strategii rozwoju kultury w województwie podlaskim zauważyliśmy, że w Augustowie brakuje Młodzieżowej Roku Miasta, która mogłaby wnieść powiew świeżości do miasta i jak najszybciej umówiliśmy się na spotkanie, na które zapraszaliśmy naszych kolegów i koleżanki. Liczyliśmy na jak największą frekwencję kreatywnych i zmobilizowanych do pracy młodych ludzi- i tacy właśnie pojawili się na spotkaniu –powiedziała nam Natalia Grabowska, uczestnicząca w pracach grupy „Młodzi dla Augustowa” i współtworząca niedzielne wydarzenie.

Natalia powiedziała też nam, co było impulsem do zorganizowania niedzielnej akcji.

-Zwracając uwagę na zachowanie naszych rówieśników, odnotowywane na spotted Augustów, postanowiliśmy stworzyć event, który będzie miał za zadanie edukację ekologiczną –wyjaśniła.-Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielkim zagrożeniem dla naszego środowiska są niewłaściwe utylizowane odpady. Jest to też idealna okazja na naszą integrację.

 

O młodych augustowianach z dużą sympatią wypowiedział się Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa, który miał możliwość ich poznać.

-„Młodzi dla Augustowa” to grupa fantastycznej, aktywnej młodzieży, która otrzyma misję stworzenia Młodzieżowej Rady Miejskiej. Augustów potrzebuje takiej instytucji, ale uważam, że nie może to być sztuczny twór, powołany przez urzędników, ale efekt oddolnej inicjatywy. Wtedy są szanse na Radę Młodzieżową, która ma moc samodzielnego zabierania głosu, choćby był głosem dalece krytycznym. Dlatego proces tworzenia MRM oddajemy samej młodzieży, która samodzielnie wykazała w tym względzie inicjatywę. Pomagamy i stwarzamy warunki, ale oddajemy decyzyjność i odpowiedzialność właśnie młodym ludziom –zaznaczył F. Chodkiewicz.-Pracują fantastycznie, z entuzjazmem i energią. Mam nadzieję, że pierwsza akcja okaże się sukcesem i wspólnie sprzątniemy kawał lasu. Ale liczę też na to, że dzięki temu całe miasto dowie się o inicjatywie młodych i do grupy dołączą kolejne osoby. Serdecznie namawiam do tego każdego, kto nosi Augustów w sercu i jest gotów na społeczne zaangażowanie w budowę MRM mimo wielu szkolnych obowiązków. Drzwi są otwarte dla każdego.

- Młodzi ludzie, którzy chcą dołączyć do zespołu, powinni zgłaszać się do znajomych będących już w naszej grupie. Można też po prostu przyjść na czwartkowe spotkania o 17 w urzędzie miejskim – dodała Natalia Grabowska

My ze swojej strony również zachęcamy do dołączenia do tej aktywnej grupy jak również zapraszamy do niedzielnej akcji „Wielkie sprzątanie Augustowa”. Start o 11.00 przy amfiteatrze.

 

Jolanta Wojczulis

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
MD
MD 28.11.2019, 15:45
Brawo, młodzi! Z powodu choroby nie mogłam uczestniczyć w akcji, ale następnym razem będę na pewno. Myślę, że na tym właśnie polega teraz odpowiedzialność za świat. Nie zniechęcajcie się! Wierzę, że mądre działania są zaraźliwe.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.11.2019, 17:08
Nieroby z urzędu wyręczają się młodzieżą, czynią zachwyty, hipokryci, do roboty, Augustów znika przez was.
Motły w garść
Motły w garść 30.11.2019, 08:38
Dobrze to ująłes. W takim razie zlikwidować służby sprzątające a mieszkańcy do roboty.!!!!

Pozostałe