Ogromne podwyżki za ciepło miejskie

  • 19.09.2022, 15:00
  • Bartosz Lipiński
Ogromne podwyżki za ciepło miejskie Autor zdjęcia: Przegląd Powiatowy, Dziennik Powiatowy Na zdjęciu: Były prezes MPEC Wojciech Krzywiński i były burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
Podwyżki opłat za ciepło w Augustowie na poziomie 87 procent w ciągu kilku miesięcy, to sytuacja bezprecedensowa i katastrofa ekonomiczna dla wielu mieszkańców. Zwłaszcza, że ogromnej podwyżki augustowianie doświadczyli już rok temu. Były burmistrz Wojciech Walulik i były prezes MPEC Wojciech Krzywiński za skalę podwyżek obwiniają obecne władze miasta.

Przysłuchując się wypowiedziom rządzących Augustowem nie da się dostrzec w nich najmniejszych przejawów samokrytyki za zaistniałą sytuację. Od dawna forsują narrację, że winę za wielkie podwyżki opłat za ciepło w Augustowie ponoszą wszyscy, tylko nie oni. Tak było na przykład rok temu, gdy sytuacja za naszą wschodnią granicą była znacznie spokojniejsza. Winowajcą podwyżki miała być polityka Unii Europejskiej. Dzisiaj paleta do usprawiedliwienia dalszych podwyżek jest szersza, gdyż doszła wojna na Ukrainie, embargo nałożone na rosyjski węgiel, trudna sytuacja międzynarodowa na rynku paliw. Burmistrz i jego ekipa kompletnie pomijają własne zaniedbania, które znacznie przyczyniły się do rosnących opłat dla odbiorców. Mowa o braku działań, na które burmistrz miał wpływ, a które nie mają związku z ogólnoświatowymi konfliktami i kryzysem.

Augustów pod rządami burmistrza Mirosława Karolczuka i ugrupowania Nasze Miasto dopiero rzutem na taśmę przystąpił do ostatniej z kilku edycji programu dofinansowującego modernizację ciepłowni. Gdyby zrobił to wcześniej, kocioł na biomasę powstałby kilka lat temu, co już dawno znacznie ograniczyłoby ogromne opłaty za emisję dwutlenku węgla. Nie jest dziełem przypadku, że mieszkańcy naszego miasta otrzymali podwyżki na poziomie dużo wyższym, niż ma to miejsce w innych samorządach, chociażby w sąsiednich Suwałkach czy Ełku.

O sprawę ogromnych podwyżek opłat za ciepło w Augustowie zapytaliśmy byłego burmistrza Wojciecha Walulika. Nasz rozmówca uważa, że doszło do opłakanych w skutkach zaniedbań.

-Oczywiście, że można było zapobiec ogromnym podwyżkom ciepła w Augustowie i nie jest prawdą, że winna jest tylko sytuacja międzynarodowa. Dziś odczuwamy efekty karygodnych zaniedbań obecnych władz miasta i braku dbałości o bieżący interes mieszkańców. Należało w odpowiednim czasie podjąć adekwatne działania, kontynuując rozpoczęte przeze mnie projekty i plany inwestycyjne –ocenia burmistrz Augustowa w latach 2014-2018.

-Podjąłem kroki na rzecz szybkiej modernizacji augustowskiej ciepłowni, powstania kotła na biomasę i zakupienia opału. Władze Augustowa z burmistrzem Mirosławem Karolczukiem na czele przespały ten okres. Trzeba pracować każdego dnia, pijar nie wystarczy –mówi Walulik.

-Dodatkową kwestią jest gazyfikacja. Gaz już dawno powinien być dostępny w Augustowie. Mimo, że nie jestem już burmistrzem Augustowa, nadal jest to moje ukochane miasto. Dziś z przerażeniem obserwuję to, co się dzieje pod obecnymi rządami. Otrzymuję wyrazy sympatii od mieszkańców i rozmawiam z wieloma augustowianami. Ludzie opowiadają mi o swoich wrażeniach. Mówią, że są zbulwersowani arogancją obecnych władz –dodaje Walulik.

*To tylko zalążek artykułu. Cały artykuł można przeczytać w najnowszym numerze "Przeglądu Powiatowego", do kupienia w sklepach od najbliższego wtorku (20 września). Użytkownicy premium już dzisiaj mogą przeczytać cały tekst: tutaj.

