Potencjał jest w ludziach

  • 03.11.2019, 09:47
  • Beata Perzanowska
Potencjał jest w ludziach
O tym czego brakuje, a co jest siłą działań w augustowskiej kulturze rozmawiali w czwartek, 17 października, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, przedstawiciele środowisk kulturalnych, władz miejskich, młodzieży i seniorów. Temat został wywołany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przygotowuje strategię rozwoju kultury w województwie podlaskim.

O tym czego brakuje, a co jest siłą działań w augustowskiej kulturze rozmawiali w czwartek, 17 października, w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, przedstawiciele środowisk kulturalnych, władz miejskich, młodzieży i seniorów. Temat został wywołany przez Podlaski Urząd Marszałkowski, który przygotowuje strategię rozwoju kultury w województwie podlaskim.

Beata Perzanowska

Czwartkowe spotkanie odbywało w ramach przygotowania nowej strategii rozwoju kultury dla województwa podlaskiego. Strategię opracowuje Podlaski Urząd Marszałkowski, który zlecił jednej z fundacji przeprowadzenie konsultacji w formie warsztatów mających pomóc zdiagnozować bolączki, zarówno przedstawicieli instytucji kultury, jak i samorządowców oraz przedstawicieli stowarzyszeń. W augustowskich warsztatach uczestniczyło około 20 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele ludzi kultury, młodego pokolenia, władz miejskich, seniorów i różnych stowarzyszeń działających na rzecz kultury i nie tylko.

-Przygotowywana jest strategia dla województwa podlaskiego, ale my znajdujemy się w tym województwie i przekłada się to również na potrzeby nas, czyli organizatorów oraz potrzeby odbiorców kultury -wyjaśniła Anna Jastrzębska, dyrektor Augustowskich Placówek Kultury. -Bardzo dobrze było o tych konkretnych potrzebach usłyszeć. Dodam, że była to merytoryczna rozmowa, a nie stawianie zarzutów. To były konkretne podpowiedzi, a nie krytyka. Z pewnością padły na tych warsztatach dwa ważne zagadnienia. Po pierwsze to, co jest w naszym mieście najfajniejsze, czyli ludzie. Najwięcej punktów podczas warsztatów dostał czynnik ludzki, a przede wszystkim to, że mamy zaangażowanych i kreatywnych ludzi działających w kulturze. Drugim aspektem było to, co naszą kulturę spowalnia. To przede wszystkim brak infrastruktury i ograniczone finanse. Młodzież mówiła o potrzebie stworzenia miejsca spotkań dla nich i tworzącej się radzie młodzieżowej i mimo jak największych chęci oraz otwartości naszych placówek nie mamy po prostu miejsca na taki kącik.

Młodzież uczestnicząca w warsztatach wypowiadała się na wiele tematów związanych z kulturą w naszym mieście

-Doszliśmy do wniosku, że Augustów oferuje wiele koncertów i różnych imprez, szczególnie w wakacje aczkolwiek za mało jest ich w okresie poza turystycznym, szczególnie zimą -podkreślił 17-letni Kacper Jonik. -Uważam, że bardzo dobre było to, iż w tym spotkaniu uczestniczyli ludzie w różnym wieku, począwszy od podstawówki po liceum, ludzi pracujących i starszych. Każdy więc mógł wyrazić swoją opinię i przekazać uwagi oraz poinformować o barierach jakie istnieją w tworzeniu kultury. Augustów oferuje wiele wydarzeń i daje wiele możliwości, ale generalnie młodzi ludzie nie chcą z tego korzystać. Wolą pójść na bulwar niż na koncert czasami i myślę, że my jako młodzi powinniśmy po prostu wywierać wpływ na swoje środowisko, by chętniej ono korzystało z oferty kulturalnej.

Joanna Denert, nauczycielka i społeczniczka, dodała zaś, że z tego spotkania padł jeden bardzo ważny wniosek dotyczący potrzeby większej edukacji kulturalnej młodych ludzi.

-Bardzo ciekawe było to spotkanie, bo ono już po samym zaproszeniu do udziału, zmusiło do pewnej refleksji, zastanowienia się nad tym, co jest najważniejsze -poinformowała. -Przyszłam tu z myślą, którą udało się w którymś momencie w czasie warsztatów sprzedać. Tak naprawdę najważniejsza jest edukacja. Młodzi ludzie mają ogromne oczekiwania i dobrze, że oni te oczekiwania posiadają, ale trzeba ich wesprzeć. Trzeba ich nauczyć korzystania z kultury, bo w wielu miejscach w Augustowie jest świetna oferta, ale niestety nie wszyscy są do tej oferty przygotowani. Cenne było to, że mówiliśmy o tym wielkim zróżnicowaniu kultury w Augustowie i myślę, że to co zostało dzisiaj powiedziane pozostało w każdym z nas i będzie źródłem dalszych refleksji. Zastanowić się głębiej czy możemy coś konkretnie zrobić i zmienić. Ważnymi tematami były pieniądze i infrastruktura, ale powiedzieliśmy sobie, że podstawą są ludzie którzy w Augustowie są niezwykli. Dzielą się swoimi pasjami i dzięki temu wiele rzeczy w kulturze się dzieje i to jest nasza siła.

Raport z tych warsztatów zostanie niebawem opublikowany. Jaki będzie finalny efekt trudno jeszcze określić, ale czwartkowe spotkanie zdaniem wszystkich uczestników było niezwykle cenne.

Beata Perzanowska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe