Nowa jakość w radzie miejskiej 

  • 22.08.2019, 14:57 (aktualizacja 23.08.2019, 20:31)
  • Bartosz Lipiński
Nowa jakość w radzie miejskiej
Rozmowa z Alicją Dobrowolską, przewodniczącą rady miejskiej w Augustowie, m.in. o odwołaniu jej poprzednika Marcina Kleczkowskiego i o wyzwaniach czekających radę.

Bartosz Lipiński

Pani Alicjo, gratuluję wyboru na funkcję przewodniczącej rady miejskiej. Chciałbym rozpocząć naszą rozmowę od kilku pytań dotyczących przeszłości. Jako osoba, która śledziła pani kampanię nurtuje mnie teraz, dlaczego przed wyborami wasze środowisko tworzyło zgrany zespół, a później drogi pani i Marcina Kleczkowskiego tak się rozeszły?

-Dziękuję za gratulacje, decyzja aby objąć tą funkcję była dla mnie jedną z trudniejszych ale to koledzy i koleżanki radni powierzyli mi to zadanie po konsultacjach z członkami partii Prawa i Sprawiedliwości. Owszem kampania była bardzo udana, otrzymaliśmy 8 mandatów i stworzyliśmy największy klub w radzie miasta. Niestety kandydat naszego ugrupowania na burmistrza pan Marcin Kleczkowski nie powtórzył tego sukcesu zajmując przedostatnie miejsce, co już wtedy powinno nam dać dużo do myślenia. Problemy zaczęły się już po pierwszej turze wyborów samorządowych. Przewodniczący klubu podjął wtedy decyzję o poparciu aktualnego burmistrza Mirosława Karolczuka bez jakiejkolwiek konsultacji z pozostałymi członkami klubu, natomiast gdy przyszło do udzielenia absolutorium razem z radnym Miklasem wstrzymał się od głosu. Pozostałych podejmowanych przez siebie decyzji również z nami nie konsultował, nie zwoływał posiedzeń klubu na nasz wniosek, traktował członków klubu przedmiotowo, lekceważył i odrzucał zgłaszane przez nas pomysły i projekty uchwał. Jeżeli już udało się nam jakimś cudem uzgodnić wspólne stanowisko w ramach klubu, przewodniczący tuż przed głosowaniem zmieniał je bez uzasadnienia (np. uchwała o opłacie adiacenckiej, która miała zabezpieczać interes mieszkańców). Zachowywał się w sposób autorytarny i nie okazywał nam elementarnego szacunku. W ten oto sposób pan Kleczkowski bardzo szybko stracił zaufanie moje, jak i pozostałych członków klubu radnych PiS, którzy głosowali za jego odwołaniem.

Bartosz Lipiński
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gienia
Gienia 22.08.2019, 13:55

Pani przewodnicząca zapomniała o jednej ważnej rzeczy, a być może nie ma takich ambicji - a mianowicie o konieczności przywrócenia Radzie należnej jej roli, to jest roli organu stanowiącego, wyznaczającego kierunki działania. Aktualnie mam wrażenie, że nasza Rada Miasta została sprowadzona do roli przyklepywaczy decyzji podjętych w urzędzie i nie podejmuje wysiłku, aby te decyzje kwestionować i proponować nowe rozwiązania. Tymczasem powinno być zgoła odwrotnie - to Rada powinna wyznaczać strategię i kierunki działania, być generatorem pomysłów, które Burmistrz jako organ wykonawczy musi grzecznie wprowadzać w życie.
Amelka
Amelka 23.08.2019, 20:16
Rada jest organ stanowiącym prawo i kontrolnym, ktoś tu się zagalopował i chce wchodzić w kompetencje władzy wykonawczej.
Roztropek
Roztropek 22.08.2019, 18:02
Grzecznie wprowadzać w życie???? wszystko co sobie w radzie wymyślą??? nawet jak nie ma kasy w budżecie??? nawet niezgodne z prawem??? a jeżeli większość radnych zdecyduje o budowie lotniska to burmistrz ma budować lotnisko????? Pani Gieniu proponuję trochę refleksji nad tym co Pani napisała....
Gienia
Gienia 22.08.2019, 21:25
Spokojnie Roztropku, nie napinaj się się tak, nie chodzi o szukanie ekstremalnych i dziwacznych przykładów a dążenie do działania zgodnie z duchem idei lokalnej samorządności. Co do zgodności z prawem - jest przecież nad tym nadzór wojewody i nic co niezgodne z przepisami raczej nie przejdzie. Nie ma kasy w budżecie?? Przecież to Rada uchwala budżet. Odrobinę więcej zaufania do radnych poproszę. Chcesz czy nie chcesz, tak powinien działać samorząd i fajnie by było gdyby rada nie była tylko kwiatkiem do kożucha, a miała realny wpływ na sprawy miasta.
wyborca
wyborca 23.08.2019, 12:00
zaufanie do radnych? kilku z nich w ogóle się nie wypowiada bo nie wie pewnie o co chodzi w dyskusji na sesjach, kilku lepiej żeby w ogóle się nie wypowiadało, a niektórym sodówka uderzyła do głowy bo myślą, że mogą o wszystkim decydować... to tak w wielkim skrócie moja opinia... oczywiście kilku jest rozsądnych i inteligentnych....
Roztropek
Roztropek 23.08.2019, 07:17
i co z tego że Rada uchwala budżet? a budżet bierze się z chmur? to wybierzmy taką Radę co uchwali z kilka miliardów w budżecie Augustowa...
R.E.M
R.E.M 23.08.2019, 08:56
Nad budżetem kontrolę sprawuje RIo . Uspokòj się roztropnej . Gienia ma rację
Roztropek
Roztropek 23.08.2019, 11:10
czytaj ze zrozumieniem bo chyba tej umiejętności nie posiadasz. Jeżeli Gienia pisze , cytuję: " Nie ma kasy w budżecie?? Przecież to Rada uchwala budżet", to z tej wypowiedzi wynika że Rada może uchwalić nieograniczone środki dla budżetu miasta.... stąd moja ironia.... i kończę tą bezprzedmiotową dyskusję
fred
fred 21.08.2019, 21:32
Żadnych poważnych inwestycji, a kasy nie ma.. coś nie tak nawet Kazimierz zrobił amfiteatr, salę w 4 a tu nic parę dróżek bez chodników i wielka dziura o co tu chodzi...
Lola
Lola 21.08.2019, 22:02
O przepraszam. A "skałki wspinaczkowe"? Myślę, że to będzie kiedyś najlepszy pomnik tej władzy!
Mniej niż zero oooo
Mniej niż zero oooo 21.08.2019, 16:49
Taka jakość jak u fachowców.
OK
OK 21.08.2019, 15:26
Jak zobaczę tę nową jakość to uwierzę. Na razie nie było jej widać. A że PiS notorycznie ludzi okłamuje to zachowam co najmniej dystans.
LOL
LOL 21.08.2019, 22:04
Póki co nową jakością jest użycie słowa aklamacja w błędnym znaczeniu :))))))))))))))
Bułecka
Bułecka 20.08.2019, 17:18
Ble ble ble
Obcy
Obcy 20.08.2019, 11:10
Już ponad 11 milionów miejskiej kasy na Ratusz i Burmistrz mówi że to wina projektantów a baza kajakarzy 2 razy droższa, w tej kadencji wszystko się podwaja tak jak i podwójne zwolnienie kierowników fachowców że Strabagu ciekawe?!!!!!
Drób
Drób 21.08.2019, 16:51
I jak się czujesz ty niby najważniejsza?
Swędzące ręce
Swędzące ręce 21.08.2019, 21:00
Taki wstyd ajjaj
ciekawy
ciekawy 20.08.2019, 13:23
a skąd ta wiedza? pracujesz w UM?
Miki
Miki 20.08.2019, 11:06
Jaka przewodnicząca takie głupoty aż wstyd
Młody
Młody 20.08.2019, 22:00
Wstyd to dla Pana Kleczkowskiego jakim był przewodniczącym klubu PIS
Klf
Klf 21.08.2019, 16:30
To jakim był przewodniczącym ?
Flk
Flk 21.08.2019, 17:44
No chyba słabym, skoro go odstrzelili po niecałym roku??
C-wska
C-wska 21.08.2019, 22:24
Wszystkich odstrzelają .......jak nie myślisz tak jak my (mam na myśli NM) to wynocha .........jeszcze z rok i będą sami swoi !
Klf
Klf 21.08.2019, 20:33
Chyba to nie argument.
XXLL
XXLL 20.08.2019, 10:58
Napewno nowy jest odczyt nr uchwał....

Pozostałe