Bartosz Lipiński

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu dziennikpowiatowy.pl.z siedzibą w Augustowie, ul. Młyńska 34 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
obiketyw
obiketyw Dzisiaj, 11:24
czy już teraz zawsze tak będzie że będziecie wyciągać spod lady ludzi którzy krytykują władzę bez względu na to kto to jest i co sobą reprezentuje? litości.... nie pamiętacie jak krytykowaliście jednego i drugiego? zwłaszcza za usunięcie z jednym dniem wieloletniego i doświadczonego Prezesa MPEC? dzisiaj stawiacie ich za fachowców? serio? naprawdę powinniście dobierać rozmówców wg. kryterium wiedzy i doświadczenia a nie tym jak bardzo nie lubią obecnego Burmistrza!
Przyganiał kocioł garnkowi
Przyganiał kocioł garnkowi 22.09.2022, 21:29
A czy poprzednik pana W. nie przygotował projektu modernizacji oczyszczalni? Chyba nawet dofinansowanie było pozyskane? Czyż nie założono w projekcie, że sprasowane wysuszone osady miały służyć jako opał w ciepłowni? Może nie byłby to hit nowoczesności, ale jakaś modernizacja zostałaby przeprowadzona. Życie zatoczyło koło? Co zaplanował poprzednik to pe, a mnie przerażało to co się działo za W. i nie rozumiem dlaczego gazeta pyta tego człowieka o zdanie i publikuje wywiady przez co go promuje?
Vod
Vod Wczoraj, 22:50
To prawda projekt był opłacony, zatwierdzony (wysoko oceniony)przez naukowców Politechniki Białostockiej ......a został negatywnie oceniony przez wiceburmistrza Karolczuka i Sieczkowskiego podwładnych ówczesnego burmistrza Walulika. Było też pewne dofinansowanie z NFŚ i był wkład własny . Prezes upierał się przy przebudowie oczyszczalni wiec go wyrzucili i do dziś nic nie zrobili Miasto straciło ponad 10 mln złotych !. Walulik mu nawet nie podziękował za ogromny wkład pracy przy przebudowie stacji uzdatniania wody (najnowocześniejsza w tamtym czasie w północno-wschodniej Polsce) !
Więc juz P.Walulikowi dziękujemy
wyborca
wyborca 21.09.2022, 18:30
kończ Waść wstydu oszczędź i Sobie i rodzinie
emeryt
emeryt 21.09.2022, 13:47
Walulik zmarnował życie mnie i mojej rodzinie. Nigdy mu tego nie zapomnę. Jestem katolikiem więc mu wybaczam, ale nigdy nie zapomnę.
Karma
Karma 21.09.2022, 19:55
Czas zapomnieć. Rozpamiętywanie, nieustanne "tkwienie" w cierpieniu niszczy, a karma swoje zrobiła, co może nie pociesza, ale daje poczucie sprawiedliwości dziejowej.
emeryt
emeryt 2 dni temu, 11:34
zgadzam się słuszne słowa, ale łzy do dziś cisną się do oczu.
Katharsis - o jedno zwolnienie za daleko
Katharsis - o jedno zwolnienie za daleko 2 dni temu, 12:30
Minęło już tyle lat. Szkoda czasu, nie wiem, czy to pocieszenie, ale "koło gospodyń wiejskich" też w rozsypce - jedni płaczą, inni działają.
Asd
Asd 20.09.2022, 07:54
Podgrzanie m3 wody w Augustowie kosztuje 68,40 a w Suwałkach 35 zł.Mieszkańcy Augustowa muszą to wiedzieć. Kąpiel w Augustowie jest dwa razy droższa niż w Suwałkach
Tansza woda w Suwałkach
Tansza woda w Suwałkach Wczoraj, 17:20
Aż szkoda, ze to tylko komentarz i niewielu ludzi to wie, ze w Suwałkach jest dwukrotnie tanszy koszt podgrzania wody. Może trzeba o tym głośniej mowic
Hohoho
Hohoho 20.09.2022, 06:47
Ahahha cymbał nie zrobił nic z tego, mówi, ze miał „plany” i wytyka innym? Można lubić albo nie lubić, ale prawda jest taka, ze walulik miał „plany”, a za Karolczuka kocioł na biomasę powstał i stacja gazu na strefie powstała.
inflacja
inflacja 20.09.2022, 03:30
Gdybac to można... bo ja to bym...bla,bla,bla...
Olek
Olek 20.09.2022, 02:28
Za nic nie odpowiadaja, na wszystko znajda usprawiedliwienie, a to Unia, a to ktos inny, ale nie my i nie nasze bledy.

Pozostałe